Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
''Δεν νομίζω να θεωρεις ότι υπάρχει "επίσημη θέση" του φόρουμ στα άνωθεν.''
Εσύ και ο Μπούχτιας φέρεστε σαν να υπάρχει!

''Κι άσε τον μπουτχια, εγώ τα λέω! Δε θέλω δικηγόρο. '';)

Δε σου πείραξα το Μπούχτια! Μη γίνεσαι εσύ, δικηγόρος του. Αυτός πήρε την πρωτοβουλία και σχολίασε όπως σχολίασε και έγινε δικηγόρος σου!
Υπό ποιαν ακριβώς έννοια πραγματώθηκε ο υπογραμμισμένος ισχυρισμός;

Τα λογοπαίγνια επιδοκιμάζονται,ιδίως άμα είναι πρωτότυπα -καθότι είσαι ο μοναδικός που με έχει αποκαλέσει έτσι.

Κατά τα άλλα,η μόνη ΄΄επίσημη θέση΄΄ που υποστηρίζει ο υποφαινόμενος είναι η...λογική.Άμα κάποιοι την θεωρούν ...ανεπίσημη,η ελευθερία λόγου τους προσφέρει το...δικαίωμα,επιτρέποντας μέχρι και κατάχρηση του τελευταίου.:sneaky:
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
εγω παντως ως νεος χομπιστας ξεκινησα το συγκεκριμενο χόμπι διαβάζοντας εικόνα-ηχο ,what hi -fi και για να μην τα πολυλογώ κατέληξα με δικαναλο παθητικο και πικαπ. :D
Τωρα αν ειχα λεφτα θα επαιρνα ενεργα και ενα καλο λαπτοπακι και ασε τους χαιενταδες να κουρευονται
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Ενα ζευγαρι kii και έκλεισες :rolleyes: Και εγω σε δικαναλο ενισχυτή και παθητικα ηχεια ειμαι, αλλα παντα ζήλευα την απλοτητα και ευκολια των συστηματων με αυτοενισχυόμενα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Δηλαδή ένας που θέλει ζεστό καθαρό ήχο τύπου λάμπας προς τα που κοιτάει για ενεργά κατά την γνώμη σας;
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ενα ζευγαρι kii και έκλεισες :rolleyes: Και εγω σε δικαναλο ενισχυτή και παθητικα ηχεια ειμαι, αλλα παντα ζήλευα την απλοτητα και ευκολια των συστηματων με αυτοενισχυόμενα.
Να ήταν μονο η απλοτητα και η ευκολια? Το θεμα ειναι οτι παιζουν και σωστοτερα. Θα περιμένω μηπως βγαλει κατι πιο οικονομικο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Να ήταν μονο η απλοτητα και η ευκολια? Το θεμα ειναι οτι παιζουν και σωστοτερα. Θα περιμένω μηπως βγαλει κατι πιο οικονομικο.
Κάτι σε πιο down on earth τιμές;
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Δυστυχώς δεν εχω αποψη σε αυτα! Δεν εχω ακουσει πολλα ενεργά. Τα ηχεια του pc μου μετρανε? :tongue:
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Θα ήθελα πρακτικά να δω μία γήινη πρόταση ενεργού ηχείου δαπέδου πλιζ.
Μία χαρά πχ είναι το ενεργό της dynaudio αλλα έχει ένα βουνό λεφτά.
Έχετε στο μυαλό σας ως επί το πλείστον την κατηγορία high end και για αυτή συζηταμε. Έχουμε κάποιον πχ με ταβάνι 3000€ για ενισχυτή ηχεία και πηγή (dac). Θέλω να δω την αντιπρόταση σε ενεργό.
