Επιλογή πλοηγού

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω GPS και το ψάχνω, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής:
1) Καλοί χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης με δωρεάν ανανέωση
2) Οθόνη 5 ιντσών
3) Όσο το δυνατό πιο εύχρηστο στη χρήση (π.χ. menu). Καλό θα ήταν να έχει και οθόνη αφής
4) Αν γίνεται να δέχεται φωνητικές οδηγίες.
Οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία θα ήταν χρήσιμη. Από μάρκες τί να κοιτάξω?
Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.421
Πάρε μια βάση για το τηλέφωνο σου και παίξε με Google maps.
Θα σου κοστίσει λίγα mb χρήση αλλά η ευκολία επιλογής προορισμού και η ανανέωση της είναι εκτός συναγωνισμού.
Επιπλέον είναι το μοναδικό που ενσωματώνει στοιχεία κίνησης στην Ελλάδα (τα υπόλοιπα χρησιμοποιουν εδώ και χρόνια το tmc στην Ευρώπη αλλά εδώ δεν παίζει ) που βοηθάει πολύ.

Οτιδήποτε άλλο είναι πλέον πολύ αργό και ανενημερωτο σε σχέση με το maps.

Έχω igo σε δύο alpine πλοηγητηρια αλλά σε σχέση με το maps πλέον είναι πολύ πίσω.

Το maps είχε θέμα στην δρομολόγηση παλιότερα αλλά πλέον είναι πολυ βελτιωμένο.
Επίσης όταν εκεί που πας είναι point of interest και όχι διεύθυνση σπιτιού πχ κάνεις απλά μια αναζήτηση στο Google πχ intercontinental σου βγάζει το ξενοδοχείο και δυνατότητα πλοήγησης με ένα πάτημα. Σε οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να είναι ήδη καταχωρημένο σαν poi και να το διαλέξεις η αλλιώς να το βρεις στο Google πχ και να περάσεις την διεύθυνση στο χέρι.
 

Μηνύματα
29.081
Reaction score
23.110
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑ MLS ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ!!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Με ειχε σωσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες λογω επαγγελματος (οταν δουλευα) το NAVIGON σε κινητο android ΧΩΡΙΣ χρηση data, αρκει βεβαια να εχει η συσκευη gps, ειναι απιστευτα γρηγορο!
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.421
Σε όλες τις συσκευές πληρώνεις αναβαθμίσεις. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια εξαίρεση.
Απλά πολλές φορές μπορείς να κατεβάσεις χάρτες από torrent κλπ και να παίξουν με λίγη ή λίγη παραπάνω προσπάθεια.
Ωστόσο σκέψου από η άλλη ότι αφενός το maps δουλεύει και offline αν κατεβάσεις πχ χάρτη της περιοχής που θες και να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου δεδομένα .
Αφετέρου αν δεν δώσεις αυτά τα 150-200 ευρώ σε συσκευή το maps θα στα φάει στην Ελλάδα μέσω ογκοχρέωσης μετα από 3 και πλέον χρόνια.
Έγω που έχω μόνιμα igo primo στο πλοηγητηρι τύχη αυτοκινήτου αρκετές φορές πλοηγηθηκα μέσω κινητού γιατί απλά ήταν πολύ πιο εύκολο να βρω τον προορισμό και βαριόμουνα να πληκτρολογήσω ξανά την διεύθυνση στο igo
 

Μηνύματα
72
Reaction score
53
Καλημερα στην παρεα,
Σαν παλαιος χρηστης MLS της σειρας 4800 ημουν ευχαριστημενος.
Αλλαξα στην σειρα 5100 TALK AND DRIVE με πολλα παραπονα αργου επεξεργαστη.
Εφτασα μεχρι τα κεντρικα της εταιρειας στην Θεσ/νικη οπου κατεθεσα τις παρατηρησεις μου και το παραπονο μου οπου διαπιστωσα οτι το "προβλημα" ειναι κοινο μυστικο.
Αναβαθμιση χαρτων της ΜΛΣ γινεται δωρεαν μεσω διαδικτυου ενω στα καταστηματα εναντι αμοιβης(!)

Ο γιος μου πηρε GARMIN και ειναι ευχαριστημενος....
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ευχαριστώ ολους για τις παρατηρήσεις σας. Ήταν πολύ κατατοπιστικές! Θα το σκεφτώ.
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Αν και η λύση του Pankrok μου φαίνεται η σωστή, από τα GPS το Garmin είναι καλό. Το Navigon δεν έχει υποστήριξη...
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Η Navigon είναι εδώ και καιρό θυγατρική της Garmin .
Ναι αλλά φαίνεται πως την πήρε για να την κλείσει!
Από την Ελληνική Αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η υποστήριξη γίνεται "μόνο από ένα τηλέφωνο στη Γερμανία"!!!
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Καλημερα στην παρεα,
Σαν παλαιος χρηστης MLS της σειρας 4800 ημουν ευχαριστημενος.
Αλλαξα στην σειρα 5100 TALK AND DRIVE με πολλα παραπονα αργου επεξεργαστη.
Εφτασα μεχρι τα κεντρικα της εταιρειας στην Θεσ/νικη οπου κατεθεσα τις παρατηρησεις μου και το παραπονο μου οπου διαπιστωσα οτι το "προβλημα" ειναι κοινο μυστικο.
Αναβαθμιση χαρτων της ΜΛΣ γινεται δωρεαν μεσω διαδικτυου ενω στα καταστηματα εναντι αμοιβης(!)

Ο γιος μου πηρε GARMIN και ειναι ευχαριστημενος....
Καλησπέρα! Ποιο μοντέλο πήρε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top