Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Θεωρώ μάλιστα ότι ισχύει το αντίθετο ακριβώς.

Δεν θεωρώ ότι ήταν μεμπτό για μένα το ότι έπαιρνα τρανσπορτ στο σπίτι να τα ακούσω, κι ότι άλλαζα ενισχυτικά σα τα πουκάμισα, διότι δεν ήξερα κάτι περισσότερο. Αυτά ήξερα, αυτά έκανα, στην προσπάθειά μου για καλύτερο ήχο, όχι για πιο όμορφο στέρεο.

Θεωρώ όμως μεμπτό, το ότι κάποιοι μαγαζατορες ήξεραν ότι έκανα βλακείες, ήξεραν τι σημαίνει ενεργό ηχείο, τι σημαίνει διαχυτής και τι είναι το RT 60, αλλά δεν μου το είπαν ποτέ. Μας άφηναν στην άγνοια, διότι αυτό βόλευε τό συνεχές άρμεγμά μας. Δε λέω ότι δε το φχαριστήθηκα το άρμεγμα, το γουσταρα με τα 1000, άλλο αυτό! ;)

Δεν θεωρώ μεμπτό το να ξέρεις ότι το τάδε ηχείο παίζει χάλια, όταν το αγοράζεις για να το βλέπεις, σαν διακόσμηση του σαλονιού. Καλά κάνεις.

Μη μου το πλασαρεις όμως σαν "σεβαστή άποψη" υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, με τις υγρές μεσαίες και τους υποστηρικτές καλωδίων των οπαδών του TAS. Είναι αρλούμπες, στον ήχο όλα αυτά είναι μεμπτά.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Καταρχήν, η επιστήμη λέγεται "ηλεκτροακουστική", υπάρχουν και σχετικές σχολές ΑΕΙ, π.χ. http://www.salford.ac.uk/ug-courses/audio-acoustics Πόσοι από εμάς γνωρίζαμε την ύπαρξή της πριν τη συμμετοχή μας στο φόρουμ; Και τώρα που τη γνωρίζουμε, τι κάνουμε σχετικά; Ψάχνουμε π.χ. να βρούμε κάποιον άνθρωπο που την έχει σπουδάσει να μας ξεστραβώσει;

Βασικό συστατικό της ηλεκτρο-ακουστικής είναι η ακουστική. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι με πτυχίο στη συγκεκριμένη επιστήμη που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε το χώρο μας. Τους έχουμε αναζητήσει; Μήπως το έχουμε προσπεράσει γιατί, βρε αδερφέ, δε θέλω να χαλάσω το σαλόνι μου. Ή γιατί έτσι μας αρέσει περισσότερο; Εγώ π.χ. γνώριζα ότι η κλίση των ηχείων μου ήταν μη βέλτιστη, έκανα όμως του κεφαλιού μου γιατί έτσι είχα πιο "μεγάλο ήχο"!

Στη συνέχεια υπάρχει το κομμάτι των ηλεκτρονικών. Εδώ υπάρχουν πάλι ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν στην αξιολόγηση συστημάτων αλλά δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς μερικές τεχνικές αλήθειες και απαιτήσεις (π.χ. για γραμμικότητα, χαμηλές παραμορφώσεις, υψηλό headroom, damping factor, κλπ.) που τονίζονται (οκ, μερικές φορές με δεικτικό τρόπο) από τους συνήθεις ύποπτους στο φόρουμ. Τις λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη ή πορευόμαστε με το τι μας αρέσει περισσότερο ακόμη και αν γνωρίζουμε ότι είναι λάθος;

Ειλικρινά θα μπορούσα να συνεχίσω με πολλά παραδείγματα. Εν κατακλείδι, αμφισβητώ ότι οποιαδήποτε απόφαση παίρνουμε στο hobby μας βασίζεται σε πραγματικά επιστημονικά κριτήρια.
Δηλαδή πρέπει να πληρώσω ένα πτυχιούχο ηλεκτροακουστικής, ένα πτυχιούχο ακουστικής και ένα πτυχιούχο ηλεκτρονικό, να μου γεμίσουν το σαλόνι μπάσο-παγίδες και διαχυτες να κρέμονται από το ταβάνι και να με βάλουν να πάρω μηχανήματα που πιθανόν να μη μου αρέσουν, αλλά θα παίζουν ‘σωστά’.

