Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Κατά δεύτερον, πιστεύω ότι πολλοί από εμάς δίνουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία στο ταξίδι και σε όλη την απομυθοποίηση, κατανόηση και γνώση που αυτό μας προσφέρει, παρά στο να φτάσουμε στον προορισμό και να «κλείσουμε» με το θέμα Ήχος. ;)
Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει κόσμος που ενώ ξέρει ότι αυτο που θέλει είναι λάθος, πετάει χιλιάρικα για να καταλάβει γιατί είναι λάθος;
ή
Υπάρχει κόσμος που στην προσπάθεια του να στήσει τον "απόλυτο ήχο" σύμφωνα με αυτά που μαθαίνει και αυτά που αντέχει να πληρώσει βέβαια, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι έχει πέσει θύμα μιας καλά στημενης βιομηχανίας Χάλι Εντ και ότι σε έναν άλλο κόσμο, ενεργά ενισχυόμενο, και καλά φροντισμένο, το επιθυμητό "απόλυτο" αποτέλεσμα έρχεται πιο εύκολα και πολύ πιο φθηνά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Διάβαζα ένα άρθρο για τα παθητικά και τα ενεργά ηχεία. Παράλληλα ηταν και κάτι σαν συνέντευξη του μηχανικού της Genelec.
Γενικά κατέληξε ο δημοσιογράφος ότι και τα 2 ειναι με τα θετικά και αρνητικά τους.
Τη απάντησε ομως στο σχόλιο ενός που ήθελε να στήσει σύστημα και είχε 10000$.
"Δεν θα σου πω τη θα πάρεις. Αλλά θέλω να έχεις στο μυαλό σου ότι ένα σύστημα των 2000$ σε έναν φροντισμένο ακουστικά χώρο παίζει πολύ πολύ καλύτερα από ενα σύστημα 50000$ σε ένα μη φροντισμένο. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου".
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και ένα φρέσκο review ενός ηχείου του 21ου αιώνα (*) και όχι του 20ου όπως ένα άλλο, ακριβότερο που αξιολογείται στο ίδιο τεύχος του γνωστού περιοδικού.

(*) Αν και bass reflex...Γιατί dynaudio; Δεν υπήρχε κανένας λόγος.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Επέλεξα σκοπίμως να χρησιμοποιήσω πρώτο πληθυντικό και να διανθίσω τα επιχειρήματά μου με παραδείγματα προσωπικών λαθών (λάθος κλίση ηχείων, αγορά ακριβών καλωδίων ρεύματος, επιλογή ηχείων bass reflex) για να ενισχύσω την ...αμεροληψία των γραφόμενών μου και να αποφύγω να γυρίσει η κουβέντα σε προσωπικό τόνο...





...κάτι που, ως συνήθως, δεν αποφεύχθη.

Δεν γράφουμε ότι γράφουμε για να το παίξουμε έξυπνοι ή να ενισχύσουμε τις όποιες προσωπικές επιλογές μας, οι οποίες πολύ συχνά είναι λανθασμένες.
Αφησε τον καθενα να απανταει για τον εαυτο του;)
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει κόσμος που ενώ ξέρει ότι αυτο που θέλει είναι λάθος, πετάει χιλιάρικα για να καταλάβει γιατί είναι λάθος;
ή
Υπάρχει κόσμος που στην προσπάθεια του να στήσει τον "απόλυτο ήχο" σύμφωνα με αυτά που μαθαίνει και αυτά που αντέχει να πληρώσει βέβαια, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι έχει πέσει θύμα μιας καλά στημενης βιομηχανίας Χάλι Εντ και ότι σε έναν άλλο κόσμο, ενεργά ενισχυόμενο, και καλά φροντισμένο, το επιθυμητό "απόλυτο" αποτέλεσμα έρχεται πιο εύκολα και πολύ πιο φθηνά;

