Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Έτσι είναι αγαπητέ ΕΑR, είτε μας αρέσει είτε, όχι Οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να είναι ελεύθεροι και να πληρώνουν για τις επιλογές τους. Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!

Αλλά και ενεργά αν πάρουν, κατά πάσα πιθανότητα.... πάλι ''την κάνανε τη κουτσουκέλα τους''! Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν. Λειτουργούν ως εργαστηριακά εργαλεία για να παίζουν σωστά, σε σωστά φροντισμένα στούντιο, για να γίνενται η εγασία του mastering και να παίζουν near field σε χώρους, συνήθως διαστάσεων τρία επί τρία! Και τεχνολογικά είναι πληρέστερη λύση, ειδικά τα σύγχρονα, λόγω της ψηφιακής τεχνολογίας. Αλλά σε αυτή τη φάση, ''πωλούνται'' λόγω μόδας , ''καινοτομίας'', ή συνθηκών τέλος πάντων, τουλάχιστον ορισμένα από αυτά, ως ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'' , όπως κατά αναλογία, είναι και οι άλλες χαιεντιές. Θα πωλούνταν δε, ακόμη πιο ακριβά αν δε πήγαιναν ''κόντρα στο κατεστημένο'' και αν κάτι ''επιχειρηματικά ανόητοι'', σαν την hypex, λόγω μαρκετίστικης βλακείας, έβλαλαν στην αγορά πλακέτες ψηφιακών ενισχυτών σε υποπολαπλάσιες τιμές, από όσο μπορούσαν πραγματικά να πιάσουν!
Εντάξει, τα Grimm είναι πολύ καλά ηχεία,ή συστημα ακρόασης αν προτιμάς. Τουλάχιστον έτσι κρίνω από προσωπική (υποκειμενική) εμπειρία, και ακρόασή τους, για τουλάχιστον ενάμισυ έτους και σε άμεση σύγκριση με ''Hiendάδικα'' συστήματα ακόμη και πολλαπλάσιας αξίας, εταιρειών θρύλων, που έπαιζαν στον ίδιο ( ''καλό'' ή ''κακό''), χώρο, μέτριο προς καλό κατά τις μετρήσεις και τους ''ειδικούς, και πολύ ανώτερο από το μέσο όρο!
Για πέσμου, ΕAR. γιατί ''αξίζουν'' τα τριάντα χιλιάρικα (λιανική) που τιμολογούνται και από προκείπτει αυτή η τιμή; Από τα ''πανάκριβα'', ενυσχυτικά ή τα δύο ή τρία ''μεγαφωνάκια'' που φοράνε; Δεν είναι αυτά τιμολογημένα αλλά χαιεντιά, αλλά Nordost, απλά επειδή ''παίζουν καλύτερα''; O σχεδιαστής τους και ο κατασκευαστής τους, αφού ''τέχνη έκανε ο άνθρωπος και δεν έβραζε ρεβύθια'', γιατί δε τα ''έδωσε στο λαό'', αλλά έβαλε τιμές Wilson, Pass ή Κrell; Γιατί κάνει μεταγραφή σαν βεντέτα ποδοσφαιριστής, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι μεγαλομόδιστροι του hi- end !
Την κονόμα του κοίταξε ο άνθρωπος, όπως και ο καρασκευαστής τους, Hi end άδικη πολιτική ακολουθούν και καλά κάνουν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι κρίνουν ότι θα μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους! Με γρήγορη και φτηνή αλυσίδα παραγωγής ''βιοτεχνία σε χώρα κύρους'', πουλάει σε υπερπολλαπλάσια τμή κόστους παραγωγής και κάνει ''αρπακτή'', μέχρι να ξυπνήσουν, οι ''άλλοι'' ή να μυρίσουν χρήμα και να αρχίσουν να παράγουν αντίστοιχα, Hi End ή τύπου Hi End προιόντα. Τα Grimm σε λίγα χρόνια, πιθανόν να πάθουν ότι παθαίνουν επί της ουσίας, όλες οι άλλες χαιεντιές, όπως οι προβολείς Βarco, οι οθόνες Stweart, τα σούπερ ντούπερ κινητά ή τα ''Hi-end'', DAC μόλις.... της προηγούμενης....εξαετίας. Επιπλέον, μόλις Κινέζοι ή οι λοιποί σημερινοί, ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'', μπουν στο παιγνίδι και μέτριες ή κακές υλοποιήσεις θα δείς και ενεργές ψηφιακές...Κόρνες, ή.... λαμπάτα ενεργά λη ότι άλλο σκεφτεί η διεστραμένη φαντασία τους, αν υποπτευθούν πως πουλάνε! Και πάλι, καλά θα κάνουν από μεριά τους!
Αλλά ο μέσος και ''άδολος'' χομπίστας; Που έχει, περιορισμένο Budjet, χώρο, χρόνο, γυναίκα, ίσως σκύλο και παιδιά; Tι πρέπει να κάνει; Να πετάξει, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ότι έχει και δεν έχει, στα σκουπίδια, pic-up, ηχεία, ενισχυτές ,καναπέδες, μπουφέδες και τραπεζαρίες, να επενδύει τοίχους, να και να εντιχοίζει ενεργά; Γιατί αλλιώς δεν είναι καλός χομπίστας ή είναι ,θου Κύριε...Hi end ας! Για όνομα του Θεού ΕΑR. Σε καταλαβαίνω μεν, γιατί είμαι στο χόμπι και σχεδόν τόσο.... ''ψυχικά άρρωστος'' όσο εσύ! Αλλά εγώ τουλάχιστον, το συνειδητοποιώ δεν κρύβομαι και δεν ντρέπομαι να το πω!
Ναι είμαι Χαιεντάς και δόξα νάχουν οι πάσης μορφής κρίσεις που περνάω και αυτοί που με ''εξαπάτηασαν'' πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες!
Μου έδωσαν αυτογνωσία και πιο καθαρή ματιά, και κατανόηση για τους άλλους! Και ελπίζω ότι δε με έκαν τόσο ''σoφό'' και ''επαρμένο'', ώστε να βγάζω πύρηνα κηρύγματα επί του....''ιντερνετικού άμβωνος'', να κατακεραυνώνω τους ΄''αμαρτωλούς'' ή τους ''ετερόδοξους'' ή να επιδιώκω. να τους αλλάξω τη ''πίστη τους'', με το στανιό!
:hi::hi::hi::hi::hi:
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Έτσι είναι αγαπητέ ΕΑR, είτε μας αρέσει είτε, όχι Οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να είναι ελεύθεροι και να πληρώνουν για τις επιλογές τους. Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!