@@ στον θεό είναι οι τιμές τους.
Άρα καλή φάση τα ενεργά αλλά πρακτικά απλησιαστα.
Υ.Γ μην αρχισετε να προτείνεται ενεργά βάσης γιατί έχουμε και μωρά παιδάκια που τρέχουν μέσα στο σαλόνι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Θα ήθελα πρακτικά να δω μία γήινη πρόταση ενεργού ηχείου δαπέδου πλιζ.
Μία χαρά πχ είναι το ενεργό της dynaudio αλλα έχει ένα βουνό λεφτά.
Έχετε στο μυαλό σας ως επί το πλείστον την κατηγορία high end και για αυτή συζηταμε. Έχουμε κάποιον πχ με ταβάνι 3000€ για ενισχυτή ηχεία και πηγή (dac). Θέλω να δω την αντιπρόταση σε ενεργό.
@@ στον θεό είναι οι τιμές τους.
Άρα καλή φάση τα ενεργά αλλά πρακτικά απλησιαστα.
Υ.Γ μην αρχισετε να προτείνεται ενεργά βάσης γιατί έχουμε και μωρά παιδάκια που τρέχουν μέσα στο σαλόνι.
Μόνο βάσης θα ειναι σε τέτοια χρήματα νομίζω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Είσαι κατά των ενεργών;
Ρητορική ερώτηση. Ακούω με ενεργά, και μάλιστα με τα υποτιθέμενα ''καλύτερα''. Το έγραψα και το ξέρεις!
''Είσαι κατά του ψηφιακού ήχου;''
Δεν έχω καν pick up, εδώ και δέκα χρόνια, αλλά τα θεωρώ και σκουπίδια!
''Κατά της φροντίδας του χώρου;''
Ετοιμος ήμουν να ξεκινήσω αν παρέμενα στο δικό μου ιδιόκτητο χώρο!
''Είσαι μήπως κατά της ενεργού ισοσταθμισης χώρου;''
Ηδη είχε γίνει, όχι τόσο αποτελεσματικά όπως θα γινόταν με ντίρακ, αλλά είχε γίνει ισοστάθμιση μέσω της metric και του Αmarra.
''Τι είναι αυτά που γράφεις, εκτός από ένδειξη εκνευρισμού;''
Είμαι εκνευρισμένος!
''Δεν νομίζω να θεωρεις ότι υπάρχει "επίσημη θέση" του φόρουμ στα άνωθεν.''
Εσύ και ο Μπούχτιας φέρεστε σαν να υπάρχει!
''Αν είσαι κατά αυτών, να το συζητησουμε. Θα ήθελα να δω τα επιχειρήματα ;)''
Αν έμπαινες στο κόπο να διαβάζεις τι γράφω, θα έβλεπες ήδη ότι τόσο στη πράξη όσο και στη θεωρία, δεν είμαι κατά αυτών! Αντιθέτως είμαι από τους λίγους που σε κάποιο βαθμό τα έχουν ήδη υλοποιήσει!
''Κανένας δεν είπε ότι είσαι ανεπιθύμητος ή άξιος ειρωνείας, κι όσο για το "βλαξ" που έγραψα, νομίζω θα συμφωνήσεις και σε παρόμοια, δηλαδή:
Όποιος παίρνει ηχεία ακριβά, και τα πετάει από το μπαλκόνι να δει αν ξέρουν να πετούν, είναι βλαξ.
Όποιος βάζει τα ηχεία του τα ωραία να κοιτάζουν προς τον πίσω τοίχο και αυτός από τη θέση ακρόασης να κοιτάζει τις μπανάνες σύνδεσης στην πλάτη των ηχείων, είναι βλαξ.
Όποιος παίρνει ένα ζευγάρι ωραία ηχεία και τα βάζει κάτω από τον καναπέ για να μη φαίνονται, και κάθεται αυτός πάνω στον καναπέ για να ακούει όπερα, είναι βλαξ.

Κλπ κλπ κλπ.''

Διαφωνώ με αυτό το στυλ και το εξυπνακίστικο στυλάκι! Τα παραπάνω είναι ένα καλό δειγματάκι από το στυλ και υφάκι σου!

