AVR και Τελικός ενισχυτής

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Τελικά πριν δυο μήνες προχώρησα στην αντικατάσταση των 3 μπροστινών Zensor σε Opticon 6 & Vokal. Άλλαξα και το sub με ένα SVS sb2000......
H διαφορά είναι εμφανής και μέρα με την μέρα τα εκτιμώ περισσότερο. Οι ενδοιασμοί που είχα μήπως τα floorstanders είναι μεγάλα για τον χώρο μου φύγαν από την πρώτη ώρα ακρόασης.
Τώρα και μετά από περισσότερες από 100 ώρες παιξίματος, ο ήχος είναι πιο καθαρός, πιο λεπτομερής, πιο γεμάτος. Αυτό που έλεγα ότι ήθελα μεγαλύτερο soundstage νομίζω ότι είναι αρκετά ικανοποιητικό πλέον.

O Marantz 7010 ( παρά τα 4ohm των ηχείων + τα 4 surround) δείχνει να τα πηγαίνει μια χαρά ακόμα και σε υψηλές εντάσεις.

Βέβαια η σκέψη για έναν δικάναλο τελικό ακόμα τριγυρνάει.... και μέσα στον χειμώνα θα δούμε πως θα περιορίσουμε και τις ανακλάσεις.....

 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
To svs sb 2000 ειναι καλο;
Σκεφτομαι να αγορασω ενα καποια στιγμη...εχει και το pb 2000.. ποια ειναι η πραγματικη διαφορα τους;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.346
To svs sb 2000 ειναι καλο;
Σκεφτομαι να αγορασω ενα καποια στιγμη...εχει και το pb 2000.. ποια ειναι η πραγματικη διαφορα τους;
Ειναι εξαιρετικό για τα λεφτα του.
Το pb ειναι ported, ενώ το sb ειναι sealed.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Ας συζητήσουμε και την περίπτωση να πάμε ένα βήμα παρακάτω .......

Αρχίζει και με ενδιαφέρει σοβαρά να βελτιώσω το κομμάτι της μουσικής , οι πηγές μου είναι κατά βάση Flac αρχεία που streamαρονται από το NAS & Spotify

Τα σενάρια:
α) προσθήκη δικάλου τελικού
β) προσθήκη Ολοκληρωμένου με HT pass through
γ) προσθήκη τελικού + προενισχυτή με HT pass through

Στα σενάρια β+γ θα πρέπει να προστεθεί και ένα Network Streamer + DAC

Εδώ έρχεται και η πρώτη ερώτηση, ένα Network Streamer π.χ. marantz NA8005 έχει νόημα να τo προσθέσουμε κατευθείαν στον SR7010 ? θα πάρουμε πιο ποιοτικό ήχο με δεδομένο οτι έχει τα δικά του HDAM ?
και φυσικά καταλήγουμε στην ερώτηση αξίζει μια τέτοια επένδυση της τάξεως των 2000€ (ΝΑ8005 + Τελικός) ή επειδή ο 7010 είναι αρκετά καλός στο μουσικό κομμάτι η διαφορά θα είναι μικρή ? και για να έχουμε πραγματικά αξιόλογο αποτέλεσμα θα πρέπει να ξεφύγουμε σε μεγαλύτερη επένδυση και ίσως σε καλύτερα ηχεία ..?
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Ας συζητήσουμε και την περίπτωση να πάμε ένα βήμα παρακάτω .......

Αρχίζει και με ενδιαφέρει σοβαρά να βελτιώσω το κομμάτι της μουσικής , οι πηγές μου είναι κατά βάση Flac αρχεία που streamαρονται από το NAS & Spotify

Τα σενάρια:
α) προσθήκη δικάλου τελικού
β) προσθήκη Ολοκληρωμένου με HT pass through
γ) προσθήκη τελικού + προενισχυτή με HT pass through

Στα σενάρια β+γ θα πρέπει να προστεθεί και ένα Network Streamer + DAC

Εδώ έρχεται και η πρώτη ερώτηση, ένα Network Streamer π.χ. marantz NA8005 έχει νόημα να τo προσθέσουμε κατευθείαν στον SR7010 ? θα πάρουμε πιο ποιοτικό ήχο με δεδομένο οτι έχει τα δικά του HDAM ?
και φυσικά καταλήγουμε στην ερώτηση αξίζει μια τέτοια επένδυση της τάξεως των 2000€ (ΝΑ8005 + Τελικός) ή επειδή ο 7010 είναι αρκετά καλός στο μουσικό κομμάτι η διαφορά θα είναι μικρή ? και για να έχουμε πραγματικά αξιόλογο αποτέλεσμα θα πρέπει να ξεφύγουμε σε μεγαλύτερη επένδυση και ίσως σε καλύτερα ηχεία ..?
Καμία άποψη ?
 



