Βιβλία



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- με την ευγενική χορηγία του Decembered , απέκτησα σε pdf το κάτωθι δεμένο πλέον βιβλιαράκι , οκ δεν έχει την μυρωδιά των βιβλίων του εμπορείου αλλά αναβλύζουν αρώματα από τις περιγραφές του Μισισίπη . . .







 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
Blues Brothers - Sweet Home Chicago
μπλουζ, οπως τα λεει ο Howling Wolf.-
Αληθινοι δασκαλοι ... αν φερ'ειπειν θελαμε να βελτιωσουμε λιγο τη πεδια σε αυτη τη χορα, θα ηταν καλο ενα βιβλιο οπως "η γλωσσα μου" να γινει "τα μπλουζ μου" -ή "οι μαυρες μου".. γιατι ειδαμε τι πετυχαμε.. εμπρος στο δρομο της μαιμους! :)
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- συμφορουμίτη ( καμία σχέση με συμφορά ) Decembered , τι βιβλίο είναι αυτό ; στάζει μπέρμπον από παντού

- δεν υπάρχει σελίδα , παράγραφος , περιγραφή , συμβάν , που να μην είναι όλοι σε κατάσταση προχωρημένης και κακής μέθης

- πάντως είναι ένας ωραίος συνοπτικός οδηγός blues ,
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
@Mr Spock - 40 σελιδες, μπλουζ χαος..σναπς μπυρα και κρασι , καυτο καλοκαιρι με σομπα.. και θεοπαλαβα ψυχακια να τριγυρνανε απο σεντλουις και ξανα πισω Σικαγο νταουταουν... υπαρχει αμφιβολια οτι δεν θα καναμε ακριβως το ιδιο πραγμα στη θεση τους ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
..εδω ειστε Κυριε Spock , βεβαια συνολικη παρουσιαση στο εργο του Πυντσον, οταν τελειοσω και τα υπολοιπα βιβλια του, μου εχουν μεινεi 2-3 τουβλα 1200 σελιδων (εναντια στη μερα/ουρανιο τοξο βαρυτητας κοκ).
Βαινλαντ λοιπον.. για λιγο δραση και να αποφυγουμε το πολυ αλκοολ :)
1984, Βόρειος Καλιφόρνια. Μία ομάδα ώριμων τέως χίπηδων παλεύουν να επιβιώσουν μέσα στα κατάλοιπα της δεκαετίας του ’60. Τα κοινόβια, τα ναρκωτικά, η αθωότητα των νέων, η κυβερνητική κακοήθεια πρωταγωνιστούν. Ο συγγραφέας, μέσα από μία ατμόσφαιρα παράνοιας και με ασύλληπτη καυστικότητα στήνει το πελώριο σκηνικό της Αμερικής για μία παράσταση που μόνον ένας Ιερώνυμος Μπος θα μπορούσε να δώσει. [...] (Από την παρουσίαση της έκδοσης)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- irwin welsh..



. . . το έχω στο πρώτο εξώφυλλο , αλλά το περιεχόμενο μετράει

- γρήγορο , τραγικό και διασκεδαστικό , παιδαγωγικό ( ναι γιατί χωρίς να παίρνει ξεκάθαρη θέση ενάντια στις βαριές ουσίες ) , σιγά σιγά σου εξηγεί τι χάνεις ( την ζωή ) , σαν να γράφτηκε για ήδη χρήστες οι οποίοι θα αντιδρούσαν σε μία ξεκάθαρη εξ΄ αρχής επιθετική θέση εναντίον τους , έξυπνο ;)

ΥΓ : - θα προτιμούσα να λείπουν από το εξώφυλλο αυτές οι διαφημιστικές υπερβολές
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
Nice! ;)

Irwin Welsh-ecstasy
...δε βρισκω ουτε γω το εξωφυλλο..ηταν φθηνοπορο..ή 08..ή 07... anyway..τρεις ιστοριες που περιπλεκονται σε 90s Αγγλικο εδαφος (χαρακτηριστικο του συγγραφεα), μπυρα γηπεδο κ το τοτε "τρεντυ" χαπι του τιτλου. Η πλοκη πετυχημενη κ απροβλεπτη , εγγλεζικο χιουμορ κ στοιχομυθιες..απ οσο θυμαμαι, μικρο μαιμουδι τοτε μου αρεσε .. ακομα κ αν καπου κουραζει..

