Οι θυσίες που κάνουμε για το home cinema

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Πώς θα τα στηρίξεις στο ταβάνι; Με διπλής ή Blu-Tack; :p
η λυση βρεθηκε και σ'αυτο! :dance2:

θα φτιαχτει ενα κομματι το οποιο θα συρταρωνει στο ταβανι στα φοβερα λευκα αυτοκολλητα γαντζακια πετσετας απο το πρακτικερ!

σαν κ αυτα! περιπου.



τωρα φτιαχνω το κατω κομματι απο την οθονη για να το τερματισω και να εχω Semi-Dedicated! :thumbsup:

θα δεις που θα γινει της μοδας! ποσο μπροστα ειμαι πια! :smile:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Update!!! :D

Ηρθε λοιπον μετα απο καιρο....(Απριλιο) η ωρα να ρυθμιστει η εικονα στον JVC RS57... φυσικα απο τον Μ.Καστρουνη ο οποιος εκανε θαυματουργη δουλεια και τον ευχαριστω πολυ καθως ηρθε στις 19:30 και εφυγε στις 02:15!! (τον ζαλισα λιγο:geek:)

Αφου πρωτα ρυθμισε και ελεγξε την 138'' οθονη μου υστερα συνεχισε με τον προτζεκτορα (ειχα κανει κατι λαθακια) :rolleyes:

Στηνοντας τ΄απαραιτητα εργαλεια και με πολυ ορεξη και κεφι ξεκινησαμε το τελετουργικο μυστηριον!!:dance2:

Εδω στην αρχη....μια γρηγορη φωτο..(μετα γεμισε ο χωρος διαφορα καλουδια του) προσωρινα τα ειχα βγαλει ολα λογω ρυθμισεων.



τελειωνοντας μου υπενθυμισε ποσο σημαντικο ρολο παιζει η συσκοτιση καθοτι εχω ανοιχτοχρωμους τοιχους και μου ξεθωριαζουν την εικονα δεξια και αριστερα εντονα οποτε χανω πολυ απο την εικονα. φυσικα μου προτεινε λυση.σιγα που θα με αφηνε ετσι:D

πηρε το δοκιμαστικο καλυμα που ειχα φτιαξει για την τηλεοραση και καναμε ενα προχειρο demo τ'οποιο ειχε 100% αποτελεσμα!!:thumbsup:



οποτε και γω πεταχτηκα μεχρι το πλαισιο για βελουδο! και πρακτικερ για τα γνωστα υποστρωματα δαπεδων που μπαινουν στα ξυλινα πατωματα. κλασσικη τεχνικη για μενα που την ξερω και δουλευει. για οποιον θελει καλυτερο βελουδο υπαρχει και αυτο τ'οποιο το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ καλυτερο του πλαισιου.:thumbsup:



Συνεχιζοντας τη σκληρη δουλεια!:D



πριν....



μετα!!! :party::party:



dark mode...;)



το σκαμπο δεξια πλεον αποχαιρετησε και η οθονη ανεβαινει πιο ψηλα σε ταινιες 16:9 και μενει εκει για τις 2.35



Η διαφορα αμεση και κινηματογραφικη! Οποιος μπορει και θελει να το κανει.Τα χρωματα και η αντιθεση ειναι με διαφορα καλυτερα.Η δουλεια του καλιμπραρισματος φανηκε ακομα περισσοτερο.Ο JVC εδειξε τις δυνατοτητες του στο 70-80% γιατι για να παω στο 100% πρεπει να εχω πληρη συσκοτιση...ο Loggeo μπορει να ζηλευει οσο θελει για τις πατεντες μου! ο Ζizik ας με κραζει γενικα τον αγαπω.:roflmao:

Θα ελεγα οτι με εικονα τελειωσα. (λεμε τωρα....)
Πως φαίνεται όμως ο επαγγελματίας που έρχεται αποκλειστικά για δουλειά ρε παιδίμ...:hi:
ούτε μία σακούλα delivery...ούτε πιατάκι...ούτε ένα ποτήρι...στο οπτικό πεδίο
όχι σαν κάποιους άλλους:whistling: που γεμίζουν λάδια τα τραπεζάκια,
''τσαλακώνουν'' τα πιτόγυρα δυο-δυο
παρατάνε τα μπυρομπούκαλα άδεια και τις χρησιμοποιημένες λαδοπετσέτες και φεύγουν κομμάτια για το σπίτ...
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
η λυση βρεθηκε και σ'αυτο! :dance2:

θα φτιαχτει ενα κομματι το οποιο θα συρταρωνει στο ταβανι στα φοβερα λευκα αυτοκολλητα γαντζακια πετσετας απο το πρακτικερ!