''Κι άσε τον μπουτχια, εγώ τα λέω! Δε θέλω δικηγόρο. '';)

Δε σου πείραξα το Μπούχτια! Μη γίνεσαι εσύ, δικηγόρος του. Αυτός πήρε την πρωτοβουλία και σχολίασε όπως σχολίασε και έγινε δικηγόρος σου!

''Σωστά.
Οι 99 στους 100 έχουν παθητικά ηχεία. Και γω στους 99 είμαι. Και;''
Ελα μου ντέ! Αυτό είπα και εγώ και θεωρήθηκε, ως προσπάθεια να πω ότι δεν υπάρχουν ενεργές υλοποιήσεις που απευθύνονται σε χομπίστες και ότι πουλάω εξυπνάδα στους ''ασχετους''!
''Άλλαζει το γκάλοπ το γεγονός ότι τα ενεργά ηχεία έχουν τόσα συγκριτικά πλεονεκτήματα, αδιαμφισβήτητα και χειροπιαστά, που τα παθητικά αποτελούν απλώς ελαττώματα και συνεπώς θα πρέπει να μη τα προτιμούμε;''
Αντε πάλι! Γ@μ@το μου διαβάζεις ποτέ τι γράφω πριν σχολιάσεις!
''Δε καταλαβαίνω ποια είναι κατά βάση η ένστασή σου στα άνωθεν.. εκτός του εκνευρισμού, διότι θιγω υπάρχουσες συσκευές, και πολλοί τις νιώθουν σα παιδιά τους.''
Αυτό είναι το πρόβλημα. Ούτε διαβάζεις, ούτε καταλαβαίνεις! Γράφεις σε ένα φόρουμ για το hifi και γράφεις σε μονόλογο! Αν εννοείς εμένα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να θίγω συσκευές που εγώ ο ίδιος κατέχω και ήδη έχω παροπλίσει ! Ακόμη και τα Grimm που τώρα έχω, δεν κολάω να σχολιάσω τα όποια τους αρνητικά! Δεν έχω καμία συσκευή σαν παιδί μου. Μπορεί να είμαι βαρεμένος με το hobby, αλλά όχι τόσο! Αλλά εκτιμώ τη συνεισφορά τους στο να φτάσω εκεί που έφτασα, δεν έκλαψα ούτε τα λεφτά, ούτε το χρόνο και το κόπο που τους αφιέρωσα και δε θεωρώ κανέναν πως με ''ξεγέλασε'' και τις αγόρασα. Πέρασα μία χαρά μαζί τους και ακόμη τις χρησιμοποιώ που και που! Μπορεί να είναι κατώτερες των Grimm αλλά δεν είναι για τα μπάζα, επειδή απλώς βρέθηκαν απέναντι στα Grimm που είναι καλύτερα! Ούτε συμβαίνει βέβαια το ίδιο με τα συστήματα, χιλιάδων ανθρώπων και κάποιων μελών αυτού του site. Δεν υπάρχει άσπρο μαύρο. Δεν υπάρχει αναλογικό ή παθητικό=σκουπίδι, ψηφιακό ή ενεργό= διαμάντι! Πως να το κάνουμε! Υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις του γκρί! Ούτε έχεις δικαίωμα να ειρωνεύεσαι ή να μηδενίζεις τις προσπάθειες τόσων ανθρώπων, πολλοί από αυτούς δικοί μου, ίσως και δικοί σου φίλοι, γιατί είτε δεν μπορούν είτε δε θέλουν να κάνουν αλλαγές ή να μπουν στον ''ίσιο δρόμο''! Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι γύρω σου και δε βρίσκεσαι σε ασπρόμαυρο κόσμο! Όταν το καταλάβεις μπορεί να απορείς λιγώτερο, γιατί δημιουργείται εκνευρισμός!
Κυριοι, έχετε δίκιο και οι δυο.

Το προβλημα ειναι το πληκτρολόγιο και τίποτα αλλο.

