DIY CD player η αρχή

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Η επιθυμία να έχω ένα cd player που να παίζω μαζί του σε όλα τα στάδια και να έχω και μια ψηφιακή έξοδο με έκανε να βάλω μπρός . Η αρχική σκέψη ήταν να το κοντολάρω με arduino αλλά δεν είχε νόημα αφού υπάρχει το e-bay με έτοιμο κοντόλερ και τηλεκοντόλ . Μόλις ήρθε είδα ότι ήταν κιτάκι και ήθελε κόλλημα οπότε το παρέπεμψα στο πέμπτο πενταετές ( και βάλε ) . Τέλος πάντων σήμερα το απόγευμα το κόλλησα και δουλεύει άψογα ( και το τηλεκοντρόλ ) Βέβαια μου έβγαλε την ψυχή για δυό ωρίτσες ( λόγω στραβωμάρας αλλά όλα δούλεψαν μιά χαρά με την πρώτη - αν δεν ....... υπήρχε και ο κουβάς ....... ) . Δυο τρία παλιά player από υπολογιστή δούλεψαν άψογα και για τις κρύες ώρες αναμένεται παιχνιδάκι ..... όρεξη να υπάρχει . Πάντως σαν κοντόλερ αξίζει τα 30ευρώ του ( μόνο που θέλει λίγο εμπειρία στις κολλήσεις και προσοχή ) Τα player του υπολογιστή στο πίσω μέρος βγάζουν αναλογική και ψηφιακή έξοδο οπότε έχουμε το ζητούμενο για να σπάσουμε τα νεύρα μας . Πρός το παρόν οι φώτο δείχνουν το πρίν και το μετά του κοντρόλερ σε κανα δύο τέρμηνα θα ανεβάσω το ολοκληρωμένο έργο ...... Καλές κατασκευές !!!!!
IMG_2695.JPG
IMG_2696.JPG
IMG_2699.JPG
IMG_2693.JPG
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Eγω το πήρα έτοιμο κολλημένο και περάσαν 16 τρίμηνα και ακόμη τίποτα, λέω αμα χιονίσει να κάτσω να το φτιάξω!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ζόρικο σε αυτό το εγχείρημα είναι το σασί.
Καλή συνέχεια.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
link για το συγκεκριμένο και τον πωλητή του;
Random play κάνει ;
Αν όχι, κάποιο που να κάνει ;
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
link για το συγκεκριμένο και τον πωλητή του;
Random play κάνει ;
Αν όχι, κάποιο που να κάνει ;

πάτα στο e-bay
CDROM CONTROLLER KIT WITH REMOTE DIY
και θα σου βγάλει ότι έχει να διαλέξεις
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
αν αφαιρέσεις το KIT από την πρόταση θα σου βγάλει και τις έτοιμες πλακέτες .Καλύτερα επέλεξε από αυτές γιατί το κόλλημα θέλει καλό κολητήρι και εμπειρία ( και καλά μάτια ) - δεν υπάρχει λόγος να κουραστείς εγώ δεν πρόσεξα και μου ήρθε κιτ ( άν και παράγγειλα άλλο ένα για ανταλακτικά ( όπως πάντα - κυρίως για το κοντρόλ ) . Καλή επιλογή και καλή επιτυχία !!!!
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Κάτσε όμως, θέλει και τροφοδοτικό. Φαντάζομαι κάποιο παλιό από λάπτοπ που να βγάζει +5V & +12V, θα είμαι μια χαρά!
