Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Οταν μιλάμε για κριτική ήχου, έχω αυτόματα στο μυαλό μου κάτι μίζερα σιχάματα που δήθεν ως τρανοί ειδήμονες σε κρουσιαλ ω πω πω παναγιά μου ακρόαση σηκώνουν με αηδία τη μισή μύτη ψιλοκλείνοντας το σύστοιχο βλέφαρο, και τρίβοντας με μικρές κυκλικές κινήσεις ενωμένα το δεύτερο και τρίτο δάχτυλο με τον αντίχειρα του δεξιού χεριού, λεν κάποια κοτσάνα του στυλ "δεν είναι πολύ υγρές οι μεσαίες, έχει λίγο γρεζι και κόκκο στα πρίμα, και το μπάσο δε πείθει", ενώ το αριστερό χέρι είναι στάνταρ στην τσέπη του παντελονιού, στυλ μαγκια κι έτσι, αλλά μάλλον τελικά πρέπει απλώς να παίρνει έμπνευση για τις μπούρδες που λεει, χαϊδευοντας τα μπαλάκια του, και δη το σύστοιχο, το αριστερό, χρόνια με την παπαρηγα.

Και θέλω να πω το ζαπ να τους δείρει. Άσχημα. :smg:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Οταν μιλάμε για κριτική ήχου, έχω αυτόματα στο μυαλό μου κάτι μίζερα σιχάματα που δήθεν ως τρανοί ειδήμονες σε κρουσιαλ ω πω πω παναγιά μου ακρόαση σηκώνουν με αηδία τη μισή μύτη ψιλοκλείνοντας το σύστοιχο βλέφαρο, και τρίβοντας με μικρές κυκλικές κινήσεις ενωμένα το δεύτερο και τρίτο δάχτυλο με τον αντίχειρα του δεξιού χεριού, λεν κάποια κοτσάνα του στυλ "δεν είναι πολύ υγρές οι μεσαίες, έχει λίγο γρεζι και κόκκο στα πρίμα, και το μπάσο δε πείθει", ενώ το αριστερό χέρι είναι στάνταρ στην τσέπη του παντελονιού, στυλ μαγκια κι έτσι,

Και θέλω να πω το ζαπ να τους δείρει. Άσχημα. :smg:
Και αφου διαπιστώσουν οτι εχει γρεζι και ολα τα υπολοιπα , αρχιζουν τις συμβουλες για το τι πρεπει να αλλαξει στην αλυσιδα ετσι ωστε ο βατραχος να μεταμορφωθεί σε πριγκίπισσα. :D
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Οταν μιλάμε για κριτική ήχου, έχω αυτόματα στο μυαλό μου κάτι μίζερα σιχάματα που δήθεν ως τρανοί ειδήμονες σε κρουσιαλ ω πω πω παναγιά μου ακρόαση σηκώνουν με αηδία τη μισή μύτη ψιλοκλείνοντας το σύστοιχο βλέφαρο, και τρίβοντας με μικρές κυκλικές κινήσεις ενωμένα το δεύτερο και τρίτο δάχτυλο με τον αντίχειρα του δεξιού χεριού, λεν κάποια κοτσάνα του στυλ "δεν είναι πολύ υγρές οι μεσαίες, έχει λίγο γρεζι και κόκκο στα πρίμα, και το μπάσο δε πείθει", ενώ το αριστερό χέρι είναι στάνταρ στην τσέπη του παντελονιού, στυλ μαγκια κι έτσι, αλλά μάλλον τελικά πρέπει απλώς να παίρνει έμπνευση για τις μπούρδες που λεει, χαϊδευοντας τα μπαλάκια του, και δη το σύστοιχο, το αριστερό, χρόνια με την παπαρηγα.
Και θέλω να πω το ζαπ να τους δείρει. Άσχημα. :smg:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- αναφέρθηκε εδώ όπως και σε άλλα παρόμοια θέματα , η ύπαρξη μουσικόφιλων με μεγάλες συλλογές και ταπεινά-βασικά ηχοσυστήματα τα οποία όμως τους παρέχουν αυτό που τους ικανοποιεί

