dedicated (σχεδον) home theater σε υπόγειο

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Χαιρετω το φορουμ

Μετα απο πολλα πολλα χρονια ενασχολησης με το home theater και παντα με το περιορισμο να πρεπει να προσεχω τις σταθμες μου , να πρεπει να μην βλεπω μετα τις 00.00 ταινια για να μην ενοχλησω τα διπλανα διαμερισματα, να πρεπει το subwoofer να ειναι στη μικροτερη πθανη σταθμη, να πρεπει το ενα να πρεπει το αλλο, το ονειρο ζωης μου θα γινει πραγματικοτητα και θα μπορω να στησω ενα dedicated home theater σε μια υπογειο μονοκατοικιας απομονωμενη στη μεση του πουθενα. Και δεν θα ενοχλω κανενα :)

To deadline του ολου project ειναι ας πουμε διετες. Δεν υπαρχει βιασυνη, δεν υπαρχει budget :idk: αλλα ολα θα γινουν δεδομενου πως μερος του εξοπλισμου υπαρχει ηδη. Οποτε θελω με οσο το δυνατον μικρο budget, να φτιαχνω σιγα σιγα το χωρο.

Θελω τα φωτα σας οσο αφορα τις ιδιοτροπιες του χωρου. Καταρχας μιλαμε για 6,6 μηκος και πλατος 4,15μ. Δεν θα ειναι ολος ο χωρος home theater αφου στη μια πλευρα υπαρχει υποδομη για κουζινα. Οποτε η πισω μερια μαλλον θα φιλοξενησει καποιο παγκο κουζινας, ψυγειο. Θελω παραλληλα το υπογειο να μπορει να φιλοξενησει ενα πχ ατομο που θα μπορει να μεινει. Η εστω βρε παιδι μου, θα αποτελει το καταφυγίο μου οταν πρεπει να αποφυγω τη γυναικα. Και να μπορω να εχω τροφιμα ωστε να μεινω αποκλεισμενος για μερες εκει.

Η οθονη που θα μπει θα ειναι σταθερη 120" με αποσταση θέασης 3,5μ περίπου.

Περνάμε στους προβληματισμους. Το υπογειο εχει μεγιστο υψος 2.25 μετρα. Απο οσο εχω διαβασει στο avsforum αυτο δεν ειναι απαγορευτικο. Ενα επιπροσθετο προβλημα που προκυπτει ειναι δοκαρι πιθανολογω με υψος 10 εκατοστα (βλεπε φωτο) και παχος 30 εκ. Δεν ξερω κατα ποσο στη πραξη θα ενοχλησει τον προβολεα αυτο. Στη σημειο που υπαρχει η ξυλινη ταβλα στο τοιχο, θα μπει η σταθερη οθονη.



Το αρχικο πλανο εχει ως εξης: αδειασμα το υπογειο που γινεται ο πανικος απο σαβουροκατασταση, εγκατασταση νεων ηλεκτρολογικων καλωδιων για το φωτισμο (απλικες στα πλαινα των τοιχων) και τα λοιπα μηχανηματα.

Η μεγαλη μου απορια:
Με τη μονωση τι κανω? Ναι μεν στο πατωμα (πλακακι) θα μπει χοντρη μοκετα. Οι τοιχοι ειναι σοβατισμενοι μεν αλλα φανταζομαι αυτο δεν λεει τιποτα. Τι κανω? Γυψοσανιδα με πχ ορυκτοβαμβακα στο εσωτερικο της, για στους πλαινους τοιχους? Τι γινεται με το ταβακι δεδομενου πως εχω ηδη μικρο υψος και θα χασω και αλλο με τη προσθηκη γυψοσανιδας. Εχω την αμυδρη εντυπωση πως στο ταβανι του συγκεκριμενου χωρου πρεπει να υπαρχει ηδη μονωτικο υλικο σαν γαλαζιο φελιζολ (φωτο απο το διπλανο δωματιο του υπογειου που φιλοξενει το λεβητοστασιο)
)
Δεν με ενδιαφερει καθολου για το εαν θα ενοχλω το ισογειο αλλα με ενδιαφερει να μην καταστρεφεται ο ηχος σε ενα τοσο ιδιοτροπο χωρο.

Μερικη αποψη του χωρου για το πως θα ειναι.