Αλλά και ενεργά αν πάρουν, κατά πάσα πιθανότητα.... πάλι ''την κάνανε τη κουτσουκέλα τους''! Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν. Λειτουργούν ως εργαστηριακά εργαλεία για να παίζουν σωστά, σε σωστά φροντισμένα στούντιο, για να γίνενται η εγασία του mastering και να παίζουν near field σε χώρους, συνήθως διαστάσεων τρία επί τρία! Και τεχνολογικά είναι πληρέστερη λύση, ειδικά τα σύγχρονα, λόγω της ψηφιακής τεχνολογίας. Αλλά σε αυτή τη φάση, ''πωλούνται'' λόγω μόδας , ''καινοτομίας'', ή συνθηκών τέλος πάντων, τουλάχιστον ορισμένα από αυτά, ως ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'' , όπως κατά αναλογία, είναι και οι άλλες χαιεντιές. Θα πωλούνταν δε, ακόμη πιο ακριβά αν δε πήγαιναν ''κόντρα στο κατεστημένο'' και αν κάτι ''επιχειρηματικά ανόητοι'', σαν την hypex, λόγω μαρκετίστικης βλακείας, έβλαλαν στην αγορά πλακέτες ψηφιακών ενισχυτών σε υποπολαπλάσιες τιμές, από όσο μπορούσαν πραγματικά να πιάσουν!
Εντάξει, τα Grimm είναι πολύ καλά ηχεία,ή συστημα ακρόασης αν προτιμάς. Τουλάχιστον έτσι κρίνω από προσωπική (υποκειμενική) εμπειρία, και ακρόασή τους, για τουλάχιστον ενάμισυ έτους και σε άμεση σύγκριση με ''Hiendάδικα'' συστήματα ακόμη και πολλαπλάσιας αξίας, εταιρειών θρύλων, που έπαιζαν στον ίδιο ( ''καλό'' ή ''κακό''), χώρο, μέτριο προς καλό κατά τις μετρήσεις και τους ''ειδικούς, και πολύ ανώτερο από το μέσο όρο!
Για πέσμου, ΕAR. γιατί ''αξίζουν'' τα τριάντα χιλιάρικα (λιανική) που τιμολογούνται και από προκείπτει αυτή η τιμή; Από τα ''πανάκριβα'', ενυσχυτικά ή τα δύο ή τρία ''μεγαφωνάκια'' που φοράνε; Δεν είναι αυτά τιμολογημένα αλλά χαιεντιά, αλλά Nordost, απλά επειδή ''παίζουν καλύτερα''; O σχεδιαστής τους και ο κατασκευαστής τους, αφού ''τέχνη έκανε ο άνθρωπος και δεν έβραζε ρεβύθια'', γιατί δε τα ''έδωσε στο λαό'', αλλά έβαλε τιμές Wilson, Pass ή Κrell; Γιατί κάνει μεταγραφή σαν βεντέτα ποδοσφαιριστής, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι μεγαλομόδιστροι του hi- end !
Την κονόμα του κοίταξε ο άνθρωπος, όπως και ο καρασκευαστής τους, Hi end άδικη πολιτική ακολουθούν και καλά κάνουν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι κρίνουν ότι θα μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους! Με γρήγορη και φτηνή αλυσίδα παραγωγής ''βιοτεχνία σε χώρα κύρους'', πουλάει σε υπερπολλαπλάσια τμή κόστους παραγωγής και κάνει ''αρπακτή'', μέχρι να ξυπνήσουν, οι ''άλλοι'' ή να μυρίσουν χρήμα και να αρχίσουν να παράγουν αντίστοιχα, Hi End ή τύπου Hi End προιόντα. Τα Grimm σε λίγα χρόνια, πιθανόν να πάθουν ότι παθαίνουν επί της ουσίας, όλες οι άλλες χαιεντιές, όπως οι προβολείς Βarco, οι οθόνες Stweart, τα σούπερ ντούπερ κινητά ή τα ''Hi-end'', DAC μόλις.... της προηγούμενης....εξαετίας. Επιπλέον, μόλις Κινέζοι ή οι λοιποί σημερινοί, ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'', μπουν στο παιγνίδι και μέτριες ή κακές υλοποιήσεις θα δείς και ενεργές ψηφιακές...Κόρνες, ή.... λαμπάτα ενεργά λη ότι άλλο σκεφτεί η διεστραμένη φαντασία τους, αν υποπτευθούν πως πουλάνε! Και πάλι, καλά θα κάνουν από μεριά τους!
Αλλά ο μέσος και ''άδολος'' χομπίστας; Που έχει, περιορισμένο Budjet, χώρο, χρόνο, γυναίκα, ίσως σκύλο και παιδιά; Tι πρέπει να κάνει; Να πετάξει, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ότι έχει και δεν έχει, στα σκουπίδια, pic-up, ηχεία, ενισχυτές ,καναπέδες, μπουφέδες και τραπεζαρίες, να επενδύει τοίχους, να και να εντιχοίζει ενεργά; Γιατί αλλιώς δεν είναι καλός χομπίστας ή είναι ,θου Κύριε...Hi end ας! Για όνομα του Θεού ΕΑR. Σε καταλαβαίνω μεν, γιατί είμαι στο χόμπι και σχεδόν τόσο.... ''ψυχικά άρρωστος'' όσο εσύ! Αλλά εγώ τουλάχιστον, το συνειδητοποιώ δεν κρύβομαι και δεν ντρέπομαι να το πω!
Ναι είμαι Χαιεντάς και δόξα νάχουν οι πάσης μορφής κρίσεις που περνάω και αυτοί που με ''εξαπάτηασαν'' πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες!
Μου έδωσαν αυτογνωσία και πιο καθαρή ματιά, και κατανόηση για τους άλλους! Και ελπίζω ότι δε με έκαν τόσο ''σoφό'' και ''επαρμένο'', ώστε να βγάζω πύρηνα κηρύγματα επί του....''ιντερνετικού άμβωνος'', να κατακεραυνώνω τους ΄''αμαρτωλούς'' ή τους ''ετερόδοξους'' ή να επιδιώκω. να τους αλλάξω τη ''πίστη τους'', με το στανιό!
Εγραψες!!!!Τα 'πες όλα...
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Για πέσμου, ΕAR. γιατί ''αξίζουν'' τα τριάντα χιλιάρικα (λιανική) που τιμολογούνται και από προκείπτει αυτή η τιμή; Από τα ''πανάκριβα'', ενυσχυτικά ή τα δύο ή τρία ''μεγαφωνάκια'' που φοράνε; Δεν είναι αυτά τιμολογημένα αλλά χαιεντιά, αλλά Nordost, απλά επειδή ''παίζουν καλύτερα''; O σχεδιαστής τους και ο κατασκευαστής τους, αφού ''τέχνη έκανε ο άνθρωπος και δεν έβραζε ρεβύθια'', γιατί δε τα ''έδωσε στο λαό'', αλλά έβαλε τιμές Wilson, Pass ή Κrell; Γιατί κάνει μεταγραφή σαν βεντέτα ποδοσφαιριστής, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι μεγαλομόδιστροι του hi- end !
Την κονόμα του κοίταξε ο άνθρωπος, όπως και ο καρασκευαστής τους, Hi end άδικη πολιτική ακολουθούν και καλά κάνουν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους και έτσι κρίνουν ότι θα μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους!
Κύριε bhutia εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης...όχι στο επηρμενος και επαρμενος
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κύριε bhutia εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης...όχι στο επηρμενος και επαρμενος
Θα ήταν,εάν ο υποφαινόμενος τύγχανε απολογητής κάποιας εταιρείας...:tongue:

