Γωνία κλίσης σε ηχεία βιβλιοθήκης

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εχω τα bookself Klipsch RP-160M, λόγο χώρου,
ειναι τοποθετειμένα στο πάτωμα κάτω απο την οθόνη προβολής.

Ψαχνω ενα τρόπο να τα δωσω κλίση ετσι ωστε να "κοιταζουν" στην θεση ακροασης.
η απόσταση του ηχείου (τοποθετημένο στο δάπεδο) απο την οθόνη, απέχει μόλις 10cm..

στην αρχή σκεφτόμουν μικρές βάσεις ωστε να δίνουν την επιθυμητή κλίση.
μπορώ να εχω κλιση με spikes;
με ξύλο σε μαραγκό οπου απο την μία μερια θα ειναι ψηλότερο;

καποια άλλη καλύτερη λύση;
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Έχεις τον Μελίδη εκεί πάνω.;)
τον εχω, ηδη μου εκανε κατι ντιζες για την στηριξη των surround.. θα τον χρειαστω για ενα βραχιονα για το right surround και για το κεντρικο.

επειδη ειναι πολυ μικρο το υψος των 10cm, ελεγα μηπως βρω μια πιο απλη ετοιμη λυση.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Μια απλή λύση είναι να σου φτιάξω μια βάση με ρυθμιζόμενο ύψος και μεταβαλλόμενη γωνία με ένα αισθητήρα που θα ελέγχει σε ποιο ύψος κάθεσαι και θα μεταβάλλει αναλόγως την γωνία του ηχείου, καθοδηγούμενο με μικροϋπολογιστή και βηματικό μοτέρ.
 





Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ναι!!
Πρωτοπορούμε έναντι των κοινών θνητών.
Τα ηχεία δαπέδου θα μπουν στα ράφια, αλλά ξαπλωμένα τ' ανάσκελα.
Και το σαμπ θα μπει στο ταβάνι δίπλα στον πολυέλαιο.
To σαμπ , δεν έχει κανένα πρόβλημα να μπεί στο ταβάνι.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μια απλή λύση είναι να σου φτιάξω μια βάση με ρυθμιζόμενο ύψος και μεταβαλλόμενη γωνία με ένα αισθητήρα που θα ελέγχει σε ποιο ύψος κάθεσαι και θα μεταβάλλει αναλόγως την γωνία του ηχείου, καθοδηγούμενο με μικροϋπολογιστή και βηματικό μοτέρ.
Θέλω να έχει και ανιχνευτή προσώπου για να πετάει ποπ κορν και να πιτσιλαει αναψυκτικό στους μικρούς μας φίλους ή γιαπωνέζικο ουίσκι στους μεγαλύτερους.

Το απογεύμα αν βολεύει, θα περάσω για τις λεπτομέρειες και τον σχεδιασμό.
[DOUBLEPOST=1475309806][/DOUBLEPOST]
Bookshelf στο πάτωμα;
Η klipsch τα αποκαλεί bookshelf αλλά με 45cm ύψος δεν μπαίνουν σε καμία κοινή βιβλιοθήκη.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Θέλω να έχει και ανιχνευτή προσώπου για να πετάει ποπ κορν και να πιτσιλαει αναψυκτικό στους μικρούς μας φίλους ή γιαπωνέζικο ουίσκι στους μεγαλύτερους.
Ααα! έκανα μια τέτοια μηχανή, αλλά λειτουργεί μόνο αν πρόκειται για ποπ κορν από σπόρους καλαμποκιού της μονσάντο.
Αλλιώς δεν λειτουργεί.
Και πιτσιλάει μόνο χυμό ροδιού από γεννετικά τροποποιημένους σπόρους της ίδιας εταιρίας. :D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια απλή λύση είναι να σου φτιάξω μια βάση με ρυθμιζόμενο ύψος και μεταβαλλόμενη γωνία με ένα αισθητήρα που θα ελέγχει σε ποιο ύψος κάθεσαι και θα μεταβάλλει αναλόγως την γωνία του ηχείου, καθοδηγούμενο με μικροϋπολογιστή και βηματικό μοτέρ.
Δε θέλουμε πρόχειρες λύσεις βρε..:p
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Χρειάζεσαι βάσεις με ύψος γύρω στους 70 πόντους .
δυστυχως τα ηχεια μπορούν να μπουν μόνο κάτω απο την οθόνη, γι αυτο το λόγο επέλεξα τα bookself (αντι για δαπέδου που θα ήθελα πολύ).
Η οθόνη απο το δάπεδο απέχει ~55 cm
ενω τα "bookself" RP-160M εχουν ύψος 45 cm
μένουν λιγότερο απο 10 cm για βάσεις ή οτι άλλο τελικα βάλω για να εχουν την επιθυμητή κλιση προς την θέση ακρόασης.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Όση κλίση να δώσεις η διασπορά του ηχείου (λοβός) στον κάθετο άξονα θα προκαλεί αντανακλάσεις από το πάτωμα που θα σου "θολώνουν" την εικόνα. Βρες άλλη λύση
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Όση κλίση να δώσεις η διασπορά του ηχείου (λοβός) στον κάθετο άξονα θα προκαλεί αντανακλάσεις από το πάτωμα που θα σου "θολώνουν" την εικόνα. Βρες άλλη λύση
οι φωτογραφίες ειναι πριν απο χρόνια που η οθόνη ηταν εκει ψηλα..
πλεον εχει κατέβει στους ~60 πόντους απο το πάτωμα. αν σκεφτει κανεις καμια λύση, ευχαρίστως να την διαβάσω.

http://www.avsite.gr/forum/threads/Επίσκεψη-στον-maestro.113017/#post-1503087
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Βάλε μοκέτα στο πάτωμα για τις ανακλάσεις ,αν δεν έχεις ήδη.
εχω μαύρα χαλιά.. ικέα
μαύρα χάλια δηλαδη..

ειναι με λεπτό πέλμα, ίσως μια χοντρή μοκέτα να βοηθούσε.
εχω σκεφτεί κάτω απο τα χαλιά (ή μοκέτα αν αγορασω) να βάλω και κανενα υπόστρωμα για ηχομόνωση/ηχοαπορροφηση.. αυτα που βάζουν για laminate. πχ κάτι τέτοιο
http://www.praktiker.gr/p/ypostroma-dapedon-selit-xps-anadiploumeno-2-2-mm-43909
ή κατι καλύτερο http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392

υποθέτω αναφέρεσε στις αντανακλασεις του ήχου και όχι της εικόνας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top