Και εδω η πισω μερια με τη κουζινα/ψυγειο



Οτι συμβουλες ευπροσδετες. Ειδικα απο τον djDimitrisV που εκανε ενα πολυ ομορφο χωρο και ειλικρινα ζηλευω
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα.Την καλύτερη απόφαση πήρες,ειναι πολύ σημαντικό να έχεις τον δικό σου χώρο ώστε να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις,οποτε θέλεις χωρίς περιορισμούς οπότε ξεκινά το όνειρο σου και στο τέλος θα ανταμειφθεις.
Τώρα όσον αφορα τους τοίχους σου προτεινω να μένεις ως έχει καθώς οι γυψοσανιδες θα περιορίσουν τόσο την τσέπη σου όσο και τον διαθέσιμο χώρο.Τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις μπορείς να τα διαθέσεις αργότερα σε ηχητική φροντίδα του χώρου με καλύτερα αποτελέσματα.
Καλή αρχή λοιπόν :)
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το δοκάρι είναι απίθανο να σου δημιουργήσει πρόβλημα τοποθέτησης του προβολέα.
Το 2.25 ύψος όμως θέλει προσοχή. Ειδικά αν βάλεις atmos ηχεία ίσως να είναι σαν να έχεις βάλει ακουστικά :laugh::laugh::laugh:
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πολύ ωραίο είναι.
Τα παραθυρα μπορούν να συσκοτίσουν (για να μπορείς να βλέπεις ταινίες και την ημέρα);
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Πρώτα ασχολησου με την ηχητική του χώρου.
Δες πχ ο σταθης τι έβαλε.
Θα χρειαστούν μετρήσεις, και τοποθέτηση διαχυτικων. Σίγουρα και στο ταβάνι, θα βοηθήσει πολύ.
Αν υπάρχουν πολύ έντονα στάσιμα, ίσως μόνο ένας τοίχος να γίνει γυψοσανίδα, για να αντιμετωπίσεις αυτό το θέμα.
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Καλησπέρα.Την καλύτερη απόφαση πήρες,ειναι πολύ σημαντικό να έχεις τον δικό σου χώρο ώστε να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις,οποτε θέλεις χωρίς περιορισμούς οπότε ξεκινά το όνειρο σου και στο τέλος θα ανταμειφθεις.
Τώρα όσον αφορα τους τοίχους σου προτεινω να μένεις ως έχει καθώς οι γυψοσανιδες θα περιορίσουν τόσο την τσέπη σου όσο και τον διαθέσιμο χώρο.Τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις μπορείς να τα διαθέσεις αργότερα σε ηχητική φροντίδα του χώρου με καλύτερα αποτελέσματα.
Καλή αρχή λοιπόν :)
Λες? Με φοβιζει λιγο ο χωρος δεδομενου οτι προκειται για υπογειο και θα ειναι πολυ αφροντιστος ηχητικα. Απο την αλλη σκεφτομουν να επενδυσω σε πανελακια σαν αυτα που εβαλες και εσυ προσφατα.
Παντως πολυ φοβαμαι πως θα ξεκινησω οπως κ εσυ Δημητρη και στο τελος θα καταληγω να αναβαθμιζω τον εξοπλισμο μου ;)

Σινεμά ΜΑΖΙ με κουζίνα!!! Φοβερή ιδέα! :dance2:
Σκεψου τις πιθανοτητες. Ταινιες ανευ φαγητου, κανενα νοημα.

Νιωθω την αναγκη να υιοθετηθω :)
Εχω 2 γατια αλλα κατι μπορει να γινει και για εσενα.

Το δοκάρι είναι απίθανο να σου δημιουργήσει πρόβλημα τοποθέτησης του προβολέα.
Το 2.25 ύψος όμως θέλει προσοχή. Ειδικά αν βάλεις atmos ηχεία ίσως να είναι σαν να έχεις βάλει ακουστικά :laugh::laugh::laugh:
Το φιλοσόφησα κ μαλλον δεν θα παιξω με atmos αλλα το συστημα μου θα ειναι αρχικα 5.1 με τη προοπτικη να γινει 7.1 και φυσικα φυσικα 7.2 στη πορεια.
Οσο αφορα το προβολεα, μεχρι το Δεκεμβριο εχει μπει ως αρχικος στοχος να καθαριστει το υπογειο, να αδειασει απο οτι αχρηστο υπαρχει και θα στησω προσωρινά τον epson μου με προχειρο καδρο 120" να δω τι ψαρια πιανει το 3,5μ και 120"

Ιδίως όταν φτιάχνει ποπ κορν.:p
:drinks:

Πολύ ωραίο είναι.
Τα παραθυρα μπορούν να συσκοτίσουν (για να μπορείς να βλέπεις ταινίες και την ημέρα);
Θα μπουν σκουρόχρωμες κουρτίνες με οσο το δυνατον περισσοτερο ηχοαποφοροφητικο υλικο.
Και φυσικα θα φροντιστει χρωματικα ο χωρος με σκουροχρωμα χρωματα.
 