σαν κ αυτα! περιπου.



τωρα φτιαχνω το κατω κομματι απο την οθονη για να το τερματισω και να εχω Semi-Dedicated! :thumbsup:

θα δεις που θα γινει της μοδας! ποσο μπροστα ειμαι πια! :smile:
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός Τάσο.:lolsign:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
θα φτιαχτει ενα κομματι το οποιο θα συρταρωνει στο ταβανι στα φοβερα λευκα αυτοκολλητα γαντζακια πετσετας απο το πρακτικερ!

σαν κ αυτα! περιπου.
Να μη σε στενοχωρήσω, αλλά ακόμα και τα γνήσια 3M αυτοκόλλητα δεν αντέχουν κάθετο βάρος. Μόνο αν βάλεις automotive 3M διπλής πίσω απ' τους γάντζους έχεις ελπίδα (και πιθανότατα την έχεις εύκαιρη ;) ).




Αυτά που εσύ δοκιμάζεις σήμερα, εμείς τα δοκιμάζαμε στα early oughts. :p
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Αυτά που εσύ δοκιμάζεις σήμερα, εμείς τα δοκιμάζαμε στα early oughts.


Ε λογικό είναι αφού μιλάμε για χάσμα γενεών ;););)
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Να μη σε στενοχωρήσω, αλλά ακόμα και τα γνήσια 3M αυτοκόλλητα δεν αντέχουν κάθετο βάρος. Μόνο αν βάλεις automotive 3M διπλής πίσω απ' τους γάντζους έχεις ελπίδα (και πιθανότατα την έχεις εύκαιρη ;) ).




Αυτά που εσύ δοκιμάζεις σήμερα, εμείς τα δοκιμάζαμε στα early oughts. :p
Λοιποοοον!! βασταει μια χαρα γιατι η ολη κατασκευη ειναι πουπουλο! tested! ;)

Aυτα που εγω δοκιμαζω σημερα.....με το δικο μου τροπο....δουλευουν! μπουχαχαχααχα!!:p βεβαιως εχουμε και καποιους να μας δειχνουν το σωστο δρομο! :thumbsup: (ευτυχως δηλαδη γιατι θα τα ειχα κανει υπερ-πουτεν! :laugh:

Χτες προσθεσα και τα τελευταια κομματια κατω δεξια και ολο τ'οριζοντιο κατω μερος! very happy! :boast:

To βασικοτερο ειναι οτι εχω αρκετη συσκοτιση και τη μερα! ειπαμε Semi-Dedicated! :party:



εδω ειναι με ολα τα παραθυρα ανοιχτα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.107
Λοιποοοον!! βασταει μια χαρα γιατι η ολη κατασκευη ειναι πουπουλο! tested! ;)

Aυτα που εγω δοκιμαζω σημερα.....με το δικο μου τροπο....δουλευουν! μπουχαχαχααχα!!:p βεβαιως εχουμε και καποιους να μας δειχνουν το σωστο δρομο! :thumbsup: (ευτυχως δηλαδη γιατι θα τα ειχα κανει υπερ-πουτεν! :laugh:

Χτες προσθεσα και τα τελευταια κομματια κατω δεξια και ολο τ'οριζοντιο κατω μερος! very happy! :boast:

To βασικοτερο ειναι οτι εχω αρκετη συσκοτιση και τη μερα! ειπαμε Semi-Dedicated! :party:



εδω ειναι με ολα τα παραθυρα ανοιχτα.
πολυ ωραιο εγινε, και με πολυ καλη αποδοση φανταζομαι, μεγεια τασο:thumbsup:
ρε αθεοφοβε βγαλε το oppo πανω απο τον 5100, η βαλε τιποτα ποδαρακια αποστατες στο oppo να περνει αερα ο 5100
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
πολυ ωραιο εγινε, και με πολυ καλη αποδοση φανταζομαι, μεγεια τασο:thumbsup:
ρε αθεοφοβε βγαλε το oppo πανω απο τον 5100, η βαλε τιποτα ποδαρακια αποστατες στο oppo να περνει αερα ο 5100
με προλαβες! ειναι το επομενο προτζεκτ! να φυγει το Oppo πανω απο τον Yamaha. ;) α! και να βελουδαρω το κεντρικο! :D
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
[DOUBLEPOST=1473691160][/DOUBLEPOST]

