Τηλεοπτικές άδειες - Οι εξελίξεις

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
" βασιλευει" ειναι το αντιθετο του " δουλευει"
Εγώ δεν είπα ότι δε δουλεύει (τουλάχιστον η πλειοψηφία), αλλά τι να σου κάνουν 3 αστυνομικοί για 4 χωριά, 1 νοσοκόμος για 2-3 ορόφους κτλ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.854
Παρελθοντολογίας το ανάγνωσμα πρόσχωμεν



Ήταν κάποτε μια ''παρέα'' φίλων του ΠΑΣΟΚ.
1ος ο εργολάβος Καλογρίτσας, δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ, φίλος του Άκη και του Γιαννόπουλου, συναίτερος του Λαλιώτη στην GPO (εταιρεία δημοσκοπήσεων), εκδότης της "Πρώτης" για λογαριασμό του ΚΚΕ (για αυτό και ο γιός πήρες το όνομα Βλαδίμηρος από τον Λένιν)
2ος ο κουμπάρος του Καλογρίτσα εργολαβομηχανικός Σπίρτζης, πρόεδρος του ΤΕΕ με την ΠΑΣΚΕ.
3ος ο δικηγόρος Ματζουράνης, προφυλακισμένος για το σκάνδαλο Κοσκωτά, γραμματέας του Υπ Συμβουλίου επί ΠΑΣΟΚ.
4ος ο υπουργός του ΠΑΣΟΚ Ρουμελιώτης, καταδικασμένος για το σκάνδαλο Κοσκωτά και
5ος ο καθηγητής ΑΕΙ Δουληγέρης, διορισμένος από το ΠΑΣΟΚ σε ΙΚΥ, ΕΘΙΑΓΕ, ΑΔΑΕ (αρχή διασφάλισης απορρήτου επικοινωνιών) κ.α.
Όλοι αυτοί,όταν το σκάφος του ΠΑΣΟΚ άρχισε να μπάζει νερά, έφυγαν και πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ.

Προσέξτε τώρα κάτι συμπτώσεις.
Ο υπουργός του ΣΥΡΙΖΑ Σπίρτζης το καλοκαίρι στα μουλωχτά περνάει μια διάταξη η οποία καταργεί το ασυμβίβαστο εργολάβου του δημοσίου και καναλάρχη. Αμέσως μετά ο κουμπάρος του εργολάβος Καλογρίτσας (που έχει αγοράσει την τεχνική εταιρεία του Τσίπρα, είναι κουμπάρος του Καμμένου και Συριζαίος) κάνει αίτηση για άδεια καναλιού.
Ο Καλογρίτσας καταθέτει εκπρόθεσμα εγγυητική 3 εκατ για το διαγωνισμό και ο Ματζουράνης που είναι υπεύθυνος νομικός σύμβουλος του διαγωνισμού, την αποδέχεται. Η εγγυητική είναι της Τράπεζας Αττικής η οποία είναι η μοναδική που δεν υπόκειται σε έλεγχο του ΤΧΣ, αλλά ελέγχεται από την κυβέρνηση.
Ο Καλογρίτσας παίρνει άδεια, αλλά δεν έχει το ρευστό όχι μόνο για το σύνολο του ποσού (52,6 εκατ) αλλά ούτε για την πρώτη δόση (17,5 εκατ). Ο Δουληγέρης που είναι υπεύθυνος ελέγχου πόθεν έσχες αν και άσχετος με τα οικονομικά, αποδέχεται κάτι διεκδικούμενα βοσκοτόπια στη Ιθάκη που ανήκουν σε ένα φίλο του Καλογρίτσα, τα οποία θα βάλει λέει εγγύηση ο Καλογρίτσας για να δανειστεί από την Τράπεζα Αττικής. Η κυβέρνηση διορίζει σ΄αυτή την Τράπεζα το Ρουμελιώτη που θα εγκρίνει το δάνειο, εκτιμώντας τη αξία των βοσκοτόπων σαν να ήταν οικόπεδα στο Κολωνάκι. Ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας Στουρνάρας όμως δεν εγκρίνει το διορισμό Ρουμελιώτη και την ίδια μέρα ο εισαγγελέας πάει σπίτι του για έρευνα για μια παλιά υπόθεση της γυναίκας του. Ο Στουρνάρας δεν μάσησε όμως όχι απλά αποκεφάλισε την τράπεζα, αλλά έστειλε τον φάκελο με τις χορηγήσεις (του Καλογρίτσα) στον Εισαγγελέα.