Chill out.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Θα ήθελα πρακτικά να δω μία γήινη πρόταση ενεργού ηχείου δαπέδου πλιζ.
......................
@@ στον θεό είναι οι τιμές τους.
Άρα καλή φάση τα ενεργά αλλά πρακτικά απλησιαστα.
Υ.Γ μην αρχισετε να προτείνεται ενεργά βάσης γιατί έχουμε και μωρά παιδάκια που τρέχουν μέσα στο σαλόνι.
Όταν υπάρχουν παιδάκια είναι καλό να απλοποιείται το σύστημα με αγορές πχ ασύρματων ηχείων, χρήση λαπτοπ μόνο σαν πηγή, τέτοια πραγματάκια, για νάχετε όλοι στο σπίτι χαμόγελο!

Τα παιδιά πάνω απ' όλα και αν υπάρχει ασφαλής χώρος και...χρήμα ...επεκτεινόμεθα σιγά σιγά!

Δυστυχώς η αγορά του "καλύτερου" μας άγχει και δημιουργεί ψυχαναγκασμούς.

Δες κάποια μοντέλα της sonos...έχουν ευελιξία τοποθέτησης και δεν θα αδειάσουν το πορτοφόλι σου...αργότερα χτύπα αλύπητα...τα τότε Grimm!!!!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
- γενικά νομίζω το marketing έτσι λειτουργεί , σκεφτείτε πόσοι ψυχαναγκαστικοί γιατρεύονται μέσω αγορών ( έστω και παροδικά )

- επί του hiend πάλι ( hifi στο εν λόγω παράδειγμα ) , αυτή την φορά εγώ είμαι ο πρωταγωνιστής της γκάφας

- δουλεύοντας τότε στο stereo-επιλογές , πουλάω σε πελάτη klipsch βάσης που του άρεσαν , ενώ ακούγαμε chario ( ήταν 14 ζεύγη ηχείων με επιλογέα προς ακρόαση ) , τελικώς η κυρία του κυρίου ( πελάτη ) , αποφασίζει τα chario λόγω αισθητικής , τα πληρώνει και τα τους τα πήγα σπίτι για να τους ρυθμίσω επ΄ ευκαιρία και ένα sl-1200 . O χώρος ήταν φροντισμένος και έμοιαζε με αυτόν του μαγαζιού . Ωχ λέω πως θα του φανούν τώρα του πελάτη τα chario , αφού του άρεσαν τα klipsch ? . . .

. . . κανένα πρόβλημα , γιατί στην πράξη τα chario είχαμε ακούσει , αυτά ήθελε αυτά αγόρασε
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Αν ενας ηχοληπτης εχει το "δικαιωμα" να αλλοιωνει ενα πραγματικο μουσικο γεγονος κατα βουληση (διοτι περι αυτου προκειται οταν συγκρινεις το πραγματικο γεγονος με το ηχογραφημενο).

