Απορίες για απόδοση συνόλου

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Βρέθηκαν τα παρακάτω μηχανήματα στην κατοχή μου και επειδή είμαι άσχετος θα ήθελα βοήθεια.

Τα μηχανήματα είναι τα εξής:
Πικάπ: Numark TT Usb Belt Drive
Ενισχυτής: PIONEER A10
Ηχεία: Pioneer CS-3070

Ο ήχος ακούγεται μπουκωμένος.
Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να διορθώσω;
Μήπως κάποιο μέρος του συνόλου δεν κουμπώνει με τα υπόλοιπα;

Ευχαριστώ
Πάνος
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Έχεις συνδέσει το pick up στις εισόδους "phono" του ενισχυτή;
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
η συνδεσμολογια εχει γινει σωστα..αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπάρχει θέμα συμβατότητας μεταξύ των μηχανημάτων..βασικά μεταξύ ενισχυτη και ηχείων
 


Μηνύματα
77
Reaction score
4
- έχετε ρυθμίσει τον βραχίονα-κεφαλή?
- η βελόνα είναι ΟΚ?
φίλε έχεις τον διακόπτη πίσω στη αντίστοιχη θέση με την είσοδο που έχεις βάλει τα RCA?
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Έχει πολλούς παράγοντες μέσα η εξίσωση και είναι δύσκολο να βρεθεί άκρη έτσι.
Πρέπει να τα πάρουμε ένα ένα. Πρώτα δοκιμάσετε με μία άλλη πηγή.
Μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
και τα RCA οκ ειναι..στον ενισχυτη υπάρχει κάπου μια γειωση..τι κανω με αυτο; δεν εχω συνδεσει κατι;
το επόμενο βήμα πάντως ειναι να τα συνδεσω και με αλλα μηχανηματα να δω διαφορους συνδυασμους να καταλαβω αρχικα αν ολα δουλευουν και μετα να καταλαβω ποιο μηχανημα δημιουργει το προβλημα στο συνολο
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Η γείωση του πικάπ πρέπει να ενωθεί με τον ενισχυτή. Κάπου εκεί κοντά στα RCA της phono εισόδου, θα έχει και για τη γείωση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aπό ότι βλέπω έχει ενσωματωμένο προενισχυτή
Για να συνδεθεί στην είσοδο phono του Pioneer θα πρέπει να είναι και το διακοπτάκι στη θέση RCA PHONO.
Αν το έχεις στη θέση rca line στέλνεις ήδη προενισχυμένο σήμα στο phono stage του Pioneer και αυτό λογικά εξηγεί το μπούκωμα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Aπό ότι βλέπω έχει ενσωματωμένο προενισχυτή
Για να συνδεθεί στην είσοδο phono του Pioneer θα πρέπει να είναι και το διακοπτάκι στη θέση RCA PHONO.
Αν το έχεις στη θέση rca line στέλνεις ήδη προενισχυμένο σήμα στο phono stage του Pioneer και αυτό λογικά εξηγεί το μπούκωμα.

στο phono το έχω
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Η γείωση του πικάπ πρέπει να ενωθεί με τον ενισχυτή. Κάπου εκεί κοντά στα RCA της phono εισόδου, θα έχει και για τη γείωση.
δεν εχει κάποια άλλη εισοδο ή έξοδο το πικαπ εκτός από το ρεύμα το usb και τα RCA
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
άλλαξα τα καλώδια του ήχου - έβαλα κάτι αρχαία που είχα - και δούλεψε!! τι να πεις;
ευχαριστώ για το support
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
οταν καποια στιγμη μπορεσεις οικονομικα,αλλαξε τα ηχεια σου. Δεν μπορω να καταλαβω πως μια εταιρεια σαν την pioneer παραγει ενα ηχειο σαν αυτο σημερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top