Παράλληλα ο Καλογρίτσας είχε πάρει δάνειο 15 εκ ένα μήνα πριν τον διαγωνισμό, με τα οποία πλήρωσε ο γιός του την εφορία (3εκ) και έβαλε και άλλα 3 για την εγγυητική.

Ενώ το "βοσκοτόπι" περιλαμβάνει καταπατηθήσες εκτάσεις που διεκδικούν μεταξύ των άλλων και ο δήμος, ο φίλος που το "προσέφερε" έχει 2 πληρεξούσια νεκρών ιδιοκτητών, καθώς και υποθήκη στο βοσκοτόπι για 1εκ στην Λαϊκή (σήμερα Alpha) , που όμως δεν το πληρώνει και το 1 έγινε 1.7. Στην ουσία δεν του το χάρησε, απλά ο Καλογρίτσας θα το έβαζε υποθήκη για πολύ περισσότερα, και θα πλήρωνες το 1-1.7 στην Alpha που το βοσκοτόπι δεν αξίζει τόσα...

Και έτσι ο Σύριζα παραλίγο και θα είχε κανάλι, και εσύ μαλάκα Έλληνα πιστεύεις ότι ο Σύριζα είναι το νέο που θα σε σώσει από την διαπλοκή ....

Ου ρε βλάκα σανοφάγε
 




Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Παρελθοντολογίας το ανάγνωσμα πρόσχωμεν



Ήταν κάποτε μια ''παρέα'' φίλων του ΠΑΣΟΚ.
1ος ο εργολάβος Καλογρίτσας, δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ, φίλος του Άκη και του Γιαννόπουλου, συναίτερος του Λαλιώτη στην GPO (εταιρεία δημοσκοπήσεων), εκδότης της "Πρώτης" για λογαριασμό του ΚΚΕ (για αυτό και ο γιός πήρες το όνομα Βλαδίμηρος από τον Λένιν)
2ος ο κουμπάρος του Καλογρίτσα εργολαβομηχανικός Σπίρτζης, πρόεδρος του ΤΕΕ με την ΠΑΣΚΕ.
3ος ο δικηγόρος Ματζουράνης, προφυλακισμένος για το σκάνδαλο Κοσκωτά, γραμματέας του Υπ Συμβουλίου επί ΠΑΣΟΚ.
4ος ο υπουργός του ΠΑΣΟΚ Ρουμελιώτης, καταδικασμένος για το σκάνδαλο Κοσκωτά και
5ος ο καθηγητής ΑΕΙ Δουληγέρης, διορισμένος από το ΠΑΣΟΚ σε ΙΚΥ, ΕΘΙΑΓΕ, ΑΔΑΕ (αρχή διασφάλισης απορρήτου επικοινωνιών) κ.α.
Όλοι αυτοί,όταν το σκάφος του ΠΑΣΟΚ άρχισε να μπάζει νερά, έφυγαν και πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ.

Προσέξτε τώρα κάτι συμπτώσεις.
Ο υπουργός του ΣΥΡΙΖΑ Σπίρτζης το καλοκαίρι στα μουλωχτά περνάει μια διάταξη η οποία καταργεί το ασυμβίβαστο εργολάβου του δημοσίου και καναλάρχη. Αμέσως μετά ο κουμπάρος του εργολάβος Καλογρίτσας (που έχει αγοράσει την τεχνική εταιρεία του Τσίπρα, είναι κουμπάρος του Καμμένου και Συριζαίος) κάνει αίτηση για άδεια καναλιού.
Ο Καλογρίτσας καταθέτει εκπρόθεσμα εγγυητική 3 εκατ για το διαγωνισμό και ο Ματζουράνης που είναι υπεύθυνος νομικός σύμβουλος του διαγωνισμού, την αποδέχεται. Η εγγυητική είναι της Τράπεζας Αττικής η οποία είναι η μοναδική που δεν υπόκειται σε έλεγχο του ΤΧΣ, αλλά ελέγχεται από την κυβέρνηση.
Ο Καλογρίτσας παίρνει άδεια, αλλά δεν έχει το ρευστό όχι μόνο για το σύνολο του ποσού (52,6 εκατ) αλλά ούτε για την πρώτη δόση (17,5 εκατ). Ο Δουληγέρης που είναι υπεύθυνος ελέγχου πόθεν έσχες αν και άσχετος με τα οικονομικά, αποδέχεται κάτι διεκδικούμενα βοσκοτόπια στη Ιθάκη που ανήκουν σε ένα φίλο του Καλογρίτσα, τα οποία θα βάλει λέει εγγύηση ο Καλογρίτσας για να δανειστεί από την Τράπεζα Αττικής. Η κυβέρνηση διορίζει σ΄αυτή την Τράπεζα το Ρουμελιώτη που θα εγκρίνει το δάνειο, εκτιμώντας τη αξία των βοσκοτόπων σαν να ήταν οικόπεδα στο Κολωνάκι. Ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας Στουρνάρας όμως δεν εγκρίνει το διορισμό Ρουμελιώτη και την ίδια μέρα ο εισαγγελέας πάει σπίτι του για έρευνα για μια παλιά υπόθεση της γυναίκας του. Ο Στουρνάρας δεν μάσησε όμως όχι απλά αποκεφάλισε την τράπεζα, αλλά έστειλε τον φάκελο με τις χορηγήσεις (του Καλογρίτσα) στον Εισαγγελέα.

