Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Δεν νομίζω πως ισχύει.
Σαφώς και υπάρχουν αξιόλογα παθητικά ηχεία και ενισχυτικά.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, κατα την ταπεινή μου γνώμη, το προβλημα γίνεται οικονομικό. Δηλαδη ειναι (σχεδον) πάντα καλύτερη αγορά, για ενα συγκεκριμένο μπατζετ, αυτη του ενεργού ηχείου, παρά αυτη του παθητικου ηχείου+ενισχυτή.
Εγώ νομίζω ότι ισχύει γιατί μεταφέρεται πολύ έντονα ως αίσθηση σε συγκεκριμένα νήματα.

Όσον αφορά τη δεύτερη παρατήρησή σου, έτερον εκάτερον.
Τα παθητικά συστήματα είναι σχεδόν πάντα πιο ευέλικτα και αναβαθμίσιμα.
Άρα πού καταλήγουμε; Ότι και τα μεν και τα δε έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Από κει και πέρα, ας τα βάλει κάτω ο καθένας και ας αποφασίσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.442
Εγώ νομίζω ότι ισχύει γιατί μεταφέρεται πολύ έντονα ως αίσθηση σε συγκεκριμένα νήματα.

Όσον αφορά τη δεύτερη παρατήρησή σου, έτερον εκάτερον.
Τα παθητικά συστήματα είναι σχεδόν πάντα πιο ευέλικτα και αναβαθμίσιμα.
Άρα πού καταλήγουμε; Ότι και τα μεν και τα δε έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Από κει και πέρα, ας τα βάλει κάτω ο καθένας και ας αποφασίσει.
Δεν έκανες quote την τελευταία πρότασή μου...ειναι σημαντική. Θα την κάνω εγω...
Και αυτο το παθητικό crossover, σκέτη φύρα ρε παιδί μου, άσε...
[DOUBLEPOST=1475276598][/DOUBLEPOST]Όσο για τις αναβαθμίσεις.

Αν θελήσεις να ανέβεις πραγματικά κατηγορία, και όχι να κυνηγάς την ουρά σου, θα σου στοιχήσει μάλλον παλι περισσότερο στην επιλογή του παθητικού ηχείου+ενισχυτικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
Τα παθητικά συστήματα είναι σχεδόν πάντα πιο ευέλικτα και αναβαθμίσιμα.
Βεβαίως. Ότι πρέπει για να "αναβαθμίσεις" τον ενισχυτή ή το ηχείο. Αυτός είναι ο καημός. Μη τυχόν και σταματήσει η αναβάθμιση, όχι κύριε, εμείς θέλουμε αναβαθμίσεις εις στον αιώνα τον άπαντα..

Χαχαχα, απερίγραπτη κατάσταση! :gotcha:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Δεν έκανες quote την τελευταία πρότασή μου...ειναι σημαντική. Θα την κάνω εγω...
Δεν την έκανα quote όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί την πρόσθεσες εκ των υστέρων με αποτέλεσμα να μην την προλάβω όσο έγραφα την απάντησή μου.

Σε κάθε τι μπορεί να ασκηθεί κριτική. Για πολλούς χομπίστες η ιδέα της ύπαρξης των ενισχυτικών βαθμίδων μέσα στο ίδιο το ηχείο δεν είναι και η καλύτερη δυνατή. Σε αρκετά reviews ενεργών ηχείων διαβάζω για ανεπιθύμητα φυσήματα από το τουίτερ ή ακόμα και για έντονες παρεμβολές (π.χ. κινητά).

Γενικότερα μιλώντας, και σε καμιά περίπτωση απαντώντας προσωπικά σε σένα, νομίζω ότι μανιχαϊσμοί τύπου καλό - κακό υπεραπλουστεύουν μία πραγματικότητα η οποία, ως συνήθως, αποδεικνύεται αρκετά περίπλοκη.
[DOUBLEPOST=1475277320][/DOUBLEPOST]
Βεβαίως. Ότι πρέπει για να "αναβαθμίσεις" τον ενισχυτή ή το ηχείο. Αυτός είναι ο καημός. Μη τυχόν και σταματήσει η αναβάθμιση, όχι κύριε, εμείς θέλουμε αναβαθμίσεις εις στον αιώνα τον άπαντα..

Χαχαχα, απερίγραπτη κατάσταση! :gotcha:
Στο έχω ξαναπεί: κάτσε να διαδοθεί λίγο το "σπορ" των ενεργών ηχείων και να δεις τι τράμπα και αναβάθμιση έχει να πέσει και τότε.

Όπως βλέπεις, η κατάσταση περιγράφεται! :gotcha:
 


I

iason

Guest
Όσοι εχουν βρει τον δρόμο τους, καλο βόλι...