Last edited:


Μηνύματα
465
Reaction score
54
Ξεχασα να αναφερω πως για την ωρα ο χωρος δεν ειναι πληρως κλειστός.
Οποτε προκειμενου να απομονωθει εντελος απο το υπολοιπο υπόγειο θα μπει γυψοσανιδα πισω απο τη σταθερο πανι ωστε να γινει "προεκταση" του ενος τοιχου και θα προστεθει και πορτα.

Τι εννοω.

Η κατοψη οπως ειναι τωρα



Και πως προκειται να γινει. Εφοσον θα μπει που θα μπει γυψοσανιδα για μεγαλωσει ο συγκεκριμενος τοιχος, μηπως να περασω γυψοσανιδα καθολο το μηκος του τοιχου?

 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Cptbill καλησπέρα. Επειδή και εγώ είμαι στη σκέψη να δημιουργήσω έναν ιδιαίτερο χώρο για ακρόαση δικάναλου ήχου στο υπόγειο, και μάλιστα στις ίδιες περίπου διαστάσεις, με μόνη διαφορά το ύψος (3,02 cm) θα ήθελα να σε πληροφορήσω, εάν δεν το γνωρίζεις ήδη, ότι την ερχόμενη Δευτέρα και Τρίτη διοργανώνεται συνέδριο στο ΤΕΙ Πειραιά σχετικό με την Ακουστική γενικότερα, αλλά και την ακουστική χώρων ειδικότερα. Η ημερίδα γίνεται με πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου Πατρών και ένας από τους ομιλητές θα είναι και ο καθηγητής Ιωάννης Μουρτζόπουλος.
Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν λεπτομέρειες για το τι πρόκειται να παρουσιασθεί-συζητηθεί και έκρινα ότι είναι τρομερά ενδιαφέρων για ανθρώπους που θέλουν να φροντίσουν ηχητικά τους χώρους τους, και για αυτό στο κοινοποιώ.
Δυστυχώς, εις ότι με αφορά, δεν μπορώ να παρευρεθώ διότι μένω μακριά από την Αθήνα και το κόστος μετάβασης, διαμονής και επιστροφής, συν το ποσό συμμετοχής στο συνέδριο, (120 ευρώ) είναι απαγορευτικό.
Εκτίμησή μου είναι (εάν συμμετείχα) ότι θα μου δινόταν η ευκαιρία να ξεδιαλύνω πολλά πράγματα για το τι είναι μύθος, τι είναι πραγματικότητα, τι πρέπει να κάνει κανείς,υπό τις οδηγίες επιστημόνων, προκειμένου να φτιάξει τον χώρο του, και πολλά άλλα.
Το σχετικό link είναι αυτό: http://conferences.helina.gr/2016/gr/
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... γυψοσανιδα οχι-οσο γινεται, για τους λογους που αναφερονται παραπανω (@DjdimitrisV κ @costas EAR ), με τις απορροφησεις και διαχυσεις , θα μικρυνει περισσοτερο. Λιγο περιττο μεταξυ μας, διοτι δεν σε νοιαζει η ενοχληση διπλα(βλ.διαμερισμα). Για το diy της φασης , φτιαξε ενα πασο στη κουζινα ...
Χρωματα (και εννοω ολα...τοιχοι, μοκετα, ταβανι**) : σκουρα ....πιο σκουρα... λιγο ακομα...εδω ειμαστε...
... να παρε παραδειγμα τα χρωματα του σαιτ δεν ειναι κουκλί ? και εσυ εισαι καλος στο σχεδιο..
**Ταβανι, βαλε κατι σε φελιζολ ειδικο ηχοαπορροφητικο ομως, οχι σαν το λεβητοτετοιο.. και πανω σε αυτο θα εφαρμοσεις διαχυση,οποτε δεν μας νοιαζει το χρωμα, αμα μας χαλασει, θα βαλουμε κατι (σε γυψοσανιδα για να μπορουμε να το βαψουμε ευκολα κιολας μετα).
Απλικες, ισως αυτες τις μοντερνες...σποτ.. λιγο hiψτερ μου κανουν γενικοτερα... σκεψου το , εσυ θα κυκλοφορεις εκει και εσυ θα κανεις και την εγκατασταση,σε αυτο αν δω την ιδεα που εχεις, ισως μου ερθει κατι στο κεφαλι..βαλε λιγοτερες εστω...μετρισα 6... less is more ..

Επεξεργαζομαι καιρο την ιδεα μοκετα στο τοιχο (και απο πανω διαχυση).
Κουρτινα να εχεις στο νου σου να βαλεις καπου.

Αλλα τον πρωτο λογο τον εχει καποιος ειδικος ακουστικης.