Παράλληλα ο Καλογρίτσας είχε πάρει δάνειο 15 εκ ένα μήνα πριν τον διαγωνισμό, με τα οποία πλήρωσε ο γιός του την εφορία (3εκ) και έβαλε και άλλα 3 για την εγγυητική.

Ενώ το "βοσκοτόπι" περιλαμβάνει καταπατηθήσες εκτάσεις που διεκδικούν μεταξύ των άλλων και ο δήμος, ο φίλος που το "προσέφερε" έχει 2 πληρεξούσια νεκρών ιδιοκτητών, καθώς και υποθήκη στο βοσκοτόπι για 1εκ στην Λαϊκή (σήμερα Alpha) , που όμως δεν το πληρώνει και το 1 έγινε 1.7. Στην ουσία δεν του το χάρησε, απλά ο Καλογρίτσας θα το έβαζε υποθήκη για πολύ περισσότερα, και θα πλήρωνες το 1-1.7 στην Alpha που το βοσκοτόπι δεν αξίζει τόσα...

Και έτσι ο Σύριζα παραλίγο και θα είχε κανάλι, και εσύ μαλάκα Έλληνα πιστεύεις ότι ο Σύριζα είναι το νέο που θα σε σώσει από την διαπλοκή ....

Ου ρε βλάκα σανοφάγε
πω ρε κοντεψα να ξερασω:D
αιντε ζωα χορεψτε
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.854
Όσο πάει γίνεται και καλύτερο...

Κοµισιόν: Προς παραπομπή η Ελλάδα για τις τηλεοπτικές άδειες

Καταπέλτης είναι η Κοµισιόν όσον αφορά την επιστολή του Γκίντερ Έτινγκερ για το ψηφιακό φάσμα, στα μέσα Ιουνίου, τη σημασία της οποίας υποβάθμιζε η κυβέρνηση, με τις Βρυξέλλες να διαμηνύουν ότι η επίμαχη επιστολή είναι το πρώτο βήμα για την παραπομπή της Ελλάδας για παράβαση του κοινοτικού δικαίου.

Οι Βρυξέλλες υπογραμμίζουν ότι όχι μόνο δεν δόθηκαν από την Αθήνα ικανοποιητικές απαντήσεις στον επίτροπο για την Ψηφιακή Οικονομία, αλλά επιπλέον το φάσμα ή ανεξαρτησία των ρυθμιστικών αρχών, θέματα που θίγονταν στην Επιστολή, «είναι ένα μόνο θέµα από τα πολλά που εξετάζονται για το ελληνικό τηλεοπτικό τοπίο».

Ειδικότερα, από τις Βρυξέλλες επισημαίνεται ότι η Επιτροπή δεν έλαβε από την ελληνική κυβέρνηση ικανοποιητικές απαντήσεις στην – προδικαστική - επιστολή του επιτρόπου Έτινγκερ στο πλαίσιο έρευνας της Κοµισιόν για το θέµα της "απόσυρσης φάσµατος" από το εύρος των τηλεοπτικών συχνοτήτων που προηγουμένως είχαν αποδοθεί προς εκμετάλλευση στην DIGEA, ούτε και σε σχέση µε τα ερωτώντα που ο Επίτροπος έθεσε για την ανεξαρτησία των ρυθµιστικών αρχών στην χώρα.

