iPhone 6 to S7 Edge data transfer

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Καλησπέρα! Έχω χρόνια να ανοίξω θέμα στο avsite ή να κάνω κάποια ερώτηση και νιώθω μια μικρή συγκίνηση :) :).

Σκέφτομαι να περάσω για πρώτη φορά σε άλλο λειτουργικό μετά το ios.
Αλλά δεν είναι αυτός ο προβληματισμός μου γενικά, αλλά μια λεπτομέρεια που ίσως κάποιος σας να γνωρίζει ή να έχει αντιμετωπίσει.
Το iphone είναι 128gb και οι φωτογραφίες μου σαν αρχειο 97gb.
To S7 edge είναι 32gb και εννοείται πως θα πάρω και μια microsd καρτα, 128 gb το λιγότερο.

Τώρα, στο πρόβλημα. Βλέπω πως είναι εύκολη διαδικασια η μεταφορά δεδομένων ΑΛΛΑ πουθενα δεν βρήκα κάποιον που να εχει δοκιμασει να μεταφέρειτόσο μεγάλα αρχεία και αριθμό φωτογραφιών απο το iphone ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην καρτα του Edge.

Γίνεται; Δίνει επιλογή την στιγμή της μεταφοράς όλος ο φάκελος με τις φωτογραφίες να πάει στην κάρτα;
Αν ναι, υπέροχα, αλλάζω αυριο. Αλλιως μου είναι τελείως άχρηστη διαδικασία και θα πρέπει να παραμεινω σε iphone αγοράζοντας ενα (πανάκριβο και good but not great) iphone7 με 256gb.
Στο youtube, ότι βιντεο βρήκα έχει να κάνει με μεταφορές 3-4 gb το max όποτε δεν έβγαλα άκρη και όπου ρώτησα, κανένας δεν ειχε αντίστοιχη εμπειρία μεταφοράς αρχείων με τετοιο μεγεθος. Ετσι λοιπόν ως τώρα δεν έχω μια σίγουρη και θετική απάντηση.
:) Ελπίζω στην βοήθεια σας. Ευχαριστώ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Θα προτιμούσα να συνδέσω την κάρτα στο τηλέφωνο ώστε να φτιάξει φακέλλους, μετά να τη συνδέσω σε computer για τη μεταφορά των αρχείων και ξανά στο κινητό.
 


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Τώρα, στο πρόβλημα. Βλέπω πως είναι εύκολη διαδικασια η μεταφορά δεδομένων ΑΛΛΑ πουθενα δεν βρήκα κάποιον που να εχει δοκιμασει να μεταφέρειτόσο μεγάλα αρχεία και αριθμό φωτογραφιών απο το iphone ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην καρτα του Edge.

Γίνεται; Δίνει επιλογή την στιγμή της μεταφοράς όλος ο φάκελος με τις φωτογραφίες να πάει στην κάρτα;
Νομίζω πως αν πριν τη μεταφορά αποθηκεύσεις τις φωτογραφίες σου σε έναν υπολογιστή και τις σβήσεις από το iPhone (για να μην τις τοποθετήσει όπου θέλει το Android) μετά μπορείς να τις γράψεις στην κάρτα μνήμης.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
i να χαθείς ρε.:p
χαχαχα
[DOUBLEPOST=1474235994][/DOUBLEPOST]
Θα προτιμούσα να συνδέσω την κάρτα στο τηλέφωνο ώστε να φτιάξει φακέλλους, μετά να τη συνδέσω σε computer για τη μεταφορά των αρχείων και ξανά στο κινητό.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μολις τελειωσα το chat με το support τμημα της Samsung και μου ειπαν ακριβως το ίδιο. Δεν υπάρχει η επιλογή να μεταφερθούν στην κάρτα. Βέβαια αυτό στην περιπτωσή μου τελικά, είναι πραγματικά δύσκολο. Γιατί εγώ θέλω να έχω ακριβως το camera toll του iphone και όχι να ψάχνω μέσα σε 250gb φωτογραφιών και βίντεο από ολα τα μέσα (κινητο , φωτογραφική και βιντεοκάμερα) για να περάσω ΜΙΑ ΜΙΑ πρακτικά αυτές που θέλω.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Νομίζω πως αν πριν τη μεταφορά αποθηκεύσεις τις φωτογραφίες σου σε έναν υπολογιστή και τις σβήσεις από το iPhone (για να μην τις τοποθετήσει όπου θέλει το Android) μετά μπορείς να τις γράψεις στην κάρτα μνήμης.
Σε ευχαριστώ! Ναι , κάτι τετοιο τελικά ισχύει...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Γιώργο, ρίξε και μία ματιά στο Syncios Mobile Transfer. Νομίζω ότι το κάνει. Το χρησιμοποιώ σποραδικά για διάφορες μεταφορές data και το έχω προτείνει σε φίλους για να αποφεύγω το support. :D
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Γιώργο, ρίξε και μία ματιά στο Syncios Mobile Transfer. Νομίζω ότι το κάνει. Το χρησιμοποιώ σποραδικά για διάφορες μεταφορές data και το έχω προτείνει σε φίλους για να αποφεύγω το support. :D
Αλεξ σε ευχαριστώ!! Αν και δεν νομιζω να βγαινει για Mac.
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Επανέρχομαι στο θέμα διότι τελικά δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απλό να περάσεις απο το ένα συστημα στο άλλο εαν θες να κρατήσεις data απο το παλιό.