Oυσιαστικά δε πρόκειται, μόνο για ''δικαίωμα'' αλλά πρωτίστως για ανάγκη. Δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλάβεις ότι Π.χ δεν είναι δυνατό να χωρέσει μία συμφωνική ορχήστρα στο καθιστικό σου, ούτε σε όγκο ούτε σε ένταση ή να έχεις το βάθος και το πλάτος μίας μεγάλης Βαγκνερικής όπερας, ή την ατμόσφαιρα μίας λάιβ συναυλίας, ότι μηχανήματα και χώρο και αν έχεις. Είναι πρακτικά και τεχνικά αδύνατο για ένα τυπικό χομπίστα! Επιπλέον ακόμη και οι συσκευές ηχογράφησης έχουν τους δικούς τους περιορισμούς, πόσο μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών συστημάτων και χώρων ακρόασης. Περιορισμούς έχουν και οι τεχνικοί, το budjet της παραγωγής, και κυρίως οι αληθινές απαιτήσεις των ακροατών που θα πληρώσουν το τελικό προιόν.
Τώρα η προσήλωση στο ''πραγματικό'' της εγραφής, πέραν των αντικειμενικών δυσκολιών που έχει η επίτευξη ενός τέτοιου ενχειρήματος ( πρέπει να μετατρέψεις ουσιαστικά, ένα χώρο του σπιτιού σε studio), και αυτό γιατί; Για να ακούσω τη καλύτερη δυνατή προσέγγιση μίας πάλι τεχνητής 'αποψης ή ''εικόνας'' που έφτιαξαν με περισσότερο ή λιγώτερο μεράκι, κάποιοι παραγωγοί. Μπράβο σε όποιον χομπίστα διαθέτει το χώρο, το χρόνο και το χρήμα για να πράξει ένα τέτοιο ενχείρημα. Θα το εύρισκα ενδιαφέρον και ίσως να μου άρεσε και μένα να το κάνω, αν είχα σε αφθονία αυτές τις παραμέτρους και επιπλέον διάθεση, θα είχα μεγάλη περιέργεια να ακούσω το αποτέλεσμα. Αν μου άρεσε, ( το πιο πιθανό), ίσως να το επιχειρούσα και εγώ. Τότε και μόνο τότε όμως και δε θα θεωρούσα, ως υποχρεωτικό και θέσφατο το όποιο αποτέλεσμα! Είμαι χομπίστας, δεν είμαι ηχολήπτης, ούτε κριτικός συστημάτων και εγραφών. Πως θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν έχω τις εξειδηκευμένες γνώσεις που χρειάζονται, ούτε τη διάθεση να κάνω χόμπι μου, κάτι τέτοιο! Ούτε και σεφ είμαι, αλλά δε θα δίσταζα, αν το φαγητό που μου σέρβιρε ο σεφ με τους χρυσούς σκούφους, μου φαινόταν ανάλατο, θα έριχνα λίγο αλάτι και ας ξίνιζε, τα μούτρα του! και ας ήταν ''αντικειμενικά'' λάθος! Θεωρώ ότι εκείνος μαγειρεύει για μένα, και ότι εγώ τρώω για να ευχαρΙστήσω εμένα και όχι αυτόν.
Εύγε !!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Ιστορία πραγματική, στα πλαίσια του θρεντ.

Μόλις έχω τελειώσει πανεπιστήμιο, και βρίσκομαι Αθήνα, όπου μετακόμισα για 2 χρόνια, μεταφέροντας βεβαίως το στέρεο. Εποχή; Περί το 1994.

Βρήκα ένα σπίτι να νοικιάσω, με χώρο ιδανικό για το στέρεο, είχε σαλόνι 9*5.

Μαγκνεπαν στημένα, πικάπ, έπιπλο ρακ στήριξης ιδιοκατασκευής με γρανίτες μαύρους και ακίδες και μασιφ σίδερα 200 κιλά, ενισχυτές σουπερ γουαου λαμπάτοι μονομπλοκ, καλώδια πιο χοντρά απ'τον καρπό μου, προενισχυτής πολύ σενιος της κονραντ τζονσον σε χρυσό, τες πα, όλα ωραία όλα ανθηρά, μόνο ένα τρανσπορτ, το μεριντιαν, ήθελα να το αλλάξω, για να ματσαρει πιο σωστά με το νέο μου απόκτημα, το σούπερ θεϊκό ντακ της γκολντμουντ.

Βούτυρο στο ψωμί μου οι αναβαθμίσεις.

Δεν είχα αυτοκίνητο τότε, μόλις είχα κατέβει Αθήνα. Στην σαλονικα δε μου είχε χρειαστεί ποτέ αυτοκίνητο, δεν πήρα. Αλλά Αθήνα ήταν αλλιώς, κατευθείαν ξεκινώ μαθήματα οδήγησης για να πάρω όχημα.

