Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Άλλος έκανε παραλληλισμούς με το ιατρικό επάγγελμα και επ'αυτου ετεθει ένας ακόμα παραλληλισμός. Το QUOTE γιατί σε εμένα? Α ξέχασα ο κύριος (εξαιρετικά συμπαθής) dimifoot είναι του στενού κύκλου του Avsite.
Άλλοι φαντάζονται εχθρούς, και άλλοι φίλους...
 





Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Και ακουω το touch me touch me i wanna feel your body...
Και παω στα ηχεια και τα αγγιζω..ηχειακια μου για σας τα παντα σκεφτομαι...σας αγαπω.
Ερχεται μεσα η γυναικα... τι κανεις;
καλα ειμαι λεω..κοιτουσα στη τηλεοραση κατι που ηθελα να σου αγορασω...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ από όλα αυτά καταλαβαίνω ότι το hobby αυτό ήταν, είναι και, από ότι φαίνεται, θα παραμείνει βαθιά συναισθηματικό και ελάχιστα τεχνικό. Νομίζω η αντίδραση στις ελάχιστες τεχνοκρατικές φωνές λογικής αυτό δείχνουν. Σαν να μη θέλουμε να μάθουμε. Να προτιμούμε να παραμένουμε σε ένα νέφος ημιμάθειας όπου επικρατούν οι διάφορες υποκειμενικές, βολικές απόψεις.

Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορεί κανείς να ευχαριστηθεί τη μουσική του με κάθε σύστημα: συνέβαινε χρόνια και εξακολουθεί να ισχύει για εκατομμύρια "απλών" ανθρώπων. Άλλο αυτό και άλλο να γυρίζουμε την πλάτη μας στην επιστήμη επειδή μας βολεύει. Κάπως σκοταδιστικό, δε νομίζετε;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Νομίζω πως, όπως και ο σκοταδισμός, έτσι και όλη αυτή η χαϊεντοφάση εξυπηρετεί τόσο πολύ συμφέροντα τόσων πολλών που πάντα θα παραμένει ένα "πέπλο" στον αέρα.

Ίσως γι΄ αυτό και είναι/στε λίγοι που φωνάζουν τα επιστημονικώς τεκμηριωμένα κλπ κλπ...
Πάντοτε ιν δι εντ, όλα αυτά αφήνονται στην κρίση του end user.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Νομίζω πως, όπως και ο σκοταδισμός, έτσι και όλη αυτή η χαϊεντοφάση εξυπηρετεί τόσο πολύ συμφέροντα τόσων πολλών που πάντα θα παραμένει ένα "πέπλο" στον αέρα.
Ολα στην ζωη , συμφεροντα εξυπηρετουν.
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
...

Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορεί κανείς να ευχαριστηθεί τη μουσική του με κάθε σύστημα: συνέβαινε χρόνια και εξακολουθεί να ισχύει για εκατομμύρια "απλών" ανθρώπων. Άλλο αυτό και άλλο να γυρίζουμε την πλάτη μας στην επιστήμη επειδή μας βολεύει. Κάπως σκοταδιστικό, δε νομίζετε;

Ίσως, αλλά εξυπηρετει όταν κανεις αυτοπροσδιορίζεται κυρίως μέσω του «έχω» και δευτερευόντως μέσω του «είμαι».

;)
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορεί κανείς να ευχαριστηθεί τη μουσική του με κάθε σύστημα: συνέβαινε χρόνια και εξακολουθεί να ισχύει για εκατομμύρια "απλών" ανθρώπων. Άλλο αυτό και άλλο να γυρίζουμε την πλάτη μας στην επιστήμη επειδή μας βολεύει. Κάπως σκοταδιστικό, δε νομίζετε;
Πως προκυπτει αυτο ?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πως προκυπτει αυτο ?
Καταρχήν, η επιστήμη λέγεται "ηλεκτροακουστική", υπάρχουν και σχετικές σχολές ΑΕΙ, π.χ. http://www.salford.ac.uk/ug-courses/audio-acoustics Πόσοι από εμάς γνωρίζαμε την ύπαρξή της πριν τη συμμετοχή μας στο φόρουμ; Και τώρα που τη γνωρίζουμε, τι κάνουμε σχετικά; Ψάχνουμε π.χ. να βρούμε κάποιον άνθρωπο που την έχει σπουδάσει να μας ξεστραβώσει;

Βασικό συστατικό της ηλεκτρο-ακουστικής είναι η ακουστική. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι με πτυχίο στη συγκεκριμένη επιστήμη που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε το χώρο μας. Τους έχουμε αναζητήσει; Μήπως το έχουμε προσπεράσει γιατί, βρε αδερφέ, δε θέλω να χαλάσω το σαλόνι μου. Ή γιατί έτσι μας αρέσει περισσότερο; Εγώ π.χ. γνώριζα ότι η κλίση των ηχείων μου ήταν μη βέλτιστη, έκανα όμως του κεφαλιού μου γιατί έτσι είχα πιο "μεγάλο ήχο"!

