ερωτηση για αποσταση πατωματος-πανιου


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εγω εβαλα 120 ποντους το υψος της θεσης ακροασης, το οποιο ειναι λιγο πολυ σαν η στανταρ αποσταση που χρησιμοποιουν στις ακουστικες μελετες, εκτος αν εσυ εχεις αλλο συγκεκριμενο υψος που θελεις να βαλεις φυσικα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Το στανταρ λεει να μη βλεπεις το πανω μερος της οθονης απο 35 μοιρες και πανω. Εσυ στο 1.20μ που καθεσαι θα εχεις 17 περιπου. Αρα οσον αφορα το στανταρ ολα οκ. ΕΓΩ, θα επαιρνα χαρτοταινια και θα εφτιαχνα το περιγραμμα μιας οθονης και θα χρησιμοποιουσα την καρεκλα που θα κατσω για να δω και να αποφασισω. Γιατι αν εσυ εχεις χαμηλο καναπε και οταν βλεπεις ταινια ξαπλωνεις λιγο, ολα τα στανταρ του κοσμου δε σε σωζουν...
Γιατι εγω εχω ψηλες καρεκλες, και δεν ξαπλωνω πολυ προσωπικα, αρα αμα βαλω 10-12 μοιρες πανω το κεντρο της οθονης μ'αρεσει (ασε που εγω βλεπω με αναμορφικο και το υψος ειναι σταθερο). Κι επειδη μιλαμε για 20-30 ποντους διαφορα στη θεση ακροασης, συν ο ενας ξαπλωνει κι αλλος οχι, θα ηταν δυσκολο να βρουμε το ιδανικο για σενα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Εγω εβαλα 120 ποντους το υψος της θεσης ακροασης, το οποιο ειναι λιγο πολυ σαν η στανταρ αποσταση που χρησιμοποιουν στις ακουστικες μελετες, εκτος αν εσυ εχεις αλλο συγκεκριμενο υψος που θελεις να βαλεις φυσικα.
Μα εμείς δεν θέλουμε θέση ακρόασης αλλά θέση θέασης:)
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Το ηχείο,ποιο ηχείο; τα front left kai front right εννοεις; ανάλογα ποσες ίντσες θα παρω θαναι ειτε κατω απτην οθονη ειτε δεξια και αριστερά της.

Ο χώρος ΔΕΝ ειναι dedicated.

Οχι δεν ξαπλώνω,καθιστός βλεπω
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά τελικά κατέληξα να πάρω την 120".... Επειδή θέλω ναναι κοντα στο πάτωμα.
Εδώ ομως άλλο ένα εύλογο ερώτημα...
Δεδομένου ότι ο επσον 9000 θαναι στο ταβάνι σε ύψος 2.90 ,θα μπορεί να.μου κατεβάσει την εικόνα χαμηλά στο πάτωμα γύρω στα 50εκατοστα;
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Φώναξε τον καλιμπραϊτορ και μην παιδεύεσαι άλλο.
Τον καλιμπρειτορ τον είχα φωνάξει δύο φορές στο σπίτι που μένω τώρα,και εννοείται θα είναι ο πρώτος προσκεκλημένος μου οταν μετακόμισω σε κάνα μήνα.
Απλά μάλλον ή οθόνη θα μπει μέσα σε γυψοσανιδα και ίσως πρέπει να έχει ρυθμιστεί από πριν το που θα σταματαει
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Το ηχείο,ποιο ηχείο; τα front left kai front right εννοεις; ανάλογα ποσες ίντσες θα παρω θαναι ειτε κατω απτην οθονη ειτε δεξια και αριστερά της.
Εννοώ η οθόνη να πέφτει πίσω από τα front L R ηχεία όπως στο σχέδιο που έκανα για να κερδίσεις τα 5cm του μαύρου και τα cm του βαριδιού.

Υ.Γ. Αν μπορείς δες πρώτα εγκατάσταση με 135΄'-138" οθόνη και μετά πάρε την τελική απόφαση;)
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δεξιά και αριστερά στον τοίχο που θα μπουν τα ηχεία έχει κολόνες σε απόσταση 3.6 μέτρα μεταξύ τους.
Τα ηχεία πρέπει νάναι μέσα σε αυτά τα 3.6μετρα λοιπον.
Δεδομενουοτι ή 135αρα οθόνη έχει 3.4 νομίζω μήκος,αν τα ηχεία είναι μπροστά της δε θα κρύβουν την εικόνα στις άκρες;


Εννοώ η οθόνη να πέφτει πίσω από τα front L R ηχεία όπως στο σχέδιο που έκανα για να κερδίσεις τα 5cm του μαύρου και τα cm του βαριδιού.

Υ.Γ. Αν μπορείς δες πρώτα εγκατάσταση με 135΄'-138" οθόνη και μετά πάρε την τελική απόφαση;)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Παιδιά τελικά κατέληξα να πάρω την 120".... Επειδή θέλω ναναι κοντα στο πάτωμα.
Εδώ ομως άλλο ένα εύλογο ερώτημα...
Δεδομένου ότι ο επσον 9000 θαναι στο ταβάνι σε ύψος 2.90 ,θα μπορεί να.μου κατεβάσει την εικόνα χαμηλά στο πάτωμα γύρω στα 50εκατοστα;
Mε κάθετο lens shift +-96,3%, λογικά ναι.
https://www.epson.co.uk/products/pr...h-tw9000-with-hc-lamp-warranty#specifications

Κρίμα δεν είναι όμως να τον φτάσεις στα όρια; Όσο πιο κοντά στο κέντρο είναι τοποθετημένος, τόσο εκμεταλεύεσαι τα καλύτερα στοιχεία του φακού.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τι να.κανω;.να.τον βάλω μεστη μέση του τοιχου;
Ο οποίος τοιχος σκοπευα να.εχει επενδυση τουβλάκι με ένα ωραιο πινακα στη.μεση...



Mε κάθετο lens shift +-96,3%, λογικά ναι.
https://www.epson.co.uk/products/pr...h-tw9000-with-hc-lamp-warranty#specifications

Κρίμα δεν είναι όμως να τον φτάσεις στα όρια; Όσο πιο κοντά στο κέντρο είναι τοποθετημένος, τόσο εκμεταλεύεσαι τα καλύτερα στοιχεία του φακού.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.011
Ο οποίος τοιχος σκοπευα να.εχει επενδυση τουβλάκι με ένα ωραιο πινακα στη.μεση...
Ο οποίος τοίχος σκόπευα να έχει επένδυση τουβλάκι, με έναν ωραίο βιντεοπροβολέα στη μέση... :D
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ο οποίος τοίχος σκόπευα να έχει επένδυση τουβλάκι, με έναν ωραίο βιντεοπροβολέα στη μέση... :D
Να επερνά βάση οροφής ή οποία.να.κατεβαινει χαμηλά ή θα ήταν.ασχημο
....;
Δε ξέρω πείτε καμιά ιδέα
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top