Κι εφόσον μπαίνεις στον κόπο να κάνεις τέτοια παρατήρηση,σημειώνεται ότι δική μου ουσία είναι να θίγονται οι διάσπαρτες ανακρίβειες (ορθογραφικές κι εννοιολογικές),ιδίως δε όποτε περιέχονται εκείνες σε δημοσιεύματα εισαγγελικού ύφους.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Πάλι π@υτ@ν@ μου το κάνατε :D
Πείτε καμμία ιστορία δίκη σας ή φίλου σας να πέσει λίγο χαμόγελο....
Σίγουρα υπάρχουν πολλές και διαφορετικές:p
Tip
δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά νομίζω οτι Grimm+sub η home έκδοση με το ακριβό φινίρισμα (οχι βηρυλλιο) κανει αρκετά κάτω απο 20 k€για σοβαρά ενδιαφερόμενους... ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!
Δε το βλέπω. ;)
Εκεί, με το χέρι στο βυζι. :gotcha:

Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν
Τα παλιά και τα καινούρια. Όλα.

Και τεχνολογικά είναι πληρέστερη λύση, ειδικά τα σύγχρονα, λόγω της ψηφιακής τεχνολογίας.
Α να γεια σου.:drinks:

Αλλά σε αυτή τη φάση, ''πωλούνται'' λόγω μόδας , ''καινοτομίας'', ή συνθηκών τέλος πάντων, τουλάχιστον ορισμένα από αυτά, ως ''φύκια για μεταξωτές κορδέλες'' , όπως κατά αναλογία, είναι και οι άλλες χαιεντιές.
Λάθος.
Λάθος.
Πωλούνται "μεταξωτές κορδέλες" ως μεταξωτές κορδέλες.
Κι αυτό δεν είναι χαϊεντίλα.

Για πέσμου, ΕAR. γιατί ''αξίζουν'' τα τριάντα χιλιάρικα (λιανική) που τιμολογούνται και από προκείπτει αυτή η τιμή;
Απάντησες μόνος σου:

Εντάξει, τα Grimm είναι πολύ καλά ηχεία,ή συστημα ακρόασης αν προτιμάς. Τουλάχιστον έτσι κρίνω από προσωπική (υποκειμενική) εμπειρία, και ακρόασή τους, για τουλάχιστον ενάμισυ έτους και σε άμεση σύγκριση με ''Hiendάδικα'' συστήματα ακόμη και πολλαπλάσιας αξίας, εταιρειών θρύλων,
Γι'αυτό αξίζουν τα 30. Γιατι παίζουν καλύτερα από οτιδήποτε πχ στα 50 ή στα 60 χιλιαρικα.
Έτσι, είναι φτηνά γι'αυτό που προσφέρουν.

Την κονόμα του κοίταξε ο άνθρωπος, όπως και ο καρασκευαστής τους, Hi end άδικη πολιτική ακολουθούν και καλά κάνουν
Όχι ρε μαν, χαϊενταδικη πολιτική είναι να πουλάς φύκια.

Το περιθώριο κέρδους είναι θέμα μάρκετινγκ, αναλόγως ποσότητας αγοραστικού κοινού σε κάθε οικονομικό επίπεδο. Ή πουλάς ακριβά σε λίγους, ή φτηνά σε πολλούς, το τι θα επιλέξεις σαν εταιρεία, είναι θέμα μελέτης του τμήματος μάρκετινγκ.

Κοίτα, και πέραν του χαβαλέ, και σοβαρά τώρα. Ο ήχος είναι επιστήμη, και μάλιστα φυσική, όχι ιατρική. Είναι γνωστό και στις πέτρες, πως το παθητικό ηχείο έχει τόσα σοβαρά μειονεκτήματα, αξεπέραστα, που αντικειμενικά αποτελεί σχεδιαστικο λάθος, ελάττωμα. Αυτά αποδεικνύονται εύκολα, με απλή φυσική, δεν επιδέχονται συζήτησης, δεν είναι δημοκρατία η φυσική να έχεις "άλλη" άποψη, απλώς λες μπούρδες. Οπότε φίλε μου, εγώ δε λέω τίποτα νέο, δε κάνω κανένα κήρυγμα σε κανένα ιντερνετικό άμβωνα, ούτε είμαι απόλυτος σα χαρακτήρας, κι όλα αυτά τα συμπαθητικά που γράφεις ως φιλικά κείμενος σε όλο τον κόσμο του χάι χάι εντ, με τα "δημοκρατικά" χαρακτηριστικά του τύπου "ο καθένας δικαιούται της άποψής του". Εγώ φιλαράκι, δε λέω τη δική μου άποψη. Αναφέρω μόνο τι ισχύει με βάση απλούς κανόνες της φυσικής. Δεν υπάρχει δημοκρατία, δεν υπάρχει διάλογος, δεν υπάρχουν απόψεις σε αυτά. Αυτά, απλώς ισχύουν.