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Αν θέλεις βάλε από παλιό PC ( από λάπτοπ δεν νομίζω ότι πολλά βγάζουν δύο τάσεις μάλλον απίθανο πλήν κάποιων εξαιρέσεων) . Το κακό είναι ότι τα τροφοδοτικά από PC ή λάπτοπ βγάζουν αρκετει σαβούρα που φαίνεται αν δείς τη τάση σε παλμογράφο ( τα φίλτρα που έχουν είναι απελπισία - δεν λέω περισσότερα γιατί θα αρχίσουν οι αναλύσεις .......... ) . Αν θες να σπάσεις απλώς πλάκα και να παίζεις βάλτο . Εγώ θα βάλω κλασικά γραμμικά σταθεροποιημένα και ανεξάρτητα με αρκετή χωρητικότητα για να έχω τουλάχιστον άψογες τάσεις χωρίς θορύβους ώστε να βοηθήσω το υπόλοιπο κύκλωμα Δεν τρέφω αυταπάτες περί Hi End μπορεί όμως να φτάσει μέχρι κάποιο επίπεδο που δεν φαντάζεται ίσως κανείς, αν κάνεις κάποιες παρακάμψεις στα κυκλώματα ή αλλαγές με σκοπό πάντα το παιχνίδι και μόνο το παιχνίδι . Πάντως σε επίπεδο μηχανισμού υπάρχουν μηχανισμοί που γονατίζουν σε κατασκευή αρκετά πανάκριβα μπλιμπλίκια ( έτσι για να έχει και λίγο γούστο το DIY .... ) . Καλές κατασκευές !!!!!
[DOUBLEPOST=1475251247][/DOUBLEPOST]Τα λαθάκια ορθογραφίας για εξάσκηση !!!
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μπράβο, πολύ καλά έκανες και ασχολήθηκες με αυτό το εγχείρημα. Είμαι σίγουρος ότι αν πάρεις την ψηφιακή έξοδο και την δώσεις σε κάποιο καλό σύστημα, θα παίζει σχεδόν τέλεια.
Από παλιά γνωστό το ότι μπορείς με ένα απλό CD-ROM υπολογιστή να κάνεις αυτή τη δουλειά, αλλά με αναλογική έξοδο και κάποια συσκευή που να έχει και κουμπιά στην πρόσοψη (παλιά, είχαν για επιλογή track και volume!).
Το κακό είναι ότι τα τροφοδοτικά από PC ή λάπτοπ βγάζουν αρκετει σαβούρα που φαίνεται αν δείς τη τάση σε παλμογράφο ( τα φίλτρα που έχουν είναι απελπισία - δεν λέω περισσότερα γιατί θα αρχίσουν οι αναλύσεις .......... )
Πάνω σε αυτό το έμα, θα ήθελα τα φώτα σου σε ένα θέμα που είχα ανοίξει παλιά, αν έχεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Κατασκευή-τροφοδοτικού-για-class-d-ενισχυτή.102985/
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Καλημέρα . Πολύ λίγα παλμοτροφοδοτικά είναι αυτό που υπόσχονται και σε καμία περίπτωση μέχρι στιγμής σε μένα δεν έχει βρεθεί της προκοπής από PC ή λάπτοπ ( θέμα απλών μετρήσεων και πάντα από άποψη θορύβου γενικότερα που μπορεί και να μην τον ακούς γιατί μπορεί να είναι εκτός ακουστού φάσματος ) . Τα παλμοτροφοδοτικά είναι πράγματι πολύ μεγάλης απόδοσης αλλά το θεματάκι των παλμών και των παραγόγων τους παραμένει ( βέβαια με πολύ γερά φίλτρα πάνε σχεδόν άριστα ( σχεδόν .... ) Εγώ θα προτειμούσα ένα κλασσικό λινεαρ σταθεροποιημένο και μεγάλες χωρητικότητες και δεν χρειάζεσαι τα 16 Α που κόβει η προστασία γιατί αν φτάσεις σε αυτό το αμπεράζ ( δεν το βλέπω για το συγκεκριμένο ) με πάνω από 100w και 10% παραμόρφωση ( και βάλε ... που στο διάολο θα έχει αρχίσει ο ψαλιδισμός ... ) μην τρέφεις αυταπάτες ότι θα έχεις σώα τα τουίτερ σου για πολύ καιρό ( μην τσιμπάς με τις μετρήσεις μόνο THD τύπου π.χ. 0,0000....... γιατί υπάρχουν και άλλες κατηγορίες παραμορφώσεων και άλλοι πρόσθετοι παράγοντες που θα σου καθορίσουν το αποτέλεσμα ) . Αμα θές να είσαι άνετος μείνε στη μισή ισχύ ( που ούτως ή άλλως δεν είναι λίγη ) με λογικά αποθέμετα ρεύματος . Πάντως ότι και να λέμε όλα είναι μετρήσιμα ( ότι δεν είναι μετρήσιμο ανήκει στο χώρο της ψυχανάλυσης της υποκειμενικότητας .... ) Καλή προσπάθεια και εύχομαι το καλύτερο αποτέλεσμα !!!!