- να προσθέσω πως πολλοί εξ΄ αυτών είναι και γνώστες του ''σωστού'' ήχου , μιάς και αρκετοί ασχολούνται με την ευρύτερη μουσική βιομηχανία ( ραδιοφωνικοί παραγωγοί , ηχολήπτες , μουσικοί κλπ )

- έχει τύχει μαζί τους να ακούσουμε και ακριβότερα συστήματα και ενώ τους άρεσαν δεν το σκεφτόντουσαν να τα αποκτήσουν , και δεν μιλάω για πολύ ακριβά , αλλά για συστήματα της τάξης των 400-500eu/τεμάχιο . Θα αγόραζαν υλικό προς ακρόαση ή κάτι άλλο

- μήπως λοιπόν θα έπρεπε να παραδεχθούμε στους εαυτούς μας πρωτίστως πως ακόμα και εάν δεν ήμασταν . . . με το καιρό έχουμε γίνει και μηχανάκιδες ; και πως οι διαφορές μας στην hifi κοινότητα είναι το κατά πόσο ( ποσοστιαία δηλ. ) είμαστε και ακροατές συσκευών ;

- και μόνο που μας περνάει και η ποιο φευγαλαία σκέψη << πως θα ακουστεί άραγε εάν : αλλάξω , τροποποιήσω , μετακινήσω . . . κλπ , το τάδε ή το δείνα κρίκο του συστήματος >> , σημαίνει πως έχουμε το μικρόβιο της ενασχόλησης με τις συσκευές ηχητικής αναπαραγωγής
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φυσικά, τη τσόχα στον πάγκο παραλαβής που είχαν στην Lyric και το πιάσιμο του μηχανήματος σαν να κρατάνε μωρό παιδί, δεν τα έχω ξαναδεί πουθενά.
Edit: Πουθενά σε όσα καταστήματα έχω επισκεφθεί κατά καιρούς.
Να ευλογήσω και λίγο τα γένια μου...
Ολοι όσοι εργάστηκαν για την Lyric,είχαν σαν βασικό προτέρημα, εκτός των γνώσεων, την αγάπη για αυτό που έκαναν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το νήμα βαδίζει στη σωστή κατεύθυνση ;)
Η δήλωση αυτή δικαιώνεται για δύο λόγους:πρώτον,έγινε μετάβαση από αυτοκινητικούς σε γαστριμαργικούς και γευσιγνωστικούς παραλληλισμούς και δεύτερον,η μεταφορά κι εκεί εξακολουθεί να πηγαίνει...σύγνεφο.:D

Είμαστε όλοι...εξαίσια άρρωστοι,καθείς με τη δική του παθολογία.Το στοιχείο όμως που διαχωρίζει τη μουσική απόλαυση από οιανδήποτε άλλη,είναι ότι δύναται η πρώτη να επιτυγχάνεται ακόμα και υπό συνθήκες ακατάλληλες για την πραγμάτωσή της.

Άμα η συνείδησή μας αδυνατεί να εμπλουτίσει από μόνη της μια ακροαματική εμπειρία,κανένα μέσο ή μεσάζων δεν θα μπορέσει να την ικανοποιήσει,εξ ου και το αέναο κυνήγι διαφοροποιημένων εμπειριών.


Οι συσκευές και τα παρελκόμενα ως οντότητες άψυχες οφείλουν με την απόδοσή τους να μην παρεμβαίνουν σε αντιληπτικές διαδικασίες συναρτημένες προς τους έμψυχους ακροατές.
Και πότε καταστρατηγείται αυτή η συνθήκη;Ακριβώς όταν η μανιώδης ενασχόληση του χρήστη με την συσκευή αυτή καθαυτή θα της προσδίδει εμμέσως και καταχρηστικώς ψυχική οντότητα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Η επίδειξη δεν είναι κανόνας. Γνωστός έχει δικαναλο σύστημα που έχει 1 μυριο γιούρα. Δεν το έχει δει κανείς εκτός από το πολυ στενό περιβάλλον του, δεν είναι σε κανένα φορουμ και δεν μας αφήνει ουτε καν καμία φώτο να βγαλουμε.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
[Φυσικά, εσύ πελάτης είσαι, και πας στο φίνο εστιατόριο να δειπνήσεις με το γκομενάκι. Σου μαγειρεύει ο σεφ τη μοσχαρίσια μπριζολάρα σου,
[Φυσικά, εσύ πελάτης είσαι, και πας στο φίνο εστιατόριο να δειπνήσεις με το γκομενάκι. Σου μαγειρεύει ο σεφ τη μοσχαρίσια μπριζολάρα σου, και στη σερβίρει στο πιάτο, να φας να το φχαριστηθείς.

