Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Λοιπον παω σε γνωστο μαγαζι,κάθομαι και του λεω οτι ενδιαφέρομαι για ντακ.
Ερωτηση αντιπροσωπου: Τι ενισχυτη έχετε?
Σου λεει αμα υπαρχει πορτοφολι να παμε στο χαι εντ κατευθείαν:D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Εγω παλι εχω ακουσει διάφορα "κοπι-παστε" κατα καιρούς: Sennheiser, Neumann,... και,επιτέλους, τα naim προφέρονται νεημ, οπως το name!!!
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αν η θέα μία λαμπιτσας που ανάβει είναι αυτή που διεγείρει τις αισθήσεις ενός ανθρώπου και τον κάνει να γουσταρει νομίζω ότι το θέμα τελειώνει κάπου εκεί.
Συμφωνώ απολύτως, αλλά αυτό δεν είναι hi-fi. Είναι άλλο χόμπυ. Βέβαια, για να τα λέμε όλα δηλαδή, τα λεντάκια και τα φωτισμένα όργανα πάντοτε είχαν μια γοητεία, ειδικά στο ημίφως, ανεξαρτήτως της χρησιμότητος που παρέχουν. Γοητεία προς όλους, ακόμη και προς τους ακραιφνείς τεχνοκράτες.

(Θα είχε απίστευτη πλάκα, να διαδώσει κάποιος χαϊεντο-ρηβιούερ ότι τα μπλε led επηρεάζουν τη φάση του σήματος, να δεις για πότε θα εξαφανισθούν από τις προσόψεις των χαϊεντο-κουτιών)...
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Λοιπον παω σε γνωστο μαγαζι,κάθομαι και του λεω οτι ενδιαφέρομαι για ντακ.
Ερωτηση αντιπροσωπου: Τι ενισχυτη έχετε?
Σου λεει αμα υπαρχει πορτοφολι να παμε στο χαι εντ κατευθείαν:D
Παρόμοια φάση και σε εμένα: Πάω σε γνωστό μαγαζί (πολυόροφο) να αγοράσω CD player.
- Χαίρετε ενδιαφέρομαι για το Yamaha CD-S2000
- Τι ενισχυτή έχετε;
- Accuphase
- Α, δεν είναι αυτό το CD για τον ενισχυτή σας...
- Γιατί;
- Πρέπει να πάτε σε ένα πολύ καλύτερο (και ακριβότερο εννοούσε αλλά δεν το είπε...)
Και ήθελε να μού πουλήσει ένα Krell πολλών Κ ευρώ. :p

Τελικά πήρα το Yamaha CD-S2000 αλλά από άλλο μαγαζί.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τελικά προτίμησα να πάρω το Yamaha από άλλο μαγαζί παρόλο που δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Το παρήγγειλα και μού το έφερε μετά από 20 ημέρες. Ενώ ο πρώτος που ήθελε να μού πουλήσει το Krell είχε και το Yamaha ετοιμοπαράδοτο. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που είχα πάει στο πρώτο (το πολυόροφο) μαγαζί.

Ποιος έχασε; Εγώ που περίμενα 20 ημέρες ή ο άλλος που με έχασε από πελάτη;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ενώ ο πρώτος που ήθελε να μού πουλήσει το Krell είχε και το Yamaha ετοιμοπαράδοτο.Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που είχα πάει στο πρώτο (το πολυόροφο) μαγαζί.
Δεν πιστεύω να ήθελες εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
14494836_1862178544010470_2445741563295146532_n.jpg


Στη μέση hi-end επάνω σε ακίδες -φυσικά, σιγά που θα γλιτώνατε- και μπλε ζαρζαβατικά σε επικλινή ικριώματα ένθεν και ένθεν, χωρίς ακίδες. Τα πυραυλάκια είναι τα ηχεία του Mr. Spock.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
View attachment 63876

Το νέο trend στα αντικραδασμικά, παλέττες με ροδάκια.
Η ατιμη η αναγκη ... τι να κανει ο αθρωπος ,μπορει να 'χει τετοιο μαραφετι σπιτι του
d592070bf6efa344efbd12b199e9c0ccffbef21a.jpg

