Νέος Super Moderator

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
@abcd To avsite αξίζει πολύ περισσότερα. :p

1) Με λίγα έως πολλά περισσότερα κιλά από την ευφορία των ημερών.
Το πρόβλημα εδώ ξεκινάει και από το "λίγα". Δηλαδή τι θέλουμε να πούμε; Ότι η ευφορία των ημερών μάς άφησε περισσότερα κιλά. Λίγο περισσότερα ή πολύ περισσότερα, σωστά; Όχι λίγα περισσότερα ή πολλά περισσότερα. Άρα εδώ θα διόρθωνα και το "λίγα", όχι μόνο το "πολλά".

2) Είμαστε όμως πολλά περισσότερα από απλά όμορφες μπανάνες.
Αυτό μού φαίνεται πολύ περίεργο και σίγουρα θυμίζει κακή μετάφραση, οπότε δεν χρειάζεται μόνο διόρθωση για το "πολύ" ή "πολλά", χρειάζεται πλήρη αναδιάρθρωση. Εννοεί ότι δεν είμαστε μόνο όμορφες μπανάνες, αλλά έχουμε κι άλλα προσόντα, προφανώς, αλλά δεν μου έρχεται μια ωραία πιασάρικη απόδοση τώρα.

3) Υπάρχουν πολλά περισσότερα στην Ιταλία από την πίτσα, τα ζυμαρικά και τον ήλιο!
Αυτό είναι το μόνο που δεν βλέπω πολύ προβληματικό, ίσως και να μην το διόρθωνα. Πιστεύω ότι ο λόγος που δεν το βλέπω προβληματικό είναι επειδή το "πολλά" ακολουθείται από αναφορές πραγμάτων διαφόρων γενών.

4) Εγώ συναντώ πολλά περισσότερα ψώνια στην καθημερινότητά μου.
Αυτό θα το διόρθωνα σίγουρα.

5) Ο θόρυβος μπορεί να σας στοιχίσει πολλά περισσότερα από την ακοή σας.
Κι αυτό θα το διόρθωνα.
Είσαι αστέρι!!:):dance2:
Παίρνεις τίποτα βιταμίνες; Μήπως εφημερεύετε;:D
 










daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Αυτά είναι αγγελούδια βρε. :)
Μόνο με τα σάλια μπορεί να διώξουν κανέναν. :D
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες...αλλά μάλλον έχει πέσει βρώμα στην πιάτσα του ζωικού βασιλείου..και έχεις γεμίσει χαραμοφάηδες...που τρώνε και πολύ μάλιστα!!!

Ευτυχώς που δεν μένεις καμιά υποσαχάρια περιοχή..να σου κουβαληθεί κανένα vegetarian Lion King με κρίσεις πανικού :o:o:o:o


Τι διάολο γράφει απ'έξω απ'το σπίτι? Free state of Zizik?:p:D:D:D:D:D:D

Υ.Γ. Η αυλή σου κάπου εκεί στον ποταμό Σερενγκέτι






ξέρω...ξέρω....κάποια ζώα μπορεί να τα έχεις ήδη:p:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες...αλλά μάλλον έχει πέσει βρώμα στην πιάτσα του ζωικού βασιλείου..και έχεις γεμίσει χαραμοφάηδες...που τρώνε και πολύ μάλιστα!!!

Ευτυχώς που δεν μένεις καμιά υποσαχάρια περιοχή..να σου κουβαληθεί κανένα vegetarian Lion King με κρίσεις πανικού :o:o:o:o


Τι διάολο γράφει απ'έξω απ'το σπίτι? Free state of Zizik?:p:D:D:D:D:D:D

Υ.Γ. Η αυλή σου κάπου εκεί στον ποταμό Σερενγκέτι






ξέρω...ξέρω....κάποια ζώα μπορεί να τα έχεις ήδη:p:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Δε με επιβαρύνουν τα ζωάκια καλέ.

Δυό σκυλάκια ταϊζω και αν δε φύγουν, και δύο γουρουνάκια. :D Σιγά.

Τα ελαφάκια τρώνε σύκα και σταφύλια απ' τα παρατημένα πλαϊνά οικόπεδα.
Τα αγριογουρουνάκια σκάβουν στα ίδια (δεν ξέρω τι τρώνε, μεγάλες ανασκαφές!).
Ο ασβούλης σκάβει το γκαζόν και τρώει σκουληκάκια. Με ρωτάνε όλοι γιατί δε μ' ενοχλεί που μου το χαλάει. :)
Οι αετοί και τα γεράκια τρώνε άλλα πουλάκια και ποντικάκια. Μπροστά μου. National Geographic! :eek:
Τα πρωινά βλέπω δεκάδες κοτσύφια, καρακάξες και κοράκια να βόσκουν στον κήπο.
Τουλάχιστον δύο κάτασπρα γατιά περιφέρονται αργά το βράδυ. Κάτι θα τρώνε κι αυτά.
 



Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ρε σεις μόλις έκοψα μια παρονυχίδα.:o....και ωρίμασα :confused:
Παίιρνω κανά οφίτσιο η να πάω αλλού ?
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Ή πολλά περισσότερα είναι το σωστό; :thumbsdown:
Συμπληρώνω κι εγώ μετά τον Γιάννη:

Το σωστό είναι πολύ περισσότερα. Με το επίρρημα "πολύ".

Το "πολλά περισσότερα" είναι διαδεδομένο για τρεις λόγους:

1. Επιρροή από την Κυπριακή Διάλεκτο. Το "πολλά" χρησιμοποιείται στην Κύπρο ως επίρρημα, π.χ. "αγαπώ σε πολλά"

2. Επιρροή από τη χρήση στα αγγλικά των "much more" - "many more", π.χ. "There is much more milk in this glass" αλλά "There are many more people in Athens than in Patras". Ε, στα ελληνικά δεν είναι έτσι. :D

3. Αρκετοί νομίζουν ότι η χρήση του "πολλά περισσότερα" δίνει έμφαση/μεγέθυνση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top