Ποδήλατο

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Όχι, εννοώ να διατηρεί την πορεία του ακόμη και αν αφήσεις το τιμόνι. Στο ideal αυτό δε γίνεται.
Αυτό που αναφέρεις γίνεται με όλα τα ποδήλατα και είναι κυρίως θέμα αναβάτη και εξάσκησης.
Δες βέβαια τις τάσεις που δημιουργούν τα συρματόσχοινα, μήπως και επηρεάζουν την ευστάθεια.

Με βάση τις διαδρομές που κάνεις θεωρώ πως δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο σε ποδήλατο.
Με ένα Ideal Megisto που χρησιμοποιούσα πριν από χρόνια, και είναι υποδεέστερο του Ergomax, έκανα άνετα διαδρομές 80 χιλιομέτρων.
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μάνο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αν και, προσωπικά, γνωρίζω για την ύπαρξη του συγκεκριμένου προϊόντος (ή/και άλλων παρόμοιων) εδώ κι αρκετό καιρό.

Δύο προβλήματα που βλέπω στο συγκεκριμένο: 1) Είναι πανάκριβα και 2) Δεν είναι επαναχρησιμοποιήσιμα (κάτι το οποίο θα περίμενα ως δυνατότητα στην τιμή που διατίθονται αυτά τα προϊόντα)

Για να σε προλάβω, ναι, δεν σκέφτομαι το κόστος για κάτι το οποίο θα μου σώσει τη ζωή, αλλά υπήρξαν (προσωπικά παραδείγματα) περιπτώσεις στο παρελθόν που είχα πτώσεις και είτε το κράνος (άρα και το κεφάλι μου) δεν προσέκρουσε κάπου (άρα δεν χτύπησα ούτε χρειάστηκε να αλλάξω κράνος, ενώ ο αερόσακος "ανοίγει" με το παραμικρό) είτε προσέκρουσε κάπου, δεν χτύπησα (λόγω κράνους) κι απλά πήγα κι αγόρασα άλλο κράνος (πολύ οικονομικότερη λύση με σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα).

Δεν αμφισβητώ ότι προσφέρει καλύτερη - πιο ολοκληρωμένη, σωστότερα - προστασία από το κράνος. Όταν μειωθεί το κόστος ή/και γίνουν επαναχρησιμοποιήσιμοι, τότε σίγουρα θα το σκεφτώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
To unboxing καθυστερεί, όχι λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά όταν μου παραδόθηκε, παρατήρησα ότι οι περισσότερες από τις ταινίες ασφαλείας ήταν κομμένες. Εκφράζοντας την απορία μου για το γεγονός, ο εργαζόμενος της μεταφορικής μου απάντησε ότι "μπορεί να το άνοιξαν στο τελωνείο για να δουν τι είναι". Στις ερωτήσεις μου "για ποιο λόγο προϊόν αγοράς από χώρα της Ε.Ε. περνάει από τελωνείο;" και "έστω ότι πέρασε τελωνείο, για ποιο λόγο δεν σφράγισαν ξανά το κουτί με τις ταινίες του τελωνείου;" δεν πήρα απάντήσεις.

Πάνω στις ταινίες έγραφε "σε περίπτωση που η ταινία έχει υποστεί μεταβολή (=tampered with), επικοινωνήστε μαζί μας". Οπότε έστειλα email στον πωλητή (ridewill.it), marketseller του Amazon.de (η επικοινωνία έγινε μέσω του amazon.de) με φωτογραφίες των κομμένων ταινιών και περίμενα τρεις (3) εργάσιμες μέρες για απάντηση στην ερώτηση "τι κάνω από εδώ και πέρα;". Σημείωσα ότι δεν είχα ανοίξει το κουτί ούτε είχα χρησιμοποιήσει το roller. Απάντηση δεν έλαβα από τον πωλητή, όπως απάντηση δεν έλαβα ούτε και στο reminder που τους έστειλα χθες. Σήμερα το πρωί έστειλα το ίδιο email στην amazon.de, οι οποίοι απάντησαν εν ριπή οφθαλμού, απολογούμενοι για την ταλαιπωρία μου και για το γεγονός ότι δεν έτυχα της εξυπηρέτησης που όφειλα να τύχω εκ μέρους του πωλητή. Το amazon.de εκκίνησε αυτόβουλα warranty claim για το προϊόν το οποίο αναμένεται να καταλήξει εντός 1 με 2 εβδομάδων. Αναμένω το αποτέλεσμα.

