Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
δεν παιζει ξαπλα :)

καθετα ομως απο τα κορυφαια στα λεφτα του
Q Is it possible to lay the 3X12 down horizontally?

Yes. It will most likely play a little louder. Depending on your room, you might need to put something under the subwoofer so the drivers are pointing straight forward or you might get a peak in some frequencies. You need to measure or listen as the result will differ between rooms.

http://www.xtz.se/support/sub-3x12

αρα παιζει και ξαπλωμένο.
το θέμα ομως ειναι οτι ειναι δύσκολο στην τοποθέτηση λόγο όγκου (κυρίως ύψους)
εκτος και αν τοποθετηθεί πίσω απο την οθόνη αλλα νομίζω οτι θα την κουνάει λόγο του αέρα που θα βγαζει το sub.

αυτές οι μετρήσεις θεωρούνται αξιόπιστες;
http://www.data-bass.com/data?page=systems&type=0
θεωρείται/ε το XTZ 3x12 καλύτερο από τα SVS PB/SB13 ultra;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
το ιδανικο ειναι να μπει σε μια απο τις γωνιες δεξια ή αριστερα απο την οθονη.
πιο αξιοπιστες απο αυτες δεν νομιζω να βρεις
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
το ιδανικο ειναι να μπει σε μια απο τις γωνιες δεξια ή αριστερα απο την οθονη.
πιο αξιοπιστες απο αυτες δεν νομιζω να βρεις
αυτό δυστυχώς δεν γίνεται γιατί η οθόνη πιάνει απο την μία πλευρά του τοίχου μέχρι την άλλη. μάλιστα εχω κόψει και λίγο τον τόιχο για να την στηρίξω.



η μόνη θέση που μπορεί να μπεί το xtz 3x12 ειναι δεξιά πίσω απο τα καθίσματα ή αλλίως οριζόντιο, κάτω απο την οθόνη. αν δεν παίζει ομως σωστά σε αυτές τις 2 πιθανές σχέσεις τι κανουμε;

το 30 days Buy & Try δεν ισχύει για Ελλάδα.
Buy & Try is available in: USA, UK, Sweden, Denmark, Finland, Germany, China, Hong Kong, Canada, Alaska, South & Central America, Indonesia, Russia, Australia and Africa.

If your country is not included in the list above or you have any question regarding Buy & Try Policy don´t hesitate contacting us to get more information.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.269
αυτό δυστυχώς δεν γίνεται γιατί η οθόνη πιάνει απο την μία πλευρά του τοίχου μέχρι την άλλη. μάλιστα εχω κόψει και λίγο τον τόιχο για να την στηρίξω.



η μόνη θέση που μπορεί να μπεί το xtz 3x12 ειναι δεξιά πίσω απο τα καθίσματα ή αλλίως οριζόντιο, κάτω απο την οθόνη. αν δεν παίζει ομως σωστά σε αυτές τις 2 πιθανές σχέσεις τι κανουμε;

το 30 days Buy & Try δεν ισχύει για Ελλάδα.
Buy & Try is available in: USA, UK, Sweden, Denmark, Finland, Germany, China, Hong Kong, Canada, Alaska, South & Central America, Indonesia, Russia, Australia and Africa.

If your country is not included in the list above or you have any question regarding Buy & Try Policy don´t hesitate contacting us to get more information.
Για κάνε μια ερώτηση στον @themiloc στη Location Sound για τα XTZ.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
θα το βαλεις μπροστα κατω απο την οθονη .
και το επομενο πισω σου
χαχαχα

δυσκολα να μπεί και δεύτερο.
ήδη ειναι overkill για χώρο 1400 cubic feet (2,80 x 4,70 x 2,80 ύψος)
αν καταλήξω σε αυτό και όχι σε 2x SVS PB2000 (λίγο φθηνότερή λύση από το xtz) που θα τα τοποθετήσω και ευκολότερα στο χώρο μου.