Και μετά θα κάθομαι σε ένα σαλόνι χάλια και θα ακούω μια μουσική που δεν μου αρέσει και θα λέω από μέσα μου:
‘M@λ@κ@, πρέπει να σου αρέσει γιατί αυτό είναι το σωστό και έδωσες και τόσα λ7’

Σου φαίνομαι για μαζοχιστής ρε φυλλαράκι ? :gotcha:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θεωρώ όμως μεμπτό, το ότι κάποιοι μαγαζατορες ήξεραν ότι έκανα βλακείες, ήξεραν τι σημαίνει ενεργό ηχείο, τι σημαίνει διαχυτής και τι είναι το RT 60, αλλά δεν μου το είπαν ποτέ. Μας άφηναν στην άγνοια, διότι αυτό βόλευε τό συνεχές άρμεγμά μας. Δε λέω ότι δε το φχαριστήθηκα το άρμεγμα, το γουσταρα με τα 1000, άλλο αυτό! ;)

.
Σε εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο οπου ο καθενας θυσιαζεται για το καλο του διπλανου εχεις δικιο 1000 %.Αλλα βρε Κωστα,εσυ ειπες πιο πανω οτι το 1000 το ειχες για "γουστο" στο αρμεγμα. Ο πελατης εχει παντα δικιο ειδικα οταν ερχεται σε σενα που εχεις αυτο που θελει :). Γιατι να σου χαλασει το χατηρι?Γιατι αφου εσυ ουτως η αλλως θα ξοδεψεις τα χρηματα σου ? Και γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι αυτα που λες οτι ηξεραν,τα ηξεραν πραγματι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Συμφωνούμε πουροτέτχιε μου.

:drinks:

Αλλά δω στον καφενέ, λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας. :p

Κι όποιος θέλει, ακούει.
Όποιος δε θέλει, κάνει τα δικά μας τα καμώματα.
Σιγά τα ωα.:bigboss:
 




I

iason

Guest
Συμφωνούμε πουροτέτχιε μου.

:drinks:

Αλλά δω στον καφενέ, λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας. :p

Κι όποιος θέλει, ακούει.
Όποιος δε θέλει, κάνει τα δικά μας τα καμώματα.
Σιγά τα ωα.:bigboss:
Κωστάκη να μην μετανιωνεις για αυτά που έκανες η που δεν έκανες. Νόμος Ιασων 321.:drinks:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συγνωμη για το off-topic αλλα δε μπορω να το προσπερασω ετσι απλα

Ερχεται μεσα η γυναικα... τι κανεις;
καλα ειμαι λεω..κοιτουσα στη τηλεοραση κατι που ηθελα να σου αγορασω...
ΔΑΣΚΑΛΕ !!!!:drinks:
 



sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Από την εποχή του AVforum συχνά πυκνά κάνουμε ωραιότατους κύκλους και τελικά καταλήγουμε στην πάντα λατρευτή μας κολοκυθόπιτα



Λοιπόν, δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό σε αυτό.


Με γεια μας και χαρά μας.


Το «πρόβλημα» δημιουργείται όταν κάποια στιγμή θεωρήσουμε ότι αυτή η εμπειρική γνώση που αποκτήσαμε με κόπο, χρόνο & χρήμα, μας επαρκεί στο να έχουμε Aποψη περί Πιστότητας Ήχου.



Ή ακόμη χειρότερα να βασιζόμαστε σε αυτή την εμπειρική γνώση για να συμβουλεύσουμε / βοηθήσουμε ως Γνώστες, τους πιο άπειρους …



Στο δημόσιο μέσο που είμαστε, το οποίο μάλιστα φτιάχτηκε από εμάς για να ξεστραβωθούμε, σε κατι τετοιες περιπτώσεις μια προσγείωση στον πεζό κόσμο της Φυσικής νομίζω ότι χρειάζεται.
Εστω και αν γίνεται λιγο (ή & αρκετά) άκομψα, (βλέπε RDoherty).


Του οποίου τα τσιτάτα πλάκα πλάκα μου λείπουν …


Όπως το : Δεν αμφισβητώ το ΟΤΙ, με ενδιαφέρει το ΓΙΑΤΙ …



Το μεμπτό τελικά για μένα είναι μόνο ένα.

Την επαναφορά στην πραγματικότητα την έχουν επωμιστεί πολύ λίγοι.

Τόσο λίγοι που συνεχώς επαναλαμβάνονται, κάτι που στα μάτια των αδαών ίσως τους κάνει να δείχνουν ως νέοι Δον Κιχωτες, με ότι αυτό συνεπάγεται.


Προσωπικά τους ευχαριστώ που έχουν αναλάβει αυτόν τον άχαρο ρόλο του ξεβολεματος και τους εύχομαι να αντέξουν να συνεχίσουν …


Κάποιοι και Ακούν και Μαθαίνουν
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δηλαδή πρέπει να πληρώσω ένα πτυχιούχο ηλεκτροακουστικής, ένα πτυχιούχο ακουστικής και ένα πτυχιούχο ηλεκτρονικό, να μου γεμίσουν το σαλόνι μπάσο-παγίδες και διαχυτες να κρέμονται από το ταβάνι και να με βάλουν να πάρω μηχανήματα που πιθανόν να μη μου αρέσουν, αλλά θα παίζουν ‘σωστά’.

