Προτάσεις για σύστημα lp + sacs + ψηφιακό ράδιο


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
.. ετσι... για μπασο ειδικοτερα, λογω ιδιαιτεροτητας (οχι μονο επειδη ειναι πιο "μεγαλο" και πιο ωραιο.. οι μπασιστες πιο ωραια αγορια...συνηθως... )-ισως και να παιζει ρολο η εμπεδηση? ή κατι τετοιο.. κοκ
=> Προτεινω να παρεμβαλεις ενα τετοιο μαραφετι - στην πορεια ...αργοτερα.. :

χρησιμο και με ενισχυτη :)
ακριβώς. Συνδέεις την κιθάρα σε αυτόν τον προενισχυτή κιθάρας, και την έξοδο την πας στον AV ή στο ηχείο κατευθείαν.

όπως είπε ο ζιζίκος, για να υπάρχει ισοστάθμιση στην κιθάρα θα πρέπει να περνάει το πράγμα από το nano.

άρα, για να μπουν διάφορα όργανα, χρειάζεται να πάρεις καταρχήν αυτούς τους προενισχυτές των οργάνων, τους οποίους όλους θα τους συνδέσεις πάνω σε μια εξωτερική κάρτα ήχου, την οποία θα συνδέσεις στο λάπτοπ ή στο πισί σου. Η κάρτα αυτή, για να συνδεθεί στο nano, απλώς θα πρέπει να έχει και hdmi έξοδο.

από το λάπτοπ ή το πισί, θα πάει στο nano υποχρεωτικά με hdmi, και από κει, πάλι με hdmi καλώδιο, θα πάει στον DENON.

το dune είναι ένα media player που κάνει αποκωδικοποίηση όλων των DOLBY και τα στέλνει PCM (και όχι bitstream υποχρεωτικά), οπότε ο Denon δε σε περιορίζει ως προς τα φορμά που αναγνωρίζει, και σιγά τα ωά δηλαδή, μόνο άτμος κατά βάση δεν υποστηρίζει.

Τες πα, δες αν υπάρχει, και ξαναμιλάμε.

Για την αρχική χρήση που είπες, το κόστος θα συμπεριλαμβάνει τα εξής:

dune 350 ευρώ για να παίζει τα πάντα όλα, ταινίες και μουσική και streaming και ράδιο και youtube και κεφτέδες και εσπρέσο

και για AV με ισοστάθμιση, το πακέτο:
nano με 550 ευρώ
και denon με 800 ευρώ

δηλαδή 1350 ευρώπουλα ένα άριστο πακέτο AV.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
θα βγαλω αξιολογο ηχο η να μην ασχοληθω και να συνεχιζω να παιζω στον ενισχυτή μου ?
σε δευτερη φαση ναι εχει την πλακα του :) αν κανεις μια καλη υλοποιηση μπορεις να εχεις ενα καλο ηχο. πχ ενας συνδιασμος: sansamp €200(δε θυμαμαι..καπου εκει) ->πχ dac (behringer ultramatch pro) στα €150 (πιθανοτατα να κανει και το dac που αναφερεται πιο πανω) -> ενεργα // αυτο αν δεν κουμπωνει κατευθιαν το xlr στα ενεργα.
για ενισχυτη μπασου, δεν θα βρεις (γιατι δεν επαρχει) τιποτα αξιολογο κατω απο 350 (που εχει και xlr εξοδο..και βγαζει και ενα αλλο σαν το sansamp η ampeg, το ειχα ξεχασει, το ειδα τωρα).ειναι αναγκαιο το xlr σημερα στα επαγγελματικα.
Ασχετο μιας και το ανεφερες, το guitar pro κανει τιποτα ?
-> Αρχικα φτιαξε το ηχοσυστημα. :p
cheers! :)
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Ναι να μην ξεφευγουμε απο το θεμα θελω να ακουω μουσικη του 70 80 90s άρα δεν εχει νοημα να παω σε dolby 5.1 , θα ηθελα κατι που να παίζει καλά στερεο και απο εκει και πέρα βλέπουμε.. άρα ποιον συνδιασμό να επιλέξω εναν Αv με ενεργά studio monitor ή εναν τελικό με καλες προενισχύσεις και παθητικά ηχεία? Ποιες ειναι οι διαφορές τους σε ενα μπατζετ 3500 περίπου για να βγάλω αξιολογη πιστότητα ποιο σεναριο να είναι καλύτερο για εμένα?
 


Μηνύματα
83
Reaction score
11
στα 1700 που θα μου κοστισουν τα adam δεν εχω άλλες επιλογές ποιο σαλονατες 'πάντα σε συνδιασμο με τον Α5000 ) ?
Φοβαμαι να μην με κουραζουν μετά απο ώρα ακρόασης .. Απο την εμπηρεία μου στα s-m ξερω οτι δεν εχουν ογκο και ειναι και ο χώρος μεγαλουτσικος..
υ.π
Υπάρχει περίπτωση στα adam να με καλύψει το μπασο τον ηχείων? Εχει και γουφερ μαζί ή κανω λαθος?

υπ.2
Μπορώ τα adam να τα τοποθετήσω και ορθια και πλαγιαστα?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Η εμπειρία σου είναι πολύ μικρή, μπορείς άφοβα να την αγνοήσεις. ,;)
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Kαποια γνώμη για τα jbl 580 π.χ εχω δει αρκετους οτι τα τρέχουν με 2 μικρους ενισχυτές και με καποια λαμπατη προενισχυση τυπου dynavox tpr - 2 , επίσεις μου αρεσε πολυ το ηχητικό αποτελεσμα απο 2 τελικους πχ απο βιντεο που εψαχνα για τα συγκεκριμενα ηχεία με 2χ Behringer A-500,2 JBL Studio 580 speakers και Dune hd base media player και ακούγετε πραγματικά ενδιαφέρον ήχος!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top