Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- πάλι στο 1996 περίπου , σε γειτονικό μαγαζί του κέντρου με αφήνουν να κάνω ακρόαση στα marantz cd 63 se & micromaga stage 3 ή 2 ( δεν θυμάμαι ) με κόστη : 125.000 vs 210.000 δρχ .

- ήδη με συστολή του λέω πως προτιμώ το marantz διότι το δεύτερο αν και πολύ μελωδικό μου μοιάζει ψεύτικο . Πλήρως απογοητευμένος ο καταστηματάρχης με το επίπεδό μου , μου το δίνει και φεύγω

- 20 χρόνια μετά το ίδιο μαγαζί έχει ανοιχθεί μάλλον μέσω τρίτου στις βελτιώσεις και αναπαλαιώσεις κλασσικών hifi συσκευών . Του πάω το cd63 se , και τον ρωτάω εάν αξίζει τον κόπο για restoration

- αν αξίζει ; μού λέει , - φυσικά τέτοιο κλασσικό μηχάνημα με τόσο καλό ήχο από την μάνα του θα ''πατήσει'' τα περισσότερα players της κατηγορίας του και της εποχής του , μόλις το συνεφέρουμε λίγο , άσε λέει τελειώνοντας πως τα περισσότερα της γενιάς του , δεν λειτουργούν κάν πλέον
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.467
- αυτό το εξάρτημα πάνω στα ηχεία , τι είναι ;
- μοιάζει με s-tweeter σε κρυστάλλινη παντοκατευθυντική σβούρα
Δεν αναγνωρίζω την ταυτότητα των ηχείων, αλλά μάλλον περί αυτού πρόκειται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δεν αναγνωρίζω την ταυτότητα των ηχείων, αλλά μάλλον περί αυτού πρόκειται.
Δηλαδή δεν είναι κανά καμπανάκι του τσεν τσον να φτιάχνει το τζι του χώρου σε λα μείζονα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Θυμάμαι καλά την εποχή με τις πέτρες από ρητίνη, που είχαν μέσα κάτι κομμάτια σίδερο που γυαλιζαν. Ήθελαν να μου πουλήσουν, αλλά τους έστειλα αδιαβαστους, με το σαφώς ανώτερο προϊόν από το παρακάτω λινκ:

http://www.lessloss.com/blackbody-p-200.html

Δυστυχώς σταμάτησε η παραγωγή, είναι πλέον συλλεκτικό. Από τις αγαπημένες μου μπούρδες, ανώτερο των υποστηρικτικών καλωδίων. Τώρα βγάζει ένα εξαιρετικής εμφάνισης μπουρδοκαβλώδιο, δυστυχώς δε το δοκίμασα ακόμα στα ενκορ. Αυτός και ο Μπάμπης, δείτε να φχαριστηθεί η ψυχή σας χαϊεντίλα:

http://bybeetech.com

Μετά μιλάω για ενεργά ηχεία.. ρε που πας ξεβρακωτος στ'αγγούρια;:gotcha::gotcha::gotcha::gotcha:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ας πω και γω τα δικά μου:
Δεν μπήκα ποτέ σε μαγαζί για ακρόαση, δεν συμβουλεύτηκα ποτέ ειδικό/αντιπρόσωπο κτλ. γιατί δεν αγόρασα κάτι (με εξαίρεση τα τελευταία χρόνια). Ξενερώσατε ε;:D
Ήμουν ευτυχισμένος με 2 ηχεία teleton και έναν ενισχυτή όλα-σε-ένα του πατέρα, με πλαστικό πλατώ και ιμάντα, που άκουγες το μοτέρ. Άχτι είχα τα μκ2 ξαδέρφου και φίλων.

Όπως και τώρα είμαι ευτυχισμένος με τον classD που με συμβούλεψε να αγοράσω ο Κώστας (ΕΑΡ) και υπόλοιπα τσουμπλέκια μου. Τι και αν δεν είναι πανάκριβα hiend κατασκευάσματα....εγώ γουστάρω!
Και τον χώρο μετρήσαμε με τον Χάρη (ζακμαν) και ξέρω που χωλαίνει, αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας!

Έμαθα λοιπόν αρκετά πράγματα στο avsite και ευχαριστώ όλους σας για αυτό, αλλά πάνω απ'όλα μετράει το να φχαριστιέσαι τη μουσική!