Διότι, δε γίνεται αλλιώς, δε γίνεται πχ να σου φέρει ένα ζωντανό μοσχάρι στο πιάτο πάνω στο τραπέζι, δε χωράει στο πιάτο, δε μπορείς να το φας ζωντανό, θα φας καμιά κλωτσιά μάλλον.

Γι'αυτό το σφάζουν το μοσχάρι στα σφαγεία, παίρνει το κρέας ο χασάπης, πάει η μπριζολάρα στο εστιατόριο, την ψήνει ο σεφ όπως αυτός ξέρει, με τα μυρωδικά του και τις σάλτσες του, και σου σερβίρει στο πιάτο ένα αριστούργημα του πολιτισμού μας, μία πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων, με συνδυασμούς που ξαφνιάζουν ευχάριστα και ξυπνούν μνήμες από ..(να πως ξεκίνησε το χαϊ εντ σε τυπικό ριβιού ακουστικών εκτιμήσεων, για τη ... μπριζολάρα!)

Οπότε, στο διά ταύτα, μοσχάρι ζωντανό δε χωράει στο πιάτο σου, πάνω στο τραπέζι, κι ούτε μπορείς να το φας.

Γι'αυτό κι οι τεχνικοί του ήχου μαγειρεύουν το αυθεντικό μουσικό γεγονός. Για να χωρέσει στο πιάτο μας, στο μέσο, στο CD. Να μπει εκεί και να ακούγεται και με βάθος, στερεοφωνία, κλπ, κανονικό μαγείρεμα από τον σεφ, που ρίχνει μίγματα μπαχαρικών, σάλτσες ιδιοκατασκευής, βότανα αρωματικά, κλπ, γιατί ξέρει, έχει και άποψη, και στο κάτω κάτω της γραφής, εσύ πήγες στο εστιατόριό του να φας, αν δεν ήθελες, ας καθόσουν σπίτι. ;)

Και σε ρωταω τώρα:

Όταν πας στο τάδε σούπερ σπέσιαλ βραβευμένο εστιατόριο που γουσταρεις, γιατί η μπριζολάρα είναι λουκούμι σκέτο κι ο σεφ απαιχτος (αλλιώς δε θα πήγαινες), ρε συ, μήπως παίρνεις μαζί σου ξανά μίγμα μπαχαρικών, κάνα κάρβουνο να αναψεις φωτιά να το ψησεις λίγο ακόμα, ή παίρνεις από το σπίτι μακαρόνια στριφτά καλοβουτυρωμένα για να συνοδεύσεις
Φυσικά, εσύ πελάτης είσαι, και πας στο φίνο εστιατόριο να δειπνήσεις με το γκομενάκι. Σου μαγειρεύει ο σεφ τη μοσχαρίσια μπριζολάρα σου, και στη σερβίρει στο πιάτο, ........

Όταν πας στο τάδε σούπερ σπέσιαλ βραβευμένο εστιατόριο, δεν είναι δεδομένο,. ότι η μπριζολάρα θα είναι λουκούμι σκέτο κι ο σεφ απαιχτος. Εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί κάποιες φορές και απ ό ότι έχω καταλάβει και σε εσένα. Και η διαδικασία του ''μαγειρέματος'' συνεχίζεται, από το περιβάλλον του εστιατορίου, το σερβίρισμα και το κρασί, που παίζουν επίσης τεράστιο ρόλο στην απόλαυση και φυσικά στο τελικό αποτέλεσμα.

