ο λογος περι βασεων και ακουστικης χωρου

Μηνύματα
73
Reaction score
6
Καλησπέρα εχω τα Β&W 685 s2.Πηρα προσφατα τις βασεις B&w stav 24 s2 που εχουν την δυνατοτητα γεμισματος με αμμο κτλ.

1) Με τι υλικο μπορω να το γεμισω;! ακουσα το καλυτερα ειναι με σκαγια και αμμο μαζι. Εδω που ειμαι δεν μπορω να βρω σκαγια. Επισης εχω διαβασει για αμμο γατας.....αμα το γεμισω με αμμο γατος μεχρι επανω θα ειναι αρκετο;

2)Βαση με την βαση εχει κατι ακιδες για το κατω μερος και για πανω εχει 4 μαξιλαρακια. αλλοι βαζουν αυτα τα μαζιλαρακια αλλοι μπλου τακ για να μην κουνιεται αλλοι τπτ....μετα στο κατω μερος αλλοι το εχουν χυμα αλλοι με ακιδες αλλοι βαζουν μαρμαρο....αλλοι βαζουν χαλι ή λαστιχο χοντρο μετα μαραμαρο και μετα βαση με ακιδες ή χωρις.....και αλλοι βιδωνουν στο πατωμα την βαση...... τι να κανω ; :) :)

3)Εχω διαβασει καπου οτι παιρνεις μπαλακια του τεννις τα κοβεις στην μεση και στηριζεις τον ενισχυτη σου για να γλυτωσεις απο τους κραδασμους. Δεν ξερω κατα ποσο σε εμενα θα εχει αποτελεσμα αλλα θελω να δοκιμασω....ομως που θα ακουπμησει ο ενισχυτης....στα ποδια που ηδη έχει ή στο σασι του;

4) τα ηχεια τα εχω απομακρυνει απο τους τοιχους.σε συμμετρια εχουν 0,80μ αποσταση απο τους πλαινους τοιχους....0,90μ απο τον πισω και η μεταξυ αποσταση των ηχειων ειναι 2,30.εχω βαλει χαλι κατω....σκεπασα οτι γυαλινη επιφανεια καθρεφτες καδρα με πετσετες και γεμισα οσο μπορουσα το χωρο με πραγματα.ακομα και την τηλεοραση σκεπαζω με σεντονι(και ναι εχει διαφορα)...τι αλλο μπορω να κανω;

ευχαριστω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να φωνάξεις κάποιον επαγγελματία σπίτι σου να σου κανει μετρησεις και προτάσεις.
Εφόσον εχεις τη διάθεση, θα εχεις και αποτέλεσμα, και πιο αποδεκτό αισθητικά απο πετσέτες σε καθρέπτες.

Αλλιως εχει πολυ διάβασμα....
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα εχω τα Β&W 685 s2.Πηρα προσφατα τις βασεις B&w stav 24 s2 που εχουν την δυνατοτητα γεμισματος με αμμο κτλ.

1) Με τι υλικο μπορω να το γεμισω;! ακουσα το καλυτερα ειναι με σκαγια και αμμο μαζι. Εδω που ειμαι δεν μπορω να βρω σκαγια. Επισης εχω διαβασει για αμμο γατας.....αμα το γεμισω με αμμο γατος μεχρι επανω θα ειναι αρκετο;

2)Βαση με την βαση εχει κατι ακιδες για το κατω μερος και για πανω εχει 4 μαξιλαρακια. αλλοι βαζουν αυτα τα μαζιλαρακια αλλοι μπλου τακ για να μην κουνιεται αλλοι τπτ....μετα στο κατω μερος αλλοι το εχουν χυμα αλλοι με ακιδες αλλοι βαζουν μαρμαρο....αλλοι βαζουν χαλι ή λαστιχο χοντρο μετα μαραμαρο και μετα βαση με ακιδες ή χωρις.....και αλλοι βιδωνουν στο πατωμα την βαση...... τι να κανω ; :) :)