Στη συνέχεια υπάρχει το κομμάτι των ηλεκτρονικών. Εδώ υπάρχουν πάλι ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν στην αξιολόγηση συστημάτων αλλά δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς μερικές τεχνικές αλήθειες και απαιτήσεις (π.χ. για γραμμικότητα, χαμηλές παραμορφώσεις, υψηλό headroom, damping factor, κλπ.) που τονίζονται (οκ, μερικές φορές με δεικτικό τρόπο) από τους συνήθεις ύποπτους στο φόρουμ. Τις λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη ή πορευόμαστε με το τι μας αρέσει περισσότερο ακόμη και αν γνωρίζουμε ότι είναι λάθος;

Ειλικρινά θα μπορούσα να συνεχίσω με πολλά παραδείγματα. Εν κατακλείδι, αμφισβητώ ότι οποιαδήποτε απόφαση παίρνουμε στο hobby μας βασίζεται σε πραγματικά επιστημονικά κριτήρια.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στη συνέχεια υπάρχει το κομμάτι των ηλεκτρονικών. Εδώ υπάρχουν πάλι ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν στην αξιολόγηση συστημάτων αλλά δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς μερικές τεχνικές αλήθειες και απαιτήσεις (π.χ. για γραμμικότητα, χαμηλές παραμορφώσεις, υψηλό headroom, damping factor, κλπ.) που τονίζονται (οκ, μερικές φορές με δεικτικό τρόπο) από τους συνήθεις ύποπτους στο φόρουμ. Τις λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη ή πορευόμαστε με το τι μας αρέσει περισσότερο ακόμη και αν γνωρίζουμε ότι είναι λάθος;
Στον τομέα των μηχανημάτων ειδικά είναι που η ημιμάθεια μας σπάει κόκαλα: Χάνουμε το δάσος κοιτώντας το δέντρο. Εμμένουμε στα καλώδια ρεύματος και στην ψευτο-επιστήμη που υπάρχει πίσω στους και αγοράζουμε ηχεία bass reflex όταν είναι πασίγνωστο ότι έχουν τα χειρότερα μπάσα από όλα τα άλλα είδη ηχείων (λόγω group delay, κλπ.)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αν γίνεται συνειδητά, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.
Να σου πω τη γνώμη μου σχετικά με την "επίγνωση" των πράξεών μας.Νομίζω ότι η λογική πίσω από τις αποφάσεις μας ΔΕΝ είναι:

"Είμαι άσχετος από ηλεκτρο-ακουστική αλλά δεν με πειράζει, θα ξοδέψω δεκαπλάσια χρήματα από ότι χρειάζεται επειδή έτσι μου αρέσει."

ΑΛΛΑ:

"Είμαι ο πιο μάγκας από όλους γιατί μάτσαρα ένα σούπερ σύστημα που παίζει παπάδες ενώ οι άλλοι δεν έχουν την κατάλληλες εμπειρίες για να στήσουν. Ακόμη καλύτερα επειδή δείχνει special και το πήρα σε τιμή χώμα, με τράμπα, και μπορεί να το πουλήσω και ακριβότερα όταν το βαρεθώ"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν γίνεται συνειδητά, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.
Φυσικά υπάρχει. ;)

Ίσα ίσα!

Το ότι γνωρίζεις ότι κάνεις λάθος, δε σε απαλλάσσει από το βάρος του λάθους, ούτε αποτελεί στοιχειοθετημένη και σεβαστή "αποψη".

Συνεχίζει να είναι λόγου χάριν μεμπτό το να καπνίζει κάποιος, κι όταν δεν αγνοεί τις αδιαμφισβήτητες επιπτώσεις στην υγεία του και την ενόχληση στους άλλους ή και την επιβάρυνση της υγείας των ανθρώπων που συμβιώνουν μαζί του στον ίδιο χώρο όπου καπνίζει, πχ των παιδιών του. Συνεχίζει να είναι μεμπτό το να παίρνει κάποιος σκευάσματα ομοιοπαθητικής και να μην εμβολιάζονται τα παιδιά του, όταν γνωρίζει ότι η επιστήμη λέει ακριβώς τα αντίθετα. Συνεχίζει να είναι μεμπτό όταν ο γεροξελιγωμένος αντί να αφήσει την περιουσία που απέκτησε με μιά ζωή κόπου στα παιδιά του, τους αφήνει χρέη, διότι τα τρώει όλα στο καζίνο ή στα χαρτιά ή σε καμιά ρωσίδα, ενώ γνωρίζει τι παίζει.

Η γνώση λοιπόν, δεν σε απαλλάσσει από την μομφή. Αντιθέτως, όπως είπε ο άραβας: "Και να μαθαίνουν από τα λάθη τους!". Δυστυχώς, διαπιστώνουμε (το έγραψα γω, ο μπουτχιας, ο νταποστ, κι ο Κόγιας άπειρες φορές) ότι δεν υπάρχει σαφής ένδειξη διόρθωσης, κι ας μάθαμε το ότι ήταν λάθος. Αυτά. ;)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οσο δικιο κι αν εχεις,απο την στιγμη που εμπλεκονται αισθησεις και υπαρχει αναληψη ευθυνης για μια αποφαση , που αν μη τι αλλο δεν βλαπτει κανεναν εκτος απο αυτον που την παιρνει και εφ'οσον τα λαθη αυτου που παιρνει λανθασμενες αποφασεις πληρωνονται απο τον ιδιο, παντοτε καποιος θα ειναι ελευθερος να κανει τα "λαθη" του.Ειτε ειναι καπνιστης,χα'ι'εντας,γκομενιαρης,χαρτοπαικτης.......
Facts of life :drinks:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top