Και μετά θα κάθομαι σε ένα σαλόνι χάλια και θα ακούω μια μουσική που δεν μου αρέσει και θα λέω από μέσα μου:
‘M@λ@κ@, πρέπει να σου αρέσει γιατί αυτό είναι το σωστό και έδωσες και τόσα λ7’

Σου φαίνομαι για μαζοχιστής ρε φυλλαράκι ? :gotcha:
Θεοδόση, ο καθένας μας μπορεί φυσικά να κάνει ότι θέλει. Εγώ σου απάντησα στο ερώτημά σου πως προκύπτει ότι γυρνάμε την πλάτη μας στην επιστήμη. Και, ναι, δυστυχώς η επιστήμη επιτάσσει και πτυχιούχο ηλεκτροακουστικής και τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Πιθανότατα. Μπορεί όμως να είσαι και τυχερός και να μη χρειαστεί τίποτα. Να, σαν το Βασίλη το Μη, που το δωμάτιό του ήταν σούπερ από μόνο του!

Βασίλειε, που είσαι, we miss u! :frown::frown::frown:

(Και φυσικά μας λείπει και ο ep4nder που πρώτος ανέδειξε το χώρο του Βασίλη και βοήθησε πολλούς από εμάς ακόμη.)
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Να σου πω τη γνώμη μου σχετικά με την "επίγνωση" των πράξεών μας.Νομίζω ότι η λογική πίσω από τις αποφάσεις μας ΔΕΝ είναι:

"Είμαι άσχετος από ηλεκτρο-ακουστική αλλά δεν με πειράζει, θα ξοδέψω δεκαπλάσια χρήματα από ότι χρειάζεται επειδή έτσι μου αρέσει."

ΑΛΛΑ:

"Είμαι ο πιο μάγκας από όλους γιατί μάτσαρα ένα σούπερ σύστημα που παίζει παπάδες ενώ οι άλλοι δεν έχουν την κατάλληλες εμπειρίες για να στήσουν. Ακόμη καλύτερα επειδή δείχνει special και το πήρα σε τιμή χώμα, με τράμπα, και μπορεί να το πουλήσω και ακριβότερα όταν το βαρεθώ"

Δημήτρη και Ear... αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου σαν συνειδητή επιλογή -και εννοούσα με τα γραφόμενά μου- είναι πως μπορεί εσύ, εγώ, ο άλλος, ο δίπλα να γνωρίζει το σωστό.
Μπορεί μάλιστα να το έχει κάνει και πράξη.
Θέλει όμως λίγο αλάτι ο Χριστιανός παραπάνω.

Το ρίχνει.
Συνειδητά πως "αποκλίνει".

Αυτό για μένα δεν έχει τίποτα το μεμπτόν.
Γιατί πρέπει να πείσω/πείσει εαυτόν πως το "σωστό" πρέπει να είναι και το αρεστό μου/του?



Δεν λέω να βγεί να "διατυμπανίσει" πως "το δικό του" είναι το σωστό...

:tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη σημασία!

Συμφωνώ.

Ας μείνουμε σ'αυτά που οφθαλμοφανώς έχουν περισσότερη σημασία λοιπόν;)
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εγω παιδια πιστευω οτι τα παντα ειναι σχετικα.
Μπορει να εχεις ενα μικρης κατηγοριας ηχοσυστημα και ακουγοντας το να φτανεις στα ουρανια.Ειναι τι αισθηση σου βγαζει.
Ναι σαφως και τα καλυτερα ηχοσυστηματα απο πλευρας ηχητικης αποδοσης ειναι ανωτερα,αλλα δε μπορω να παραβλεψω παιδια πχ να εχουν ενα απλο mini ή midi ηχοσυστημα των 200 ευρω και να ακουνε μουσικη με ενα πλατυ χαμογελο.
Για μενα η ακροαση μουσικης ειναι πολυ σημαντικη,σε παει σε αλλο κοσμο..ειλικρινα δεν εχει τεραστια σημασια αν το ηχοσυστημα σου ειναι των 500 ευρω ή των 100000...αρκει με αυτο που εισαι αν σε φτανει σε αλλο επιπεδο.
Βαζω το ηχοσυστημα για να νιωθω την μουσικη..δεν ακουω μουσικη για να νιωθω το ηχοσυστημα.
Οσο για τις γυναικες ενταξει,πολλες οχι ολες δεν το καταλαβαινουνε αυτο.
Νομιζουν οτι τα ηχεια πχ ειναι κατι που πρεπει να συμβαλουν στο ντεκορ του σαλονιου ή πρεπει να τους βαζουν τραπεζομαντηλακια ή βαζα πανω τους.
Τι καλυτερο να καθεσαι αραχτος και να απολαμβανεις ηχητικα ερεθισματα μονος ή με παρεα.Για μενα δεν εχει σημασια τοσο το μεσον αλλα η στιγμη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Όλα καλά και ολα ωραία όμως εμείς οι άσχετοι δεν πήραμε απαντήσεις.
Κάποιος παραπάνω ρώτησε τη setup με ενεργά ηχεία προτείνεται με όριο τα 3000€. Ηχεία, προ, πηγή.
Και εγώ ρώτησα που πρέπει να κινηθώ σε ενεργό setup για να πάρω ήχο λάμπας.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top