Πηγή της Κοµισιόν, έπειτα από δηµόσια ερώτηση κατά την καθημερινή ενημέρωση των συντακτών στις Βρυξέλλες, ανέφερε χαρακτηριστικά στους δημοσιογράφους ότι "δεν λάβαµε ικανοποιητικές απαντήσεις σε ό,τι ρωτήσαµε τις ελληνικές αρχές στο πλαίσιο της έρευνας που διεξάγει η Κοµισιόν - οι αρχές δεν έστειλαν όλες τις απαντήσεις σε ό,τι είχαµε ρωτήσει".


Η ίδια - επίσημη - πηγή της Κομισιόν τόνισε ότι, μοιραία, η επιστολή ήταν το πρώτο στάδιο της διαδικασίας ελέγχου και παραπομπής της χώρας για παράβαση του κοινοτικού δικαίου και όχι, όπως διευκρίνισε, απλά μια επιστολή και σημείωσε ότι το επόμενο στάδιο πριν από την παραπομπή είναι η αποστολή του εγγράφου της λεγόμενης “αιτιολογημένης γνώμης”.

Σημείωσε δε ότι η απόσυρση φάσματος και η ανεξαρτησία των ρυθμιστικών αρχών - ΕΣΡ και επιτροπή τηλεπικοινωνιών, είναι ένα μόνο θέµα από τα πολλά που η Κοµισιόν εξετάζει στην Ελλάδα σε σχέση µε το τηλεοπτικό τοπίο.
http://www.liberal.gr/arthro/80062/...mpi-i-ellada-gia-tis-tileoptikes-adeies-.html
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Λογικό! Αφού ήταν κολλητός και συνεργάτης με τον Θεοδωρικάκο που είναι σύμβουλος του Μητσοτάκη. Περιμένατε εσείς να πάρει άδεια από το συριζα; για μαβλάκες τους περάσατε;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.947

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Πως παίρνει τον πούλο ο Καλαγρίτσας με συνοπτικές, μετά από ότι έχει γίνει βέβαια.

- Ζήτα 48ωρη προθεσμία.
- ΟΚ

- Ζητώ 48ωρη προθεσμία :gotcha::gotcha:
- Όχι

(μαλάκα ξελάσπωσα) :gotcha::gotcha:

:lolsign::lolsign:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Πάντως δεν πρέπει να ανησυχεί το φιλοθεάμον κοινό καθώς έχουμε την ΕΡΤ που ως γνωστόν "είναι η δημόσια τηλεόραση, εργαλείο εθνικής ενημέρωσης και επικοινωνίας και πολιτισμικός βραχίονας".
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
- και 3.000.000 μείον (μάλλον αυτά θα ξαναεπιστρέψουν με τον ένα ή άλλο μαγικό τρόπο),
- και τόσα χρόνια καμμία αντίληψη περί διαπλοκής,
όντως πολύ ζόρικες οι τελευταίες μέρες, ευτυχώς ξέμπλεξε ο άνθρωπος.
Να δούμε τώρα τι θα λέει και η κα Μαρ Ζαχαρ κάθε βράδυ στις ειδήσεις, όσο τη βλέπουμε και αυτήν δλδ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
- και 3.000.000 μείον (μάλλον αυτά θα ξαναεπιστρέψουν με τον ένα ή άλλο μαγικό τρόπο),
Τα 3 εκ. θα τα ζητήσει το δημόσιο από την τράπεζα αττικής (διάλειμμα για γέλιο εδώ)
Η τράπεζα αττικής θα τα πάρει από τον καλογρίτσα (διάλειμμα για γέλιο εδώ)

Screen Shot 2016-09-26 at 13.57.53.jpg
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
"Από όλα τα εγκλήματα που μου αποδόθηκαν, το μοναδικό πραγματικό έγκλημά μου ήταν πως αποφάσισα ως νέος επιχειρηματίας να διεκδικήσω τηλεοπτική άδεια."

Δάκρυσα λίγο με το "νέος επιχειρηματίας" :)
 


ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Ρε παιδιά μη σκιάζεστε, δεν τα έχασε. Παροδικό είναι. Θα του επιστραφούν κάποια στιγμή, όταν πάψει ο κουρνιαχτός.
Αλλά αν πιστεύετε ότι τα έχασε, να ξεκινήσουμε ένα έρανο στο site να μαζέψουμε κάτι τις.

 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Τηλεοπτικές άδειες: Έξω ο Καλογρίτσας - Μέσα ο Ιβάν Σαββίδης




Η πρώτη ανατροπή στην υπόθεση των τηλεοπτικών αδειών ήρθε από τον Γιάννη Καλογρίτσα μετά την αδυναμία του να καταθέσει το ποσό που αντιστοιχούσε στην πρώτη δόση. Ο δεύτερος -πρώην πλέον- υπερθεματιστής ζήτησε παράταση 48 ωρών η οποία όμως δεν έγινε δεκτή.

