BP ή DVD για σύνδεση με dac για μουσική

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για αγορά player.
Αγόρασα πρόσφατα τον Marantz PM6005 ο οποίος έχει ενσωματωμένο DAC και είσοδο coaxial & optical.
Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποιο cd player. Επειδή έχω μια μεγάλη συλλογή από cd που θέλω να αξιοποιήσω. Το πλάνο είναι ότι θα ψηφιοποιηθούν όλα και θα επενδυθεί στο μέλλον ένα ποσό για network player μέσω NAS.
Προς το παρόν σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο οικονομικό Blu Ray ή DVD με ψηφιακή έξοδο για να παίζω από εκεί. Πιστεύεται ότι από θέμα ηχητικής ποιότητας θα έχω καλό αποτέλεσμα; Από τι στιγμή που θα παίζει το dac του ενισχυτή, έχει σημασία η ποιότητα του player;
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό μοντέλο μέχρι max 100€ (και όσο πιο κάτω γίνετε). Αλλά να μην είναι κατασκευαστικά χρέπι και διαλύετε.
Δεν με ενδιαφέρουν οι ταινίες τόσο, καθώς θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για μουσική.

ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αφού το χρειάζεσαι σαν προσωρινή λύση, δες εδώ μια πρόχειρη λίστα με BP μηχανήματα κάτω απο 100 ευρώ που είναι και 3D players (αν αφαιρέσεις το 3D απο τις επιλογές αριστερά πέφτει και άλλο η τιμή.)

Όταν με το καλό τα ψηφιοποιήσεις θα σου μείνει και το player....Να πάρεις DVD player δεν έχει νόημα στις μέρες μας....μετά θα σου είναι άχρηστο και δεν γλυτώνεις ιδιαίτερα χρήματα...
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
άρα να πάρω ένα οποιοδήποτε που να έχει Coaxial;
Φαντάζομαι στα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα, σωστά;

Για να δω αν το σκέφτομαι καλά, η δουλειά του player είναι ότι απλά διαβάζει το δισκάκι και στέλνει ψηφιακό σήμα. και όλη τη σημαντική δουλειά τι κάνει το Dac του ενισχυτή; Άρα σε σχέση με το marantz CD6005 των 350€ θα πάρω το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα μιας και φοράνε το ίδιο dac ???
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
άρα να πάρω ένα οποιοδήποτε που να έχει Coaxial;
Φαντάζομαι στα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα, σωστά;
Στα φθηνά BD δύσκολα θα βρεις coaxial έξοδο, άσε που δεν σου χρειάζεται κιόλας. Θα το συνδέσεις με την HDMI στον ενισχυτή και από τις ρυθμίσεις θα φροντίσεις να κάνει την αποκωδικοποίηση ο ενισχυτής και όχι το BD.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μπεις στην διαδικασία για τέτοιες συγκρίσεις.
Αν έχεις να διαθέσεις μέχρι 100 ευρώ (ή και ποιό κάτω όπως λες) κοιτάς κάτι τέτοιο που θα έχει και άλλη χρήση μετά ή κοιτάς για κάποιο μεταχειρισμένο cd player που θα κάνει μόνο αυτή την δουλειά, μέχρι να υλοποιήσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, που φαντάζομαι θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν έχεις να διαθέσεις ποιο πολλά πας στο μηχάνημα των 350 κ.ο.κ...

Κάποια στιγμή παλιά θυμάμαι πολύς κόσμος έψαχνε να αγοράσει μεταχειρισμένα play station 1, γιατί λέει είχε καλύτερα οπτικά απο players πολλαπλάσιας αξίας ή κάτι τέτοιο...άρα το τί πραγματικά παίζει κάθε μηχανάκι καμιά φορά δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με την χρηματική αξία του.

