Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πάντως σκέφτομαι οτι θα ειχε μεγαλο ενδιαφέρον ενα τεστ ενός ενεργού συστηματος, πχ Kii, με καποιο παθητικό σύστημα να δουμε πραγματικά τι γινεται. Καλα τα πντιεφ, αρτι60 κτλ, αλλα τα αφτια να δούνε τι λένε. Περίπου ίδιου κόστους εννοείται.
Ισως στην εκθεση οπως μου ειπε ο αντιπροσωπος να τα χει να παιζουν τα κιι εξαρταται αν θα ερθει και ο μπρουνο
Εκει θα χει και παθητικα φοκαλ βεβαια με οτι συμπερασμα μπορει να βγαλει καποιος σε μια εκθεση
[DOUBLEPOST=1475259051][/DOUBLEPOST]
Αν τους αρέσει , ποιοί είμαστε εμείς για να τους ψέξουμε.
Εμένα, παλιά, μ άρεσε να με πιάνουν μλκ οι γκόμενες ,για όλες ήμουν μόλις ο δεύτερός τους.
γιατι σε οτι κουβεντιαζουμε εδω να πρεπει να υπαρχουν ντε και καλα οι μαλακες και οι εξυπνοι
Τι κολλημα ειναι αυτο??:dance:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
αν βαλεις σκοτομουσικη DJ @cosmarpan ειμαι μεσα.. με την ουρα..
*DeathJokey

Αντε να ακούσεις διαφορα εδω πέρα, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι :lol: θα...ενεργηθεί ολο το ακροατήριο απο τα Kii, κι απο το παθητικό θα ψάχνουν για...χροιές. Και καπου εκει, πανω στην γενική σύγχυση θα δράσω ύπουλα. 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798

Αντε να ακούσεις διαφορα εδω πέρα, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι :lol: θα...ενεργηθεί ολο το ακροατήριο απο τα Kii, κι απο το παθητικό θα ψάχνουν για...χροιές. Και καπου εκει, πανω στην γενική σύγχυση θα δράσω ύπουλα. 8-)
καταλαβα, θα φαω εγω το ξυλο... :geek: χαχαχα..¨γελας μωρη μαιμου..αρπα αυτη αρπα και την αλλη" λοιπον...πνιγομαι ..οποτε μετοτερα..
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498

Αντε να ακούσεις διαφορα εδω πέρα, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι :lol: θα...ενεργηθεί ολο το ακροατήριο απο τα Kii, κι απο το παθητικό θα ψάχνουν για...χροιές. Και καπου εκει, πανω στην γενική σύγχυση θα δράσω ύπουλα. 8-)
Θα κατεβάσεις ριπαρισμενο βινύλιο;

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Βλέπουν τ αΦτιά ; Σε λίγο θ αποκτήσουν και όσφρηση, αν δεν έχουν ήδη.:p
Θα σου λυθεί η απορία αν δεις τα δικά μου. :lolsign:
[DOUBLEPOST=1475264697][/DOUBLEPOST]
Θα κατεβάσεις ριπαρισμενο βινύλιο;

Το αντίθετο, θα βινύλιοποιησω cd :lolsign:
 







Μηνύματα
851
Reaction score
748
Αααα , τα pdf κοροιδεύουν τον κόσμο, τ αυτιά μας ποτέ!
Αν σε κοροϊδεύουν τα αυτιά σου, καλύτερα να ασχοληθείς με τίποτα άλλο.

Με το κυνήγι ας πούμε.

Να πας και σε κανένα φόρουμ για κυνηγούς, να γράφεις για τις μπεκάτσες. :lol:
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αναφορικά με την υπέρτατη αξια των ακροάσεων, σας προσκαλώ να ανακαλύψετε ποσο ωραια ακούγεται ενα soft sat profile, ενα fet profile ή λιγο compression στα περισσότερα cds, τουλαχιστον αυτα που δεν ειναι RR ή chesky.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν σε κοροϊδεύουν τα αυτιά σου, καλύτερα να ασχοληθείς με τίποτα άλλο.

Με το κυνήγι ας πούμε.

Να πας και σε κανένα φόρουμ για κυνηγούς, να γράφεις για τις μπεκάτσες. :lol:
Δεν μιλάμε για τα δικά μου τώρα.
Κυνηγός - κουφός δεν υπάρχει ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Όσοι εχουν βρει τον δρόμο τους, καλο βόλι...

