ερωτηση για αποσταση πατωματος-πανιου

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
καλησπερα παιδια. επειδη ειμαι ετοιμος να αγορασω νεα οθονη προβολης. αν αγορασω την 120'' θα μπορω να εχω τα μπροστινα ηχεια μου δεξια καια ριστερα του πανιου οποτε αν θελω μπορω να το κατεβασω πιο χαμηλα απτο υψος των ηχειω ν.
Αν ομως αγορασω το 135'' που με ψηνει πιο πολυ, τοτε λογω χωρου τα ηχεια δε θα μπορουν να βγουνπιο δεξια-αριστερα απτο πανι οποτε θα πρεπει να κατεβει το πολυ μεχρι το ανω μερος του ηχειου.

discuss.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Θα πρέπει να υπολογίσεις οτι με 135 inc θα χρειαστείς προβολι με παραπάνω φως οποτε σου περιορίζει άμεσα Τις επιλογές σου ...
Επισης βάλε τι ηχεία έχεις απόσταση θέασης κλπ
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Θα πρέπει να υπολογίσεις οτι με 135 inc θα χρειαστείς προβολι με παραπάνω φως οποτε σου περιορίζει άμεσα Τις επιλογές σου ...
Επισης βάλε τι ηχεία έχεις απόσταση θέασης κλπ
epson 9000w εχω ο οποιος γενικα βγαζει τρελο φως.
αποσταση θεσης εχω 5 μετρα περιπου και ηχεια b&w 684
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Tα ηχεία σου βλέπω έχουν ύψος 92cm. Αν το πανί κατέβει στα 90-92cm περίπου από το πάτωμα είσαι οριακά, ούτε το ιδανικό αλλά ούτε και άσχημα. Με την προυπόθεση ότι σε ταινίες 2.35:1 η εικόνα δεν θα είναι κεντραρισμένη οριζόντια με την οθόνη αλλά το κάτω μέρος της θα είναι σύριζα >:((όξω από δω!) με το μαύρο της οθόνης στο κάτω μέρος. Αλλιώς στις ταινίες αυτές η εικόνα θα είναι λίγο ψηλά.
Βέβαια έτσι έχεις θέμα στις 16:9 ταινίες και αφού ο epson δεν έχει ηλεκτρικό lens shift είναι πρόβλημα.
Το θέμα είναι τι δίνει πιο κινηματογραφική αίσθηση. Το ύψος από το πάτωμα ή το μέγεθος της εικόνας;
Eγω νομίζω το μέγεθος. Οπότε πάρε 135":D
 




Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Με 135' θα έχει ύψος εικόνας κάτι λιγότερο απο 170 εκατοστά. Βάλε κι 92...
Ναι, σε 16:9 ταινίες με ύψος εικόνας 170cm δεν παίζει το 92cm. Στις 2.35:1 με ύψος εικόνας 128 δεν είναι τόσο άσχημα.
Πόσες 16:9 ταινίες βλέπεις φίλε hamurabi;
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
16:9 είναι αυτές που είναι γεμάτη ολη ή εικόνα χωρίς τα μαύρα πλαίσια σωστά;
Ε δε βλέπω κάθε μέρα . 1 στις 10 ταινίες ισως

Το δωμάτιο έχει ύψος 2.90 περιπου
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Την 120-αρα με 5 μετρα αποστασης θεασης θα ελεγα 130 ποντους απο το πατωμα.
Την 135-αρα στην ιδια αποσταση (5 μετρα), 120 ποντους.

Μπορει να εκανα και λαθος με τους υπολογισμους γιατι γραφω σε ενα παλιοχαρτο, αλλα θα το κοιταξω παλι.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Δεδομενου οτι δεν εχουν αξια οικονομικη διαφορα, αν οντως η 135αρα θελει αποσταση 120 ποντους απτο εδαφος τοτε να παρω αυτη εφοσον θα σταματαει πανω απτα ηχεια και δε θαχω θεμα με αυτο.
παρακληση επιβεβαιωστε γιατι ειναι μεγαλη αγορα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Η αληθεια ειναι οτι και το SMPTE EG-18-1994 στανταρ να διαβασεις θα δεις οτι αναφερει πως στους περισσοτερους θεατες ειναι δυσκολο να δουν το πανω μερος της εικονας οταν ξεπερναει η γωνια θεασης τις 35 μοιρες. Απο την αλλη, η καθετη οραση μας εχει γωνια 15 μοιρων, αρα τρεχα γυρευε.

