Διάφορα (Βιντεοπροβολείς)

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Για τα επόμενα 30 χρόνια σ' αυτό το color space θα βλέπουμε.
Η ουσιαστική διαφορά μπορεί να έρθει με την διατήρηση υψηλού contrast με την παράλληλη αύξηση της φωτεινότητας και την αποδοχή των studio και της smtpe ότι υπάρχουν και προβολείς! Ας καθιερώσουν προδιαγραφές και γι' αυτούς κι ας βάλουν metafata μέσα στα δισκάκια τους.
Η μετακίνηση σε πηγή laser πάντως φαντάζει με μονόδρομο.
η υψηλη φωτεινοτητα δεν χρειαζεται....
...laser ναι
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ως τότε

Στην IFA 2016 η Sony για να δείξει αλλά και να αποδείξει την υπεροχή της, δηλαδή την υπεροχή ενός native 4K panel σε σχέση με το 4K e-shift που χρησιμοποιεί ο ανταγωνισμός και σαν ανταγωνισμό βλέπουν μόνο την JVC, παρουσίαζε ένα πείραμα που έκαναν.

Τροφοδότησαν τους προβολείς με δυο διαφορετικές εικόνες. Η μία εικόνα έδινε πληροφορία στα pixels με μορφή « Α to D» pixels και η άλλη εικόνα σε μορφή « B to C» pixels.

Με το πείραμα αυτό ήθελαν να δουν εάν οι προβολείς θα μπορούσαν να αποδώσουν σωστά μια τρίτη εικόνα που θα ήταν ο συνδυασμός των δυο προηγούμενων εικόνων.

Έχοντας μια εικόνα που τροφοδοτεί την μια σειρά pixels και η άλλη τα υπόλοιπα τότε το αποτέλεσμα θα ήταν ένα τέλειο συμπλήρωμα πληροφοριών σε όλα τα pixelς δηλαδή μια τρίτη εικόνα.

Ο προβολέας της Sony με native 4K panel πέρασε το test με επιτυχία δείχνοντας σωστά την επιθυμητή τρίτη εικόνα…..
Sony native 4K projectors:


ενώ ο προβολέας της JVC με ενεργοποιημένο 4K e-shift έδειχνε μόνο την πρώτη εικόνα δηλαδή την μισή πληροφορία.
JVC e-shift projectors:


http://www.perfectimage.gr/2016/09/06/native-4k-vs-4k-e-shift-ifa-2016/
Προσπαθώ να καταλάβω το νόημα του πειράματος.
Ένας native 4k προβολέας, όπως ο sony, δίνει εικόνα 8 megapixel. Εφόσον έχει native 4k panel είναι λογικό να μπορεί να αναμείξει 2 εικόνες τεσσάρων megapixel.
Ένας προβολέας που χρησιμοποιεί eshift ή ότι άλλο το ονομάζει η epson δίνει maximum 4 megapixel.
Αυτοί τον ταΐζουν με 2 εικόνες 4 megapixel η καθεμία και περιμένουν να πάρουν τι;
Προφανώς και δε δουλεύει έτσι το eshift. Είναι γνωστό ότι σπάει την UHD εικόνα σε 2 των1080p με διαφορετική πληροφορία και τότε κάνει αυτό που μας έδειξε η sony.
Δηλαδή αν βάλουμε 2 εικόνες 1080p τότε θα πάρουμε σωστό συνδυασμό και των 2 στην τρίτη εικόνα συνολικής ανάλυσης 4 megapixel.
Είναι ίδιο με 8 megapixel; Όχι βέβαια.
Είναι ίδιο με 2 megapixel; Ούτε.

Ρωτάω τώρα και το εξής.
Πήραν 2 upscaled εικόνες 4 megapixel και τις μετέτρεψαν με επιτυχία σε 1 των 8 megapixel. Αυτή είναι δηλαδή η διαδικασία που ακολουθούν με την απόδοση μιας hd εικόνας σε native UHD προβολέα;
ΠΟΣΗ επεξεργασία έχει γίνει;;;!!!!!
 






Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Η τεράστια διαφορά στο Ansi Contrast(και κατ'επέκταση στην εικόνα) ενός ανοιχτόχρωμου living room που σε μερικά δευτερόλεπτα μετατρέπεται σε απόλυτο bat cave με την χρήση τριπλής μαύρης βελούδινης κουρτίνας...η 'σκακιέρα' είναι από τον προβολέα της Epson EH-TW7300 και η μέτρησή του είναι από 70:1 έως 300:1(διαφορά 420%!!)....από Anna&Flo-projection dream στο fb.

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Η τεράστια διαφορά στο Ansi Contrast(και κατ'επέκταση στην εικόνα) ενός ανοιχτόχρωμου living room που σε μερικά δευτερόλεπτα μετατρέπεται σε απόλυτο bat cave με την χρήση τριπλής μαύρης βελούδινης κουρτίνας...η 'σκακιέρα' είναι από τον προβολέα της Epson EH-TW7300 και η μέτρησή του είναι από 70:1 έως 300:1(διαφορά 420%!!)....από Anna&Flo-projection dream στο fb.