Συμφονω με τις κοινονικες επεκτασεις του Mr Spock παραπανω. :acute:

Αξιζει να διαβαστει το συνολικο εργο του Welsh, καθημερινες κομικοτραγικες ιστοριες ο τυπος..απλο κ ωραιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.954
Reaction score
20.471
- irwin welsh..



. . . το έχω στο πρώτο εξώφυλλο , αλλά το περιεχόμενο μετράει

- γρήγορο , τραγικό και διασκεδαστικό , παιδαγωγικό ( ναι γιατί χωρίς να παίρνει ξεκάθαρη θέση ενάντια στις βαριές ουσίες ) , σιγά σιγά σου εξηγεί τι χάνεις ( την ζωή ) , σαν να γράφτηκε για ήδη χρήστες οι οποίοι θα αντιδρούσαν σε μία ξεκάθαρη εξ΄ αρχής επιθετική θέση εναντίον τους , έξυπνο ;)

ΥΓ : - θα προτιμούσα να λείπουν από το εξώφυλλο αυτές οι διαφημιστικές υπερβολές
Συμφωνώ, ειδικά για την απουσία των διαφημιστικών υπερβολών. Το έχω στην πρώτη έκδοση από τις εκδόσεις ΟΞΥ. Δεν θυμάμαι εάν το διάβασα πριν να δω την ταινία ή εάν το διάβασα επειδή είδα την ταινία, πάντως ήταν από τα βιβλία που ευχαρίστως θα διάβαζα ξανά!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
- χαιρετώ του βιβλιόφιλους , το έχει διαβάσει κανείς ; η μετάφραση λέει ;



ευχαριστώ
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
- χαιρετώ του βιβλιόφιλους , το έχει διαβάσει κανείς ; η μετάφραση λέει ; ευχαριστώ
Συμπαθητικό προς καλό βιβλίο. Αν όμως δεν ασχολείσαι με το τρέξιμο, μάλλον θα σου είναι αδιάφορο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.954
Reaction score
20.471
- χαιρετώ του βιβλιόφιλους , το έχει διαβάσει κανείς ; η μετάφραση λέει ;



ευχαριστώ
Το διάβασα πρόσφατα. Η μετάφραση είναι πολύ καλή για τα μέτρα μου (=δεν παρατήρησα συντακτικά/μεταφραστικά, εννοιολογικά λάθη τα οποία θα αλλοίωναν το νόημα του σημείου/της παραγράφου που διάβαζα). Ως θεματολογία, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και με έκανε να σκεφτώ αρκετά πράγματα τόσο επί του πρακτικού (όπως το γιατί και πώς τρέχω, ως τρόπος άσκησης) αλλά και επί του θεωρητικού/φιλοσοφικού επιπέδου, για το οποίο, όμως, επειδή είναι πιο προσωπικό, δεν θα ήθελα να κάνω κάποια αναφορά αλλά και για να μην επηρεάσω τυχόν άλλους αναγνώστες.

Θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα. Είναι ευχάριστο ανάγνωσμα, "ελαφρύ" βιβλίο, δεν έχει πολύπλοκα νοήματα και ακολουθίες ιστοριών οι οποίες μπλέκονται μεταξύ τους και (μπορεί να) δημιουργούν σύγχιση στον αναγνώστη ή/και να απαιτούν την αμέριστη προσοχή του. Στα αγγλικά, ο όρος είναι "page turner" και αυτό το βιβλίο τον εκφράζει κυριολεκτικά.

Καλή ανάγνωση!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top