Συμβουλή προς όσους ξεκινούν τωρα, και για να μην μπλέκουν σε ιστορίες Hi End για γέλια και για κλάματα:

Στην αναπαραγωγη μουσικής (και όχι μονο εκεί), υπάρχουν δυο "δρόμοι":
Ο μυστικισμός-αγνωστικισμός-υποκειμενισμός και η επιστήμη -της ηλεκτροακουστικής, στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Κάποιοι λόγω χαρακτήρα, άλλοι λόγω προσωπικού οφέλους, άλλοι για να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους τα ανεπάλληλα λάθη (που τους εχουν κοστίσει ακριβά ), ειναι υπέρμαχοι αυτού του ομιχλωδους και χωρίς επιστημονικό υπόβαθρο χαϊεντισμού, με μόνο κριτήριο την υποκειμενική ακουστική εντύπωση, μη τεκμηριωμένη επιστημονικά. Απλως "στα αυτιά μου ακούγεται καλυτερα", ο,τι και αν σημαίνει αυτο.

Ακολουθήστε τους και ιδού το αποτέλεσμα:


View attachment 63829

Καλωδιοαλλαγες, τράμπες, ματσαρισματα, πέτρες που βελτιώνουν τον ήχο, two thirty all the time κτλ. (Οποίος δεν εχει δει το video δεν ξέρει τι χάνει...). Κάποιοι μάλιστα σας θέλουν "συνδρομητές", να περνάτε τρεις τέσσερις φορές τον χρονο απο το μαγαζί να αφήνετε τον οβολό σας, ψάχνοντας με λαθος τροπο ενα αποτέλεσμα που μονο κατα τύχη μπορει να πετύχετε με αυτη την μέθοδο.

Η αλλη επιλογή, η επιλογή της επιστημονικής προσέγγισης στο θέμα, εχει τις καλύτερες πιθανότητες να σας οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να σας

View attachment 63830

Πάντα βέβαια εξαρτάται και απο αυτόν που εφαρμόζει τις επιστημονικές μεθόδους, δεν λειτουργούν απο μόνες τους.

Διαλέξτε.
Λεγε λεγε το κοπελι κανει τη κυρα και θέλει :bigboss:
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725


Τι ενεργα και παθητικα ηχεια...
μια χαρα ακους μουσικη και με ραδιοφωνακι οπως τα παλια χρονια...αρκει να ξερεις να ακους. .
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Νομίζω ότι τελικά πρέπει τα επίμαχα και offtopic post να μεταφερθούν σε ένα σχετικό νήμα. Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να υποδείξω στους διαχειριστές τι πρέπει να γινει. Δεν είναι αυτή η πρόθεση μου αλλά νομιζω οτι πρόκειται περί εξαιρετικού πεδιου διαλόγου που χρήζει την δική του θέση επί σχετικού νήματος.
Το περίεργο δε είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις συμφωνούμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε αλλά παρόλα αυτά φαίνεται ότι διαφωνουμε.
Έχει γίνει η εξής δυσνοηση από ότι καταλαβαίνω. Πολλοί διατυπώνουν την άποψη ότι ένα σετ με παθητικά ηχεία (με άριστες μετρήσεις) οδηγουμενα σωστά από ενισχυτικά σε ένα φροντισμένο χώρο θα παίξουν εξίσου καλά με ένα σετ ενεργά ηχεία ( που επίσης μετράνε καλά).
Συμφωνούμε επίσης περί του ορθού επί της ακουστικής φροντίδας χώρου αλλά τις περισσότερες φορες αυτό δεν είναι εφικτό για διάφορους λόγους.
Φτάνει σε αυτή την περίπτωση να κατανοήσει κάποιος ότι αυτό θέτει περιορισμούς στην ακουστική απόδοση ενός χώρου και κοινός να καθήσει στα αυγά του και να μην προσπαθεί να μαζέψει τις ατέλειες με καλώδια , υποστηρικτές καλωδίων και διάφορα γλυκαναλατα αλά βουντού μαντζουνια του high end.
Συμφωνούμε μέχρι εδώ?
Εκεί που θα διαφωνησουμε είναι στην τάση που υπάρχει να οριστεί ως απόλυτα σωστό αυτό που έχει καλές μετρήσεις και όχι αυτό που κάθεται καλά στο αυτί του ενδιαφερομενου.
Με το αυτί δεν εισπράττεται το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα? Ακούει κανείς με την μύτη? Έστω ότι υπάρχει ένας άνθρωπος που έχει πλέον στην μέση ηλικία μία πτώση της ακοής στις υψηλές συχνότητες και του κάθεται ένα ηχείο που "φωνάζει" λίγο ψηλά. Θα πρέπει οπωσδήποτε να πορευτει με ένα ηχείο τονικά ισορροπημένο που θα του φαίνεται λιγότερο ευφωνικο για να ικανοποιήσει το αντικειμενικά σωστό και όχι τις πραγματικές ανάγκες του?
Αγαπητέ Κωστα (έαρ) αν και γιατρός μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που απλοποιεις την νευροφυσιολογια του εγκεφάλου και πώς αυτή επιδρά σε όλες τις αισθήσεις και ερεθίσματα που επεξεργάζεται αυτός.
Ένα ενεργό ηχείο ή οποιοδηποτε κομματι της αλυσιδας,όσο καλά και αν μετράει, δεν κάθεται στο "γούστο" ενός ανθρώπου δεν θα του ακουστεί ποτέ καλά.
Αν η θέα μία λαμπιτσας που ανάβει είναι αυτή που διεγείρει τις αισθήσεις ενός ανθρώπου και τον κάνει να γουσταρει νομίζω ότι το θέμα τελειώνει κάπου εκεί.
Αν κάποιος δεν θέλει τα ενεργά ηχεία τύπου 310 στο σαλόνι του και προτιμάει τις ιταλιδες sonus faber γιατί αυτό τον φτιάχνει συνολικά, πάλι το θέμα τελειώνει εκεί.
Γενικά νομίζω ότι συμφωνούμε. Δεν μιλάμε για τα ευτράπελα του high end σαν τους υποστηρικτές καλωδίων κτλπ. Δεν νομίζω ότι έχουμε αρκετά μέλη στο φόρουμ που πιστεύουν σε αυτά.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Όταν αγοραζω παπούτσια θελω να τα δοκιμασω.Άλλο το 43 σε ΝΙΚΕ άλλο σε ADIDAS .Το ιδιο και στα παντελόνια στα πουκαμισα και σε πολλα αλλα.Δυο αυτοκίνητα με σχεδόν ιδια τεχνικα χαρακτηρηστικα (ιπποδυναμη κυβικα κλπ)είναι πολύ διαφορετικα στην οδηγηση.Στα στερεα λοιπον τι πιο φυσιολογικο απ το να θελεις να ακουσεις?Ενταξει θα το δουμε και το PDF.Αλλα....Εγω δεν πιστευω ότι καποιος αγοραζει μονο από το PDF .
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
Πολλοί διατυπώνουν την άποψη ότι ένα σετ με παθητικά ηχεία (με άριστες μετρήσεις) οδηγουμενα σωστά από ενισχυτικά σε ένα φροντισμένο χώρο θα παίξουν εξίσου καλά με ένα σετ ενεργά ηχεία ( που επίσης μετράνε καλά).
Αυτή η "άποψη" είναι μία μπούρδα ολκής. :fuckyou:

