Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Όλα καλά και ολα ωραία όμως εμείς οι άσχετοι δεν πήραμε απαντήσεις.
Κάποιος παραπάνω ρώτησε τη setup με ενεργά ηχεία προτείνεται με όριο τα 3000€. Ηχεία, προ, πηγή.
Και εγώ ρώτησα που πρέπει να κινηθώ σε ενεργό setup για να πάρω ήχο λάμπας.
τα έχω γράψει 100 άδες φορές. τι δε κατάλαβες; τα κλάιν μάιν?

δες κι εδώ τι πρότεινα:

http://www.avsite.gr/forum/threads/...sacs-ψηφιακό-ράδιο.153351/page-3#post-2104443

δες κι ο σταμ τι λέει για το ενεργό πακετάκι (αν μπορούσε ας έλεγε διαφορετικά)

όλα αυτά, ήχο λάμπας έχουν. ζεστό, υγρό, αχνιστό. :fuckyou:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
τα έχω γράψει 100 άδες φορές. τι δε κατάλαβες; τα κλάιν μάιν?
Δεν το κατάλαβα το στιλακι της απάντησης.
Επίσης δεν έχω δει αναφορές, δεν έχω ψαξει τόσο.
Αν είναι τόσο δύσκολη η απάντηση δεν πειράζει. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
14.871
Reaction score
20.417
Κοιτά να δεις που υπήρξαμε και γείτονες για 2 χρόνια! Μη σου πω ότι σε πέτυχα και στην Κηφισίας, εκεί κοντά στα σινεμά...:D:D:D
καΛα πΛακα με κανετε;

οΛοι γειτόνοι ήμασταν στους αμπελοκηπους;

μεγαΛη σφιγγοφωλια τελικα η περιοχη, κωσταυτιας, wizzy, Vlassis-s , lemarchand της καριόλας γινόσαντο ...
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
alexis oτι και να σου πουνε εδω μεσα δεν θα βγαλεις ασφαλή συμπεράσματα! Αν θελεις πραγματικα να επενδυσεις τοσα χρήματα σε ενεργά παρε τα μαγαζια με την σειρα και ακου οσα περισοτερα μπορείς. Το καταλαβαινεις φανταζομαι οτι ειναι υποκειμενικό το θεμα ηχος. Ανοιξε και ενα δικό σου θεμα, θα παρεις περισσοτερες απαντήσεις. Διαβασε και κανενα παλιοτερο θεμα σχετικα με τα ενεργά, εχουν γραφτει αρκετα πράγματα ηδη, θα πάρεις μια αρκετα καλη ιδεα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
καΛα πΛακα με κανετε;

οΛοι γειτόνοι ήμασταν στους αμπελοκηπους;

μεγαΛη σφιγγοφωλια τελικα η περιοχη, κωσταυτιας, wizzy, Vlassis-s , lemarchand της καριόλας γινόσαντο ...

Εγω ειμαι Κυψελιωτης απο κουνια αλλα οταν θα κυκλοφοραγατε εσεις στα Πεδια των Αρεων, πιθανοτατα να πεφτατε και σε συγκεντρωση της νεολαιας Μεταξα...

:roflmao:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εγω ειμαι Κυψελιωτης απο κουνια αλλα οταν θα κυκλοφοραγατε εσεις στα Πεδια των Αρεων, πιθανοτατα να πεφτατε και σε συγκεντρωση της νεολαιας Μεταξα...

:roflmao:
:lol::lol:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Η πρόταση του Σταματάκου στα 3000 ευρώ:

http://avmentor.gr/reviews/group_test_systems_3k_7.htm
Και μαλιστα ττο εν λογω mytek το παιρνεις του κουτιου πολυ κατω απο το 1000ρικο πλεον (μτχ παιζει και να μιλαμε για "κλοπη")... και υπαρχει και το Teac, που ειναι ολοκαινουργιας σοδειας, με αγορα λιανικη στα 850 περιπου... αρα εχεις πανω απο 2000 για ηχεια. Νοτ μπαντ ατ ολ.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για το φιλο μου Χρηστο που ρωτησε για ενεργα, δαπεδου... δεν εψαξα πολυ, γρηγορα ο σκρουτζ ομως μου εφερε Definitive Technology, Focal & Acoustic Energy. Eιμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και αλλα, μη καταχωρημενα στο σκρουτζ.