Υ.Γ.: Αντιλαμβάνομαι ότι η πιθανότητα να έχει υποστεί ζημιά το roller δεν είναι μεγάλη, αλλά, προσωπικά, προτιμώ με κάτι τέτοια συμβάντα να μην "παίζω".
Από το amazon.de μου πρότειναν επιστροφή χρημάτων (!!!) πριν καν τους ενημερώσω εάν το roller είναι ΟΚ ή όχι. Τελικά, απάντησε ο πωλητής, από τις φωτογραφίες που του έστειλα έκρινε ότι είναι όλα εντάξει, μπορώ να ανοίξω το κουτί και να στήσω το roller κι αν πάει κάτι λάθος, να τον ενημερώσω. Εάν πάει κάτι λάθος, πάω για βουρ για επιστροφή χρημάτων, αλλιώς θα ενημερώσω το amazon.de για να κλείσουν την υπόθεση.

Προς το παρόν, άνοιξα το κουτί:

20160915_174448.jpg
20160915_174717.jpg


πέρασα τις απαραίτητες ANT+ υπηρεσίες στο κινητό, διάβασα όοοοοοοοοοολο το(τα) manual(s) και μένει μόνο να το βγάλω από κουτί, να περάσω το software στο laptop και να φέρω τον μπροστινό κύλινδρο στη σωστή απόσταση (ίση με το το wheelbase του ποδηλάτου μου) από τους πίσω κύλινδρους.

Έρχεται Σαββατοκύριακο...:party:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Για όσους χρησιμοποιούν Strava, με το relive.cc μπορείτε να έχετε (και να δημοσιεύσετε) τρισδιάστατη απεικόνιση της διαδρομής σας με συγκεκριμένα "bookmarks" (π.χ. μεγαλύτερο υψόμετρο της διαδρομής, υψηλότερη ταχύτητα, σημείο υψηλότερου heartrate κτλ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
[...]

πέρασα τις απαραίτητες ANT+ υπηρεσίες στο κινητό, διάβασα όοοοοοοοοοολο το(τα) manual(s) και μένει μόνο να το βγάλω από κουτί, να περάσω το software στο laptop και να φέρω τον μπροστινό κύλινδρο στη σωστή απόσταση (ίση με το το wheelbase του ποδηλάτου μου) από τους πίσω κύλινδρους.

Έρχεται Σαββατοκύριακο...:party:
Προς το παρόν δηλώνω ενθουσιασμένος! Πέρασα στο software της Elite στο laptop με επιτυχία, συνέδεσα το roller με το laptop και το software μέσω του ΑΝΤ+ adaptor που παρείχε η Elite, το συνέδεσα και με το Garmin κι όλα δουλεύουν ρολόι! Έκανα μία δοκιμαστική "βόλτα" (χα!) και διαπίστωσα ότι το να ισορροπώ πάνω σε αυτό το πράγμα είναι πρόκληση με όλη τη σημασία της λέξεως! Θέμα συνήθειας είναι και - όπως διαπίστωσα - το κόλπο που αναγράφεται στο manual, "δουλεύει": Πρέπει να κοιτάω μπροστά κι όχι κάτω! Επίσης, δυσκολευόμουν να ισορροπήσω μέχρι να βάλω κοιλιακούς και ραχιαίους στο "παιχνίδι". Μόλις τους έσφιξα λίγο, όλα έγιναν πιο εύκολα! Θέλει προσπάθεια ακόμα, βεβαίως, αλλά ΟΚ, θεωρώ ότι είναι εντός των δυνατοτήτων μου!