Πάω να βάλω τρύπες στη διαπασών...
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Μπαίνω σε μεγάλο κατάστημα hifi/hiend ψάχνωντας για ντακ.Ήμουν διατεθειμένος να ξοδέψω μέχρι και 4Κ για σούπερ ντούπερ ντακ.Ακολουθεί ο εξής διάλογος.
Dim:Θέλω να δω και να ακούσω δυο τρία καλά ντακ που έχετε.
Αντιπρόσωπος:Βέβαια,τοσύστημά σας?Τι ενισχυτικά,ηχεία έχετε?
Dim:Έχω ενεργά ηχεία.
Αντιπρόσωπος:Ενεργά ηχεία????Τι δουλειά κάνετε?Έχετε στούντιο?Να κατέβουμε στο ισόγειο να σας δείξω το €&@&) ντακ.
Dim:Όχι,με ενδιαφέρουν αυτά που έχετε εδώ πάνω.
Αντιπρόσωπος:Αυτά είναι άλλη κατηγορία κύριε,είναι hi end!
Dim:Το γνωρίζω και θέλω το καλύτερο.Και τα ηχεία μου hi end είναι αφού έτσι το θέτετε.
Αντιπροσωπος:Δεν υπάρχουν hi end ενεργά ηχεία κύριε!Δεν νομίζω πως σας κάνουν τα προϊόντα μας,μπορείτε να κοιτάξετε σε καταστήματα για επαγγελματίες.Αν θέλετε μπορώ να σας δείξω συστήματά με ηχεία hi end για να έχετε μια ιδέα.
Dim:Ευχαριστώ,δεν χρειάζεται.Δε νομίζω πως τα συστήματά που έχετε εδώ θα με καλύψουν.Γεία σας!!!!

Και άντε γειά......!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πριν καποιους μηνες πηγα να ακουσω proac και musical fidelity για να λεμε και συγκεκρομενα πραματα
Η ακροαση εγινε με τον υπαλληλο του καταστηματος ο οποιος ηταν συμπαθης ειλικρινης μουσικος οπως μου δηλωσε και με κερδισε
Οταν τελειωσαμε με ενημερωσε ο ιδιοκτητης οτι υπαρχουν δυο ηχεια proac μεταχειρισμενα σε εξαιρετικη κατασταση πελατη του και δινονται σε πολυ καλη τιμη
Βγαινοντας εξω και ανελαβε μια κυρια να μεενημετωσει συνολικα για τιμες εκπτωσεις κτλ
Με ενημερωσε παλι για τα μετχειρισμενα ηχεια τα οποια ρωτησα τοση λιγη εκπτωση σε σχεση με τα καινουργια? Μου απανταει ειναι demo του καταστήματος με μικρη χρηση
Της λεω ο κυριος μου ειπε οτι ειναι πελατη σας τα οποια τα είχε δυο χρονια......
Απαραδεκτη?
Α ξεχασα να πω οτι ο κυριος ηταν μπροστα σε ολο το συμβαν με την κυρια....
[DOUBLEPOST=1475257424][/DOUBLEPOST]
Ναι , όμως μερικοί προτιμούν το σκότος...δικαίωμά τους βεβαίως βεβαίως .
Προφανως δικαιωμα του καθενος μας
Αλλα τι ειναι σκοτος και τι ξεστραβωμα...ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα
Διαφορετικες αποψεις και σεβαστες απολυτα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Δεν σας θέλουνε πελάτες-αγοραστές.

Σας θέλουνε πελάτες-συνδρομητές.

Στο κυνήγι του υγρού μεσαίου. Και της κουρτίνας που τραβιέται.
Σας αρέσει; κανένα προβλημα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τι να κανουμε δηλαδη να μην πηγαινουμε σε καταστηματα?
Καλοι επαγγελματιες και κακοι υπρχουν παντου
Δεν υπαρχει κανεις που να μην εχει πιαστεί μακακας καποια στιγμη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τι να κανουμε δηλαδη να μην πηγαινουμε σε καταστηματα?
Καλοι επαγγελματιες και κακοι υπρχουν παντου
Δεν υπαρχει κανεις που να μην εχει πιαστεί μακακας καποια στιγμη
Σωστα.
Το ζητούμενο ειναι να μην πιάνεται μλκς συνεχώς.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Σωστα.
Το ζητούμενο ειναι να μην πιάνεται μλκς συνεχώς.
Συμφωνουμε εδω και νομιζω γενικα το ιντερνετ και τα ξενα και ελληνικα ειδικα φορουμ βοηθανε σε αυτο
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το ζητούμενο ειναι να μην πιάνεται μλκς συνεχώς.
Αν τους αρέσει , ποιοί είμαστε εμείς για να τους ψέξουμε.
Εμένα, παλιά, μ άρεσε να με πιάνουν μλκ οι γκόμενες ,για όλες ήμουν μόλις ο δεύτερός τους.
 




Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εμενα δε μου εχουν τυχει πολλες κουφες ιστοριες...
μια φορα πριν αρκετα χρονακια πηγα σε ενα μαγαζι με ηχεια κτλ.
Γεια σας λεω...θα θελα να μου δειξετε ηχεια..
με παει κατω ενας κυριος και μου δειχνε καμποσα...
προς το τελος μου λεει.. α να αυτο το ζευγαρι crystal audio twin v6 το εχουμε σε καλη προσφορα..ειναι εκθεσιακο...
οκ λεω..βαλτο να το ακουσω....
λεει δεν εχω αυτη τη στιγμη καλωδια...
παω πισω τους... μα ειναι συνδεδεμενα λεω...
ψιλοιδρωσε αυτος...βαλτο λεω να δω αν μου αρεσει ο ηχος που βγαζει...
τα βαζει.... παω στο αριστερο..βσζω αυτι για πρωτη φαση καλα ακουγοτανε...
παω δεξι... χμ... δεν ακουγα υψηλες συχνοτητες...βαζω αυτι σε tweeter ηταν χαλασμενο..
του λεω ποσο;
ηταν ο ιδιοκτητης...ε δε ξερω...
του δωσα ενα σχετικα μικρο ποσο και τα αγορασα σε καλη τιμη.
εφτιαξα φτηνα το tweeter.
ασχετα μετα απο καιρο τα ψιλοδιελυσα με τον marantz...αλλα τα ευχαριστηθηκα..αξιζε τον κοπο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Μπήκα σχετικά πρόσφατα σ'ενα μαγαζί, να πάρω ένα φτηνό ενισχυτή ήθελα.
Με βλέπει ο πωλητής, έρχεται να με εξυπηρετήσει. Του λέω τι θέλω, μου λέει με ύφος 27 καρδιναλίων: έχω τον τέλειο ενισχυτή για σένα, και μου δείχνει ένα άχρηστο ρημάδι κινέζικο, και μου λέει: έχει τρομερή τροφοδοσία, 30.000 μικροφαράντ!
Α, ναι του λέω; Σε τι τάση;
Οπότε με κοιτάει γουρλωμένος και μου πετάει ένα "δεν έχει σημασία η τάση, η ποσότητα μετράει στα μικροφαράντ, ξέρεις τι είναι τα μικροφαράντ;" με ρωτάει! Χαχαχα, δεν άντεξα άλλο σοβαρός! :)
Δάκρυα μου έτρεχαν από τα γέλια, μου έλεγε τη μία αρλούμπα μετά από την άλλη, μέχρι που χαλάρωσα και του έκανα ένα μίνι σεμινάριο για τροφοδοτικά, μετά μου είπε "ευχαριστώ" κι έφυγα γελώντας..

Το θέμα όμως είναι λυπηρό κατά βάση, αυτός με τέτοια επιχειρήματα πουλούσε καθημερινά.. :(
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Μπήκα σχετικά πρόσφατα σ'ενα μαγαζί, να πάρω ένα φτηνό ενισχυτή ήθελα.
Με βλέπει ο πωλητής, έρχεται να με εξυπηρετήσει. Του λέω τι θέλω, μου λέει με ύφος 27 καρδιναλίων: έχω τον τέλειο ενισχυτή για σένα, και μου δείχνει ένα άχρηστο ρημάδι κινέζικο, και μου λέει: έχει τρομερή τροφοδοσία, 30.000 μικροφαράντ!
Α, ναι του λέω; Σε τι τάση;
Οπότε με κοιτάει γουρλωμένος και μου πετάει ένα "δεν έχει σημασία η τάση, η ποσότητα μετράει στα μικροφαράντ, ξέρεις τι είναι τα μικροφαράντ;" με ρωτάει! Χαχαχα, δεν άντεξα άλλο σοβαρός! :)
Δάκρυα μου έτρεχαν από τα γέλια, μου έλεγε τη μία αρλούμπα μετά από την άλλη, μέχρι που χαλάρωσα και του έκανα ένα μίνι σεμινάριο για τροφοδοτικά, μετά μου είπε "ευχαριστώ" κι έφυγα γελώντας..

Το θέμα όμως είναι λυπηρό κατά βάση, αυτός με τέτοια επιχειρήματα πουλούσε καθημερινά.. :(
Καλα, σε αφησανε να μπεις?
Δεν εισαι σεσημασμενος?
Φωτογραφια πισω απο το γραφειο κι ετσι...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top