Στο συστημα ηχειων , ειμαι στο δικαναλο ..σορρυ..

Καλες διαστασεις, μπορει να γινει πολυ καλη δουλεια, και το ευχομαι λιγο χαμηλοταβανο, αλλα μη σε νoιαζει, εχεις κουζινα που δεν εχει κανενας.

Τα βηματα:
-καθαρισμα (χτες)
-βαψιμο (κρατα αρκετο χρωμα για μερεμετια) - 2x ΣΚ
-χαλι κατω - μεχρι το δεκεμβρη.
-μεταφερεις μηχανηματα που εχεις
-στησιμο
-ειδικος χωρου και μετρησεων
-αναβαθμηση : χωρου-μηχανηματων,σιγα σιγα.

.. νταξ' δεν εχεις και λιγα... ξεκινα και ενημερωνε !
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
περιφημα. Οποτε, περα απο τη μικρη προεκταση το ενος τοιχου που θα γινει ετσι κ αλλιως με γυψοσανιδα, ξεχναμε γυψοσανιδα για το υπολοιπο χωρο και στο τελος παίζουμε με απορροφητικα υλικα μαζι με διαχυτες.

Το ηλεκτρολογικο κομματι: δεδομενου πως οι μονες παροχες που υπαρχουν ειναι προς τη μελλοντικη κουζινα και θα πρεπει να τραβηξω γραμμη για κλιματιστικο (2,5mm καλωδιο), στη πριζα που θα τροφοδοτει ενισχυτη φανταζομαι πως θα πρεπει και εκει να βαλω 2,5 καλώδιο η με 1,5 ειμαστε οκ?

Οι απλικες θα ειναι 6 δεδομενου πως θα μπορουν να ομαδοποιηθουν (οποτε πχ οι 2 που θα ειναι στο κουζινα θα μπορουν να ειναι ανεξαρτητες απο τις υπολοιπες 4) και να ειναι ολες dimmable (λεγε με philips hue).

Μακαρι να αρχιζα και εχθες τις εργασιες (ενθουσιασμος μεγαλος) αλλα προκειται για κατοικια στην επαρχια που επισκεπτομαι περιστασιακα αλλα συντομα (θελω να πιστευω το πολυ 1 χρονος) θα γινει μονιμη κατοικια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
και στο τελος παίζουμε με απορροφητικα υλικα μαζι με διαχυτες.
Όχι στο τέλος, με αυτά ξεκίνα ;)

Μία ηχητική μελέτη του χώρου, μπορεί να αποκαλύψει προβλήματα που θα χρειαστούν συγκεκριμένες παρεμβάσεις, που στο τέλος αν τα αφήσεις, θα είναι χειρότερα.

Η μόνη θέση για να μπουν ηχοαπορροφητικά υλικά, είναι πίσω από τοίχο (γυψοσανίδα πες). Οπότε, από κει ξεκινάμε. ;)
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Όχι στο τέλος, με αυτά ξεκίνα ;)

Μία ηχητική μελέτη του χώρου, μπορεί να αποκαλύψει προβλήματα που θα χρειαστούν συγκεκριμένες παρεμβάσεις, που στο τέλος αν τα αφήσεις, θα είναι χειρότερα.

Η μόνη θέση για να μπουν ηχοαπορροφητικά υλικά, είναι πίσω από τοίχο (γυψοσανίδα πες). Οπότε, από κει ξεκινάμε. ;)
νομιζω πως καταληξαμε αρνητικα στο θεμα της γυψοσανιδας οπως αναφεραν κ οι υπολοιποι συμφορουμιτες. Δεδομενου πως θα χασω αρκετο χωρο αλλα και χρημα. Δεν υπαρχει πολυτελεια για ηχητικη μελετη και ειναι αμφίβολο εαν στην επαρχια θα υπηρχε καποιος που θα ηξερε τι να κανει.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
εχουμε κατι σε εντυπο/παρουσιαση/καποια μελετη πανω σε αυτο ?
@dapost ισως?
..οχι φιλε Decembeed, τουλαχιστον εγω οχι. Εχω ομως το τηλεφωνο του γραφειου ενος εκ των καθηγητων που ελαβαν μερος στην ημεριδα. Εαν σε ενδιαφερει ευχαριστως να στο δωσω..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..οχι φιλε Decembeed, τουλαχιστον εγω οχι. Εχω ομως το τηλεφωνο του γραφειου ενος εκ των καθηγητων που ελαβαν μερος στην ημεριδα. Εαν σε ενδιαφερει ευχαριστως να στο δωσω..
Ευχαριστω ,καλημερα , δεν χανω κατι αλλωστε να κανω ενα τηλεφωνο.. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top