Άγνωστοι πρωτοποριακοί δίσκοι ηλεκτρονικής μουσικης

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Nik Pascal Raicevic - Magnetic Web (1973) Narco Records


Out of nowhere καλλιτεχνης από το Los Angeles, εβγαλε μια σειρα από περιεργα πειραματικα ηλεκτρονικα albums από το 1970 μεχρι και το 1976, οπου και τον καταπιε η Γη. :rolleyes: Εδώ ακουμε το δευτερο του (ουσιαστικα τριτο του, μιας και το πρωτο του το 1970 στην Buddah, βγηκε κατω από το ονομα Head). Σε όλα του του τα albums (εκτος του πρωτου σαν Head) , υπηρχε ένα warning sticker "Do not listen to this album if you are stoned", οποτε be prepared guys. Τωρα ποιος θα το ακουσει είναι ένα άλλο θεμα, but just in case :rolleyes:
 
Last edited:

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Φοβάμαι ότι έχεις καταπιαστείς με την προϊστορία της cheesy synth μουσικής. Μουσειακά κομμάτια, ακατάλληλα ακόμα και για ακαδημαϊκούς του είδους.

Οσο δε για τον χαρακτηρισμό "πρωτοποριακοί"(!?!) χμμ. Αν μίλαγες για Stockhausen, Ligeti, Xenakis, η έστω για Eno η και μετέπειτα Microstoria, Bernhard Gunter, Chartier......, ένα κάρο έστω,

Sorry άλλα πρέπει να την ψάξεις πολύ περισσότερο.
Προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ -
για το τι παίζει σήμερα… ίσως

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Φοβάμαι ότι έχεις καταπιαστείς με την προϊστορία της cheesy synth μουσικής. Μουσειακά κομμάτια, ακατάλληλα ακόμα και για ακαδημαϊκούς του είδους.

Οσο δε για τον χαρακτηρισμό "πρωτοποριακοί"(!?!) χμμ. Αν μίλαγες για Stockhausen, Ligeti, Xenakis, η έστω για Eno η και μετέπειτα Microstoria, Bernhard Gunter, Chartier......, ένα κάρο έστω,

Sorry άλλα πρέπει να την ψάξεις πολύ περισσότερο.
Προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ -
για το τι παίζει σήμερα… ίσως

Ναι φίλε Bedouin, εσένα περίμενα να μου ανοίξεις τα αυτιά. :lolsign: Τα έχουμε ξαναπεί και δεν εχει κανένα νόημα να τα ξαναπούμε. Επιμένεις στο να προσπαθείς να...δεν ξερω κι εγω τι. Αντι να κανεις υποδείξεις τι ειναι πρωτοποριακό και τι όχι καλυτερα θα ηταν να ποστάρεις τιποτα και να μας εξηγήσεις το γιατί. Όσο για τις υποδείξεις, καλο θα ηταν να δεις πρώτα (λιγο δύσκολο αυτο βεβαια ομολογώ) τι εχω ποστάρει αλλου, γιατί κάποια απο αυτα εχουν μπει, αλλα το κυριότερο, σου συστήνω εντελώς φιλικά, να προσπαθείς να βγάζεις συμπεράσματα σε οτιδήποτε με δεδομένα, εμπειρία και προσωπικό χρόνο, Το να μου λες οτι αυτα δεν ειναι πρωτοποριακά, και ειναι αυτα που λες ες ειναι, δεν μου λεει τιποτα προσωπικά εμένα γιατί εχω ακούσει αρκετά και απο τα μεν και απο τα δε. Αντιθέτως, είμαι σχεδον σίγουρος οτι το αντίθετο δεν συμβαίνει. Το οτι κάποιοι λένε πχ οτι ο Xenakis ειναι πρωτοποριακός (που ειναι), δεν θα το δεχθώ αν δεν το βιώσω ο ιδιος με ακροάσεις και συγκρίσεις. Φιλικα παντα.
Και κατι τελευταιο, αν θες να την ψάξω περισοτερο, θα πρεπει να με βοηθήσεις και να κανεις την μέρα να διαρκεί παραπάνω :lolsign:. Και σε παρακαλώ, αν μπεις στον κόπο να απαντήσεις, μην επαναλάβεις τα περί δεινοσαύρων και μουσειακών μουσικών, progressive κτλ, κτλ, εκτίθεσαι, σύμφωνα με δικές προηγούμενες απόψεις. Θα τελειώσω με μια πρόταση ενός τεράστιου μουσικού. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΝΟΤΕΣ.;)
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
έχω αναλάβει (αυθαίρετα) τον ρόλο του moderator στους χαρακτηρισμούς στη μουσική. :geek:
Αν δεν το κάνω αυτό, κάποιος μπορεί να διαβάσει το thread και να πιστεψει ότι ο Nik Pascal Raicevic (!?!) είναι πραγματικά πρωτοποριακός, και σημάδεψε την διαδρομή της μουσικής. Πράγμα που θα ήταν (αντικειμενικά) μεγάλο λάθος.

