Προσεχώς home cinema και music room

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Εντάξει, ειναι σουπερ ο χώρος. Πάντως βρε παιδιά. Σορρυ που κάνω ρωτάω έδω, αλλά έγινε κουβέντα. Πριν αναφέρεστε σε μονοπολα και διπολα.

Οταν γράφετε διπολα, εννοειται τα dipole ηχεία ή τα bipole ηχεία; Διότι για τα dipole να καταλάβω (που είναι εκτος φάσης) ότι δεν ταιρίαζουν, αλλά τα bipole νομίζω ότι έχουν την θέση τους σε Atmos υλοποιήσεις (ως SR/SL, εφόσον είναι κοντα στην θέση ακρόασης και χαμηλα).

Για επιμορφώστε με, σας παρακαλω!
Ευχαριστώ Άρη . Πιθανών σε σχήμα 7.1.4 ή χρήση bipole/δίπολα ως surrund left/right να προκαλέσει σύγχυση με τα back surrund.Γενικα σε 7.1.4 προτιμούνται μονοπολα και χαμηλά τοποθετημένα.Ενω σε σχήμα 5.1.4 είμαι δυνατή η χρήση διπολων.Τα συγκεκριμένα ηχεία η klipsch τα αναφέρει ως wdst και όχι ως bipole/bipole.Οπως και να έχει από τα πρώτα ακούσματα φαίνεται πως έκανα σωστή επιλογή.Στι δικόου χώρο παίζουν καλύτερα από τα μονοπολα,χαθηκε το localised και ο ήχος είναι πιο σφαιρικός.
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κόντος ψαλμος αλληλουια. Σε λιγο διάστημα θα είναι έτοιμο το σαλόνι που θα ειναι 7.1.4 με τα 2 πλευρικα να είναι bipole (που θα ειναι και πολυ κοντα στον καναπέ). Λεφτάκια να υπάρξουν να πάρω και έναν atmos ενισχυτη (π.χ.3050) ειδάλλως μονο διακοσμητικά θα ειναι τα ηχεία στο ταβάνι!
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Κόντος ψαλμος αλληλουια. Σε λιγο διάστημα θα είναι έτοιμο το σαλόνι που θα ειναι 7.1.4 με τα 2 πλευρικα να είναι bipole (που θα ειναι και πολυ κοντα στον καναπέ). Λεφτάκια να υπάρξουν να πάρω και έναν atmos ενισχυτη (π.χ.3050) ειδάλλως μονο διακοσμητικά θα ειναι τα ηχεία στο ταβάνι!
Άντε με το καλό ο καινούργιος χώρος :thumbsup:
Εσύ θα κρίνεις αν δουλέυουν σωστά τα δίπολα στον χώρο σου.Αν είναι πολύ κοντά στον καναπέ τα δίπολα ίσως και να μην έχεις προβλημα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πολυ καλός χωρος συγχαρητηρια
Τι γινεται για ηχεια διπολα τα οποια εχουν διακοπτη switch dipole/bipole ;
Η dolby δεν εχει κανονα?κανουν η δεν κανουν τα διπολα κτλ?
Εγω εχω τους ενισχυτες για dolby εχω την τριαδα μπροστα ομως ψαχνομαι για τα οροφης και τα περιφερειακα
Απο το 5.1 συστημα εχω δυο διπολα πισω monitor audio που χουν διακοπτη dipole/bipole
Μεχρι τωρα ειχα αποφασισει να τα αλλαξω με κατευθυντηκα μεχρι που διαβσα το θεμα σου και
Ξαναμπερδευτικα....8-)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.885
Reaction score
41.113
How to Remember the Difference Between Dipole vs Bipole Speakers: With a bipole speaker “b”oth driver pairs are firing in-phase with each other. With a dipole speaker, the drivers are firing in “d”ifferent phase from each other. Dipole speakers are more “d”iffuse because they create a null at the listening position. If that doesn’t help you remember, nothing will!

http://www.audiogurus.com/learn/speakers/difference-between-dipole-bipole-speakers/290
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
K
Πολυ καλός χωρος συγχαρητηρια
Τι γινεται για ηχεια διπολα τα οποια εχουν διακοπτη switch dipole/bipole ;
Η dolby δεν εχει κανονα?κανουν η δεν κανουν τα διπολα κτλ?
Εγω εχω τους ενισχυτες για dolby εχω την τριαδα μπροστα ομως ψαχνομαι για τα οροφης και τα περιφερειακα
Απο το 5.1 συστημα εχω δυο διπολα πισω monitor audio που χουν διακοπτη dipole/bipole
Μεχρι τωρα ειχα αποφασισει να τα αλλαξω με κατευθυντηκα μεχρι που διαβσα το θεμα σου και
Ξαναμπερδευτικα....8-)
Καλημέρα σ'ευχαριστω.Αν το σύστημα σου είναι ειναι 5.1.2 ή 4 μπορείς να βάλεις τα δίπολα ως surround left/right.Αν έχεις σκοπό να βάλεις και back surround τότε καλύτερα να είναι όλα κατευθυντικα

Στο δικό μου χώρο η θεση ακρόασης/θέασης απέχει 0,7μ από τον πίσω τοίχο και για αυτό το λόγο δεν έβαλα back surrund.Τα surround left/right απέχουν 1.7μ από τη θέση ακρόασης οπότε όταν έβλεπα ταινίες με καλεσμένους οι διπλανοί μου άκουγαν εντονότερα τα surrund, με τα δίπολα αυτό το πρόβλημα λύθηκε. Γενικα χάθηκε ή κατευθυντικότητα των surrund left/right.

