DAC Hunder

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Καλησπέρα,
Εαν και διαθέτω ήδη έναν πολύ καλό μετατροπέα θα ήθελα να κάνω μια υποτιθέμενη έρευνα αγοράς, και θέλοντας θεωρητικά να ξεφύγω απο την κατηγορία των "1000" ευρώ με μια γρήγορη έρευνα κατέληξα στην παρακάτω κόντρα... εαν έχει κάποιος άποψη ή κάποια άλλη πρόταση προς ακρόαση παρακαλώ να το συζητήσουμε....
*σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα αξιόλογα dac σε αυτή την κατηγορία αλλά εντάξει δεν είναι δυνατόν να τα συγκρίνω όλα...

Wadia 321 vs Metrum Pavane vs EXOGAL Comet vs Auralic Vega
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Nα πάς στην Αthens Pro Audio να κανονίσεις μια ακρόαση με το MYTEK BROOKLYN.
Στο εξωτερικό πολοί πουλάνε τα VEGA τους για χάρη του.
Σαν ιδιοκτήτης και εγώ θα σου έλεγα οτι το χρωστάς στον εαυτό σου να του δώσεις μια ευκαιρία ειδικά στην τιμή του.
 

Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Nα πάς στην Αthens Pro Audio να κανονίσεις μια ακρόαση με το MYTEK BROOKLYN.
Στο εξωτερικό πολοί πουλάνε τα VEGA τους για χάρη του.
Σαν ιδιοκτήτης και εγώ θα σου έλεγα οτι το χρωστάς στον εαυτό σου να του δώσεις μια ευκαιρία ειδικά στην τιμή του.
Μαζί σου....κι εγώ παθών!
 


Μηνύματα
199
Reaction score
84
Θα ήθελα να δοκιμάσω έναν μετατροπέα R-2R, έχω μεγάλη περιέργεια για το πώς ακούγονται γιατί στο εξωτερικό μιλάνε για εντελώς φυσικό ήχο. Χρήστο επειδή είσαι των δοκιμών, μήπως να δοκίμαζες το Metrum;
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Εγω παντως που ακουσα ενα Soekris τουμπανιασμενο με receiver, σπεσιαλ τροφοδοσιες κλπ δεν καταλαβα καμια διαφορα. Μαλλον λιγο υποδεεστερο σε σωμματα και σε λειτουργιες απο το Mytek 192 που αντικατεστησε θα το ελεγα.. Τωρα τα Total dac κλπ δεν ξερω πως θα ακουγονται αλλα στις στρατοσφαιρικες τιμες τους ετσι κιαλλιως δεν νομιζω να σε ενδιαφερει.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Στην μεσουψηλη κατηγορια εχω ακουσει μονο το Rockna Wavedream και ηταν εντυπωσιακο. Φυσικοτητα, ροη, ογκος.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Νομιζω κινειται στο ταληρο. Κανω λαθος;
 


Μηνύματα
163
Reaction score
97
Αν ο φίλος Loudobic σκεύτεται να κινηθεί τόσο ψηλότερα απο το χιλιάρικο το Rockna είναι όντως μια εξαιρετική πρόταση όχι όμως χωρίς ανταγωνισμό στην κατηγορία απο βαριά ονόμτα όπως dcs και Μsb. Αν δεν τον ενδιαφέρει το DSD θα πρότεινα και μια ακρόαση με το dac της αmr τοAMR-777 που έχει λίγο κάτω απο το πεντοχίλιαρο και είναι όντως εξαιρετικό και πολύ "αναλογικό" στο άκουσμα.
Η όλη κουβέντα αλλάζει αν ο φίλος μας τελικά σκέφτεται να κινηθεί στην ultra hi end κατηγορία..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Το τάληρο είναι ultra hi end κατηγορία?

Εννοώ πως υπάρχουν dac των 10-15-20 χιλιάδων... αυτά τί είναι?
Για το AMR πάντως έχω διαβάσει κι΄ εγώ τα καλύτερα και θα ήταν ενα μηχανάκι που θα άκουγα με μεγάλο ενδιαφέρον.

Πάντως τα 3500/4000 του Vega, δεν τα λές και τρελή απόσταση απο το Rockna.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Το έχω ακούσει το amr στο σύστημα μου και ως προενισχυτή.
Πάρα πολύ καλό, έχει δυο dac ένα nos και ένα hires.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Εγώ πάλι θα περιμένω την άποψη του φίλου loudobic για όλα όσα ποσταριστηκαν. Ίσως να κάνω λάθος αλλά τα 3500ευρω κατάλαβα ότι θα ήταν το ανώτατο όριο που προτίθεται να ξοδέψει μιας υπέρβασης συμπεριλαμβανομένης.
Αν πέφτω έξω τότε σίγουρα η κουβέντα αλλάζει.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αν απο-προσανατόλισα την κουβέντα, ας προσπεράσουμε την πρόταση... :hi:
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Kάτσε να δούμε πρώτα τί θα γράψει ο άμεσα ενδιαφερόμενος.:wink:
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Ευχαριστώ για τις προτάσεις, η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να πάω στα 5000€ ειναι too match... Θα παραμείνω μέχρι τα 3000 και θα προσπαθήσω να ακούσω κάποια...
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Χμμ όκ λοιπόν..

Βάλε στην λίστα εκτός απο το ΜΥΤΕΚ Brooklyn και το Prism Sound Callia και άν δεν βιάζεσαι, λογικά τον Μαιο παρουσιάζεται και το πολλά υποσχόμενο Ifi IDSD Pro σε αυτήν την τιμή, με πιό εξωτική σχεδίαση όπως διπλό πιουρίστικο στάδιο εξόδου λάμπα-fet τερραπλό burr Brown κάτι σαν μινι AMR αλλα με πιό πλούσια features..

Θα δυσκολευτείς να διαλέξεις επειδή υπάρχουν στην κατηγορία πολλές εξαιρετικές προτάσεις που ελάχιστα υπολείπονται απο τα μεγαθήρια. οπότε κάνε όσο πιό πολλές ακροάσεις μπορείς και μήν βιαστείς!..
 
Last edited:


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Τελικά με το Ifi idsp pro τι γίνεται.... να πω την αλήθεια λόγο έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα σοβαρά ακόμα... έχουμε κάποια άλλη ενδιαφέρουσα ανακάλυψη πάνω απο τα 1500€....??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.152
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top