Μεταξύ μας, αλλά αυτό + αυτό είναι και γαμώ τα σεταπάκια και στα €2000.
Μιλάμε και για 1000 σε σουβλάκια... !
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όλα καλά και ολα ωραία όμως εμείς οι άσχετοι δεν πήραμε απαντήσεις.
Κάποιος παραπάνω ρώτησε τη setup με ενεργά ηχεία προτείνεται με όριο τα 3000€. Ηχεία, προ, πηγή.
Και εγώ ρώτησα που πρέπει να κινηθώ σε ενεργό setup για να πάρω ήχο λάμπας.
Προτείνεται να έκανες τη δέουσα υπομονή και οικονομία,ούτως ώστε να εξέταζες την παρακάτω περίπτωση:
https://www.psiaudio.com/en/our-products/a215-m/
(αλλά και μοντέλα βάσης από την ίδια εταιρεία)
όου γιες, και ειδικά το ακούστικ ένερτζυ, που έχει και μαγνήτη νεοδημίου...
Είσαι και πολύ...δήμιος,ημίθεε.:lolsign:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Δηλαδή πρέπει να πληρώσω ένα πτυχιούχο ηλεκτροακουστικής, ένα πτυχιούχο ακουστικής και ένα πτυχιούχο ηλεκτρονικό, να μου γεμίσουν το σαλόνι μπάσο-παγίδες και διαχυτες να κρέμονται από το ταβάνι και να με βάλουν να πάρω μηχανήματα που πιθανόν να μη μου αρέσουν, αλλά θα παίζουν ‘σωστά’.

Και μετά θα κάθομαι σε ένα σαλόνι χάλια και θα ακούω μια μουσική που δεν μου αρέσει και θα λέω από μέσα μου:
‘M@λ@κ@, πρέπει να σου αρέσει γιατί αυτό είναι το σωστό και έδωσες και τόσα λ7’

Σου φαίνομαι για μαζοχιστής ρε φυλλαράκι ? :gotcha:
Θα ήθελα παρακαλω να καταθέσεις εναν άλλον εναλλακτικό τροπο προσέγγισης του θέματος, που να καταλήγει σε ασφαλές αποτέλεσμα, (και όχι σε χάι εντ ιστορία για κλάμματα).
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εγώ πήρα παθητικά ηχεία, τα μαγκνεπαν τα 3.6 και εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο βλαξ ήμουν.

Μάλιστα, ήμουν βλαξ με περικεφαλαία, καθώς πριν τα 3.6 πάλι μαγκνεπαν σειράς 3 είχα, τα προηγούμενα δηλαδή ήταν τα smg3aii.

Με το χέρι στο βυζι.
Για όλα τα λεφτά μαγκνεπαν.
Έτσι πήγαινα να ψωνισω.
Πόσο έχουν; Ρωτησα. 7.300€ κύριε, μου απάντησαν. Πότε θα τα έχω σπίτι; Ρωτησα. Σε 3 μέρες κύριε, μου απάντησαν. Ορίστε τα λεφτά, είπα, και τα'σκασα, με χαρά μεγάλη μάλιστα, είπα κι "ευχαριστώ". Αναβάθμιση ηχείων το αποκάλεσα το εν λόγω έγκλημα. (Που να μου κοβόταν το χέρι απ'τη μασχάλη) :gotcha:

Οι βλακείες, εδώ πληρώνονται. ;)

Αλλάζω ηχεία από όταν ήμουν 14-15 χρονών, τότε το 2ο ή 3ο ηχείο που πήρα ήταν το ΝΜ Αcoustics, γυμνάσιο πήγαινα, όχι λύκειο. Στο λύκειο έπαιζα με πιο βαρύ πυροβολικό, θυμάμαι κάτι TDL γομάρια λόγου χάριν, ενώ μόλις μπήκα πανεπιστήμιο, κόλλησα στα μαγκνεπαν. Δηλαδή, εδώ και 33 χρόνια, αλλαζω στέρεα. Σε όλα αυτά τα χρόνια, ένα ενεργό δε πήρα, εκτός από τα ηχειακια για το PC. Ε, και; Θα πρέπει μήπως να υποστηρίζω τα παθητικά ηχεία, επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στις βλακείες; :gotcha:
Και γιατι δεν τα πουλας να παρεις ενεργα??
Αυτο που λες σε ολους τους αλλους δηλαδη?
[DOUBLEPOST=1475199970][/DOUBLEPOST]
Μπα, ξέρω γιατί δημιουργείται εκνευρισμός!
Επειδή δε πίνουμε μιά μπύρα παρέα, να τα λέμε κοιτάζοντας ο ένας τον άλλο! ;)

Το πληκτρολόγιο κρύβει την χομπιστικη πραγματικότητα, και δημιουργεί τέτοιους εκνευρισμούς, ξέρω!