3)Εχω διαβασει καπου οτι παιρνεις μπαλακια του τεννις τα κοβεις στην μεση και στηριζεις τον ενισχυτη σου για να γλυτωσεις απο τους κραδασμους. Δεν ξερω κατα ποσο σε εμενα θα εχει αποτελεσμα αλλα θελω να δοκιμασω....ομως που θα ακουπμησει ο ενισχυτης....στα ποδια που ηδη έχει ή στο σασι του;

4) τα ηχεια τα εχω απομακρυνει απο τους τοιχους.σε συμμετρια εχουν 0,80μ αποσταση απο τους πλαινους τοιχους....0,90μ απο τον πισω και η μεταξυ αποσταση των ηχειων ειναι 2,30.εχω βαλει χαλι κατω....σκεπασα οτι γυαλινη επιφανεια καθρεφτες καδρα με πετσετες και γεμισα οσο μπορουσα το χωρο με πραγματα.ακομα και την τηλεοραση σκεπαζω με σεντονι(και ναι εχει διαφορα)...τι αλλο μπορω να κανω;

ευχαριστω
Καλά μην είσαι σίγουρος..φαντασία να έχεις...κάποιοι χτίζουν και ορόφους ηχείων με blu-tack :whistling: :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
μάζεψε και κανένα βαζάκι του γλυκού να έχεις..θα σου χρειαστεί:roflmao::roflmao::roflmao:


Υ.Γ. Σοβαρά τώρα..δες το νήμα ''όταν είσαι μερακλής'' και θα καταλάβεις από υψηλή αισθητική σε στερέωση και τοποθέτηση βάσεων.
ειλικρινά και χωρίς ίχνος χιούμορ θεωρώ ότι ο Zizik δίνει ρέστα και δημιουργεί σχολή με τις πιο πειραγμένες και συνάμα κορυφαίες χαι ενδ καταστάσεις που θα δεις σε βάση :thumbsup:



και αν σου πει ποτέ κάποιος κάτι γιατί τα έβαλες έτσι θα έχεις να δείχνεις τον φταίχτη:gotcha::D:D:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
Καλησπέρα εχω τα Β&W 685 s2.Πηρα προσφατα τις βασεις B&w stav 24 s2 που εχουν την δυνατοτητα γεμισματος με αμμο κτλ.

1) Με τι υλικο μπορω να το γεμισω;! ακουσα το καλυτερα ειναι με σκαγια και αμμο μαζι. Εδω που ειμαι δεν μπορω να βρω σκαγια. Επισης εχω διαβασει για αμμο γατας.....αμα το γεμισω με αμμο γατος μεχρι επανω θα ειναι αρκετο;

2)Βαση με την βαση εχει κατι ακιδες για το κατω μερος και για πανω εχει 4 μαξιλαρακια. αλλοι βαζουν αυτα τα μαζιλαρακια αλλοι μπλου τακ για να μην κουνιεται αλλοι τπτ....μετα στο κατω μερος αλλοι το εχουν χυμα αλλοι με ακιδες αλλοι βαζουν μαρμαρο....αλλοι βαζουν χαλι ή λαστιχο χοντρο μετα μαραμαρο και μετα βαση με ακιδες ή χωρις.....και αλλοι βιδωνουν στο πατωμα την βαση...... τι να κανω ; :) :)

3)Εχω διαβασει καπου οτι παιρνεις μπαλακια του τεννις τα κοβεις στην μεση και στηριζεις τον ενισχυτη σου για να γλυτωσεις απο τους κραδασμους. Δεν ξερω κατα ποσο σε εμενα θα εχει αποτελεσμα αλλα θελω να δοκιμασω....ομως που θα ακουπμησει ο ενισχυτης....στα ποδια που ηδη έχει ή στο σασι του;

4) τα ηχεια τα εχω απομακρυνει απο τους τοιχους.σε συμμετρια εχουν 0,80μ αποσταση απο τους πλαινους τοιχους....0,90μ απο τον πισω και η μεταξυ αποσταση των ηχειων ειναι 2,30.εχω βαλει χαλι κατω....σκεπασα οτι γυαλινη επιφανεια καθρεφτες καδρα με πετσετες και γεμισα οσο μπορουσα το χωρο με πραγματα.ακομα και την τηλεοραση σκεπαζω με σεντονι(και ναι εχει διαφορα)...τι αλλο μπορω να κανω;

ευχαριστω
Για αντικραδασμικά, βάσεις, άμμους και λοιπά, διάβασε αυτό το thread. Για τα υπόλοιπα περί ακουστικής, κάνε αυτό που σου πρότεινε ο Dimifoot.

