Αλκοολούχα ποτά


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Αναλογα τι ζητας και σου αρεσει.Εμενα ας πουμε δεν με τρελαινουν οι Αμερικανικες που ειναι σε φαση hype αλλα καποιες ειναι κορυφαιες.
- για την miller τι λές ;

 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
- άψογος niktsel

- ως προς το [5] , νόμιζα πως άλλες είναι οι pilsner και άλλες οι lager , οπότε αυτό δεν ισχύει , για το ότι όμως γενικά οι πρώτες είναι ποιο πικρές από τις δεύτερες υπάρχει κάποια εξήγηση ;

- ως προς το [8] , οι ενστάσεις που έχουν κάποιοι ιατροί και φίλοι είναι ως προς το γεγονός ότι λόγω σύστασής της δεσμεύει το αλκοόλ για περισσότερο διάστημα στον οργανισμό μας , και ότι περιέχει κάποια ( κακά ) μεταλλικά στοιχεία τα οποία επίσης επικάθονται στο σώμα μας

- ξέρεις κάτι γ΄ αυτά ;
Για το ιατρικο θεμα δεν ξερω απλα λογω ενασχολησης ετυχε και διαβασα καποιες μελετες που δεν αναφερουν κατι αρνητικο αλλα δεν τρελενομαι ,πιο μεγαλο κινδυνο διατρεχω απο αυτα που τρωω καθημερινα το καπνισμα και το wifi παρα απο μια μπυρα.

Η λαγκερ βασιζεται σε μια πιο χαλαρη συνταγη που ο ζυθοποιος επιλεγει τον χαρακτηρα που θελει στο τελικο προιον π.χ. πιο γλυκια ,πιο πικρη,ενδιαμεσο,πιο αρωματικη κλπ.κλπ.
Ενω η Πιλς βασιζεται σε πιο Π.Ο.Π προδιαγραφες που συνηθως για να εισαι μεσα στο στυλ πρεπει να εισαι σε συγκεκριμενα πλαισια πικραδας ,σωματος και επιμερους γευστικων χαρακτηριστικων.

Υπαρχουν θεσμοθετιμενα πλαισια για καθε τυπο μπυρας οχι για να περιοριζουν κατι αλλα για να μπορει να υπαρχει καποια σχετικη καταταξη για την αγορα.Απο εκει και περα ο εκαστοτε ζυθοποιος αποφασιζει τι θα δημιουργησει
[DOUBLEPOST=1475243383][/DOUBLEPOST]
- για την miller τι λές ;

Με ορους hifi εντασεται στα trendy mikro .Ειναι μπυρα μαζικης παραγωγης με οτι αυτο περιλαμβανει οπως ειπα και παραπανω δεν υπαρχει κακη μπυρα υπαρχει ευγευστη και αγευστη.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Η στήλη XIV είναι πολύ υποτιμημένη. Ales μεν, αλλά φέρνουν πιο πολύ σε lager.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
- τι ονόματα είναι αυτά ; :confused:

