Ηλεκτρονικός θερμοστάτης NEST

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Θέλω να αναβαθμίσω τους θερμοστάτες που έχει το σπιτι με νέους ηλεκτρονικούς (σκεφτόμουν τους nest). Η απορία μου είναι - και δεν κατάφερα να βρώ συγκεκριμένη απάντηση στο web - κατά πόσο ο συγκεκριμένος θερμοστάτης είναι αφενώς συμβατός με τα 230V/50Ηz και κατα δευτερο αν είναι συμβατός (μπορεί δηλαδή να διαχειριστεί) ενδοδαπέδια θέρμανση (radiant heating) που έχει το σπιτι που μένω (νοικιάζω). Εχει κανείς εμπειρία στο θέμα να με διαφωτίσει ?
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Χρειάζεσαι δηλαδή μετατροπή σε low voltage;
Μέτρησε όμως μ' ένα πολύμετρο πρώτα για να ξέρεις σίγουρα πόσα volts είναι το υπάρχον σύστημα.
 






Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πρέπει να δίνει ο κάθε ένας εντολή σε ηλεκτροβανα η σε κυκλοφορητη .

Για πες λίγο σκοπό χρήσης για την αλλαγή περαν του απλού θερμοστάτη και εξοικονόμηση ενέργειας
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Πρέπει να δίνει ο κάθε ένας εντολή σε ηλεκτροβανα η σε κυκλοφορητη .

Για πες λίγο σκοπό χρήσης για την αλλαγή περαν του απλού θερμοστάτη και εξοικονόμηση ενέργειας

Ο βασικός λόγος είναι η εξοικονόμηση ενέργειας. Δευτερεύοντες οι δυνατότηες προγραμματισμού, remote access κλπ.
[DOUBLEPOST=1475152208][/DOUBLEPOST]Αν πρόκειται για ηλεκτροβάνες μάλλον εδω βρίσκεται η απάντηση
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Λοιπόν ο nest δεν πρόκειται να δουλέψει θέλει 24ν μόνο !
τα οποία δεν τα έχουμε στα κοινά σπιτια μόνο σε επαγγελματική εγκατάσταση και πάλι 12ν είναι το ποιο συνηθισμένο για Ευρώπη .
Τώρα εάν θέσ να μπλέξεις όλα γίνονται ξεχωρίζεις τα κυκλώματα και με DC πλέον δίνεις εντολές με ρελε στο AC .
καλύτερα άστο φιλικά !(βέβαια τα πάντα γίνονται )
[DOUBLEPOST=1475152683][/DOUBLEPOST]
Ο βασικός λόγος είναι η εξοικονόμηση ενέργειας. Δευτερεύοντες οι δυνατότηες προγραμματισμού, remote access κλπ.
[DOUBLEPOST=1475152208][/DOUBLEPOST]Αν πρόκειται για ηλεκτροβάνες μάλλον εδω βρίσκεται η απάντηση

ΘΑ πρέπει να είναι 24v οι κινητήρες ( ηλεκτροβανα ή κυκλοφορητης)
Δεν παίζει
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πλέον οι περισσότεροι θερμοστατες είναι αξιόπιστοι ως προς την εξοικονόμηση τον κυριότερο ρόλο παίζει ο χρήστης !
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Μάλιστα τζίφος λοιπόν...ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις :)

Εκείνο που μου κάνει εντυπωση είναι πως τον πουλάνε όλα τα μεγάλα Ευρωπαικά online καταστήματα (amazon etc) και μάλιστα χωρίς πουθενά να αναφέρεται αυτο το θέμα των 24V.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Πάρε έναν προγραμματιζόμενο τότε. Έχω 2 Siemens σχετικά καινούργιους κι εδώ και 15+ χρόνια έναν υπερπλήρη ιταλικό. Κάνουν ακριβώς ό,τι ζητάω με τους χρόνους και τις ημέρες.

Η ενδοδαπέδια εξάλλου έχει άλλες χρονικές απαιτήσεις απο τα καλοριφέρ των 70 βαθμών και η χρησιμότητα του remote access είναι κάπως μειωμένη.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Πάρε έναν προγραμματιζόμενο τότε. Έχω 2 Siemens σχετικά καινούργιους κι εδώ και 15+ χρόνια έναν υπερπλήρη ιταλικό. Κάνουν ακριβώς ό,τι ζητάω με τους χρόνους και τις ημέρες.

Η ενδοδαπέδια εξάλλου έχει άλλες χρονικές απαιτήσεις απο τα καλοριφέρ των 70 βαθμών και η χρησιμότητα του remote access είναι κάπως μειωμένη.
Μα ειδικα όταν είσαι μακρια έχει νόημα να ανοίγεις την ενδοδαπεδια που θέλει χρονο
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Έχει δίκιο ο ζιζικ πάρε έναν καλό Siemens και θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.
Θα κοιτάξω πάντως για smart φάση ...
κάπου είχε πάρει το μάτι μου σε μια έκθεση λίγο υπομονή να ξεθαψω κατι brochures .
 



Μηνύματα
138
Reaction score
57
Οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες της SIEMENS (τουλάχιστον όσους έχω τοποθετήσει εγώ),τροφοδοτούνται με αλκαλικές μπαταρίες και ανοιγοκλείνουν μια ''ψυχρή επαφή'' που τροφοδοτεί με τάση δικτύου (230V) την ''επιστροφή'' της ηλεκτροβάνας,με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνει όποτε της ''πεί'' ο θερμοστάτης,ανάλογα τις ρυθμίσεις που του έχει ορίσει ο χρήστης.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top