αμα ψαχνει να βρει το σουιτ σποτ ? που θα το μπαρκαρει ?
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Τώρα που το λες έχω μια όταν έψαχνα ηχεία για το home theater. Είχα πάει σε ένα μεγάλο μαγαζί δεν ξέρω πως με έκοψε ο ιδιοκτήτης και μου έδειξε κάτι ηχεία που ήταν ντέμο και μου έλεγε ποσο καλά παίζουν και είναι σαν καινούργια και τα κοιτάζω και στο ένα η μια του γωνία ήταν στραπατσαρισμένη και τα δυο είχαν γρατζουνιές και τα δυο τουΐτερ ήταν πατημένος οι θόλος μέσα. Του τα δείχνω και μου λέει δεν είναι τίποτα και θα τα φτιάξουμε και θα σου κάνω καλύτερη τιμή (50 ευρώ κάτω από την κανονική) κάπνιζε το πούρο του και μου έλεγε συνέχεια τόσα κατοστάρικα σου τα αφήνω γουστάρεις; Μετά μου δείχνει κάτι αλλά και έτσι οπως τα περιεγαζομουν για γρατζουνιές κατι χτύπαγε μεσα. Φέρνει κατσαβίδι ανοίγουμε και βλέπουμε το μαγνήτη που woofer να εχει φύγει. Μου λέει μην ανησυχεις θα του βάλουμε κόλλα και θα το κολλήσουμε. Γενικός μπακάλικο το καταστημα.
 



gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Ιστοριών συνέχεια:
Demo(ντέμο): η πιο ύπουλη και παραπλανητική λέξη στο χόμπι μας,φαντάζομαι οτι εχει τύχη σε όλους μας η πρόταση εμπόρου να αγοράσουμε το ντέμο σε προνομιακή τιμή.
Το ντέμο ενίοτε ειναι το εκθεσιακό (στην καλύτερη), μπορεί ομως και να ειναι συσκευή που εχει αλλάξει πολλα χερια με απρόβλεπτες,μερικές φορές,συνέπειες.
Το ντέμο πολλές φορές λειτουργούσε ως κράχτης,λόγω τιμής,και πάντα πουλιόταν.
Ακόμη και την εποχή των παχέων αγελάδων τα ντέμο ηταν πιο πολλα απο τις σφραγισμένες συσκευές.
Το εμπόριο συσκευών hi end μισεί το στοκαρισμα.(υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις).
Υπήρχε αντιπρόσωπος που δεν ειχε ποτέ ντέμο.
Ο λόγος ειναι οτι τις άνοιγε απο την κάτω πλευρά της συσκευασίας ;)(μου το εχουν διηγηθεί,δεν ειναι προσωπική διαπίστωση).
Συμπέρασμα(δικό μου):καλύτερα second hand παρά ντέμο
Επόμενο course ,τράμπα:D:gamer:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Πάντως το Spotify premium παίζει κλάσεις ανώτερα απο το βινύλιακο μου σύστημα που ειναι περίπου εκατό φορές ακριβότερο....

Όν τοπικ τώρα....
Πάω σε ένα μαγαζί κάτω Χαλάνδρι ...
Του λέω ο ενισχυτής δεν οδηγάει καλα τα ηχεία θέλω άλλον...
Τι ηχεία και ενισχυτή έχεις;
Αυτά....
Ααα;α όλα καλα, τα καλώδια φταίνε...
Έλα να σου δώσω καλώδια, θα καταλάβεις.....
Ευτυχώς το μαγαζί αυτό έκλεισε και ξανάνοιξε υπό νέα διεύθυνση....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Πάω σε μια μάζωξη του Avsite σε γνωστό μαγαζί.
Βάζει ένα δίσκο στο πικαπ και ακούμε κάτι κόρνες.
Όλοι κλείνουν τα μάτια σαν τους χάνους και ακούνε.
Σε παρακαλώ λέω του ιδιοκτήτη του μαγαζιού , βάλε και τα αλλά να τα ακούσουμε λιγουλάκι....
Θα τα βάλω μετά μου λεει...
Τα έβαλε στο τέλος 5-10λεπτα....
Ήταν αυτά.....


http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Home/Speakers/TAD+Speakers/Reference+One
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ο λόγος ειναι οτι τις άνοιγε απο την κάτω πλευρά της συσκευασίας ;)(μου το εχουν διηγηθεί,δεν ειναι προσωπική διαπίστωση).
Εχει συμβεί κατ επανάληψη απο συγκεκριμένο μαγαζί και με χαμηλότερης τιμής προιόντα.
Όμως υπάρχει και η άλλη πλευρά.
Μπροστά στον πελάτη ανοίχτηκε ,σφραγισμένος ενισχυτής τον οποίον αφού άκουσε ,ο ειδήμων, για 5 λεπτά , ζήτησε ν αγοράσει έναν σφραγισμένο.:headbang:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top