Aντιστοίχως αγαπητέ ΕΑR, καλώς ή κακώς το ''μαγείρεμα'', δε περιορίζεται μόνο στην διαδιακασία της ηχογράφησης. Συνεχίζεται από τους κατασκευαστές και προμηθευτές των διαφόρων συσκευών ήχου, στο ''ματσάρισμα'' των συσκευών που γίνεται , όπως γίνεται, ''σωστά'' ή ''λάθος'' από τους διάφορους κατασκευαστές, εμπόρους ή χομπίστες και συνεχίζεται περεταίρω από το χώρο μας, που όπως πολύ σωστά λες, παίζει τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλασκαι, όπως και ο τρόπος τοποθέτησης των ηχείων! Και οι μηχανικοί ήχου δεν είναι ολοι de facto άριστοι, αλλά υπάρχουν και καλοί, μέτριοι ή και ''για τα μπάζα'', όπως ακριβώς και οι κατασκευαστές hi fi, οι deallers και όσοι εμπλέκονται στις πωλήσεις και ''στησήματα'' συστημάτων! Συνεχίζεται από τον ίδιο μας τον εγγέφαλο, το θυμικό μας, τις εμμονές μας για το ''σωστό'' ή το ''λάθος'' που ''ακούμε'' ή δεν ''ακούμε'', το χαρακτήρα μας που μας επιτρέπει ή δε μας επιτρέπει να βλέπουμε τα ''σωστά'' ή τα ''λάθη'' και να τα παραδεχόμαστε, ώστε να τα διορθώνουμε ή αντιθέτως, να εμμένουμε σε αυτά. Αυτό είναι τελικά το χόμπι και καλώς ή κακώς οι συντελεστές του! Ο τυπικός χομπίστας από τη πλευρά του, δε τελείωσε καμία σχολή τεχνικών ήχου, ούτε ορκίστηκε καμία πίστη ''ορθοδοξίας΄΄ή ''ιερών κανόνων''. ''Λάθη'' θα κάνει και δικαιούται να τα κάνει.Να βάλει την αισθητική των μηχανημάτων ή του χώρου του, σε μεγαλύτερη προτεραιότητα και πάνω από το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, απλά γιατί έτσι του αρέσει ή γιατί απλά δε γνώριζε ούτε ήταν υποχρεωμένος να γνωρίζει! Έχει το χόμπι του για να περνά την ώρα του και δικαιούται να το κάνει, όπως του γουστάρει και να έχει τις δικές του προτεραιότητες σε όλους τους τομείς, που δεν είναι για όλους ίδιες! Αλλοι θέλουν ή μπορούν να μάθουν, να αλλάξουν και να ''ανέβουν'' επίπεδο, με τις δικές σου προτεραιότητες, αλλοι πάλι όχι! Δεν υπάρχει κανένας Μωυσής που πήρε από το Θεό με Δέκα Εντολές, του στυλ ,πέτα το pick up σου, τα βυνύλια, τις λάμπες, τις κόρνες, τα Nordost σου, φτιάξε το χώρο σου και πάρε ενεργά, αλλιώς θα πάς στο πυρ το εξώτερον και εις την Κόλασιν των χαιντάδων, ασχέτως , αν τα παραπάνω , είναι σωστά ή λάθος! Τυνχάνει να έχουμε σε πολλά πράγματα, ίσως στα περισσότερα, κοινές απόψεις, που προέκυψαν, ίσως από κοινά λάθη και πορείες. Διαφωνώ όμως οριζοντίως και καθέτως με το να φτιάχνω μανιφέστα να είμαι απόλυτος και να κατακρίνω ή να ειρωνεύομαι τους συγχομπίστες μου, ακόμη και αν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχω δίκιο! Τα ίδια μας τα προηγούμενα λάθη και οι προηγούμενες απολυτότητές μας, πρέπει να μας κάνουν, πιο συγκρατημένους και ανεκτικούς. Θεωρώ μεγάλο κρίμα να ντρέπεται κανείς για τα λάθη του και να είναι πυρ και μανία για τους ''απατεώνες'' που τους ''εξαπάτησαν'' και εξύφαναν συνομωσίες για να φάνε τα λεφτά ή την χαιφιντελιστικη ευτυχία μας,.Εμείς οι Ελληνες το κάνουμε αυτό κατά κόρον, γιατί απλά δεν αντέχουμε τα λάθη μας και ότι δεν είμαστε Θεοί! Στη πραγματικότητα αυτά τα λάθη και αυτοί οι ''απατεώνες'', μας φέρνουν στο επίπεδο που σήμερα βρισκόμαστε, μας κάνουν πιο σοφούς και ενδεχομένως, πιο δυνατούς, αν χειριστούμε τα διδάγματα των λαθών μας σωστά. Η συγκεκριμένη ''περιπέτεια'', θα μπορούσε να συμβεί και οπουδήποτε αλλού, χτίζοντας το σπίτι του, λύνοντας νομικά τις διαφορές του, ή προσπαθόντας να βρεί την υγειά του! Αντίστοιχοι ''βοηθοί'' ή ''απατεώνες'' ή ''κυκλώματα'' θα βρίσκονταν και εκεί και θα εκμεταλεύονταν την αδυναμία της άγνοια ή την ημιμάθεια, στη οποία είμαστε όλοι λίγο ή πολύ, ''καταδικασμένοι''. Κάποιοι ''ξέρουν΄'' κάποια από την ''αλήθεια'', κάποιοι άλλοι περισσότερη ή πολύ περισσότερη, κανείς όμως δε την κατέχει ολόκληρη!, Επιπλέον κανείς δε δικαιούται να επιβάλλει τη δική του αλήθεια σε κανένα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Άραβά μου, έχεις δίκιο.