Αν κάποιο άλλο μέλος ξέρει για συγκεκριμένα φθηνά μηχανήματα που έχουν πολύ καλή απόδοση σαν audio players φαντάζομαι θα στο πει εδώ....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στα φθηνά BD δύσκολα θα βρεις coaxial έξοδο, άσε που δεν σου χρειάζεται κιόλας. Θα το συνδέσεις με την HDMI στον ενισχυτή και από τις ρυθμίσεις θα φροντίσεις να κάνει την αποκωδικοποίηση ο ενισχυτής και όχι το BD.
Ο Μarantz PM6005 είναι audio ενισχυτης και όχι video, δεν έχει hdmi, μόνο coaxial και οπτικη είσοδο.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Sony BDP-S1500,με 80 ευρω,εχει ομοαξονικη ψηφιακη,ενω εχει και ethernet και δικτυακες δυνατοτητες με πιο σημαντικη το ιντερνετικο ραδιοφωνο.Φυσικα θα μπορεις να παιξεις και μουσικη απο την usb εισοδο στην προσοψη (με στικακι ισως και δισκο).
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Στα φθηνά BD δύσκολα θα βρεις coaxial έξοδο, άσε που δεν σου χρειάζεται κιόλας. Θα το συνδέσεις με την HDMI στον ενισχυτή και από τις ρυθμίσεις θα φροντίσεις να κάνει την αποκωδικοποίηση ο ενισχυτής και όχι το BD.
ο ενισχυτής δεν έχει HDMI καθώς είναι Hi-Fi μόνο optical & coaxial.
πάντως βλέπω αρκετά μοντέλα με ψηφιακές εξόδους κάτω από τα 100€ πχ.
Philips-BDP2110
Samsung-BD-J4500
Sony-BDP-S1500
LG-BP450
σαν μάρκα υπάρχει κάποια προτίμηση ή όλα το ίδιο είναι;
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Sony BDP-S1500,με 80 ευρω,εχει ομοαξονικη ψηφιακη,ενω εχει και ethernet και δικτυακες δυνατοτητες με πιο σημαντικη το ιντερνετικο ραδιοφωνο.Φυσικα θα μπορεις να παιξεις και μουσικη απο την usb εισοδο στην προσοψη (με στικακι ισως και δισκο).
σε ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικά αυτά που λες και σε αυτή τη τιμή. Θα το ψάξω!
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
απλα εχει το μειονεκτημα οτι αν θελεις να κανεις πλοηγηση πρεπει να εχεις ανοικτη τηλεοραση......οκ για το cd δεν χρειαζεται γιατι μιλαμε απλα για 12-15 τραγουδια,αλλα για αναπαραγωγη απο την usb ή για τις ιντερνετικες εφαρμογες θελεις τηλεροραση . Μπορεις φυσικα να συνδεσεις με hdmi και καποια μικρη οθονη υπολογιστη,αν σου περισσευει καποια και δεν θελεις να ανοιγεις τηλεοραση.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
καλημέρα, βρήκα σε καλή προσφορά το sony bdp s5500.
Έχω 2 απορίες που όσο και αν το έψαξα δεν μπορώ να τις λύσω.
1. μπορώ να παίξω cd χωρίς να ανοίξω την TV (η συσκευή δεν έχει καν οθόνη, όπως και τα περισσότερα player). Μήπως πρέπει να ψάξω υποχρεωτικά κάτι με οθόνη (άρα πιο παλιά ή ακριβά μοντέλα)
2. από την coaxial το σήμα που δίνει τι ποιότητα έχει; (sampling frequency)