-----
θα ήθελα να σε βοηθήσω, άλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω με το thread...
από το πρωτοποριακοί ή από το ηλεκτρονική μουσική.

βάζοντας 2/3 utube, δεν σημαίνει κάτι, έκτος αν αναζητάς wow factor, άλλα εκεί μπαίνει θέμα γούστου.

το να αξιώσεις κάτι σαν πρωτοποριακό θέλει λίγη συζήτηση, δεν γίνεται αλλιώς
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Ενας μουσικός που παρότι δεν ειναι απαραίτητα πρωτοποριακός στην ηλ.. μουσική, άλλα είναι σύγχρονος, συμπαθής και σημαντικός είναι ο Richard Chartier.
Όχι μονό για το έργο του άλλα και για τον άκρως συνεπή εκδοτικό οικο που τρέχει τον LINE.

μια επίσκεψη στο bandcamp site της εταιρίας θα βοηθήσει:
https://lineimprint.bandcamp.com

προτείνω - Ecker, Luigi Turra, Bretscneider, Thomas Philips, Nicolas Bernier, Ralph Steinbrüchel, Steve Roden, όλοι ειναι σχετικά γνωστοί στο χώρο άλλα όχι παρ'εξω.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
παρεμφερές, και κάτι που θεωρώ πρωτοποριακό (για τότε που βγήκε):

δεν είμαι μεγάλος φαν του Sakamoto, άλλα στο συγκεκριμένο CD ξέθαψε τον Eric Satie με απόλυτη επιτυχία φέρνοντας τον στον 21 αιώνα (από τον 19) με το φανταστικό ακομπανιαμέντο του πολύ Alva Noto. Ο συγκεκριμένος δίσκος έχει επηρεάσει μια δεκαετία αναζήτησης (τουλάχιστον) στον χώρο, άλλα παραμένει άψογος (IMO)
 
Last edited:

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
έχω αναλάβει (αυθαίρετα) τον ρόλο του moderator στους χαρακτηρισμούς στη μουσική. :geek:
Αν δεν το κάνω αυτό, κάποιος μπορεί να διαβάσει το thread και να πιστεψει ότι ο Nik Pascal Raicevic (!?!) είναι πραγματικά πρωτοποριακός, και σημάδεψε την διαδρομή της μουσικής. Πράγμα που θα ήταν (αντικειμενικά) μεγάλο λάθος.

-----
θα ήθελα να σε βοηθήσω, άλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω με το thread...
από το πρωτοποριακοί ή από το ηλεκτρονική μουσική.

βάζοντας 2/3 utube, δεν σημαίνει κάτι, έκτος αν αναζητάς wow factor, άλλα εκεί μπαίνει θέμα γούστου.

το να αξιώσεις κάτι σαν πρωτοποριακό θέλει λίγη συζήτηση, δεν γίνεται αλλιώς
Δεν εχεις άδικο σε πολλα, ΑΛΛΑ. Ο Raisevic, όπως και πολλοι απο τους παραπάνω, ηταν πρωτοποριακός για την εποχή του, γιατί ξεκίνησε το 1970, με πενιχρά μεςα να βγάζει δίσκους ηλεκτρονικής μουσικής, ίσως όχι πρωτοποριακούς με την έννοια που το ορίζεις εσυ, αλλα σίγουρα Ηταν και ειναι άγνωστος σε σχεςη με πολλους αλλους. Επισης, μιλάω για καθαρά ηλεκρονικη μουσικη, και ΟΧΙ πειραματική, μαλλον που εσυ εχεις στο μυαλό σου. Και με το ηλεκτρονική δεν σημαίνει απαραίτητα και αντιεμπορική, όπως πάλι νομιζω οτι εχεις στο μυαλό σου.
Τελος πάντων, θα τελειώσω με το εξής. Επειδη το πας αλλου, μια διαφαινόμενη έφεση που εχεις για μια εκκεντρική μουσικη υποκουλτούρα, χάριν...διαφορετικότητας καλο θα ηταν ειτε να την κρατάς για τον εαυτό σου η να την μοιράζεσαι (είτε προέρχεται απο το YouTube είτε απο το...deep net):rolleyes: κι ας αποφασίσει ο ακροατής. Αυτιά και ψυχή εχουν ολοι. Όπως και δαιμόνια, κι ας ειναι διαφορετικά για τον καθένα ;)
[DOUBLEPOST=1475267191][/DOUBLEPOST]
Ενας μουσικός που παρότι δεν ειναι απαραίτητα πρωτοποριακός στην ηλ.. μουσική, άλλα είναι σύγχρονος, συμπαθής και σημαντικός είναι ο Richard Chartier.
Όχι μονό για το έργο του άλλα και για τον άκρως συνεπή εκδοτικό οικο που τρέχει τον LINE.