Έτσι είναι.

Καθένας δικαιούται να κάνει τις επιλογές του. Και να τις υποστεί στη συνέχεια.

Φιλ φρι έβριμπόντι.



ΥΓ Αν δεν είναι ενεργά τα ηχεία, την κάνατε την κουτσουκέλα σας κερατούκληδες! :fuckyou:

(Και γω την έκανα, ξέρω)
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Η επίδειξη δεν είναι κανόνας. Γνωστός έχει δικαναλο σύστημα που έχει 1 μυριο γιούρα. Δεν το έχει δει κανείς εκτός από το πολυ στενό περιβάλλον του, δεν είναι σε κανένα φορουμ και δεν μας αφήνει ουτε καν καμία φώτο να βγαλουμε.
Πως παιζ;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Η επίδειξη δεν είναι κανόνας. Γνωστός έχει δικαναλο σύστημα που έχει 1 μυριο γιούρα. Δεν το έχει δει κανείς εκτός από το πολυ στενό περιβάλλον του, δεν είναι σε κανένα φορουμ και δεν μας αφήνει ουτε καν καμία φώτο να βγαλουμε.
Σέρνεται και κακό μάτι, και η ξεματιάχτρα Βασιλειάδου μας άφησε χρόνους προ πολλού. :D
 


Μηνύματα
45
Reaction score
140
Άραβά μου, έχεις δίκιο.

Έτσι είναι.

Καθένας δικαιούται να κάνει τις επιλογές του. Και να τις υποστεί στη συνέχεια.

Φιλ φρι έβριμπόντι.



ΥΓ Αν δεν είναι ενεργά τα ηχεία, την κάνατε την κουτσουκέλα σας κερατούκληδες! :fuckyou:

(Και γω την έκανα, ξέρω)
Έτσι είναι αγαπητέ ΕΑR, είτε μας αρέσει είτε, όχι Οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να είναι ελεύθεροι και να πληρώνουν για τις επιλογές τους. Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!