Με ενδιαφέρει κυρίως το output και το βαθύτερο μπάσο. Συνήθως βλεπω ταινία μόνος ή με δεύτερο άτομο (δίπλα απο την δική μου θέση), οπότε δεν τίθεται θέμα nulls, αν ρυθμιστεί σωστά το xtz 3x12.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
χαχαχα

δυσκολα να μπεί και δεύτερο.
ήδη ειναι overkill για χώρο 1400 cubic feet (2,80 x 4,70 x 2,80 ύψος)
αν καταλήξω σε αυτό και όχι σε 2x SVS PB2000 (λίγο φθηνότερή λύση από το xtz) που θα τα τοποθετήσω και ευκολότερα στο χώρο μου.

Με ενδιαφέρει κυρίως το output και το βαθύτερο μπάσο. Συνήθως βλεπω ταινία μόνος ή με δεύτερο άτομο (δίπλα απο την δική μου θέση), οπότε δεν τίθεται θέμα nulls, αν ρυθμιστεί σωστά το xtz 3x12.
επειδη εχεις μια θεση ακροασης δεν σημαινει οτι θα βρεις θεση για το sub χωρις null.
πρεπει να σταθεις πολυ τυχερος.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
επειδη εχεις μια θεση ακροασης δεν σημαινει οτι θα βρεις θεση για το sub χωρις null.
πρεπει να σταθεις πολυ τυχερος.
Tα nulls δεν είναι σε διαφορετικές θέσεις ζτον χώρο; πχ να ρυθμιστεί το sub έτσι ώστε να μην έχει null στην θέση ακρόασης. Δεν με πειράζει αν έχει null σε άλλες θέσεις ακρόασης.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Tα nulls δεν είναι σε διαφορετικές θέσεις ζτον χώρο; πχ να ρυθμιστεί το sub έτσι ώστε να μην έχει null στην θέση ακρόασης. Δεν με πειράζει αν έχει null σε άλλες θέσεις ακρόασης.
στους περισσοτερους χωρους χωρις φροντιδα οπου και να κατσεις καποιο null θα υπαρχει .
γιαυτο σου λεω οτι θα πρεπει να εισαι τυχερος .
το εξαλειφεις με ακουστικη φροντιδα οσο μικροτερη συχνοτητα τοσο πιο δυσκολο , με πολλαπλα sub ή ψηφιακη ισοσταθμιση με θυσια το headroom.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
χαχαχα

δυσκολα να μπεί και δεύτερο.
ήδη ειναι overkill για χώρο 1400 cubic feet (2,80 x 4,70 x 2,80 ύψος)
αν καταλήξω σε αυτό και όχι σε 2x SVS PB2000 (λίγο φθηνότερή λύση από το xtz) που θα τα τοποθετήσω και ευκολότερα στο χώρο μου.

Με ενδιαφέρει κυρίως το output και το βαθύτερο μπάσο. Συνήθως βλεπω ταινία μόνος ή με δεύτερο άτομο (δίπλα απο την δική μου θέση), οπότε δεν τίθεται θέμα nulls, αν ρυθμιστεί σωστά το xtz 3x12.
overkill στο μπασο δεν υπαρχει . τουλαχιστον για μενα και για dedicated χωρο, αλλιως δεν θα υπηρχαν home theater με 16 χ 18" και παλι να μην τους φτανει.
για να φτασεις εστω και 10-12hz flat σε reference θελεις πολυ πραμα.
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προφανώς μετα το 2011 στενέψαν τα περιθώρια κέρδους και όχι ότι τα μηχανάκια γίναν σκάρτα ή η εταιρία ήθελε να γίνει πιο mainstream γιατί είχε - και έχει - προϊόν το οποίο δίνει αυτά που υπόσχεται.
Πως αλλιώς θα προωθήσεις το δικό σου παιδί, αν δεν αποπάρεις αυτό που σε τάιζε όλα αυτά τα χρόνια.
Και δε λέω, τα Ardenal μπορεί να παίζουν εξαιρετικά, αλλά μπράντα φτασμένη δεν την διώχνεις από πάνω σου με τέτοιες τακτικές.
Και από ότι φαίνεται ακολουθούν τη λογική της XTZ. Σε λίγο θα φτιάξουν και άλλες σειρές ηχείων και ηλεκτρονικών προφανώς γιατί και εκεί η ATI και η όποια ATI θα τους έφαγε το κουλούρι, ενώ τώρα που απέκτησαν τεχνογνωσία θα τους πατήσουν όλους χάμω.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.502
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top