Αλλά η αναβάθμιση επειγόντως έπρεπε να γίνει, δε κρατιομουν. Είχα ήδη κάνει τις βόλτες μου εκεί στην ύποπτη συνοικία, απέναντι από το πεδίο του άρεως, το λεωφορείο με άφηνε Αλεξάνδρας, εγώ έμεινα αμπελόκηπους, κοντά στο πρεζιντεντ. Παίρνω τηλέφωνο ένα συνάδελφο που ήξερα ότι είχε από φοιτητής ένα αυτοκινητάκι, και του λέω έλα από δω, θέλω να με πας σε ένα μαγαζί να πάρω ένα μηχάνημα, δε μπορώ με λεωφορείο. Ε, έρχεται και ξεκινάμε. Ήταν ένα φτηνό μικρό αυτοκινητάκι, ένα σταρλετ ίσως, δε θυμάμαι ακριβώς. Το'χε πάρει μεταχειρισμένο, πολύ πολύ οικονομικά, κι έκανε μία χαρά τη δουλειά του.

Που θα πάμε; Ρωτάει. Εξάρχεια ρε, του απαντώ. Την τοσίτσα την ξέρεις; Την ήξερε. Πάμε λοιπόν.

Φτάνουμε έξω από το μαγαζί, κάθεται ο φίλος μου στο αυτοκίνητο να περιμένει, μπαίνω μεσα στο γνωστό μαγαζί εγώ να τα πω με τον ιωνά, και φέρνω 2 κουτιά στο αυτοκίνητο, τα βάζω με ευλάβεια στο πορτ μπαγκαζ και φευγουμε για σπίτι.
Ήταν πηξιμο στην Αλέξανδρας, τον έτρωγε κι ή περιέργεια το φίλο μου, άρχισε να με ρωτάει τι πήρα από το μαγαζί με τα στέρεα.
Α, του λέω, πήρα 2 μισά CD player, εμείς οι βλαμμένοι transport τα λέμε.
Δηλαδή; Με ρωτάει.
Ε, του λεω, παίζουν το δίσκο, το CD, αλλά δε βγάζουν αναλογικό ήχο στην έξοδο, μόνο ψηφιακό, οπότε θες κι άλλο μηχανάκι για να ακούσεις το CD σου, το DAC. Και του εξηγώ πλήρως. Οκ.
Και με ρωτάει: και γιατί πήρες 2 transport κι όχι ένα;
Α, του λέω, δε τα αγόρασα, τα πήρα για να τα ακούσω στο σπίτι, αν μου κάνουν, ποιο παίζει καλά, και να κάμω τις δοκιμές μου.
Σοβαρά; Με ρωτάει.
Ναι ρε, του λέω. Δε τα πλήρωσα, δεν αγόρασα τιποτα.
Ρωτάει: και αυτός ο μαγαζατορας χωρίς να του δώσεις λεφτά, πως στα έδωσε;
Έτσι γίνεται, του λέω. Θελει δοκιμή.
Ρωτάει: και πόσο κοστίζουν αυτά τα δύο μισά CD?
Του απαντώ: το ένα είναι σχετικά φτηνό, στο 1 μύριο (δραχμούλες). Το άλλο, άσε βρασε ρύζι, γκολντμουντ, 4,5 μύρια θέλει το ρημάδι.

Παιδιά, κόντεψε να τρακαρει. Πως δε τράκαρε, ειλικρινά δεν κατάλαβα. Ησυχία στο αυτοκίνητο, το σταματά στην άκρη του δρόμου, περιμένω να δω τι θα πεί.

Και δε με έβρισε. Αντ'αυτού, μου είπε:

Μαλάκα αυτά τα κουτιά αξίζουν 10 φορές το αυτοκίνητό μου! Πάμε να τα πουλήσουμε να πάρουμε τα λεφτά να τα φάμε στις γκομενες, κι άσε το μαγαζατορα να ψάχνει τα κουτιά που έδωσε χωρίς απόδειξη! Χαχαχα

Έπρεπε να τον είχα ακούσει...:fuckyou:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ιστορία πραγματική, στα πλαίσια του θρεντ.