Οι παραπανω μετρησεις ηταν για γωνια θεασης 12 μοιρων στο κεντρο της οθονης. Αν παμε για 15 μοιρες απο το πανω μερος της οθονης, θα εχουμε για αποσταση 5 μετρων παντα
120αρα 100 ποντους
135αρα 79 ποντους

Αλλα αν το σκεφτεις η προδιαγραφη ειναι για την πρωτη σειρα, που ειναι δυσκολη η θεαση ταινιας. Στο σπιτι, εχουμε ηδη τη σωστη αποσταση απο το πανι, αρα αποκλειεται να εχουμε τετοιο θεμα θα ελεγα, αρα θα φροντιζα το κεντρο της οθονης να ειναι 10-12 μοιρες πανω απο τη θεση ακροασης (που την υπολογιζω 120 ποντους χοντρικα).
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πάρε 135" ηχοπερατή και ρίχτην στους 50-40 πόντους!
Αυχενικό θα πάθεις στο 1 μέτρο από το πάτωμα.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
>ηχοπερατη 135 για να παρω θα πρεπει να πουλησω το σπιτι μου ,οποτε δεν τιθετια τετοιο θεμα.

Oποτε Δημητρη, εφοσον τα ηχεια μου εχουν υψος 95 εκατοστα περιπου,ειμαι κομπλε οτι δε θα χρειαστει να παω κατω απο 95 ποντους ετσι;
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
δεδομενου οτι θες να πας στις 135"...σκεψου οτι εγω εχω 138" αρκετο καιρο πλεον...το ιδανικο υψος να ξεκιναει ειναι 50 ποντους. απο κει και περα σκεψου τι θες να κανεις. σκεψου επισης οτι δεν ειναι μονο που ξεκιναει αλλα και που φτανει. Η 135αρα εχει υψος.

σε καμια περιπτωση η οθονη στο 1 μετρο και πανω. θεσε σαν ανωτατο οριο τους 70 ποντους. αυτη το λαθος που βαζουν την οθονη ψηλα καποια στιγμη πρεπει να σταματησει. ειναι εντελως αβολο. το θεμα εχει συζητηθει με παρομοιο τροπο εδω.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν δε μπορείς για ηχοπερατή πάρε τη "μικρή" και κατέβασέ την χαμηλά.
Βάλε αυτή που έχεις να ξεκινάει πάνω από τα ηχεία σου και κάτσε να δεις μια ταινία.
Πιστεύω ότι στο τέλος θα σηκωθείς πιασμένος από τον καναπέ!
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Για να μιλάμε με στοιχεία στην περίπτωση σου υπολόγισα τις μοίρες θέασης για τις 135" και βγαίνουν όπως παρακάτω:




Στις 2.35:1 νομίζω ότι είναι σχετικά καλά. Στις 16/9 όχι.
Σε ρώτησα για τις 16/9 ταινίες που βλέπεις γιατί εγώ στην θέση σου θα θυσίαζα την 1 στις 10 16/9 ταινίες για την μεγαλύτερη οθόνη
 

Attachments


Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Βέβαια μη ξεχνάμε οτι ναι μεν στους 90κατι πόντους ειναι το ύψος του ηχείου αλλα αυτο δε σημαίνει οτι ακριβως απο πανω θαναι η αρχή της εικόνας μου.αφου κατω απτην εικόνα το πανί εχει λιγο ακομα μαύρο και το "βαρίδι"


Για να μιλάμε με στοιχεία στην περίπτωση σου υπολόγισα τις μοίρες θέασης για τις 135" και βγαίνουν όπως παρακάτω:




Στις 2.35:1 νομίζω ότι είναι σχετικά καλά. Στις 16/9 όχι.
Σε ρώτησα για τις 16/9 ταινίες που βλέπεις γιατί εγώ στην θέση σου θα θυσίαζα την 1 στις 10 16/9 ταινίες για την μεγαλύτερη οθόνη
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top