[DOUBLEPOST=1475321724][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα . Πολύ λίγα παλμοτροφοδοτικά είναι αυτό που υπόσχονται και σε καμία περίπτωση μέχρι στιγμής σε μένα δεν έχει βρεθεί της προκοπής από PC ή λάπτοπ ( θέμα απλών μετρήσεων και πάντα από άποψη θορύβου γενικότερα που μπορεί και να μην τον ακούς γιατί μπορεί να είναι εκτός ακουστού φάσματος ) . Τα παλμοτροφοδοτικά είναι πράγματι πολύ μεγάλης απόδοσης αλλά το θεματάκι των παλμών και των παραγόγων τους παραμένει ( βέβαια με πολύ γερά φίλτρα πάνε σχεδόν άριστα ( σχεδόν .... ) Εγώ θα προτειμούσα ένα κλασσικό λινεαρ σταθεροποιημένο και μεγάλες χωρητικότητες και δεν χρειάζεσαι τα 16 Α που κόβει η προστασία γιατί αν φτάσεις σε αυτό το αμπεράζ ( δεν το βλέπω για το συγκεκριμένο ) με πάνω από 100w και 10% παραμόρφωση ( και βάλε ... που στο διάολο θα έχει αρχίσει ο ψαλιδισμός ... ) μην τρέφεις αυταπάτες ότι θα έχεις σώα τα τουίτερ σου για πολύ καιρό ( μην τσιμπάς με τις μετρήσεις μόνο THD τύπου π.χ. 0,0000....... γιατί υπάρχουν και άλλες κατηγορίες παραμορφώσεων και άλλοι πρόσθετοι παράγοντες που θα σου καθορίσουν το αποτέλεσμα ) . Αμα θές να είσαι άνετος μείνε στη μισή ισχύ ( που ούτως ή άλλως δεν είναι λίγη ) με λογικά αποθέμετα ρεύματος . Πάντως ότι και να λέμε όλα είναι μετρήσιμα ( ότι δεν είναι μετρήσιμο ανήκει στο χώρο της ψυχανάλυσης της υποκειμενικότητας .... ) Καλή προσπάθεια και εύχομαι το καλύτερο αποτέλεσμα !!!!
και για την ορθογραφία μου τα έχουμε πει ....
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
πάτα στο e-bay CDROM CONTROLLER KIT WITH REMOTE DIY
και θα σου βγάλει ότι έχει να διαλέξεις
Ζήτησα link για το συγκεκριμένο, επειδή ξέρω οτι μερικά από αυτά έχουν θεματάκια (με τον τηλεχειρισμό κυρίως). ενώ το δικό σου λες οτι δουλεύει απροβλημάτιστα.
Και... random play κάνει ;
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Δέν έβαλα λινκ γιατί μας τελείωσε ο συγκεκριμένος διατείθεται όμως και από άλλους ( έχουν και άλλα μοντελάκια από ότι είδα αλλά και το ίδιο ) πάντα e-bay. Στον τηλεχειρισμό (κοντρόλ) είναι αρχικά απρογραμμάτιστο στο κουτάκι του σου έχει τον κωδικό , τον βάζεις και παίζει . Συνήθως όλα τα κοντρόλ στους τηλεχειρισμούς τα στέλνουν έτσι . Αν δεν έχει γράψει κωδικό του στέλνεις ένα mail .
[DOUBLEPOST=1475339571][/DOUBLEPOST]
Δέν έβαλα λινκ γιατί μας τελείωσε ο συγκεκριμένος διατείθεται όμως και από άλλους ( έχουν και άλλα μοντελάκια από ότι είδα αλλά και το ίδιο ) πάντα e-bay. Στον τηλεχειρισμό (κοντρόλ) είναι αρχικά απρογραμμάτιστο στο κουτάκι του σου έχει τον κωδικό , τον βάζεις και παίζει . Συνήθως όλα τα κοντρόλ στους τηλεχειρισμούς τα στέλνουν έτσι . Αν δεν έχει γράψει κωδικό του στέλνεις ένα mail .
Το δικό μου εκτελεί τα βασικά stop, πίσω, μπρός , πλαυ ,πάους ,άνοιγμα κλείσιμο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top