Αλλά ο μέσος και ''άδολος'' χομπίστας; Που έχει, περιορισμένο Budjet, χώρο, χρόνο, γυναίκα, ίσως σκύλο και παιδιά; Tι πρέπει να κάνει; Να πετάξει, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ότι έχει και δεν έχει, στα σκουπίδια, pic-up, ηχεία, ενισχυτές ,καναπέδες, μπουφέδες και τραπεζαρίες, να επενδύει τοίχους, να και να εντιχοίζει ενεργά; Γιατί αλλιώς δεν είναι καλός χομπίστας ή είναι ,θου Κύριε...Hi end ας!
Μη μου υπερασπίζεσαι τον "άδολο" χομπίστα. Αν δεν έχει λεφτά, εν μέσω κρίσης, δε κάνει τίποτα, κάθεται στα αβγά του. Αν κάνει αυτό που λέω, συνήθως του μένουν λεφτά περίσσευμα. Συνήθως όμως, ο "αδολος" χομπίστας, δίνει που και που λεφτά για να πάρει "καλύτερο ενισχυτή", αντί να κάνει μία ισοσταθμιση χώρου.

Και σε ρωταω:
Στο δικάναλο σύστημα που έχεις, έχεις κάνει ισοσταθμιση;
Προφανώς όχι.
Ούτε ενεργή, ούτε παθητική, οπως οι περισσότεροι.

Δες όμως όλοι οι av έχουν ενεργή ισοσταθμιση, ασχέτως κοστολογιου, και όσα πιο πολλά δώσεις, τόσο καλύτερη ισοσταθμιση χώρου θα κάνουν αυτοματοποιημένα, και αν είσαι ξύπνιος, φωνάζεις κι έναν καλιμπρατορα να στο ισοσταθμίσει ακόμα καλύτερα από την αυτοματοποιημένη διαδικασία. Πες μου λοιπόν, εσύ θεωρεις εαυτόν πιο έξυπνο από όλη τη βιομηχανία του οντιο που βάζει ένα ντιρακ να κάνει ισοσταθμιση, ή πιο χαζό;

Με συγχωρείς, αλλά όποιος έχει δικάναλο ή πολυκάναλο ήχο και δε κάνει ισοσταθμιση, είναι απλώς βλαξ. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Το να δίνεις οσα λεφτά θες, λίγα ή πολλά, αδιάφορο, και να παίρνεις παθητικό ηχείο, είναι απλώς βλακεία. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Το να δίνεις πολλά λεφτά σε μηχανήματα, και να μην έχεις ασχοληθεί σωστά με το χώρο, με διαχυτικές διατάξεις, και να αρκείσαι στο "έλα μωρέ, καλός είναι σχετικά ο χώρος" και να μη φέρνεις ειδικό για μετρήσεις και βελτιστοποίηση της ακουστικής του χώρου, είναι απλώς μία ακόμη βλακεία. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Και ούτε απόλυτος είμαι, ούτε σε άμβωνα δε κάνω κήρυγμα, ούτε άλλες αηδιες. Λέω απλώς αυτά που αναμφισβήτητα ισχύουν 100%, καθαρά από πλευράς της φυσικής επιστήμης, σε ένα καθαρά τεχνικής φύσεως χόμπι, αυτό του χάι φαϊ, της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.

Τα υπόλοιπα είναι φύκια.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
26
Θα ξεκινησω με τη δικη μου ιστορία. ... ανήκω στη γενια (31 ειμαι) που προλαβα την ακροαση μουσικής αποκλειστικά απο ραδιόφωνο κασετα και βινύλιο (ο πατέρας μου cd δεν ειχε) απο μηχανακια καλα αλλα της σειρας= akai japan του 85).
Το 2010 αποφάσισα να στησω ενα καλο...home cinema μιας και μέχρι τοτε ακουγα και έβλεπα ενα all in one των 100 ΕΥΡΩ που δε μ ικανοποιουσε...
παιρνω σβάρνα λοιπόν τα μαγαζια της Αθήνας που έμενα τοτεπρος αναζήτηση του συστήματος που θα με συντροφευε αργότερα. ... Καποιος πωλητής μου ειπε :"με ενα 1000 ρικο(τοσα διεθετα...) φιλε μου ...ηχο δε θα ακουσεις στο home cinema" ..."ρε μάστορα εχω ενα των 100 ευρω και βαζω τα δεκαπλάσια εισαι σίγουρος ???"...."εεε ενταξει θα ακούσεις διαφορά αλλα....."
Τελοσπαντων δεν πήρα απο κει τιποτα λογω χρημάτων... ο άνθρωπος κατα ταλλα συμπαθητικος δε λεω.
παιρνω λοιπον απο αλλου εναν denon 1910 και mo itor audio rx6 για μπροστά με το...όνειρο να παρω και την υπολοιπη σειρα σιγασιγα κ φυσικα τοbudget ξεφευγε πολυ το 1000αρικο....
Σα να ειχε δικιο ο μάστορας. .!!! Χα
Συζητω την αγορά μου λοιπόν μενα φιλο (45 τοτε) ο οποιος είναι....hiendας ως το κοκκαλο....για τη δικη μου τσεπη κ ορεξη υπερβολικός. .."θα σου δωσω νακουσεις τα nordost μου λέει αμα σαρεσουν παρτα τοσο....."μου σηκώθηκε η τρίχα. ..!"παρτα θακουσεις αλλα πράγματα"....
Με τα πολλα τα δοκιμασα ...καλυτερα αλλα πολλα λεφτα για τη διαφορά....και αποφασισα νατοτα επιστρεψω
Ελα ομως που το κουνελάκι της γυναικας ειχε διαφορετικη αποψη....Λειπαμε εκτός σπιτιού και αυτο σουλατσαριζε εκτος κλουβιου...Ενω δεν ειχε πάει ποτε πισω απο το επιπλο με τα μηχανήματα θεωρησε σκοπιμο να παει κ να δαγκώσει τα nordost ευτυχως οχι πολυ....
οπως καταλαβαίνετε τα πηρα τα καλώδια με παζάρι βέβαια. ....ακουω καλα δε λεω αλλα το κουνέλι πως το γλυτωσε το στιφαδο μονο οθεος το ξέρει...
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
...
...
...

Τα υπόλοιπα είναι φύκια.
Τα υπόλοιπα είναι φύκια αν και εφόσον συζητούμε για την επίτευξη Υψηλής Πιστότητας.