Δε γίνεται το παθητικό ηχείο με 1 ενισχυτή και με παθητικό κρος να παλέψει το ενεργό, που έχει 3-4 ενισχυτικά και ενεργό κρος, αν δε συνυπάρχει ψηφιακή είσοδος και dsp ισοσταθμιση, κλάφτα χαράμπαλε, ουδεμία σχέση τα μύδια με τα 'ρ**ιδια.

Δε γίνεται μάγκες, φοργκετ ιτ.:fuckyou:
[DOUBLEPOST=1475327354][/DOUBLEPOST]
Όχι μωρέ μία χαρά άνθρωπος είναι και έχει γράψει πολλά και έχει βοηθήσει στο φόρουμ. Απλά είναι λιιιιιγο δογματικος:p
Η φυσική να δεις πόσο δογματική είναι, και τα μαθηματικά. Καμία δημοκρατία ρε παιδάκι μου, δεν υπάρχει σεβασμός στην άλλη "άποψη". :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
Θα πρέπει οπωσδήποτε να πορευτει με ένα ηχείο τονικά ισορροπημένο που θα του φαίνεται λιγότερο ευφωνικο για να ικανοποιήσει το αντικειμενικά σωστό και όχι τις πραγματικές ανάγκες του?
Ναι.

Αν ήταν έτσι, τότε για κάθε άνθρωπο, εφόσον καθένας μας ακούει διαφορετικά λόγω διαφοράς κατασκευής του πτερυγίου του έξω ωτός αλλά και του έσω, θα έπρεπε να ισοσταθμίζεται κάθε στέρεο με την απόκριση ακοής του καθενός μας!
Ο εγκέφαλος λειτουργεί διαφορετικά στην αντίληψη των εισερχόμενων ακουστικών ερεθισμάτων από την απλή αναλογική καταγραφή που ίσως νομίζεις, κι ο μπουτχιας στην λειτουργία της ακοής το έχει ξεχειλωσει το θέμα, αλλά το διάβασμα είναι επίπονη διαδικασία, ενώ η διατύπωση "απόψεων", όχι..