Συμβουλή προς όσους ξεκινούν τωρα, και για να μην μπλέκουν σε ιστορίες Hi End για γέλια και για κλάματα:

Στην αναπαραγωγη μουσικής (και όχι μονο εκεί), υπάρχουν δυο "δρόμοι":
Ο μυστικισμός-αγνωστικισμός-υποκειμενισμός και η επιστήμη -της ηλεκτροακουστικής, στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Κάποιοι λόγω χαρακτήρα, άλλοι λόγω προσωπικού οφέλους, άλλοι για να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους τα ανεπάλληλα λάθη (που τους εχουν κοστίσει ακριβά ), ειναι υπέρμαχοι αυτού του ομιχλωδους και χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο χαϊεντισμού, με μόνο κριτήριο την υποκειμενική ακουστική εντύπωση, μη τεκμηριωμένη επιστημονικά. Απλως "στα αυτιά μου ακούγεται καλυτερα", ο,τι και αν σημαίνει αυτο.

Ακολουθήστε τους και ιδού το αποτέλεσμα:


IMG_0724.JPG


Καλωδιοαλλαγες, τράμπες, ματσαρισματα, πέτρες που βελτιώνουν τον ήχο, two thirty all the time κτλ. (Οποίος δεν εχει δει το video δεν ξέρει τι χάνει...). Κάποιοι μάλιστα σας θέλουν "συνδρομητές", να περνάτε τρεις τέσσερις φορές τον χρονο απο το μαγαζί να αφήνετε τον οβολό σας, ψάχνοντας με λαθος τροπο ενα αποτέλεσμα που μονο κατα τύχη μπορει να πετύχετε με αυτη την μέθοδο.

Η αλλη επιλογή, η επιλογή της επιστημονικής προσέγγισης στο θέμα, εχει τις καλύτερες πιθανότητες να σας οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να σας

IMG_0725.GIF


Πάντα βέβαια εξαρτάται και απο αυτόν που εφαρμόζει τις επιστημονικές μεθόδους, δεν λειτουργούν απο μόνες τους.

Διαλέξτε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Αναφορικά με την υπέρτατη αξια των ακροάσεων, σας προσκαλώ να ανακαλύψετε ποσο ωραια ακούγεται ενα soft sat profile, ενα fet profile ή λιγο compression στα περισσότερα cds, τουλαχιστον αυτα που δεν ειναι RR ή chesky.
Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα! :)
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο, η επιστήμη έχει συνδεθεί αποκλειστικά με τα ενεργά ηχεία και το βουντού με τα παθητικά λες και είναι λίγα τα παθητικά ηχεία ή ενισχυτικά που έχουν εξαιρετικές μετρήσεις.

Για κάποιον εξίσου απροσδιόριστο λόγο, οποιοδήποτε νήμα ανοίγει το τελευταίο διάστημα, αυτόματα μετατρέπεται σε διαμάχη μεταξύ ενεργών και παθητικών συστημάτων με αποτέλεσμα να πέφτουν στο κενό οι εκκλήσεις των συντονιστών για παραμονή εντός θέματος.

Νομίζω ότι πρόκειται περί μιας νέας ενσάρκωσης παλαιότερων διαμαχών (λάμπα vs τρανζίστορ, πικάπ vs cd player).
Κάποτε θα ξεφουσκώσει και αυτή όταν βρεθεί νέο πεδίο αντιπαράθεσης.

Είναι όλοι τους hi end-άδες! :p Και, ενδεχομένως, πολύ περισσότερο όσοι νομίζουν ότι απαλλάσσονται του ελαττώματος! :lolsign:
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Χωρις να θελω να αντιπαρατεθω, ρωτωντας τους υπερμαχους των αγορων βαση μετρησεων δηλαδη pdf
Μπορουν να μας γραψουν τι αγορασαν τελευταια βαση pdf μετρησεων να μας δωσουν το pdf και μας εξηγησουν τι ναι αυτο που στο pdf τους εκανε να το αγορασουν και αν τελικα επιβεβαιωθηκε το pdf οταν ακουσαν?
Εκπαιδευτικα για εμας/εμενα που δεν καταλαβαινω πως να διαβασω μια μετρηση και πως να την αξιολογησω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο, η επιστήμη έχει συνδεθεί αποκλειστικά με τα ενεργά ηχεία και το βουντού με τα παθητικά λες και είναι λίγα τα παθητικά ηχεία ή ενισχυτικά που έχουν εξαιρετικές μετρήσεις.
Δεν νομίζω πως ισχύει.
Σαφώς και υπάρχουν αξιόλογα παθητικά ηχεία και ενισχυτικά.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, κατα την ταπεινή μου γνώμη, το προβλημα γίνεται οικονομικό. Δηλαδη ειναι (σχεδον) πάντα καλύτερη αγορά, για ενα συγκεκριμένο μπατζετ, αυτη του ενεργού ηχείου, παρά αυτη του παθητικου ηχείου+ενισχυτή. Και αυτο το παθητικό crossover, σκέτη φύρα ρε παιδί μου, άσε...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top