Αν συζητάμε στα πλαίσια του «κοινωνικού HiEnd» δεν είναι καθόλου μα καθόλου φύκια.


Είναι προσωπική μας κατάκτηση / επιλογή και ως τέτοια δεν επιδέχεται την αμφισβήτηση κανενός.

Τελεία και παύλα.


Το εάν η κατακτηση μας «έτυχε» ή «πέτυχε», (άρα έχει ευρεία εφαρμογή ή όχι), είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.


Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι …
:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Τα υπόλοιπα είναι φύκια αν και εφόσον συζητούμε για την επίτευξη Υψηλής Πιστότητας.
Σωστός.

Αν συζητάμε στα πλαίσια του «κοινωνικού HiEnd» δεν είναι καθόλου μα καθόλου φύκια.
Επίσης σωστός.

Οι παρέες και οι φιλίες που έχουν προκύψει από τους χώρους του χάι εντ, είναι ανεκτίμητης αξίας.

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι …
Και γω το ίδιο ;)
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι
Και γω το ίδιο ;)
Το να αποκαλείς βλάκς τόσο κόσμο, είναι πάντως ένας τρόπος να εξηγηθείς και να παρεξηγηθείς. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Αν είχα τέτοιο άγχος, θα πρόσεχα περισσότερο ;)

Πάντως βλακείες δικαιούμαστε όλοι να κάνουμε, ε; ;)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Ας πω κι εγώ μια πολύ στενάχωρη εμπειρία.
Ξεκινήσαμε το ταξίδι για το Σάλτσμπουργκ μαζί με τον ιδιοκτήτη του A147 ώστε να λάβουμε μέρος στον Πανευρωπαικό διαγωνισμό ηχοσυστημάτων αυτοκίνητου. Το αυτοκίνητο έπαιζε εκπληκτικά καλά και δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο καλύτερα θα έπαιζε κάποιο άλλο ανεξαρτήτου κατηγορίας. Επι μήνες ρύθμιζα τον επεξεργαστή (30 παραμετρικές ανα κανάλι κλπ).
Φτάσαμε στον προορισμό μας, ακούσαμε πολλά αυτοκίνητα που μερικά ήταν εξαιρετικά! Ωστόσο δεν φοβόμασταν τίποτα. Στο φινάλε, είχαμε μια πηγή κι έναν επεξεργαστή καβάντζα, λάπτοπ έτοιμο να περάσει τις μνήμες κλπ.
Στον χώρο του διαγωνισμού είσαι υποχρεωμένος να έχεις ανοιχτό το όχημα και να παίζει πολύ σιγά η μουσική μέχρι να έρθει η ώρα της αξιολόγησης όπου κλείνεις ερμητικά τα πάντα.
Έχοντας το τροφοδοτικό σε συνεχή λειτουργία έπαιζε το Α147 όπως αρμόζουν οι κανόνες.
Και νάσου ο κριτής, ρωτάει ευγενικά αν είμαστε έτοιμοι, παίρνοντας θετική απάντηση, βγάζω τροφοδοτικό, κλείνω τα πάντα, τον βάζω να κάτσει ώστε να ρυθμίσω το κάθισμα βάσει του ύψους του.
Όταν ξεκινά η ακρόαση αυτός απαγορεύεται να κουνηθεί!!!!!
Εμείς, βάσει κανονισμών πρέπει να είμαστε περίπου 5 μέτρα πίσω από το αυτοκίνητο κι έτσι έγινε.
Ξάφνου, βλέπουμε τον τύπο να βάζει το χέρι του κοντά στο πάνελ mid & tweeter!!! Μετά τον βλέπουμε να σκύβει από τη δεξιά μεριά!!! Με ρωτάει ο Κώστας τι κάνει ο τρελός??? Και του λέω αγχωμένος... παρακάλα να κλάνει!!!.
Δυστυχώς για εμάς δεν έκλανε.... Άνοιξε την πόρτα, μας φώναξε λέγοντας ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο μεγάφωνο!!! Φεύγει και μπαίνω γρήγορα μέσα ν' ακούσω, τι ν' ακούσω, το αριστερό mid scanspeak έπαιζε σαν σπασμένο, ρίχνοντας και κατα διαστήματα έναν τόνο κοντά στο 1KHz!!! Ανοίγω πίσω και βλέπω το βεντιλατέρ του ενισχυτή που οδηγεί τα mid να δουλεύει.
Το δια ταύτα. Χάλασε ο επεξεργαστής, έβγαλε DC στην έξοδο, το πήρε ο ενισχυτής και το έκανε τσουρέκι. Το μόνο που γλύτωσε ήταν το mid. Τ' άλλα 2 μας άφησαν χρόνους.
Δεν μπορούσε το γ@μημένο να χαλάσει όση ώρα είμαστε εκεί πριν έρθει ο κριτής??? Υπήρχε χρόνος να το αντικαταστήσω σε λιγότερο από 5 λεπτά. ΌΌΌΌΌχι έπρεπε να χαλάσει την δεδομένη στιγμή!!!! Ήμαρτον. Κόντεψα να σκάσω, έβγαλα σπυριά στα πόδια μου από την ένταση που είχα.
Ο ήχος πλέον ήταν για τα πανηγύρια!
Δεν μπορούσα ν' αρθρώσω λέξη από τον θυμό μου.
Ανακοινώθηκαν την άλλη μέρα τα αποτελέσματα περιμένοντας πλέον χωρίς άγχος την τελευταία θέση. Έκπληκτοι και οι δυο μας καταφέραμε να περάσουμε και 3 αυτοκίνητα. Η στεναχώρια ήταν τόσο μεγάλη που δεν μιλούσαμε στο δρόμο της επιστροφής.
Αυτή ήταν η χειρότερη ηχητική εμπειρία μου που ούτε και στον "εχθρό" μου δεν θα το ευχόμουν.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Να μαθαίνουν από τα λάθη τους,όχι απαραιτήτως...;) -κρίνοντας απ'όσα διαβάζω.