γιατί η sony δίνει σε όλα τα player της 1 έτος εγγύηση; Είναι νόμιμο αυτό;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
γιατί η sony δίνει σε όλα τα player της 1 έτος εγγύηση; Είναι νόμιμο αυτό;
Όχι, αλλά το κάνουν κι όπου πιάσει. Το υπόλοιπο μέχρι τη διετία σε κάθε περίπτωση υποχρεούται να το καλύψει το κατάστημα πώλησης.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αγαπητέ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα cd player...να έχει την οθόνη του και να κάνει αυτήν ακριβώς την δουλειά για την οποία το προορίζεις, απο την στιγμή που δεν θες να μπλέκεις και οθόνες κλπ για να ακούς την μουσική σου.
Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες στο avsite που είναι στα χρήματα που ενδιαφέρεσαι. Επίσης μπορείς να ανεβάσεις και εσύ μια αγγελία που να ζητάς cd player...και που ξέρεις μπορεί να βρείς κάτι καλό.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Αγαπητέ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα cd player...να έχει την οθόνη του και να κάνει αυτήν ακριβώς την δουλειά για την οποία το προορίζεις, από την στιγμή που δεν θες να μπλέκεις και οθόνες κλπ για να ακούς την μουσική σου.
Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες στο avsite που είναι στα χρήματα που ενδιαφέρεσαι. Επίσης μπορείς να ανεβάσεις και εσύ μια αγγελία που να ζητάς cd player...και που ξέρεις μπορεί να βρείς κάτι καλό.
Όντως και εγώ το προτιμώ το cd player καθώς το θέλω για μουσική κατά 99%, με μόνο πρόβλημα το οικονομικό καθώς στην παρούσα φάση δεν μπορώ να πάω σε καινούργιο.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα καθώς αγόρασα πολύ πρόσφατα τόσο τον ενισχυτή όσο και τα ηχεία μου μεταχειρισμένα.
όσον αφορά όμως το CD έχω μια φοβία στο μεταχειρισμένο καθώς ξέρω ότι οι κεφαλές τους έχουν μια διάρκεια ζωής και δεν γνωρίζω πως να ελέγξω τη ποιότητα τους.
 


Μηνύματα
239
Reaction score
260
Για δες εδώ.....
Κόστος χαμηλό που αξίζει το ρίσκο για τον χρόνο ζωής της κεφαλής.....
Σε κάθε περίπτωση κάνεις ένα τηλέφωνο....τσάμπα είναι.....
έχω μιλήσει ήδη με το συμφορουμίτη ευχαριστώ.
κοιτούσα και αυτό που μου φάνηκε ενδιαφέρον και είναι στο budget μου http://www.avsite.gr/forum/threads/marantz-cd63-se.153312/
σε περίπτωση που κάτι τέτοιο χρειαστεί αλλαγή κεφαλής ξέρετε γιατί κόστος μιλάμε; Υπάρχουν άλλα προβλήματα που βγάζουν γενικά τα pleyers (φαντάζομαι μόνο τα μηχανικά μέρη από το πορτάκι και η κεφαλή)
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
το Marantz cd-63se ειναι εξαιρετικη επιλογη,χτυπα το χωρις δευτερη σκεψη και αλλαξε του κεφαλη ετσι και αλλιως,για να εισαι σιγουρος οτι ειναι σε αριστη κατασταση.Αλλωστε ειναι κατι που θα το κρατησεις αρκετο καιρο και φυσικα θα το συνδεσεις αναλογικα στον 6005,γιατι πολυ απλα βγαζει καλυτερο ηχο απο το dac του ενισχυτη.Τηλεχειριστηριο δεν θα χρειαστει,θα το δουλευεις απο αυτο του ενισχυτη.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
καλησπέρα, βρήκα το Denon DCD F109, μεταχειρισμένο στα 80€.
Θα συνδεθεί κατευθείαν σε dac (προς το παρόν του ενισχυτή) και στη συνέχεια σε Ν-50 A.
Έχει μόνο ψηφιακή έξοδο εξάλλου. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ξέρουμε γενικά για τη ποιότητα κατασκευής του; Για μένα είναι μεγάλο + το περιορισμένο μέγεθος του, λόγο χώρου.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
καλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σαν κατασκευη,αλλα στα χρηματα που το αγορασες ειναι ευκαιρια,σαφως καλυτερο απο ενα bd/dvd player.

 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top