"Έφαγα" πόσες ώρες να περάσω στην sd κάρτα τα βίντεο απο το iPhone μου (και ηταν πολλάαα gb) για να ανακαλύψω πως το S7 βλέπει κανονικά όλες τις φωτογραφίς αλλά δεν βλέπει τα βιντεο γιατι δεν υποστηρίζει το .MOV αρχειο που είναι το default video format του iPhone.
Εννοείται πως τους ρωτας στην Samsung και δεν εχουν ιδεα. "Κανε reset, restore, μα πρέπει να ειναι τα παντα στην Συλλογη κλπ". Ασχετοι.

Κάποια ιδέα κύριοι? Γιατι δυστυχώς είναι μεγάλος ο όγκος των δεδομένων για να πάω σε μετατροπή με software που θα πρέπει να αγοράσω καθότι κάτοχος mac.
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Σε ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω!
[DOUBLEPOST=1475098309][/DOUBLEPOST]Όλα καλά εως απίστευτα σε αυτή τη συσκευή. Εκτός απο το γεγονος πως δεν ειναι απόλυτα ομαλή η μετάβαση από iphone και δυστυχώς για μένα που ήταν το σημαντικότερο κριτήριο αγοράς, το βιντεο του. Όσο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ φωτογραφική έχει , τόσο ανεπαρκές για να μην πως κακό, όχι θα το πω, κακό βίντεο έχει σε σχέση με το iphone.
Πάει για πώληση μετά απο μια εβδομάδα...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σε ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω!
[DOUBLEPOST=1475098309][/DOUBLEPOST]Όλα καλά εως απίστευτα σε αυτή τη συσκευή. Εκτός απο το γεγονος πως δεν ειναι απόλυτα ομαλή η μετάβαση από iphone και δυστυχώς για μένα που ήταν το σημαντικότερο κριτήριο αγοράς, το βιντεο του. Όσο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ φωτογραφική έχει , τόσο ανεπαρκές για να μην πως κακό, όχι θα το πω, κακό βίντεο έχει σε σχέση με το iphone.
Πάει για πώληση μετά απο μια εβδομάδα...
Πέστα ρε άνθρωπε.
Ανέκαθεν το βίντεο στην Samsung ήταν για τα μπάζα. Μας έχουν τρελάνει όλοι οι άσχετοι reviewers με τις παπαριες τους. Θα τρελαθούμε με αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε δηλαδή. Μόνο άσχετος ή πληρωμένος κρίνει έτσι.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Κι εγω το Πάσχα πηρα το s7 edge μετα απο iphone 6 το οποιο κρατησα 3-4 μηνες παραλληλα για να κανω πληρη μεταφορα
οντως ειναι δυσκολη η μεταβαση ακομα απο το ενα λειτουργικό στο αλλο ακομα και σε πιο απλα πραγματα
Μια εφαρμογη που βοηθαει πολυ ειναι η εξης
Send anywhere (file transfer)

Σαν hardware οπως οθονη το s7 edge ειναι καλυτερο σαν software ενα ειδικα jaibreak iphone ειναι best of all
Οσον αφορα τις φωτογραφιες και τα βιντεο του Samsung ειναι σαν ψευτικες η με photoshop
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Επανέρχομαι στο θέμα (όχι ακριβως όπως ξεκίνησε) γιατί ανακάλυψα πως το θέμα με την περίεργη ποιότητα στα βίντεος θα μπορούσε να είναι πιθανότατα χαρακτηριστικό της συσκευής ή όμως και βλάβη.
Διότι ήταν έντονο.