Αυτό που εγώ έχω καταλάβει μετά από χρόνια παρατήρησης κυρίως του εαυτού μου, είναι ότι υπάρχει κόσμος που αυτό που ακούει δεν τον ικανοποιεί και συνεχίζει πετάει χιλιάρικα σε αντικαταστάσεις, εμπιστευόμενος πρωτίστως τις αισθήσεις του και πιστεύοντας ότι «ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο», καθώς και το ότι η επίτευξη του στόχου είναι κυρίως θέμα σωστού «μαρσαρίσματος»,
ή
Υπάρχει κόσμος που στήνοντας τον "απόλυτα αρεστό του ήχο", καταλήγει στο να αναρωτηθεί ενδόμυχα (πολλές φορές με αφορμή το διάβασμα / άκουσμα για συστήματα στημένα πρωτίστως ορθολογιστικά), αν τον ίδιο βαθμό ικανοποίησης του θα μπορούσε να τον είχε φτάσει ίσως πιο εύκολα και κυρίως πολύ πιο φθηνά, αν δεν είχε ακολουθήσει το πρότερο σενάριο.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
1. Κανεις δεν αμφισβητει οως ενας φροντισμενος χωρος ειναι καλυτερος
2.δεν μπορουν να εχουν ολοι εναν φροντισμενο χωρο
3.ενεργα η παθητικα εχουν τα συν και τα πλην τους το καθενα
4.η κουβεντα τελικα ειναι αν ο καλος ηχος μεσω ενεργων ηχειων ερχεται φθηνοτερα απο οτο μεσω παθητικων?
5.τι οριζουμε ως hi-end τελικα?
[DOUBLEPOST=1475219064][/DOUBLEPOST]
Αυτό που εγώ έχω καταλάβει μετά από χρόνια παρατήρησης κυρίως του εαυτού μου, είναι ότι υπάρχει κόσμος που αυτό που ακούει δεν τον ικανοποιεί και συνεχίζει πετάει χιλιάρικα σε αντικαταστάσεις, εμπιστευόμενος πρωτίστως τις αισθήσεις του και πιστεύοντας ότι «ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο», καθώς και το ότι η επίτευξη του στόχου είναι κυρίως θέμα σωστού «μαρσαρίσματος»,
ή
Υπάρχει κόσμος που στήνοντας τον "απόλυτα αρεστό του ήχο", καταλήγει στο να αναρωτηθεί ενδόμυχα (πολλές φορές με αφορμή το διάβασμα / άκουσμα για συστήματα στημένα πρωτίστως ορθολογιστικά), αν τον ίδιο βαθμό ικανοποίησης του θα μπορούσε να τον είχε φτάσει ίσως πιο εύκολα και κυρίως πολύ πιο φθηνά, αν δεν είχε ακολουθήσει το πρότερο σενάριο.
Μα αν θεωρεις πως πετας λεφτα γιατι συνεχιζεις?
Οποιος συνεχιζει να αλλαζει μηχανηματα δεν νομιζω πως πιστευει οτι πεταει λεφτα για αν το πιστευει αυτο τοτε ας ασχοληθει με κατι αλλο
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Ο Nick cave μάλλον ακούει από smartphone. Μόνο έτσι δικαιολογούνται οι (δυστυχώς) φρικαλέες ηχογραφήσεις του.
χαχαχα... ηταν μπροστα (την) ακουγε απο σμαρτφον πριν καν βγουν τα κινητα .. release tha bats.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
καΛα πΛακα με κανετε;

οΛοι γειτόνοι ήμασταν στους αμπελοκηπους;

μεγαΛη σφιγγοφωλια τελικα η περιοχη, κωσταυτιας, wizzy, Vlassis-s , lemarchand της καριόλας γινόσαντο ...
:offtopic: . . . βλέποντας κάποιος την γη από τον Κρόνο (πχ) , εύκολα θεωρεί όλους τους Ευρωπαίους κοντοχωριανούς . . . :offtopic:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Ο Nick cave μάλλον ακούει από smartphone. Μόνο έτσι δικαιολογούνται οι (δυστυχώς) φρικαλέες ηχογραφήσεις του.
- οι bad seeds ( ή ο εκάστοτε παραγωγός τους ) κάνουν συνειδητά το εξής : μιξάρουν πίσω τα όργανα ή τους ήχους της μεσαίας περιοχής , για να έρθει η φωνή του '' σπηλιά'' ( πάλι τεχνηέντως ) , να γεμίσει το κενό και να φανεί ποιο επιβλητική , ένα από τα χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτού του τρικ , είναι στο ''do you love me ''

. . . πίσω στο θέμα . . .
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
2.δεν μπορουν να εχουν ολοι εναν φροντισμενο χωρο
3.ενεργα η παθητικα εχουν τα συν και τα πλην τους το καθενα
4.η κουβεντα τελικα ειναι αν ο καλος ηχος μεσω ενεργων ηχειων ερχεται φθηνοτερα απο οτο μεσω παθητικων?
5.τι οριζουμε ως hi-end τελικα?
6.Οποιος συνεχιζει να αλλαζει μηχανηματα δεν νομιζω πως πιστευει οτι πεταει λεφτα για αν το πιστευει αυτο τοτε ας ασχοληθει με κατι αλλο
2.Kάτι τέτοιο όμως οφείλει να μην τους παρεμποδίζει να στήνουν το σύστημά τους με τον ορθότερο δυνατό τρόπο για δεδομένο χώρο.
3.Μειονεκτήματα που έχουν διαπιστωθεί κατά τη διαβίωση μ'εκείνα συνδέονται με τις περιπτώσεις βλάβης και τη μεταπώληση.
4.Ευκολότερα,ενώ φτηνότερα υπό την έννοια ότι ο πρόθυμος ακροατής θα προβαίνει σε αραιότερες αλλαγές συσκευών.
5.Τα γιαλαντζί ντολμαδάκια της γιαγιάς μου,που έμαθε κι εμένα πως να τα τυλίγω,οπότε απέκτησα και ο ίδιος χαϊενδική υπόσταση...:rofl: (Μην ξεχάσω και τον...μπακλαβά επίσης)