Εάν δεν μπορείς/δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις αυτό που σου προτείνει ο Dimifoot, τότε κάνε αυτό που σου προτείνει ο Zizik.:)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.351
Ακουστικές μετρήσεις του χώρου στον οποίο φιλοξενείται το ηχοσύστημα.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
μετρησεις τι; ανακλασεων;συχνοτητων;

θα διαβασω το thread που ποσταρες και θα ξαναγραψω :) ευχαριστω
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
εθεσα τα ερωτηματα μου στο θεμα
μηχανική γείωση και απομόνωση, ή όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τα "αντικραδασμικά"

οποτε οποια βοηθεια και απαντηση θα την περιμενω εκει ευχαριστω :)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η άμμος γάτας είναι μια πολύ καλή λύση φτάνει να μην είναι χρησιμοποιημένη..:p
[DOUBLEPOST=1467895270][/DOUBLEPOST]
Καλά μην είσαι σίγουρος..φαντασία να έχεις...κάποιοι χτίζουν και ορόφους ηχείων με blu-tack :whistling: :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
μάζεψε και κανένα βαζάκι του γλυκού να έχεις..θα σου χρειαστεί:roflmao::roflmao::roflmao:


Υ.Γ. Σοβαρά τώρα..δες το νήμα ''όταν είσαι μερακλής'' και θα καταλάβεις από υψηλή αισθητική σε στερέωση και τοποθέτηση βάσεων.
ειλικρινά και χωρίς ίχνος χιούμορ θεωρώ ότι ο Zizik δίνει ρέστα και δημιουργεί σχολή με τις πιο πειραγμένες και συνάμα κορυφαίες χαι ενδ καταστάσεις που θα δεις σε βάση :thumbsup:



και αν σου πει ποτέ κάποιος κάτι γιατί τα έβαλες έτσι θα έχεις να δείχνεις τον φταίχτη:gotcha::D:D:D
daharis666 : καλά δεν τα είπα φανταστικέ μοντεράτορα?

Σλουρπ σλουρπ σλουουουρπππππ :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η άμμος γάτας είναι μια πολύ καλή λύση φτάνει να μην είναι χρησιμοποιημένη..:p
[DOUBLEPOST=1467895270][/DOUBLEPOST]

daharis666 : καλά δεν τα είπα φανταστικέ μοντεράτορα?

Σλουρπ σλουρπ σλουουουρπππππ :p
Βρε...βρε...βρε...Κοίτα ποιος μιλάει??!!?!?:gotcha::gotcha::gotcha:

Ο σιελονιπτήρας του ''Αλφα-Βήτα'':whistling: :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

:fuckyou: :tongue:ΟΥΣΤ!!:tongue::fuckyou:


Υ.Γ. ..όταν μιλάς λογικό να σου φύγει και κανένα σαλάκι παραέξω,σταγνά θα την βγάλουμε:whistling: :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
122
Reaction score
75
το έχω δοκιμάσει το ηχειο ευκολοδιαχειριστο βάλε και την άμμο σου και είσαι μια χαρά αν δεν χρησιμοποιεις σαμβ νομίζω οτι αδικείς το ηχείο έχοντας το 90 cm απο τον πισω τοιχο αν έχεις θεση ακροασης στα 3 μ πρεπει να το βαλεις 30-60 cm απο την πίσω τοιχο και να παίξεις με το σφουγγαράκι και το πλαϊνό 50-60 cm . μην ξεχάσεις τις πετσέτες στο τοιχο γιατι θα σκονιζωνται δίχως λογο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top