Αλλά και ενεργά αν πάρουν, κατά πάσα πιθανότητα.... πάλι ''την κάνανε τη κουτσουκέλα τους''! Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν. Λειτουργούν ως εργαστηριακά εργαλεία για να παίζουν σωστά, σε σωστά φροντισμένα στούντιο, για να γίνενται η εγασία του mastering και να παίζουν near field σε χώρους, συνήθως διαστάσεων τρία επί τρία! Και τεχνολογικά είναι πληρέστερη λύση, ειδικά τα σύγχρονα, λόγω της ψηφιακής τεχνολογίας. Αλλά σε αυτή τη φάση, ''πωλούνται'' λόγω μόδας , ''καινοτομίας'', ή συνθηκών τέλος πάντων, τουλάχιστον ορισμένα από αυτά, ως ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'' , όπως κατά αναλογία, είναι και οι άλλες χαιεντιές. Θα πωλούνταν δε, ακόμη πιο ακριβά αν δε πήγαιναν ''κόντρα στο κατεστημένο'' και αν κάτι ''επιχειρηματικά ανόητοι'', σαν την hypex, λόγω μαρκετίστικης βλακείας, έβλαλαν στην αγορά πλακέτες ψηφιακών ενισχυτών σε υποπολαπλάσιες τιμές, από όσο μπορούσαν πραγματικά να πιάσουν!
Εντάξει, τα Grimm είναι πολύ καλά ηχεία,ή συστημα ακρόασης αν προτιμάς. Τουλάχιστον έτσι κρίνω από προσωπική (υποκειμενική) εμπειρία, και ακρόασή τους, για τουλάχιστον ενάμισυ έτους και σε άμεση σύγκριση με ''Hiendάδικα'' συστήματα ακόμη και πολλαπλάσιας αξίας, εταιρειών θρύλων, που έπαιζαν στον ίδιο ( ''καλό'' ή ''κακό''), χώρο, μέτριο προς καλό κατά τις μετρήσεις και τους ''ειδικούς, και πολύ ανώτερο από το μέσο όρο!
Για πέσμου, ΕAR. γιατί ''αξίζουν'' τα τριάντα χιλιάρικα (λιανική) που τιμολογούνται και από προκείπτει αυτή η τιμή; Από τα ''πανάκριβα'', ενυσχυτικά ή τα δύο ή τρία ''μεγαφωνάκια'' που φοράνε; Δεν είναι αυτά τιμολογημένα αλλά χαιεντιά, αλλά Nordost, απλά επειδή ''παίζουν καλύτερα''; O σχεδιαστής τους και ο κατασκευαστής τους, αφού ''τέχνη έκανε ο άνθρωπος και δεν έβραζε ρεβύθια'', γιατί δε τα ''έδωσε στο λαό'', αλλά έβαλε τιμές Wilson, Pass ή Κrell; Γιατί κάνει μεταγραφή σαν βεντέτα ποδοσφαιριστής, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι μεγαλομόδιστροι του hi- end !
Την κονόμα του κοίταξε ο άνθρωπος, όπως και ο καρασκευαστής τους, Hi end άδικη πολιτική ακολουθούν και καλά κάνουν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι κρίνουν ότι θα μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους! Με γρήγορη και φτηνή αλυσίδα παραγωγής ''βιοτεχνία σε χώρα κύρους'', πουλάει σε υπερπολλαπλάσια τμή κόστους παραγωγής και κάνει ''αρπακτή'', μέχρι να ξυπνήσουν, οι ''άλλοι'' ή να μυρίσουν χρήμα και να αρχίσουν να παράγουν αντίστοιχα, Hi End ή τύπου Hi End προιόντα. Τα Grimm σε λίγα χρόνια, πιθανόν να πάθουν ότι παθαίνουν επί της ουσίας, όλες οι άλλες χαιεντιές, όπως οι προβολείς Βarco, οι οθόνες Stweart, τα σούπερ ντούπερ κινητά ή τα ''Hi-end'', DAC μόλις.... της προηγούμενης....εξαετίας. Επιπλέον, μόλις Κινέζοι ή οι λοιποί σημερινοί, ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'', μπουν στο παιγνίδι και μέτριες ή κακές υλοποιήσεις θα δείς και ενεργές ψηφιακές...Κόρνες, ή.... λαμπάτα ενεργά λη ότι άλλο σκεφτεί η διεστραμένη φαντασία τους, αν υποπτευθούν πως πουλάνε! Και πάλι, καλά θα κάνουν από μεριά τους!
Αλλά ο μέσος και ''άδολος'' χομπίστας; Που έχει, περιορισμένο Budjet, χώρο, χρόνο, γυναίκα, ίσως σκύλο και παιδιά; Tι πρέπει να κάνει; Να πετάξει, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ότι έχει και δεν έχει, στα σκουπίδια, pic-up, ηχεία, ενισχυτές ,καναπέδες, μπουφέδες και τραπεζαρίες, να επενδύει τοίχους, να και να εντιχοίζει ενεργά; Γιατί αλλιώς δεν είναι καλός χομπίστας ή είναι ,θου Κύριε...Hi end ας! Για όνομα του Θεού ΕΑR. Σε καταλαβαίνω μεν, γιατί είμαι στο χόμπι και σχεδόν τόσο.... ''ψυχικά άρρωστος'' όσο εσύ! Αλλά εγώ τουλάχιστον, το συνειδητοποιώ δεν κρύβομαι και δεν ντρέπομαι να το πω!
Ναι είμαι Χαιεντάς και δόξα νάχουν οι πάσης μορφής κρίσεις που περνάω και αυτοί που με ''εξαπάτηασαν'' πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες!
Μου έδωσαν αυτογνωσία και πιο καθαρή ματιά, και κατανόηση για τους άλλους! Και ελπίζω ότι δε με έκαν τόσο ''σoφό'' και ''επαρμένο'', ώστε να βγάζω πύρηνα κηρύγματα επί του....''ιντερνετικού άμβωνος'', να κατακεραυνώνω τους ΄''αμαρτωλούς'' ή τους ''ετερόδοξους'' ή να επιδιώκω. να τους αλλάξω τη ''πίστη τους'', με το στανιό!
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...Οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να είναι ελεύθεροι και να πληρώνουν για τις επιλογές τους. Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!
Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν. Λειτουργούν ως εργαστηριακά εργαλεία για να παίζουν σωστά, σε σωστά φροντισμένα στούντιο, για να γίνενται η εγασία του mastering και να παίζουν near field σε χώρους, συνήθως διαστάσεων τρία επί τρία!
... Μου έδωσαν αυτογνωσία και πιο καθαρή ματιά, και κατανόηση για τους άλλους! Και ελπίζω ότι δε με έκαν τόσο ''σoφό'' και ''επαρμένο'', ώστε να βγάζω πύρηνα κηρύγματα επί του....''ιντερνετικού άμβωνος'', να κατακεραυνώνω τους ΄''αμαρτωλούς'' ή τους ''ετερόδοξους'' ή να επιδιώκω. να τους αλλάξω τη ''πίστη τους'', με το στανιό!
Να μαθαίνουν από τα λάθη τους,όχι απαραιτήτως...;) -κρίνοντας απ'όσα διαβάζω.