Σχετικά με το αίτημα παράτασης και την απόρριψή του ο Νίκος Παππάς μιλώντας αποκλειστικά στα Παραπολιτικά 90,1 ανέφερε ότι υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας στον διαγωνισμό.

Μετά την απόρριψη του αιτήματος από τη Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης ο Ιωάννης Καλογρίτσας με επίσημη ανακοίνωσή του γνωστοποίησε την αποχώρησή του από τις τηλεοπτικές άδειες ανοίγοντας παράλληλα τον δρόμο για τον πρώτο επιλαχόντα του διαγωνισμού, Ιβάν Σαββίδη.

Στην ανακοίνωσή του ο Ιωάννης Καλογρίτσας δηλώνει ότι αποχωρεί από την προσπάθεια οριστικής απόκτησης τηλεοπτικής άδειας «για τους λόγους τους οποίους όλοι πλέον αντιλαμβάνονται». Ο μέχρι σήμερα υπερθεματιστής προσθέτει ότι θα προστατεύσει τον εαυτό του και την οικογένειά του «παρότι χάνω 3 εκατομμύρια ευρώ, που αντιστοιχούν στην εγγυητική επιστολή, την οποία έχω καταθέσει».


Ολόκληρη η ανακοίνωσή του έχει ως εξής:

Μετά από 44 χρόνια κοινής ζωής με τον πατέρα μου Χρήστο Καλογρίτσα, ανακάλυψα πως η διαπλοκή βρίσκεται μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. Επί ένα περίπου μήνα, κανιβαλίστηκα μαζί με την οικογένειά μου, έμαθα πως είμαι ανήθικος, πως χρωστάω στο Δημόσιο, πως φοροδιαφεύγω και αν δεν είχα την τύχη να έχω γεννηθεί μετά το 1962, ίσως να μου χρέωναν και τη δολοφονία του Κέννεντυ.

Από όλα τα εγκλήματα που μου αποδόθηκαν, το μοναδικό πραγματικό έγκλημά μου ήταν πως αποφάσισα ως νέος επιχειρηματίας να διεκδικήσω τηλεοπτική άδεια. Δηλαδή να μπω σφήνα, μέσα σε ένα κλειστό κύκλο συμφερόντων, που θέλουν να εξουσιάζουν όχι μόνο τα κανάλια αλλά και τη χώρα.
Έτσι, προκειμένου να εξοντωθώ ανακάλυψαν στο πρόσωπό μου όσα έχουν διαπράξει οι ίδιοι. Η φοροδιαφυγή για την οποία ελέγχεται ο κύριος Αλαφούζος ύψους 21 εκατομμυρίων ευρώ και η φοροδιαφυγή για την οποία κατηγορείται ο κύριος Κοντομηνάς, ύψους 41 εκατομμυρίων, αποδόθηκαν σε μένα που δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ και δεν έχω καμία καταδίκη.

Όπως έκαναν σε όλη τους την πορεία αντέστρεψαν την πραγματικότητα. Η διαπλοκή ανακάλυψε διαπλοκή σε μένα που ούτε εργολάβος είμαι, ούτε δημόσια έργα παίρνω. Αυτοί που έπαιρναν θαλασσοδάνεια με (κατ’ ομολογία τους) «αέρα» και έφτιαξαν ζημιογόνες επιχειρήσεις, οι οποίες αφήνουν εργαζόμενους στο δρόμο, απέδωσαν σε εμένα - έναν άγνωστο αλλά σίγουρα όχι διαπλεκόμενο που ταλάνισε τη δημόσια ζωή επί χρόνια - όλα τα κακά. Αμφισβήτησαν ακόμη και την περιουσία μου, που οι δικές τους Τράπεζες είχαν αποτιμήσει. Το χειρότερο, όμως, είναι ότι με την ανθρωποφαγία τους επιχείρησαν να κομματιάσουν την τιμή μας και την αξιοπρέπειά μας.

Δεν σταμάτησαν όμως εκεί, αφού στην πραγματικότητα όλη αυτή η συμπεριφορά στόχευε και δυστυχώς πέτυχε, να με αποκόψει από τις πηγές και τις διαδικασίες χρηματοδότησής μου. Οι τράπεζες προενοχοποιημένες από τα ψευδή δημοσιεύματα, αρνήθηκαν να λειτουργήσουν νόμιμα απέναντί μου. Διαρροές ακόμη και από την Τράπεζα της Ελλάδος άφηναν να εννοηθεί πως είμαι ελεγχόμενος για δάνεια, που ουδέποτε έλαβα. Διαμόρφωσαν, όπως ήθελαν, τις εντυπώσεις και τελικώς παραπλάνησαν την κοινή γνώμη. Τέτοια κανάλια θέλουν και γι’ αυτό τα θέλουν.