Δηλαδή -όχι τίποτε άλλο,αλλά να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι- δεεεν υπήρχαν στο παρελθόν ενεργές υλοποιήσεις με προδιαγραφές κατάλληλες για οικιακή χρήση ακόμα και σε χώρους μεγαλύτερων διαστάσεων και μάλιστα για ακρόαση επί του μέσου ή άπω πεδίου;Είμαστε σίγουροι;

Οι εμπειρίες σου πάντως σίγουρα δεν σε κατέστησαν επαρμένο,καθότι η παθητική μετοχή που συνδέεται με την επίδειξη έπαρσης.....
Αγαπητέ edditor ,
σας ευχαριστώ για τις ορθογραγικές διορθώσεις σου και τα καλά σας λόγια. Ισως έχετε δίκιο. Κουκούτσι μυαλό δεν έχω που μπήκα στο κόπο να εκφράσω τη γνώμη μου σε ένα χώρο που από ότι φαίνεται, κυριαρχούν απόλυτες απόψεις και εκφράζονται με το στυλ και το ύφος που εκφράζονται. Η ''περίεργη'' απάντησή σας, μάλλον αυτό δηλώνει και ''έπισήμως''. Είμαι μέλος εδώ και κάποια χρόνια και ποτέ δεν έγραφα σχόλια. Ούτε έκανα τον έξυπνο, το Δάσκαλο, ούτε ειρωνεύτικα τις απόψεις κανενός! Αντιθέτως, με το τελευταίο σχόλιό μου ακριβώς αυτό λέω ότι θεωρώ ως σωστό και λογικό! Δεν είναι σωστό να κάνει κανείς τον έξυπνο, το Δάσκαλο, ή να ειρωνεύεται, αυτούς που διαφωνεί. Μάλλον έκανα μεγάλο λάθος πριν λίγες μέρες και μάλιστα και έγραψα στο μάλλον σημαδιακό θέμα, ''ιστορίες Hi End, για γέλια και για κλάματα'' ! Τέλος πάντων, αν αυτές είναι οι αρχές σας, γράψτε τις στους κανόνες του avsite. Όσοι δεν είναι ανεπιφύλακτα υπέρ των ενεργών και των ψηφιακών, και τολμούν να μην έχουν φροντίσει ηχητικά το χώρο τους, και δεν έχουν κάνει ενεργή ισοστάθμιση, ή έχουν οποιαδήποτε άλλη λογική και set up, εκτός από την ''επίσημη θέση μας'', εκτός από ότι για εμάς είναι βλάκες, είναι και ανεπιθύμητοι και άξιοι ειρωνίας! Είναι πιο σωστό και πιο τίμιο! Θα ήθελα μία πράγματι επίσημη θέση επί του θέματος, από το avsite και αν είναι έτσι, αυτομάτως, σας απαλάσσω από τη παρουσία μου. Παρακαλώ σε αυτή την περίπτωση, διαγράψτε με, καθώς θεωρώ, ότι υπό αυτές της συνθήκες, ουδεμία θέση έχω εδώ!
Υ.Γ Αφού έχετε κύριε Bhutia, μανία με την ορθογραφία και το συνταχτικό, διαβάστε τουλάχιστον ξανά, την παράγραφό μου, που εσείς ο ίδιος παραθέτετε! Η κατανόηση των γραφομένων, έχει και αυτή μία σημασία, αφού θέλουμε να είμαστε ''ακριβείς''! Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπήρχαν στο παρελθόν ενεργές υλοποιήσεις κατάλληλες υλοποιήσεις για οικιακή χρήση! Είπα ότι ''κατά κανόνα'' απευθύνονταν σε επαγγελματίες που τα χρησιμοποιούσαν σε ηχητικά φροντισμένους χώρους ! Ούτε είπα κανέναν άσχετο ή πούλησα εξυπνάδα. Το προφανές είπα! Κάντε ένα γκαλοπ σε οικιακούς χρήστες και επαγγελματίες αυτής της κατηγορίας και θα δείτε ποια είναι η εξαίρεση και ποιος ο κανόνας. Ακόμη και ο φίλος σας ο ΕΑΡ κατά δήλωσή του, παθητικά ηχεία είχε και αν δε κάνω λάθος, ακόμη, παθητικά ηχεία έχει!
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Όσοι δεν είναι ανεπιφύλακτα υπέρ των ενεργών και των ψηφιακών, και τολμούν να μην έχουν φροντίσει ηχητικά το χώρο τους, και δεν έχουν κάνει ενεργή ισοστάθμιση, ή έχουν οποιαδήποτε άλλη λογική και set up, εκτός από την ''επίσημη θέση μας'', εκτός από ότι για εμάς είναι βλάκες, είναι και ανεπιθύμητοι και άξιοι ειρωνίας!
Ωπα, μάστορα!

Να τα πάρουμε ένα ένα;

Είσαι κατά των ενεργών;

Είσαι κατά του ψηφιακού ήχου;

Κατά της φροντίδας του χώρου;

Είσαι μήπως κατά της ενεργού ισοσταθμισης χώρου;

Τι είναι αυτά που γράφεις, εκτός από ένδειξη εκνευρισμού;

Δεν νομίζω να θεωρεις ότι υπάρχει "επίσημη θέση" του φόρουμ στα άνωθεν.

Αν είσαι κατά αυτών, να το συζητησουμε. Θα ήθελα να δω τα επιχειρήματα ;)

Κανένας δεν είπε ότι είσαι ανεπιθύμητος ή άξιος ειρωνείας, κι όσο για το "βλαξ" που έγραψα, νομίζω θα συμφωνήσεις και σε παρόμοια, δηλαδή:

Όποιος παίρνει ηχεία ακριβά, και τα πετάει από το μπαλκόνι να δει αν ξέρουν να πετούν, είναι βλαξ.

Όποιος βάζει τα ηχεία του τα ωραία να κοιτάζουν προς τον πίσω τοίχο και αυτός από τη θέση ακρόασης να κοιτάζει τις μπανάνες σύνδεσης στην πλάτη των ηχείων, είναι βλαξ.

Όποιος παίρνει ένα ζευγάρι ωραία ηχεία και τα βάζει κάτω από τον καναπέ για να μη φαίνονται, και κάθεται αυτός πάνω στον καναπέ για να ακούει όπερα, είναι βλαξ.

Κλπ κλπ κλπ.