Δηλαδή -όχι τίποτε άλλο,αλλά να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι- δεεεν υπήρχαν στο παρελθόν ενεργές υλοποιήσεις με προδιαγραφές κατάλληλες για οικιακή χρήση ακόμα και σε χώρους μεγαλύτερων διαστάσεων και μάλιστα για ακρόαση επί του μέσου ή άπω πεδίου;Είμαστε σίγουροι;

Οι εμπειρίες σου πάντως σίγουρα δεν σε κατέστησαν επαρμένο,καθότι η παθητική μετοχή που συνδέεται με την επίδειξη έπαρσης είναι...΄΄επηρμένος΄΄.Και μπορεί όποιος εξασκεί γνώση και κρίση να μην επηρεάζεται από πύρινα κηρύγματα,αλλά δεν γλιτώνει την έκθεση σε μυαλά...πυρήνα,δηλαδή κουκούτσι-και...σκληρό μάλιστα.:lolsign:
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Γράφοντας στην κατηγορία Hi Fidelity, θα πρέπει να αποδεχτούμε το ότι η πιστότητα του Ήχου είναι κάτι που και μετριέται και υπόκειται στους κανόνες της φυσικής.

Και στην φυσική ευτυχώς ή δυστυχώς η αλήθεια μπορεί να είναι μόνο μια.

Αν το πολύπλοκο της εξίσωσης χώρος + χρόνος + χρήμα + ατελή μηχανήματα + ανεπαρκές reference μας οδηγεί τελικά να ασχοληθούμε με την – όσο το δυνατόν καλύτερη - ικανοποίηση του προσωπικού μας γούστου, θα πρέπει να θυμίσω την ρήση του RDoherty : «ότι κι αν μου λέτε …. τα καλύτερα γεμιστά τα κάνει η θεια μου η Μαριγώ»
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top