ειναι στ'αμεσα σχεδια μου! θα σε φωναξω να τη φτιαξεις γιατι εμαθα οτι ξερεις και απ αυτα! :p
[DOUBLEPOST=1473691339][/DOUBLEPOST]
όλο λές κ όλο άφαντος είσαι. (καλά δεν λέμε για εμένα που είμαι πεθαμένος τελευταία)

το θυροτηλέφωνο το μπεζ με την οθονίτσα το έχεις για να σου θυμίζει καθημερινά από που ξεκίνησες?? :p

PS : η λύση για το ταβάνι είναι θερμοκόλλα ;)
 



Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
με προλαβες! ειναι το επομενο προτζεκτ! να φυγει το Oppo πανω απο τον Yamaha. ;) α! και να βελουδαρω το κεντρικο! :D
Πολυ ωραιος χωρος!

με εβαλες και σε σκεψεις και πηρα το dc fix αυτοκολλητο βελουδο απο praktiker.
λογικα αμα κολληθει, θα αφησει σημαδια απο την κόλλα στο ηχειο (αν ποτε το βγαλουμε),
οποτε προς το παρον απλα το αφησα πανω στο κεντρικο.
παντως κανει πολύ καλη δουλεια!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
το θυροτηλέφωνο το μπεζ με την οθονίτσα το έχεις για να σου θυμίζει καθημερινά από που ξεκίνησες?? :p
ρετρομενιακ να ουμ! :wink:
[DOUBLEPOST=1475249578][/DOUBLEPOST]
Πολυ ωραιος χωρος!

με εβαλες και σε σκεψεις και πηρα το dc fix αυτοκολλητο βελουδο απο praktiker.
λογικα αμα κολληθει, θα αφησει σημαδια απο την κόλλα στο ηχειο (αν ποτε το βγαλουμε),
οποτε προς το παρον απλα το αφησα πανω στο κεντρικο.
παντως κανει πολύ καλη δουλεια!
οταν το κολλησεις "προσεκτικα'' δε θα θελεις να το βγαζεις!! ;)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Πολυ ωραιος χωρος!

με εβαλες και σε σκεψεις και πηρα το dc fix αυτοκολλητο βελουδο απο praktiker.
λογικα αμα κολληθει, θα αφησει σημαδια απο την κόλλα στο ηχειο (αν ποτε το βγαλουμε),
οποτε προς το παρον απλα το αφησα πανω στο κεντρικο.
παντως κανει πολύ καλη δουλεια!
Δεν αφήνει σημάδια, κόλλες ,ούτε σε ηχείο γυαλιστερό μαύρο,δοκιμασμένο!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Δεν αφήνει σημάδια, κόλλες ,ούτε σε ηχείο γυαλιστερό μαύρο,δοκιμασμένο!
αρα το κοβουμε στις διαστασεις του κεντρικου και το κολλαμε αφοβα! super!
θα το κανω και για τα left/right τοτε!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
αρα το κοβουμε στις διαστασεις του κεντρικου και το κολλαμε αφοβα! super!
θα το κανω και για τα left/right τοτε!
Έτσι,είχα βάλει σε κεντρικό left/right gloss black και το είχα βγάλει χωρίς ίχνος.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
οπως ειδες αρχικα πηγαινα για 158" αλλα ο Zizikos επεμενε για 138". Ακουσα τον εμπειρο και τα επιχειρηματα του και ετσι κατεληξα στις 138"...ποτε δε ξερεις.ισως γινω και εγω ενα "αλλαχτηρι".......
στην εκατσε ο zizikos..
μια χαρα χωρουσαν οι 158" -οπως ολοι ειδαμε εξάλλου!-
απλα θα εσκαγε απο ζήλια, γιατι αυτος θα την ειχε πολυ μικρότερη :p
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ρε παιδιά. Εκατσα τις προάλλες και έβγαλα όλες τις σίτες απο τα Piano Black ηχεία μου και εβαλα ταινία. Το συμπέρασμα είναι πώς αν το ηχείο είναι απο κάτω ή αριστερα δεξια της οθόνης ΔΕΝ γυαλίζει σε καμία περιπτωση. Το ηχείο γυαλίζει αν είναι μπροστά απο την οθόνη, (εννοω αν τα left/right ειναι πιο μπροστα λίγο απο την οθόνη) που ουσιαστικά καθρεφτίζει την ΟΘΟΝΗ και όχι τον projector απευθείας
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top