Αντε περαστικά μας! :lolsign:
Επειδη λες βλακες και διαφορα αλλα κοσμιτικα τον οποιον διαφωνει μαζι σου
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν το κατάλαβα το στιλακι της απάντησης.
Επίσης δεν έχω δει αναφορές, δεν έχω ψαξει τόσο.
Αν είναι τόσο δύσκολη η απάντηση δεν πειράζει. Ευχαριστώ.
Δεν εχει κανεις να σου δωσει απαντηση
Γιατι ομως θες ηχο λαμπας απο ενεγα και οχι ηχο λαμπας απο λαμπα?;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
Και γιατι δεν τα πουλας να παρεις ενεργα??
Αυτο που λες σε ολους τους αλλους δηλαδη?
Την ίδια ερώτηση θα εκανα και εγώ. Και αν ακούει σε "φροντισμένο ακουστικά" χώρο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.414
Reaction score
27.698
Δεν εχει κανεις να σου δωσει απαντηση
Γιατι ομως θες ηχο λαμπας απο ενεγα και οχι ηχο λαμπας απο λαμπα?;)
Με γνώμονα τα παραπάνω, δηλαδή τον απόλυτο ή αν θες τον πιο σωστό ηχο απο τα ενεργά ηχεία και οχι από το παθητικό σύνολο ενισχυτή-καλώδιο-ηχείο, θα ήθελα να μάθω, αν γνωρίζει κανείς, πιο ενεργό ηχείο έχει ήχο λαμπας. Αν υπάρχει.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Την ίδια ερώτηση θα εκανα και εγώ. Και αν ακούει σε "φροντισμένο ακουστικά" χώρο.
Αν δεν απατώμαι μετά από όλες τις τροποποιήσεις που κατά καιρούς έχει αναφέρει ότι τους έχει εφαρμόσει, μπορούν να θεωρηθούν άνετα ως ενεργά.

Κατά δεύτερον, πιστεύω ότι πολλοί από εμάς δίνουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία στο ταξίδι και σε όλη την απομυθοποίηση, κατανόηση και γνώση που αυτό μας προσφέρει, παρά στο να φτάσουμε στον προορισμό και να «κλείσουμε» με το θέμα Ήχος. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ε..βαλε ενα λαμπατο προ..πριν τα ενεργα..
μαιμουδιά... αλλα νταξ' ..

[DOUBLEPOST=1475214373][/DOUBLEPOST]+ φτιαξω ενα plug-in στο foobar να κανει προσομοιωση τυπου λαμπας γινω πλουσιος..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το σύστημά σου και το συνακόλουθο avatar...beg to differ.:lolsign:
Επέλεξα σκοπίμως να χρησιμοποιήσω πρώτο πληθυντικό και να διανθίσω τα επιχειρήματά μου με παραδείγματα προσωπικών λαθών (λάθος κλίση ηχείων, αγορά ακριβών καλωδίων ρεύματος, επιλογή ηχείων bass reflex) για να ενισχύσω την ...αμεροληψία των γραφόμενών μου και να αποφύγω να γυρίσει η κουβέντα σε προσωπικό τόνο...

Και γιατι δεν τα πουλας να παρεις ενεργα??
Την ίδια ερώτηση θα εκανα και εγώ. Και αν ακούει σε "φροντισμένο ακουστικά" χώρο.
...κάτι που, ως συνήθως, δεν αποφεύχθη.

Δεν γράφουμε ότι γράφουμε για να το παίξουμε έξυπνοι ή να ενισχύσουμε τις όποιες προσωπικές επιλογές μας, οι οποίες πολύ συχνά είναι λανθασμένες.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top