Μόλις έχω τελειώσει πανεπιστήμιο, και βρίσκομαι Αθήνα, όπου μετακόμισα για 2 χρόνια, μεταφέροντας βεβαίως το στέρεο. Εποχή; Περί το 1994.

Βρήκα ένα σπίτι να νοικιάσω, με χώρο ιδανικό για το στέρεο, είχε σαλόνι 9*5.

Μαγκνεπαν στημένα, πικάπ, έπιπλο ρακ στήριξης ιδιοκατασκευής με γρανίτες μαύρους και ακίδες και μασιφ σίδερα 200 κιλά, ενισχυτές σουπερ γουαου λαμπάτοι μονομπλοκ, καλώδια πιο χοντρά απ'τον καρπό μου, προενισχυτής πολύ σενιος της κονραντ τζονσον σε χρυσό, τες πα, όλα ωραία όλα ανθηρά, μόνο ένα τρανσπορτ, το μεριντιαν, ήθελα να το αλλάξω, για να ματσαρει πιο σωστά με το νέο μου απόκτημα, το σούπερ θεϊκό ντακ της γκολντμουντ.

Βούτυρο στο ψωμί μου οι αναβαθμίσεις.

Δεν είχα αυτοκίνητο τότε, μόλις είχα κατέβει Αθήνα. Στην σαλονικα δε μου είχε χρειαστεί ποτέ αυτοκίνητο, δεν πήρα. Αλλά Αθήνα ήταν αλλιώς, κατευθείαν ξεκινώ μαθήματα οδήγησης για να πάρω όχημα.

Αλλά η αναβάθμιση επειγόντως έπρεπε να γίνει, δε κρατιομουν. Είχα ήδη κάνει τις βόλτες μου εκεί στην ύποπτη συνοικία, απέναντι από το πεδίο του άρεως, το λεωφορείο με άφηνε Αλεξάνδρας, εγώ έμεινα αμπελόκηπους, κοντά στο πρεζιντεντ. Παίρνω τηλέφωνο ένα συνάδελφο που ήξερα ότι είχε από φοιτητής ένα αυτοκινητάκι, και του λέω έλα από δω, θέλω να με πας σε ένα μαγαζί να πάρω ένα μηχάνημα, δε μπορώ με λεωφορείο. Ε, έρχεται και ξεκινάμε. Ήταν ένα φτηνό μικρό αυτοκινητάκι, ένα σταρλετ ίσως, δε θυμάμαι ακριβώς. Το'χε πάρει μεταχειρισμένο, πολύ πολύ οικονομικά, κι έκανε μία χαρά τη δουλειά του.

Που θα πάμε; Ρωτάει. Εξάρχεια ρε, του απαντώ. Την τοσίτσα την ξέρεις; Την ήξερε. Πάμε λοιπόν.

Φτάνουμε έξω από το μαγαζί, κάθεται ο φίλος μου στο αυτοκίνητο να περιμένει, μπαίνω μεσα στο γνωστό μαγαζί εγώ να τα πω με τον ιωνά, και φέρνω 2 κουτιά στο αυτοκίνητο, τα βάζω με ευλάβεια στο πορτ μπαγκαζ και φευγουμε για σπίτι.
Ήταν πηξιμο στην Αλέξανδρας, τον έτρωγε κι ή περιέργεια το φίλο μου, άρχισε να με ρωτάει τι πήρα από το μαγαζί με τα στέρεα.
Α, του λέω, πήρα 2 μισά CD player, εμείς οι βλαμμένοι transport τα λέμε.
Δηλαδή; Με ρωτάει.
Ε, του λεω, παίζουν το δίσκο, το CD, αλλά δε βγάζουν αναλογικό ήχο στην έξοδο, μόνο ψηφιακό, οπότε θες κι άλλο μηχανάκι για να ακούσεις το CD σου, το DAC. Και του εξηγώ πλήρως. Οκ.
Και με ρωτάει: και γιατί πήρες 2 transport κι όχι ένα;
Α, του λέω, δε τα αγόρασα, τα πήρα για να τα ακούσω στο σπίτι, αν μου κάνουν, ποιο παίζει καλά, και να κάμω τις δοκιμές μου.
Σοβαρά; Με ρωτάει.
Ναι ρε, του λέω. Δε τα πλήρωσα, δεν αγόρασα τιποτα.
Ρωτάει: και αυτός ο μαγαζατορας χωρίς να του δώσεις λεφτά, πως στα έδωσε;
Έτσι γίνεται, του λέω. Θελει δοκιμή.
Ρωτάει: και πόσο κοστίζουν αυτά τα δύο μισά CD?
Του απαντώ: το ένα είναι σχετικά φτηνό, στο 1 μύριο (δραχμούλες). Το άλλο, άσε βρασε ρύζι, γκολντμουντ, 4,5 μύρια θέλει το ρημάδι.