Τώρα, μένει να κάνω τα δύο test (training test και Conconi test) και να ξεκινήσω indoor προπονήσεις πλέον!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ!

ΔΕΝ θα δουλεύουμε ΚΑΙ στο ποδήλατο! Το ποδήλατο είναι hobby για κάποιους, άθληση για κάποιους άλλους, μια "απόδραση" για κάποιους τρίτους! Εάν καταργήσουμε κι αυτές τις ιδιότητες του ποδήλατου, ζήτω που καήκαμε...

Εάν εξαιρέσουμε το ποδήλατο το οποίο σαν ιδέα/υλοποίηση έχει πολύ ενδιαφέρον, η διαφήμιση είναι...:headbang:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ah, my dear Watson! We have been mocked!

(σοβαρά τώρα, είναι fake; είδα ότι το video αναρτήθηκε 31/03/2016)
 


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.495
Δεν σας άρεσε να δουλεύετε και πάνω στο ποδήλατο,μου φαίνεται....

Η μήπως δεν θα σας άρεσε να στέλνετε τα νήπια σας μόνα τους στον σταθμό....:D
 


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.495
Σ αυτή τη διαδρομή θ απολαμβάνες τη θέα αμέριμνα Μ ένα google bicycle.Παρε ένα βρε! Θα ειςαι και ο πρώτος!:D
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Πρόταση προπόνησης για ενδυνάμωση ποδιών προς όλους όσους χρησιμοποιούν το ποδήλατο είτε περιστασιακά είτε συστηματικά. Ονομάζεται "standing start efforts".

Δείτε το πιο κάτω video από το 02:56 έως το 03:58.


Ουσιαστικά, αυτό που λέει είναι να προσπαθήσετε να μείνετε ακίνητοι πάνω στο ποδήλατο για λίγο και να εκκινήσετε sprint έχοντας "βαριά" ταχύτητα στα πετάλια μέχρι να πιάσετε τη μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπει ο συνδυασμός που επιλέξατε (μεγάλος δίσκος μπροστά και από 4η ταχύτητα και κάτω στην πίσω κασέτα). Μόλις πιάσετε την ζητούμενη ταχύτητα, ελαττώνετε σιγά σιγά, ηρεμείτε λίγο την αναπνοή σας κι επαναλαμβάνετε μέχρι 10 φορές.

Το δοκίμασα σήμερα το πρωί κι επιβεβαιώνω το "κλείσιμο" του ποδηλάτη στο video: Είναι "βαριά" κι απαιτητική άσκηση για τα πόδια, οπότε έχετε το νου σας, μπορεί να νιώσετε "διαλυμένοι" ύστερα. :)

Καλές προσπάθειες σε όλους!

Υ.Γ.: Αυτή η προπόνηση γίνεται και σε στατικό ποδήλατο. ;)
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Άρθρο σχετικό με την ποδηλασία από τον αγαπημένο δημοσιογράφο του xfader :p:p, Θανάση Κρεκούκια.

Τα Tour της αλητείας
Διαφωνώ με το άρθρο. Όχι λόγω Κρεκούκια, άλλωστε πολλοί είναι της ίδιας άποψης. Απλά αυτό το βρήκαμε τον Armstrong για να του φορτώσουμε όλα τα στραβά της επαγγελματικής ποδηλασίας, μου θυμίζει αυτούς που θεωρούν ότι για το πρόβλημα της Ελλάδας φταίνε τα "βοθροκάναλα" τη διαπλοκής.

Όσο για τον Armstrong έχω θετική γνώμη. Το βασικό του λάθος ήταν ότι ήθελε πάση θυσία να βρίσκεται στην επικαιρότητα μετά από τη λήξη της επαγγελματικής του καριέρας το 2005 και, το χειρότερο, με την επιστροφή του το 2009. Αν δεν ήταν τόσο εγωπαθής πιθανώς θα είχε γλυτώσει τον διασυρμό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top