Διαφωνείς κάπου; Αν διαφωνεις, να το συζητησουμε. ;)

Δες ξανά το προηγούμενο που έγραψα:

Με συγχωρείς, αλλά όποιος έχει δικάναλο ή πολυκάναλο ήχο και δε κάνει ισοσταθμιση, είναι απλώς βλαξ.
Διαφωνεις μήπως εδώ; Αν θες, να το συζητησουμε. Εδώ είμαι. :)

Κι άσε τον μπουτχια, εγώ τα λέω! Δε θέλω δικηγόρο. ;)

Κάντε ένα γκαλοπ σε οικιακούς χρήστες και επαγγελματίες αυτής της κατηγορίας και θα δείτε ποια είναι η εξαίρεση και ποιος ο κανόνας. Ακόμη και ο φίλος σας ο ΕΑΡ κατά δήλωσή του, παθητικά ηχεία είχε και αν δε κάνω λάθος, ακόμη, παθητικά ηχεία έχει!
Σωστά.
Οι 99 στους 100 έχουν παθητικά ηχεία. Και γω στους 99 είμαι. Και;
Άλλαζει το γκάλοπ το γεγονός ότι τα ενεργά ηχεία έχουν τόσα συγκριτικά πλεονεκτήματα, αδιαμφισβήτητα και χειροπιαστά, που τα παθητικά αποτελούν απλώς ελαττώματα και συνεπώς θα πρέπει να μη τα προτιμούμε;

Δε καταλαβαίνω ποια είναι κατά βάση η ένστασή σου στα άνωθεν.. εκτός του εκνευρισμού, διότι θιγω υπάρχουσες συσκευές, και πολλοί τις νιώθουν σα παιδιά τους. :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Εγώ πήρα παθητικά ηχεία, τα μαγκνεπαν τα 3.6 και εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο βλαξ ήμουν.

Μάλιστα, ήμουν βλαξ με περικεφαλαία, καθώς πριν τα 3.6 πάλι μαγκνεπαν σειράς 3 είχα, τα προηγούμενα δηλαδή ήταν τα smg3aii.

Με το χέρι στο βυζι.
Για όλα τα λεφτά μαγκνεπαν.
Έτσι πήγαινα να ψωνισω.
Πόσο έχουν; Ρωτησα. 7.300€ κύριε, μου απάντησαν. Πότε θα τα έχω σπίτι; Ρωτησα. Σε 3 μέρες κύριε, μου απάντησαν. Ορίστε τα λεφτά, είπα, και τα'σκασα, με χαρά μεγάλη μάλιστα, είπα κι "ευχαριστώ". Αναβάθμιση ηχείων το αποκάλεσα το εν λόγω έγκλημα. (Που να μου κοβόταν το χέρι απ'τη μασχάλη) :gotcha:

Οι βλακείες, εδώ πληρώνονται. ;)

Αλλάζω ηχεία από όταν ήμουν 14-15 χρονών, τότε το 2ο ή 3ο ηχείο που πήρα ήταν το ΝΜ Αcoustics, γυμνάσιο πήγαινα, όχι λύκειο. Στο λύκειο έπαιζα με πιο βαρύ πυροβολικό, θυμάμαι κάτι TDL γομάρια λόγου χάριν, ενώ μόλις μπήκα πανεπιστήμιο, κόλλησα στα μαγκνεπαν. Δηλαδή, εδώ και 33 χρόνια, αλλαζω στέρεα. Σε όλα αυτά τα χρόνια, ένα ενεργό δε πήρα, εκτός από τα ηχειακια για το PC. Ε, και; Θα πρέπει μήπως να υποστηρίζω τα παθητικά ηχεία, επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στις βλακείες; :gotcha:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Υ.Γ Αφού έχετε κύριε Bhutia, μανία με την ορθογραφία και το συνταχτικό, διαβάστε τουλάχιστον ξανά, την παράγραφό μου, που εσείς ο ίδιος παραθέτετε! Η κατανόηση των γραφομένων, έχει και αυτή μία σημασία, αφού θέλουμε να είμαστε ''ακριβείς''! Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπήρχαν στο παρελθόν ενεργές υλοποιήσεις κατάλληλες υλοποιήσεις για οικιακή χρήση! Είπα ότι ''κατά κανόνα'' απευθύνονταν σε επαγγελματίες που τα χρησιμοποιούσαν σε ηχητικά φροντισμένους χώρους ! Ούτε είπα κανέναν άσχετο ή πούλησα εξυπνάδα. Το προφανές είπα! Κάντε ένα γκαλοπ σε οικιακούς χρήστες και επαγγελματίες αυτής της κατηγορίας και θα δείτε ποια είναι η εξαίρεση και ποιος ο κανόνας. Ακόμη και ο φίλος σας ο ΕΑΡ κατά δήλωσή του, παθητικά ηχεία είχε και αν δε κάνω λάθος, ακόμη, παθητικά ηχεία έχει!
Ας εξετάσουμε ξανά τις επίμαχες προτάσεις:
Εντάξει τα ''παλιά'' ενεργά επειδή κατά κανόνα απευθύνονται σε επαγγελματίες, είναι συνήθως ''καλύτερα'', υπό την έννοια ότι είναι πιο τίμια και ισορροπημένα, ηχητικά, ίσως και πιο ''οικονομικά'' και κάνουν συνήθως, για αυτό που κατασκευάστηκαν.
Λειτουργούν ως εργαστηριακά εργαλεία για να παίζουν σωστά, σε σωστά φροντισμένα στούντιο, για να γίνενται η εγασία του mastering και να παίζουν near field σε χώρους,συνήθως διαστάσεων τρία επί τρία!...
Το ΄΄συνήθως΄΄ όπως βλέπουμε ανήκει στο τελικό σκέλος ύστερα από το κόμμα και όχι στα προηγούμενα.Το δε ΄΄κατά κανόνα΄΄ ανήκει σε προηγούμενη πρόταση της οποίας το νόημα δεν εθίγη.