Για παράδειγμα,εχθες έβλεπα το skyfall και συγκεκριμένα την σκηνή καταδίωξης με τις μηχανες στο παζαρι.Σε κάποιο σημείο πετιουνται μηχανάκια από πίσω αριστερά.Με τα μονοπολα ενιωθες ότι τα μηχανάκια έρχονται προς εσένα, ενώ με τα δίπολα ενιωθες ότι έρχονται ελαφρώς πίσω από εσένα με πέρασμα προς τα μπροστά αριστερά το οποίο για μένα είναι πιο αληθινή/ σωστη απόδοση των εφφέ.

Επίσης να αναφέρω σε όσους έχουν ηχεία οροφής πως τα DSP της Yamaha εκμεταλλεύονται τα ηχεία οροφής με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα ,ψευτοAtmos καθως ακούς πληροφοριες από πανω σου με πολύ καλά αποτελεσματα.Μιλαω για ταινίες που δεν είναι Dolby atmos
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Επίσης να αναφέρω σε όσους έχουν ηχεία οροφής πως τα DSP της Yamaha εκμεταλλεύονται τα ηχεία οροφής με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα ,ψευτοAtmos καθως ακούς πληροφοριες από πανω σου με πολύ καλά αποτελεσματα.Μιλαω για ταινίες που δεν είναι Dolby atmos
Αναφέρεσαι στο DD Surround;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Μιά φορά δοκίμασα κάποια DSP και ήταν όλα υπερβολικά για 'μένα. Echo-echoooo. :p
Μόνο DDSurround χρησιμοποιώ, εκτός αν κάποιο είναι DTS:X (τα τρία-τέσσερα :D ).
Ίσως είναι αξιοπρεπή λόγω της πιθανής γρήγορης απόσβεσης του χώρου σου.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Aντιθετα σε μένα όταν χρησιμοποιώ τα dd surrund o ήχος θα έλεγα πως είναι 'στεγνός'. Μήπως χρησιμοποιείς το diologue lift ; .Σε μένα αν το βάλω πάνω από το 1 έχω echo αλλά και πάλι σε πολύ μικρό βαθμό.
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Upscale σε dolby atmos κανουν νομιζω οι περισσοτεροι προενισχυτες
Και ο avm60
Διπολα σε οροφη για atmos?
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
No lift με DD Surround. ;)
Το γνωρίζω,για τα dsp μιλάω.Δοδοκιμασε αλλά μία φορά μιας και έχεις ηχεία οροφής .
[DOUBLEPOST=1475224789][/DOUBLEPOST]Μονοπολα
Upscale σε dolby atmos κανουν νομιζω οι περισσοτεροι προενισχυτες
Και ο avm60
Διπολα σε οροφη για atmos?
Μονοπολα με μεγάλη διασπορά και με twiter με δυνατότητα στόχευσης
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το γνωρίζω,για τα dsp μιλάω.Δοδοκιμασε αλλά μία φορά μιας και έχεις ηχεία οροφής .
[DOUBLEPOST=1475224789][/DOUBLEPOST]Μονοπολα


Μονοπολα με μεγάλη διασπορά και με twiter με δυνατότητα στόχευσης
Εχεις καποιο τετοιο ηχειο υποψιν?
Σχετικα μεγαλο ψαχνω με 6αρι γουφερ και 100w κ πανω
Εχω κολλησει στο συγκεκριμενο θεμα
Και μου φαινεται θα βαλω πανω 2 οχι 4 τελικα ηχεια βιβλιοθηκης
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Εχεις καποιο τετοιο ηχειο υποψιν?
Σχετικα μεγαλο ψαχνω με 6αρι γουφερ και 100w κ πανω
Εχω κολλησει στο συγκεκριμενο θεμα
Και μου φαινεται θα βαλω πανω 2 οχι 4 τελικα ηχεια βιβλιοθηκης
Για οροφής in ceilling υπαρχουν επιλογές.Για bookselfs :idk:
 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Σε ταινίες Dolby true HD σε συνδιασμό με ένα από τα dsp της Yamaha όπως sci-fi.Τ ο ίδιο συμβαίνει και με neural X.Α λλα πρωτιμο τα dsp της yami.
Σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία τα Dsp της Yamaha σε σχέση με το Neural:X χρησιμοποιούν ελάχιστα τα ηχεία οροφής. Έβαλα ίδιες σκηνές με τα δύο dsp και "κόλλησα" το αυτί μου στα οροφής. Με το "Adventure" πχ τα ηχεία δεν έβγαζαν σχεδόν καθόλου ήχο. Με το Neural:X γινόταν χαμός. Μιλάω φυσικά για ταινίες μη Atmos.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία τα Dsp της Yamaha σε σχέση με το Neural:X χρησιμοποιούν ελάχιστα τα ηχεία οροφής. Έβαλα ίδιες σκηνές με τα δύο dsp και "κόλλησα" το αυτί μου στα οροφής. Με το "Adventure" πχ τα ηχεία δεν έβγαζαν σχεδόν καθόλου ήχο. Με το Neural:X γινόταν χαμός. Μιλάω φυσικά για ταινίες μη Atmos.
:thumbsup:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top