Παιδιά, κόντεψε να τρακαρει. Πως δε τράκαρε, ειλικρινά δεν κατάλαβα. Ησυχία στο αυτοκίνητο, το σταματά στην άκρη του δρόμου, περιμένω να δω τι θα πεί.

Και δε με έβρισε. Αντ'αυτού, μου είπε:

Μαλάκα αυτά τα κουτιά αξίζουν 10 φορές το αυτοκίνητό μου! Πάμε να τα πουλήσουμε να πάρουμε τα λεφτά να τα φάμε στις γκομενες, κι άσε το μαγαζατορα να ψάχνει τα κουτιά που έδωσε χωρίς απόδειξη! Χαχαχα

Έπρεπε να τον είχα ακούσει...:fuckyou:
Καλα και συ για φοιτητης μαλλον μια χαρα ησουν :p
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
- άλλη περίπτωση . . .

. . . σε πολύ κεντρικό γνωστό μαγαζί-αντιπροσωπεία των Αθηνών , μιλώντας για το σύστημά μου φτάνουμε στην grado sonata που είχα και έχω ακόμα , έκαναν σαν να μην την ήξεραν

- ρε παιδιά την ξύλινη . . . τίποτα πρώτη φορά την άκουγαν

- άρχισα να τους λέω γ΄ αυτήν ενώ αυτοί αντιδρούσαν σαν να τους παρουσίαζα κάτι άγνωστο και σπάνιο

- στο τέλος νευρίασα και φεύγοντας τους είπα , πως ακόμα και αλήθεια να έλεγαν θα όφειλαν ως επαγγελματίες να ήξεραν τον ανταγωνισμό καλλίτερα και τα ίδια τους τα προϊόντα




ΥΓ : θα μπορούσαν να μου έλεγαν πως η εν λόγω κεφαλή είναι πραγματικά καλή αλλά υπερεκτιμημένη , και καθ΄ ότι αυτή είναι η αλήθεια θα μ΄ έκαναν πελάτη
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ιστορία πραγματική, στα πλαίσια του θρεντ.

Μόλις έχω τελειώσει πανεπιστήμιο, και βρίσκομαι Αθήνα, όπου μετακόμισα για 2 χρόνια, μεταφέροντας βεβαίως το στέρεο. Εποχή; Περί το 1994.

[...]
Αλλά η αναβάθμιση επειγόντως έπρεπε να γίνει, δε κρατιομουν. Είχα ήδη κάνει τις βόλτες μου εκεί στην ύποπτη συνοικία, απέναντι από το πεδίο του άρεως, το λεωφορείο με άφηνε Αλεξάνδρας, εγώ έμεινα αμπελόκηπους, κοντά στο πρεζιντεντ. [...]
Κοιτά να δεις που υπήρξαμε και γείτονες για 2 χρόνια! Μη σου πω ότι σε πέτυχα και στην Κηφισίας, εκεί κοντά στα σινεμά...:D:D:D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.196
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top