Φυσικά, σε μεγάλη πτώση ακοής, τα σύγχρονα ακουστικά βαρηκοιας κάνουν και ισοσταθμιση, έχουν DSP. Ακόμα κι εκεί δηλαδή, δε χρειάζεται το στέρεο να έχει τζάμπα πρίμα. Βεβαίως ο κουφός δικαιούται να αγοράζει hi-end, διότι την υψηλή πιστότητα δε μπορεί να την αντιληφθεί, κι αυτό είναι ένα σημαντικό τμήμα της αγοράς του hi-end, οι κουφοι.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Ο εγκέφαλος λειτουργεί διαφορετικά στην αντίληψη των εισερχόμενων ακουστικών ερεθισμάτων από την απλή αναλογική καταγραφή που ίσως νομίζεις, κι ο μπουτχιας στην λειτουργία της ακοής το έχει ξεχειλωσει το θέμα, αλλά το διάβασμα είναι επίπονη διαδικασία, ενώ η διατύπωση "απόψεων", όχι..
Μερικές φορές...να μην πω όλες μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις prewrited απαντήσεις και απλά τις κάνεις paste. Ξαναλεω ότι εξεταζεις τρομερά μονομερώς το ζήτημα της ακουστικής αντίληψης, ειδικά σε ένα χομπιστα. Το εισερχόμενο ερέθισμα (input) ακουστικό στην προκειμένη περίπτωση κατά την μετάφραση του σε εξερχόμενο- αίσθημα,χαρας,ικανοποιησης κτλπ (output) επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.
Έτσι είναι η νευροφυσιολογια και έτσι λειτουργεί μέχρι και ή μετάφραση του πόνου.
Εσύ το ίδιο αίσθημα θα αποκομισεις ακούγοντας μουσική όντας χαρούμενος και το ίδιο όταν πχ μάθεις κάτι πολύ άσχημο για ενα φίλο σου?
Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι στον χομπιστα που λειτουργεί και το συναίσθημα και δεν είναι δουλειά όπως του ηχολήπτη υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες.
Εσύ το κοιτάς από την ακέραιη , αλάνθαστη μαθηματική και φυσική σκοπιά των πραγμάτων αλλά σε ένα κολοχομπυ που είναι ευχαρίστηση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οτι να ναι......:lolsign:
Στη θεωρια τα ενεργα ειναι μονη αληθεια
Στην πραξη στο σπιτι παθητικα ηχεια προ τελικους συνδεδεμενα με καλωδια....φτου και μακρια από εμας....interconnect
:help:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.559
Reaction score
37.837
..νταξ αν ειναι ετσι γουσταρω και γωω.................ασχετο.. λολ
Οτι να ναι......:lolsign:
Στη θεωρια τα ενεργα ειναι μονη αληθεια
Στην πραξη στο σπιτι παθητικα ηχεια προ τελικους συνδεδεμενα με καλωδια....φτου και μακρια από εμας....interconnect
:help:
αστα τωρα αυτα, πες μου τι εκανες με το πριονι ... το εκοψες το επιπλο ?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Χαχαχ
Οχι φτιαχνω αλλο επιπλο μικρο για να μπει πανω μονο ο λαμπατος γιατι εν τω μεταξθ το μεγαλο γεμισε με προ τελικους anthem για το home cinema
Ασε σε δουλειες να βρισκομαστε ομως μ αρέσει :D
Η ιδέα σου και το photoshop σου εχουν γραψει παντως:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
αίσθημα,χαρας,ικανοποιησης κτλπ
Απολύτως σεβαστό αυτό, αν είναι να χαίρεται ο χομπιστας βλέποντας τις συσκευές, πάω πάσο, το δέχομαι, το σέβομαι σαν επιλογή, και χαίρομαι και γω με τη δική σας χαρά, και απορω γιατί επανέρχεται το θέμα αφού απάντησε ήδη ο ημίθεος επί τούτου, εξηγώντας ότι αποτελεί άλλο χόμπι, και επιτρεψτε μου να προσθέσω και να εξηγήσω πως αυτό ακριβώς είναι το χόμπι του χάι εντ, αλλά δυστυχώς εγώ ασχολούμαι μόνο με το χάι φαϊ εδώ και μία 15-ετια γεμάτη, κι εσείς επιμενετε να προσπαθείτε να συνδεσετε αυτά τα δύο διαφορετικά χόμπι, επειδή έχουν και τα δύο σχέση με την αναπαραγωγή ήχου, όμως δυστυχώς η σύνδεση είναι ανεπιτυχής, το ένα έχει στόχο το μάτι και την ικανοποίηση διάφορων αισθήσεων (υπερηφάνειας, γοήτρου, επίδειξης, καλαισθησίας, κατοχης μηχανήματος από εταιρείες θρύλους, ευκολίας στην τραμπα, κλπ), ενώ το άλλο έχει στόχο μόνο την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, ουδεμία σχέση με χαρές και πανηγύρια..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.036
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top