μια επίσκεψη στο bandcamp site της εταιρίας θα βοηθήσει:
https://lineimprint.bandcamp.com

προτείνω - Ecker, Luigi Turra, Bretscneider, Thomas Philips, Nicolas Bernier, Ralph Steinbrüchel, Steve Roden, όλοι ειναι σχετικά γνωστοί στο χώρο άλλα όχι παρ'εξω.
Ετςι μάλιστα, μαθαίνουμε, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου φυσικα, και πρώτο πρώτο μάλιστα.:drinks:
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
"...εκκεντρική μουσική υποκουλτούρα..."
χαχαχαχα, nice one. αλλά δεν ισχύει.
απλα δεν έχω αφήσει καμιά πέτρα αγύριστη. :cool:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Το βρήκα τυχαία:


Ηλεκτρονική 16 bit, αρχαιολογικό, το είχα βινύλιο κάποτε:


Το έχω ριπαρει σε mp3, είχε και πιο ωραία κομμάτια στο δίσκο.

Όλα αυτά, μόνο με ενεργά ηχεία και ισοσταθμιση χώρου, αλλιώς αφήστε το, ακούστε κραλλ, την ξινή
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Yuri Morozov - Human Extinction (1979)


Ένα από τα καλυτερα ηλεκτρονικα albums ολων των εποχων, κι ενας από τους σπουδαιότερους καλλιτεχνες, ο οποιος είναι υπεύθυνος τουλάχιστον για 4 αριστουργηματα από την αχανη δισκογραφια του. Ένα δυσκολο μιγμα ελεκτρονικων, ψυχεδελικών, progressive και cosmische music ηχων, που ποτε αλλοτε δεν καταγραφτηκε με αυτη την μορφη. Κι ουτε προκειται. Δυστυχως πεθανε το 2006. Ρωσος από το St. Petersburg.

"A HUNGRY WOLF RUNNING ACROSS THE FROZEN STEPPE AT NIGHT COULD ONLY UNDERSTAND ME…”
Σας ευχαριστώ για τον Morozov. Άλλη μια παραπομπή για τον αρχηγό αυτή την φορά.

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Edward Artemiev - Moods (1984) (recorder between 1976-1983) Мелодия


Άλλη μια συγχρονη διαστημικη οδυσεια από τον μεγαλο μετρ του είδους. Εχω την εντυπωση ένα απο τα πιο κατασταλαγμένα του μεγαλου Ρωσου. Λιγο mellow καποιες φορες αλλα και καποιες στιγμες πραγματικα μαγικες.
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Η διασκευή της Σηβιριάδας από τους επίσης Ρώσους PPK έκανε μάγκες πολλούς φουστοdj σαν και αυτόν που μας τα πήρε στην Ολυμπιάδα. Θεϊκό κομμάτι.


Τα γραφικά του videoclip πρωτοπόρα για την εποχή (vista pro?)
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Cybotron - Cybotron (1976) Clear Light Of Jupiter Records


Μεγάλη έκπληξη απο μια χώρα, την Αυστραλία, που ποτε δεν είχε, ούτε έχει και ούτε μάλλον ποτε θα έχει σκηνή στο συγκεκριμένο είδος. Αλλα πίσω στα 70's είχε τους Cybotron, βγάζοντας μερικά απιςτευτα κοσμικά ηλεκτρονικά albums, γεμάτα μαγεία, που δε είχαν απολύτως τίποτα να ζηλέψουν απο τους αντίστοιχους μεγΑλους ευρωπαικούς και αμερικανικούς. Μεγάλο group.
τέλειο
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Και εδώ λίγες πληροφορίες για τον Isao Tomita: https://en.wikipedia.org/wiki/Isao_Tomita

Πιστεύω πως ο TOMITA ήταν δεκαετίες μπροστά από την εποχή του. Αυτό που έψαχνε απλά δεν υπήρχε ακόμα στην εποχή του, οπότε υπ΄ αυτήν την έννοια τον θεωρώ πέρα για πέρα πρωτοποριακό.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.557
Μηνύματα
2.864.299
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top