Συνδυασμός ALR οθόνης και masking, η καλύτερη αναβάθμιση!
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Τελικά η απορία που είχαμε με το κόστος του JVC DLA-Z1 λύθηκε:34.999€:dance:
''Ο νέος 4K D-ILA προβολέας της JVC, ο DLA-Z1 με 4K ανάλυση και φως από λέιζερ τεχνολογίας BLU Escent θα κοστίζει 34.999€ και θα είναι διαθέσιμος στην Ευρώπη από τον Δεκέμβριο του 2016''
http://www.hxoseikona.gr/nea/4553-jvc-dla-z1.html
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.916
Reaction score
41.176
Τελικά η απορία που είχαμε με το κόστος του JVC DLA-Z1 λύθηκε:34.999€:dance:
''Ο νέος 4K D-ILA προβολέας της JVC, ο DLA-Z1 με 4K ανάλυση και φως από λέιζερ τεχνολογίας BLU Escent θα κοστίζει 34.999€ και θα είναι διαθέσιμος στην Ευρώπη από τον Δεκέμβριο του 2016''
http://www.hxoseikona.gr/nea/4553-jvc-dla-z1.html
Πρώτα να τον φέρουνε στα μαγαζιά να τον δούμε και μετά αγοράζουμε. Μην την πατήσω πάλι όπως με το iphone :laugh:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι θα υπάρχει σε μαγαζι να τον δεις και θα πουλήσει κιόλας 1 - 2 ;;;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι θα υπάρχει σε μαγαζι να τον δεις και θα πουλήσει κιόλας 1 - 2 ;;;
Γιατί δεν έχει πιάσει η κρίση όλους τους Έλληνες! '' Λεφτά υπάρχουν'' δεν το έχεις ακούσει Μάκη μου? :D
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
το ξέρω ηλια μου !!!
όπως ξέρω ότι αν θυμάσαι τα muon της kef έχουν πουληθει και είναι σε σπίτι για ντεκόρ χωρίς καν να είναι συνδεμένα !!!
σε κάλυψα ;;;
εάν δεν κάνω λάθος 150 χιλιάρικα είχαν ...
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Ως τότε


Προσπαθώ να καταλάβω το νόημα του πειράματος.
Ένας native 4k προβολέας, όπως ο sony, δίνει εικόνα 8 megapixel. Εφόσον έχει native 4k panel είναι λογικό να μπορεί να αναμείξει 2 εικόνες τεσσάρων megapixel.
Ένας προβολέας που χρησιμοποιεί eshift ή ότι άλλο το ονομάζει η epson δίνει maximum 4 megapixel.
Αυτοί τον ταΐζουν με 2 εικόνες 4 megapixel η καθεμία και περιμένουν να πάρουν τι;
Προφανώς και δε δουλεύει έτσι το eshift. Είναι γνωστό ότι σπάει την UHD εικόνα σε 2 των1080p με διαφορετική πληροφορία και τότε κάνει αυτό που μας έδειξε η sony.
Δηλαδή αν βάλουμε 2 εικόνες 1080p τότε θα πάρουμε σωστό συνδυασμό και των 2 στην τρίτη εικόνα συνολικής ανάλυσης 4 megapixel.
Είναι ίδιο με 8 megapixel; Όχι βέβαια.
Είναι ίδιο με 2 megapixel; Ούτε.

Ρωτάω τώρα και το εξής.
Πήραν 2 upscaled εικόνες 4 megapixel και τις μετέτρεψαν με επιτυχία σε 1 των 8 megapixel. Αυτή είναι δηλαδή η διαδικασία που ακολουθούν με την απόδοση μιας hd εικόνας σε native UHD προβολέα;
ΠΟΣΗ επεξεργασία έχει γίνει;;;!!!!!
Αυτο πείραμα το είδα και εγω αυτές τις ημέρες στο διαδίκτυο.
Και γέλασα.
Η sony όπως πάντα έχει την αίσθηση οτι τα κορυφαία Specs θα παραδώσουν και τη κορυφαία εικόνα.
Βέβαια τσιμπάνε πολλοί, ίσως και και πάρα πολλοί....
[DOUBLEPOST=1475246046][/DOUBLEPOST]
εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι θα υπάρχει σε μαγαζι να τον δεις και θα πουλήσει κιόλας 1 - 2 ;;;
Και εσύ που τό ξέρεις; :p
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Αυτο πείραμα το είδα και εγω αυτές τις ημέρες στο διαδίκτυο.
Και γέλασα.
Η sony όπως πάντα έχει την αίσθηση οτι τα κορυφαία Specs θα παραδώσουν και τη κορυφαία εικόνα.
Βέβαια τσιμπάνε πολλοί, ίσως και και πάρα πολλοί....
[DOUBLEPOST=1475246046][/DOUBLEPOST]
Και εσύ που τό ξέρεις; :p
Ξερω πως σκέφτεται ένας αντιπρόσωπος (ετςι Νομίζω τουλαχιστον)που τον νιώθω φιλο μου ! :hi::headbang:
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.069
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top