Προτάσεις για σύστημα lp + sacs + ψηφιακό ράδιο

Μηνύματα
45
Reaction score
22
Λόγια σοφών " Το βινύλιο πέθανε πριν το CD, αλλά όσοι έχουν δισκοθήκη, την παλεύουν ακόμα. Βέβαια, υπάρχουν και νεκρόφιλοι.. "
Όπως συ είσαι φετιχιστής με τον ήχο άλλο τόσο υπάρχουν και θα υπάρχουν άλλοι τόσοι που θα είναι φετιχιστές με τα προιόντα της μουσικής, ο καθείς με τον μικρόκοσμό του. Αυτά και δεν επανέρχομαι γιατί μου είσαι λίγο βαρετός. Έως πολύ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Ένα ωραιότατο βίντεο, στυλ ολγουεϊζ του θερτι.

Αδιαφορώ γιατί βίντεο όμως. Πάμε στο φετίχ:

Όπως συ είσαι φετιχιστής με τον ήχο άλλο τόσο υπάρχουν και θα υπάρχουν άλλοι τόσοι που θα είναι φετιχιστές με τα προιόντα της μουσικής
Νταξ, άντε να δεχτώ ότι είναι το φετίχ μου ο ήχος, χάριν διαλόγου.

Τη βρίσκω ρε αδερφέ μου, φτιάχνομαι σου λέω, όταν ο ήχος είναι άψογος, πραγματικά υψηλής πιστότητας, ακούγονται όλα πεντακάθαρα και αναλυτικά, και πλέω σε πελάγη ευτυχίας.

Να είσαι όμως φετιχιστής με τα προϊόντα της μουσικής; Δηλαδή κάποιος αγκαλιάζει κασσέτες και τη βρίσκει; Κι άλλος χαϊδεύει τα CD του και είναι ευτυχισμένος; Και προφανώς κάποιοι γεμίζουν τις καρδιές τους με ευτυχία όταν βάζουν το δάχτυλό τους στην τρύπα του μαύρου δίσκου και χάνονται στο συναίσθημα που τους προσφέρει το μουσικό προϊόν, το μέσο; Αδιαφορία δηλαδή για τον ήχο, και λατρεία του μέσου!

:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::D:D:D:D:p:p:p:p:p:D

Εγώ μπορεί να είμαι βαρετός, εσείς όμως καθόλου! Προσφέρετε διασκέδαση! :dance2::dance2:
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Λοιπόν παιδιά μιλησα με το παιδί για τον προενισχυτή και δεν τα βρήκαμε στην τιμή οπότε θα πάω σε κάτι καινούργιο , υπάρχει καποια εναλλακτική αντί του Α 5000 και πείτε και κανένα κατάστημα αν ειναι ευκολο για αγορά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Έχω μία ύπουλη επιλογή.
Δες αν υπάρχει.
Στο σκρουτζ εμφανίζεται σε 7 μαγαζιά

http://www.skroutz.gr/s/5251992/Denon-DN-500AV.html

Είναι μηχάνημα του 13, και δεν εχει δυνατότητα ισοσταθμισης, θα χρειαστείς άλλη λύση για αυτό. Κατα τα υπόλοιπα, σε αυτή την τιμή, γαμει και δέρνει..

Λινκς

http://denonpro.com/products/view/dn-500av#.V-0aqXPl5nF

http://www.avsforum.com/forum/90-re...n-500av.html#/topics/1430512?page=2&_k=yofm4n

http://technosound.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4205

https://present.me/view/90570-dn-500av-model-presentation

Φυσικά, τα καινούργια μηχανήματα έχουν περισσότερες δυνατότητες. Αλλά σε 3-πλασια τιμή! ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Μάλλον περισσεύουν λεφτά να πάρεις το OPPO, να τα στέλνει PCM στον ντενον αυτά που δεν υποστηρίζει ο ντενον. Για ισοσταθμιση δε ξέρω τι κάνει το OPPO, ή ένα κέμπριτζ που είδα στις αγγελίες, είναι λίγο περιοριστικό να μείνεις με τα ρυθμιστικά στάθμης και μπασοπριμων που έχουν τα ενεργά ηχεία στην πλάτη. Θα δούμε..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Σωστή επιλογή ζιζικο.
Στα 250€ είναι αυτό;

Οπότε ένα dune, μετά nanoavr και μετά τον Denon και είναι πλήρης;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Σπέσιαλ! Το ντιρακίσιο μπορεί υποθέτω να παρεμβάλλεται στο ψηφιακό σήμα, σε PCM μορφή - αποκωδικοποιημένο από το dune, και DAC με αναλογικά στάδια εξόδου στον Denon. Σούπερ μου ακούγεται.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Γι' αυτό προτείνω το Dirac, μ' ένα μικρόφωνο UMIK-1* κι ένα laptop κάνει την καλύτερη αυτόματη ισοστάθμιση του πλανήτη. :D




*το οποίο δε χρειάζεται να αγοράσεις, έχουν πολλοί εδώ να δανειστείς για λίγα λεπτά, ή φέρνεις τον καλιμπράτορα που το έχει και ξέρει να το ρυθμίσει εύκολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Ναι ρε παιδια οκ αλλα ποιος θα τα ρυθμισει αυτά και ποιος να το στησει το μηχανημα?
Εύκολο είναι αυτό.
Καταρχήν τα συνδέεις πανευκολα και παίζουν με τη μία.
Μετά οι ρυθμίσεις που λες, κι αυτές εύκολες είναι. Με λίγη καθοδήγηση, τις κάνεις και μόνος σου.
Στην τελική, υπάρχουν και καλιμπράτορες, να έρθουν σπίτι σου να τα σεταρουν σωστά και πλήρως.