Αν και γι’ αυτό το τελευταίο το λόγο θα έχει η Δικαιοσύνη, για τα υπόλοιπα το λόγο θα έχει η ζωή και οι πολίτες αυτής της χώρας, που γνωρίζουν πλέον τι συμβαίνει.

Αποχωρώ, λοιπόν, για τους λόγους τους οποίους όλοι πλέον αντιλαμβάνονται. Θα προστατεύσω τον εαυτό μου και την οικογένειά μου, παρότι χάνω 3 εκατομμύρια ευρώ, που αντιστοιχούν στην εγγυητική επιστολή, την οποία έχω καταθέσει.

Η παρεμπόδισή μου αυτή είναι πρόσκαιρη. Θα είμαι εδώ και στα Μέσα Ενημέρωσης και φυσικά όλοι θα κριθούμε στη ζωή. Αν και νομίζω πως πολλοί απ’ αυτούς θα κριθούν από την Ελληνική Δικαιοσύνη.

Ιβάν Σαββίδης: Τις επόμενες μέρες θα καταθέσω την πρώτη δόση για την τηλεοπτική άδεια


Με δήλωσή του λίγη ώρα μετά την αποχώρηση της πλευράς Καλογρίτσα από τον διαγωνισμό ο πρώτος επιλαχών Ιβάν Σαββίδης με δήλωσή του έκανε γνωστό ότι τις προσεχείς ημέρες θα καταβάλει την πρώτη δόση για την χορήγηση τηλεοπτικής άδειας.
Όπως είπε, «εάν μας πληροφορήσουν ότι έχουμε το δικαίωμα για την απόκτηση της άδειας, τότε «θα είμαστε έτοιμοι σε 2-3 ημέρες να πληρώσουμε τη δόση».

Στο μεταξύ νομικός εκπρόσωπος του τηλεοπτικού σταθμού Alpha Πάνος Λαζαράτος μετά τις εξελίξεις στο θέμα των τηλεοπτικών αδειών με την αποχώρηση της πλευράς Καλογρίτσα μίλησε για δύο ζητήματα που προκύπτουν.
Πρώτον, η αποχώρηση της πλευράς Καλογρίτσα σημαίνει πως δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα για συμμετοχή στο διαγωνισμό, οπότε δεν ήταν επί ίσοις όροις η διαδικασία.

Δεύτερον όπως προκύπτει από τα όσα κατέγραψαν οι κάμερες ασφαλείας στο κτίριο της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης, ενώ σε όλα τα δωμάτια οι κάμερες κατέγραφαν τα πάντα, στο δωμάτιο του κ. Καλογρίτσα υπήρχε μια κάμερα που έχει καταγράψει μόνο κάποιες κινήσεις του. Μάλιστα ενώ όλους τους άλλους υποψηφίους τους κατέγραφαν κάθε λεπτό, και υπάρχουν στα βίντεο όλες οι κινήσεις, δεν ισχύει το ίδιο για τον κ.Καλογρίτσα, άρα τίθεται θέμα ακυρότητας.

Τα επόμενα βήματα


Θα ακολουθήσει έλεγχος των οικονομικών του στοιχείων και αν δεν υπάρξει πρόβλημα στη συνέχεια θα κληθεί να καταβάλλει την πρώτη δόση από την προσφορά που είχε κάνει στο διαγωνισμό. Δηλαδή 61.500.000 ευρώ.

Αν αποδειχθεί ότι αντικειμενικός σκοπός της συμμετοχής του Ιβάν Σαββίδη ήταν να παίξει το ρόλο του λαγού και δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει τόσο υψηλό τίμημα για την απόκτηση τηλεοπτικής άδειας και αποσυρθεί τότε ο κλήρος θα πέσει στην δεύτερη επιλαχούσα εταιρία που είναι αυτή του Δημήτρη Κοντομηνά και του Alpha η οποία είχε προσφέρει 61.000.000 ευρώ.

http://www.parapolitika.gr/article/381250/tileoptikes-adeies-exo-o-kalogritsas-mesa-o-ivan-savvidis
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top