6. Μα γι αυτό ακριβώς και δεν ασχολείται με κάτι άλλο,επειδή δεν το πιστεύει...
...
.. αληθεια , ο Nick Cave ας πουμε.. η καποιος τυπος στην κλαση/ταξη αυτου..με τι ακουει ?
...
Οι καλλιτέχνες στην πλειοψηφία τους είναι ΄΄εξαίσια άρρωστοι΄΄ με ανησυχίες και αναζητήσεις δυνητικώς διάφορες σε σχέση με το ακροαματικόφιλο κοινό.Είναι επόμενο να θέτουν ενίοτε και διαφορετικές προτεραιότητες.Απαντήσεις πάντως σε τέτοια ζητήματα βρίσκονται παρατηρώντας τον εξοπλισμό και την ακουστική φροντίδα που διαθέτουν τα προσωπικά τους στούντιο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όποιος θέλει να μάθει κι αν την έχω μεγάλη, να περάσει να του τη σφυρίξω.
Πραγματικά δεν έχω κάτι να απαντήσω.
Ούτε βέβαια και να πέσω στο επίπεδο που εκπροσωπείτε.
Καλημέρα σας.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
- οι bad seeds ( ή ο εκάστοτε παραγωγός τους ) κάνουν συνειδητά το εξής : μιξάρουν πίσω τα όργανα ή τους ήχους της μεσαίας περιοχής , για να έρθει η φωνή του '' σπηλιά'' ( πάλι τεχνηέντως ) , να γεμίσει το κενό και να φανεί ποιο επιβλητική , ένα από τα χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτού του τρικ , είναι στο ''do you love me ''

. . . πίσω στο θέμα . . .
Κάτι τέτοιο κανει και ο leonard coen;
Ρωταω γιατί οι ηχογραφήσεις είναι σε αλλη κατηγορία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμένα πάλι, μ'αρεσουν οι ηχογραφήσεις του.
Σαφέστατα,καθότι υπεισέρχεται το καλλιτεχνικό στοιχείο συνυφασμένο με τον τόπο στον οποίο γίνεται προσπάθεια να οδηγηθεί η συνείδηση και το ασυνείδητο του ακροατή.
Κάτι τέτοιο κανει και ο leonard coen;
Ρωταω γιατί οι ηχογραφήσεις είναι σε αλλη κατηγορία.
Ο Leonard Coen την έχει σπηλαιώδη και γρεζιασμένη από φυσικού του...:D
Κατά τα άλλα,για όλα ΄΄φταίνε΄΄ οι συντελεστές μιας παραγωγής και οι όποιες καλλιτεχνικές (αν)ασφάλειες.
"Most people have never heard of underwater speakers
...
Καιρός λοιπόν οι έχοντες και κατέχοντες να στήσουν ανάλογα συστήματα εντός πισίνας (με βέλτιστες διαστάσεις μην ξεχνιόμαστε) και να επιδίδονται σε ιδιαίτερες ακροάσεις με εξοπλισμό SCUBA - ή τέλως πάντων σωλήνα με αναπνευστήρα για μικρά βάθη.Πιο υγρές μεσαίες απ'ότι εκεί,αποκλείεται να επιτευχθούν.:D
Οφείλουν βεβαίως να λάβουν υπόψιν τους ότι η διάδοση των ηχητικών κυμάτων διέπεται από κανόνες της Υποβρυχίου Ακουστικής.
https://en.wikipedia.org/wiki/Underwater_acoustics
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Κάτι τέτοιο κανει και ο leonard coen;
Ρωταω γιατί οι ηχογραφήσεις είναι σε αλλη κατηγορία.
- είναι ένα κλασσικό τρικ για να τονιστούν οι εκάστοτε καλές φωνές , ναι το έχω παρατηρήσει και στον Coen ( αλλά σε άλλο ανώτερο τεχνικά επίπεδο ) , αλλά και στον Scott Walker , Mark Almond κλπ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Οι καλλιτέχνες στην πλειοψηφία τους είναι ΄΄εξαίσια άρρωστοι΄΄ με ανησυχίες και αναζητήσεις δυνητικώς διάφορες σε σχέση με το ακροαματικόφιλο κοινό
- ''έγραψες" !!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top