Κατά τα άλλα,εκτός των χαϊενδικών καυχημάτων,με αφήνουν εξίσου αδιάφορο και τα μελοδραματικά τοιαύτα.:D
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Είσαι κατά των ενεργών;
Ρητορική ερώτηση. Ακούω με ενεργά, και μάλιστα με τα υποτιθέμενα ''καλύτερα''. Το έγραψα και το ξέρεις!
''Είσαι κατά του ψηφιακού ήχου;''
Δεν έχω καν pick up, εδώ και δέκα χρόνια, αλλά τα θεωρώ και σκουπίδια!
''Κατά της φροντίδας του χώρου;''
Ετοιμος ήμουν να ξεκινήσω αν παρέμενα στο δικό μου ιδιόκτητο χώρο!
''Είσαι μήπως κατά της ενεργού ισοσταθμισης χώρου;''
Ηδη είχε γίνει, όχι τόσο αποτελεσματικά όπως θα γινόταν με ντίρακ, αλλά είχε γίνει ισοστάθμιση μέσω της metric και του Αmarra.
''Τι είναι αυτά που γράφεις, εκτός από ένδειξη εκνευρισμού;''
Είμαι εκνευρισμένος!
''Δεν νομίζω να θεωρεις ότι υπάρχει "επίσημη θέση" του φόρουμ στα άνωθεν.''
Εσύ και ο Μπούχτιας φέρεστε σαν να υπάρχει!
''Αν είσαι κατά αυτών, να το συζητησουμε. Θα ήθελα να δω τα επιχειρήματα ;)''
Αν έμπαινες στο κόπο να διαβάζεις τι γράφω, θα έβλεπες ήδη ότι τόσο στη πράξη όσο και στη θεωρία, δεν είμαι κατά αυτών! Αντιθέτως είμαι από τους λίγους που σε κάποιο βαθμό τα έχουν ήδη υλοποιήσει!
''Κανένας δεν είπε ότι είσαι ανεπιθύμητος ή άξιος ειρωνείας, κι όσο για το "βλαξ" που έγραψα, νομίζω θα συμφωνήσεις και σε παρόμοια, δηλαδή:
Όποιος παίρνει ηχεία ακριβά, και τα πετάει από το μπαλκόνι να δει αν ξέρουν να πετούν, είναι βλαξ.
Όποιος βάζει τα ηχεία του τα ωραία να κοιτάζουν προς τον πίσω τοίχο και αυτός από τη θέση ακρόασης να κοιτάζει τις μπανάνες σύνδεσης στην πλάτη των ηχείων, είναι βλαξ.
Όποιος παίρνει ένα ζευγάρι ωραία ηχεία και τα βάζει κάτω από τον καναπέ για να μη φαίνονται, και κάθεται αυτός πάνω στον καναπέ για να ακούει όπερα, είναι βλαξ.

Κλπ κλπ κλπ.''

Διαφωνώ με αυτό το στυλ και το εξυπνακίστικο στυλάκι! Τα παραπάνω είναι ένα καλό δειγματάκι από το στυλ και υφάκι σου!

''Κι άσε τον μπουτχια, εγώ τα λέω! Δε θέλω δικηγόρο. '';)

Δε σου πείραξα το Μπούχτια! Μη γίνεσαι εσύ, δικηγόρος του. Αυτός πήρε την πρωτοβουλία και σχολίασε όπως σχολίασε και έγινε δικηγόρος σου!

''Σωστά.
Οι 99 στους 100 έχουν παθητικά ηχεία. Και γω στους 99 είμαι. Και;''
Ελα μου ντέ! Αυτό είπα και εγώ και θεωρήθηκε, ως προσπάθεια να πω ότι δεν υπάρχουν ενεργές υλοποιήσεις που απευθύνονται σε χομπίστες και ότι πουλάω εξυπνάδα στους ''ασχετους''!
''Άλλαζει το γκάλοπ το γεγονός ότι τα ενεργά ηχεία έχουν τόσα συγκριτικά πλεονεκτήματα, αδιαμφισβήτητα και χειροπιαστά, που τα παθητικά αποτελούν απλώς ελαττώματα και συνεπώς θα πρέπει να μη τα προτιμούμε;''
Αντε πάλι! Γ@μ@το μου διαβάζεις ποτέ τι γράφω πριν σχολιάσεις!
''Δε καταλαβαίνω ποια είναι κατά βάση η ένστασή σου στα άνωθεν.. εκτός του εκνευρισμού, διότι θιγω υπάρχουσες συσκευές, και πολλοί τις νιώθουν σα παιδιά τους.''
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ούτε διαβάζεις, ούτε καταλαβαίνεις! Γράφεις σε ένα φόρουμ για το hifi και γράφεις σε μονόλογο! Αν εννοείς εμένα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να θίγω συσκευές που εγώ ο ίδιος κατέχω και ήδη έχω παροπλίσει ! Ακόμη και τα Grimm που τώρα έχω, δεν κολάω να σχολιάσω τα όποια τους αρνητικά! Δεν έχω καμία συσκευή σαν παιδί μου. Μπορεί να είμαι βαρεμένος με το hobby, αλλά όχι τόσο! Αλλά εκτιμώ τη συνεισφορά τους στο να φτάσω εκεί που έφτασα, δεν έκλαψα ούτε τα λεφτά, ούτε το χρόνο και το κόπο που τους αφιέρωσα και δε θεωρώ κανέναν πως με ''ξεγέλασε'' και τις αγόρασα. Πέρασα μία χαρά μαζί τους και ακόμη τις χρησιμοποιώ που και που! Μπορεί να είναι κατώτερες των Grimm αλλά δεν είναι για τα μπάζα, επειδή απλώς βρέθηκαν απέναντι στα Grimm που είναι καλύτερα! Ούτε συμβαίνει βέβαια το ίδιο με τα συστήματα, χιλιάδων ανθρώπων και κάποιων μελών αυτού του site. Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο. Δεν υπάρχει αναλογικό ή παθητικό=σκουπίδι, ψηφιακό ή ενεργό= διαμάντι! Πως να το κάνουμε! Υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις του γκρί! Ούτε έχεις δικαίωμα να ειρωνεύεσαι ή να μηδενίζεις τις προσπάθειες τόσων ανθρώπων, πολλοί από αυτούς δικοί μου, ίσως και δικοί σου φίλοι, γιατί είτε δεν μπορούν είτε δε θέλουν να κάνουν αλλαγές ή να μπουν στον ''ίσιο δρόμο''! Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι γύρω σου και δε βρίσκεσαι σε ασπρόμαυρο κόσμο! Όταν το καταλάβεις μπορεί να απορείς λιγώτερο, γιατί δημιουργείται εκνευρισμός!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Μπα, ξέρω γιατί δημιουργείται εκνευρισμός!
Επειδή δε πίνουμε μιά μπύρα παρέα, να τα λέμε κοιτάζοντας ο ένας τον άλλο! ;)

Το πληκτρολόγιο κρύβει την χομπιστικη πραγματικότητα, και δημιουργεί τέτοιους εκνευρισμούς, ξέρω!

Αντε περαστικά μας! :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top