Όπως όταν στήνεται ένα στούντιο, ή τα κάνεις μόνος σου με λίγη βοήθεια για αρχή, ή από την αρχή έρχονται ειδικοί να στο σεταρουν και να σου δείξουν, και μετά παίζεις μουσική και την ηχογραφείς. Ακόμα κι αυτό, υπάρχουν ειδικοί που το κάνουν πιο σωστά βέβαια. Εσύ κατά βάση, παίζεις μουσική.
Το ίδιο και στο στέρεο, όπου παίζεις μουσικές άλλων ;)
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
ωραία το σεναριο 2 ειναι το εξης και αποσαφηνίζω λοιπόν ακροαση μουσικης jazz space rock , rock , θελω να ακουω κυριως αρχεια υψηλης αναλυσης και ποιοτητας , θα ήθελα παρα πολυ να χρησιμοποιήσω το συστημα αυτο ωστε μιας που θα ακροαζομαι απο studio monitor επιδεί παίζω και μουσική θα με ενδιεφερε να μπορώ να χρησιμοποιώ τους προενισχυτές του συστηματος και να κανω προσομοιοση ενισχυτων να μπαινω δηλαδη με το μπασσο σε καποια εισοδο να εχω στο laptop το guitar rig το οποιο θα χρησιμοποιει τους preamps του AV και να ακουω το μπασσο απο τα studio monitor και απο το sub και να περισσέυουν και μερικα καναλια ωστε να εχω την δυνατότητα να παίξω και dolby με αλλα 2 ηχεία γιαυτό το λογο σκεφτομαι av και αυτο ενισχυόμενα , επισης θελω ψηφιακό ραδιο ( οχι ιντερνετικο ετσι οπως ακουω στην τηλεοραση ψηφιακα ο οποιος να εχει εγγραφή προγραματος . Στεκει κατι τετοιο σαλονατο ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.848
μπασσο σε καποια εισοδο να εχω στο laptop το guitar rig το οποιο θα χρησιμοποιει τους preamps του AV και να ακουω το μπασσο απο τα studio monitor και απο το sub
γινεται..
αλλα, τωρα πως το συνδεεις το μπασο στο laptop? :/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Το όργανο (κιθάρα, μπάσο, μικρόφωνο) θέλει ένα προενισχυτή (μικροφωνικό, κιθάρας κλπ), την έξοδο του προενισχυτή αυτού, την συνδέεις σε μια είσοδο του denon, του AV σου, ή και κατευθείαν πάνω στο ηχείο, αν έχεις έλεγχο στάθμης στο ηχείο, όπως όταν παίζεις λάιβ.

Φυσικά, στο λάπτοπ μπορείς να συνδέσεις εξωτερική κάρτα ήχου, με τις εισόδους και εξόδους που θες.

Με τέτοια κάρτα ήχου, μπορείς να συνδέσεις όλα τα όργανα που θες, και μικρόφωνα, πάνω στο λάπτοπ, όπου μπορείς να κάνεις και μιξη και επεξεργασία.

και έξοδος ήχου από το λάπτοπ, με μια οπτική ίνα βρε αδερφέ, συνδέεται πάνω στον πχ Denon
[DOUBLEPOST=1475169318][/DOUBLEPOST]όλα γίνονται. μόνο γω δε βγάζω μαλλιά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.848
.. ετσι... για μπασο ειδικοτερα, λογω ιδιαιτεροτητας (οχι μονο επειδη ειναι πιο "μεγαλο" και πιο ωραιο.. οι μπασιστες πιο ωραια αγορια...συνηθως... )-ισως και να παιζει ρολο η εμπεδηση? ή κατι τετοιο.. κοκ
=> Προτεινω να παρεμβαλεις ενα τετοιο μαραφετι - στην πορεια ...αργοτερα.. :

χρησιμο και με ενισχυτη :)
 


Μηνύματα
83
Reaction score
11
θα βγαλω αξιολογο ηχο η να μην ασχοληθω και να συνεχιζω να παιζω στον ενισχυτή μου ?
[DOUBLEPOST=1475171565][/DOUBLEPOST]
Μάλλον περισσεύουν λεφτά να πάρεις το OPPO, να τα στέλνει PCM στον ντενον αυτά που δεν υποστηρίζει ο ντενον. Για ισοσταθμιση δε ξέρω τι κάνει το OPPO, ή ένα κέμπριτζ που είδα στις αγγελίες, είναι λίγο περιοριστικό να μείνεις με τα ρυθμιστικά στάθμης και μπασοπριμων που έχουν τα ενεργά ηχεία στην πλάτη. Θα δούμε..
δεν καταλαβα γρι! χαχαχα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.209
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top