Μηνύματα
244
Reaction score
97
Τελικά μάλλον προσανατολίζομαι στην επιλογή ενός ολοκληρωμένου με ΗΤ passthrough,
Πιστεύετε οτι ο marantz pm8005 θα έχει καλύτερη απόδοση από τον 7010 στο 2 κάναλο κομμάτι ? ή για να ακούσω αξιόλογη διαφορά θα πρέπει να ανέβω κατηγορία ?
Σαν πηγή προσανατολίζομαι στο Network Streamer της marantz ΝΑ6005
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Σιγουρα θα παιξει καλυτερα αλλα δε νομιζω οτι αξιζει να δωσεις ενα χιλιαρικο για σχετικα μικρη διαφορα. Επισης δεν ξερω αν εχει νοημα να αγορασεις και το ΝΑ6005.....δεν σε καλυπτουν οι δικτυακες δυνατοτητες του 7010? Τι παραπανω θα σου δωσει το 6005? Εχεις βαλει στο παιχνιδι υπολογιστη?εννοω να στελνεις με ethernet σημα απο καποιο laptop με foobar player ή spotify?
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Το ΝΑ6005 το βάζω γιατί όλη η μουσική μου συλλογή (flac - dsd) γίνετε stream από ένα NAS. Οπότε είναι και η βασική πηγή μου....
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
αυτο δεν μπορουσες να το κανεις και απο τον 7010,εκτος φυσικα απο καποιον υπολογιστη?
Βεβαια αν το εχεις ηδη παρει,σαφως ειναι πιο πρακτικο και εγω αντιστοιχη συσκευη εχω.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Βασική πηγή είναι το NAS το οποίο ΄μέχρι στιγμής κάνει stream στον 7010 .....
Το ΝΑ6005 το βάζω στην εξίσωση γιατί αν προχωρήσω στην λύση του ολοκληρωμένου με HT passthrough, θα χρειαστώ και μια πηγή, το ζητούμενο είναι να αποκοπεί η μουσική από τον 7010....και να υπάρχει ένα πιο ποιοτικό σύστημα για το 2κάναλο κομμάτι.... (αν έχει νόημα και ακουστική διαφορά μια τέτοια αλλαγή... )
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
αρα εχεις κανει οτι εγραψα και εγω πιο πανω σαν απορια. Αν δεν εχεις θεμα με τα χρηματα,δηλαδη μπορεις να δωσεις τα 1500 περιπου για τα 8005+6005,καντο.Θα εχεις καλυτερο ηχο σε δικαναλο (οχι κατι σημαντικα καλυτερο ομως σε ηχο ενω σε ενταση στα ιδια) και μια καθαροαιμη πηγη για μουσικη.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Η ένταση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, νομίζω θα είμαι καλυμμένος, η θέση ακρόασης είναι στα 3,5μ οπότε και σε υψηλές εντάσεις πχ 75db θα έχει αρκετό headroom.

Η αναλογία κόστους προς βελτίωση ήχου με ενδιαφέρει να έχει νόημα, η οποία προφανώς δεν μπορεί να αποτιμηθεί....
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
θα εχεις μια βελτιωση σε δικαναλο υλικο 25-35% (στο περιπου ετσι) και σε θεματα πρακτικοτητας (για το 6005 μιλαω),περιπου 50%.Αν αυτα τωρα αξιζουν τα 1500,η τσεπη σου το ξερει.
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
περισσοτερα πληκτρα για την λειτουργια του στην συσκευη αλλα και στο τηλεχειριστηριο και οθονη με περισσοτερες ενδειξεις και σιγουρα πιο πρακτικο να εχεις μια αυτονομη συσκευη παρα να δουλευεις τον 7010 σαν player και να στελνεις σημα απο preout στον 8005.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Μπήκε και ο PM8005 και το streamer NA6005 !
Αλλά ρε παιδιά έχω ένα θέμα, (ίσως χαζό) το τηλεκοντρόλ θέτει σε λειτουργία (ή απενεργοποιεί) ταυτόχρονα και τον SR7010...
Είναι σπαστικό καθώς κάθε φορά που θέλω να ανοίξω/κλείσω μια συσκευή ανοίγει/κλείνει και η άλλη.
Κατανοητό γιατί συμβαίνει, αλλά πως το αντιμετωπίζουμε?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.200
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top