- σαν να πρόκειται για ultra-hiend ηχεία δαπέδου
Ε ναι, αλλα μην μαζεύεις και λεφτά κι όλας για να τα πάρεις, κάποια στιγμη θα μας τα πάρουν δώρο οι συγγενείς μας ούτως η άλλως. Σ'ολους. Και με φροντισμένο χώρο παρακαλώ. :lol:
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
:S .. στην καλητερη σε κανα τενεκεδακι βλεπω να καταληγει η σταχτη μου ...
Ποιος θα σε βαλει εκει μεσα ρε συ? Ανθρωπος αποκλείεται, η μονη πιθανοτητα που σου δινω είναι καμια από τις μαιμουδες σου :lolsign::roflmao::lol::laugh:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.859
Ποιος θα σε βαλει εκει μεσα ρε συ? Ανθρωπος αποκλείεται, η μονη πιθανοτητα που σου δινω είναι καμια από τις μαιμουδες σου :lolsign::roflmao::lol::laugh:
.. εχεις δει πολλους ανθρωπους εδω γυρω? ε αυτο φοβαμαι...!! να σαι καλα παντως Σκοτεινε μου @cosmarpan , να μου δινεις σκοτος να συνεχιζω το εργο ..
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Η στήλη XIV είναι πολύ υποτιμημένη. Ales μεν, αλλά φέρνουν πιο πολύ σε lager.
Αυτες οπως και καμια δυο αλλα στυλ (steam beer,california common αν θυμαμαι καλα) κατατασονται σε μια ενδιαμεση κατηγορια τις "Υβριδικες" (Hybrid) αλλα επειδη στην ουσια ο πινακας ειναι τεχνικος δεν τις ανεφερα .Υβριδικο ειδος λοιπον ειναι η μπυρα που ζυμωνεται με μαγια Lager σε θερμοκρασιες Ale και τουμπαλιν.
Ενδεικτικα οι lager ζυμωνονται αρχικα σε θερμοκρασια 12 βαθμων για μερικες μερες και μετα φυλασονται σε θερμοκρασια 4 για ενα μηνα περιπου με αποτελεσμα πιο διαυγη μπυρα και πιο καθαρη γευση (ειναι ο φυσικος τροπος φιλτραρισματος) και οι Ale ζυμωνονται σε θερμοκρασιες απο 18-24 βαθμων κελσιου με την μαγια να συμπληρωνει το γευστικο αποτελεσμα λογω των εσθερων που δημιουργουνται απο την ζυμωση , κλασικο παραδειγμα οι σταρενιες που βγαζουν αρωματα μπανανας ,τσιχλοφουσκας.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
.. εχεις δει πολλους ανθρωπους εδω γυρω? ε αυτο φοβαμαι...!! να σαι καλα παντως Σκοτεινε μου @cosmarpan , να μου δινεις σκοτος να συνεχιζω το εργο ..
Πέρνα και μία βόλτα απ'το κατάλληλο μουσικό νήμα δεν δαγκώνουμε.:lol::lol:
 



Μηνύματα
106
Reaction score
123
Καλύτερες μπύρες σύμφωνα με beeardvocate οι ale? Ίσως είναι πιο εντυπωσιακές στην αρχή, αλλά στην πορεία κουράζουν. Οι καλές φρέσκες lager πάντα μου άρεσαν παραπάνω εμένα προσωπικά.
Βαση του BA οι top 250 ειναι ολες ALE https://www.beeradvocate.com/lists/top/ βαση χρηστων .Αλλα αυτη δεν ειναι σωστη καταταξη γιατι δεν μπορεις να συγκρινεις διαφορετικα στυλ .
Εδω παλι τα εχουν λιγο καλυτερα http://www.ratebeer.com/RateBeerBest/ByStyle_012016.asp γενικα το Ratebeer αν και βασιζεται και αυτο σε χρηστες που δεν ξερεις τι υποβαθρο εχουν ειναι πιο ευχρηστο για μια γνωμη πριν εκταμιευσεις.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.595
Πειράζει η μπύρα τα νεφρά; :thumbsdown:

Οι γνώμες είναι 50 - 50.

Εγώ νομίζω ότι δεν τα πειράζει, αλλά δεν είμαι γιατρός!
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Πειράζει η μπύρα τα νεφρά; :thumbsdown:

Οι γνώμες είναι 50 - 50.

Εγώ νομίζω ότι δεν τα πειράζει, αλλά δεν είμαι γιατρός!
Τα νεφρά πειράζουν την μπυρα σίγουρα όμως :laugh: με το που μπαίνει μεςα θέλει αμεςως να την κάνει εξω. :lol:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.536
Πειράζει η μπύρα τα νεφρά; :thumbsdown:

Οι γνώμες είναι 50 - 50.

Εγώ νομίζω ότι δεν τα πειράζει, αλλά δεν είμαι γιατρός!
Η μπύρα είναι το καλύτερο φάρμακο για τα νεφρά ρε! :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.867.525
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top