Πριν το πάω στο σερβις παρατήρησα την εξαιρετικά καλύτερη απόδοση της καταγραφής από third party app. Όποτε, το camera app της samsung ή είναι για πέταμα ή απλά είχε "χτυπήσει" στην δική μου συσκευή.
Για σιγουριά λοιπόν, το πάω στο σερβις της samsung και τους αναφέρω πως έχει έντονο κομπρεσάρισμα και φλικερινγκ στα σκοτεινα.
"Μαλιστα κύριε, θα το τσεκάρουμε κυριε"
Την επόμενη παραλαμβανω με το καρτελακι να γραφει "αναπρογραμματισμος συσκευης".
Οκ λέω software θεμα, ασήμαντο.
Το δοκιμάζω στο σπίτι και εννοειται πως δεν ειχε καμία βελτίωση στην ποιότητα εικόνας. Με την μεγάλη διαφορά πως τώρα υπήρχαν ηχητικές παρεμβολές από ηλεκτρονικούς ήχους και tones κατα την διάρκεια του βίντεο που περνούσαν στην καταγραφή. Έγραφα τοπίο και ακουγόντουσαν σκόρπιοι ήχοι σαν να γίνεται μάχη στο star wars :) .

Εντάξει λέω, τα έκαναν σκ@τ@ στον αναπρογραμματισμό...
Πάλι πίσω.
Ρομποτική απάντηση "μάλιστα κύριε, θα το κοιτάξουμε κύριε κλπ κλπ"
Το παραλαμβάνω την επόμενη μέρα με το καρτελάκι να γράφει πλέον " Αντικατάσταση κεντρικής πλακέτας"
Ααα... "πολύ ωραία τα εφεραν λέω απο μέσα μου", να περάσουν αρκετές μέρες από το 7ημερο του DOA με τον "αναπρογραμματισμό"...
Τέλος πάντων, λέω δεν θα χαλαστώ θα ξεκινήσω να περνάω επαφες μνμτα φωτογραφιες κλπ κλπ να χαρώ το καινούριο μου κινητακι.
Και σήμερα που πάω να τραβήξω βίντεο, στο πρώτο μα στο πρώτο, πάλι "μπλιπ μπλιπ ", "ζαπ ζαπ" και ένα σωρό διαστημικοί ήχοι.
Παίρνω τηλέφωνο και με το που ακούω το ρομπότ πάλι " μάλιστα κύριε, να το κοιτάξουμε κύριε" μου ήρθε να ξεχάσω την αστική μου ευγένεια και να αρχίσω τα "κερια κ λιβανια".

Εδώ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ η ανεπάρκεια του προσωπικού. Γιατι άλλο το να μην μπορεις να επιδιορθώσεις κάτι και τελείως ξεχωριστό να μην το ελέγχεις πριν το παραδώσεις πίσω. Για δεύτερη φορά. Και εγώ να χάνω ώρες για να πηγαινοέρχομαι.

Δεν θέλω ούτε να μειώνω τους επαγγελματίες (και ας κάνουν λάθη, όλοι μας κάνουμε) , ούτε να προβώ σε πράξεις που θα θέσουν σε κίνδυνο την θέση τους σε μια εταιρία,

Θα φταίω όμως εγω εαν καταγγείλω το συγκεκριμένο υποκατάστημα σερβις στη μαμα εταιρία;
Θα φταίω αν τους κάνω ιστορία ,σκεπτόμενος απλώς λογικά (και όχι καχύποπτα) για την σημαντική καθυστέρηση στην αναγνώριση του HARDWARE προβλήματος (όπως οι ίδιοι δήλωσαν τελικά) σε ένα κινητό 11 ημερών;




PS ( και με iphone είχα πολλά προβλήματα στην πορεία των χρόνων και το σερβις τους ήταν ανεπαρκες κάποιες φορές. Το δηλώνω για να μην νομιζει κάποιος πως φανμποιζω ή κατηγορώ μία μόνο συμπεριφορά)
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Ανεφερε και το καταστημα να ξέρουμε να το αποφύγουμε.
Εγώ πηγαίνω εδώ και χρόνια στην smartec στο Χαιδαρι.
Μου πέφτει λίγο μακρυά, αλλά λόγω του 1 hour service, ξεμπερδεύω μία και έξω.
Όσοι γνωστοι μου επίσης το έχουν επισκεφτεί, λένε τα καλύτερα.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ανεφερε και το καταστημα να ξέρουμε να το αποφύγουμε.
Εγώ πηγαίνω εδώ και χρόνια στην smartec στο Χαιδαρι.
Μου πέφτει λίγο μακρυά, αλλά λόγω του 1 hour service, ξεμπερδεύω μία και έξω.
Όσοι γνωστοι μου επίσης το έχουν επισκεφτεί, λένε τα καλύτερα.
Είναι το samsung service στην Κηφισιά. Ούτε απ' εξω πλέον. Ο υπάλληλος (!!!!) στο Kaizershop μου έδωσε μια λύση που λειτούργησε και προφανως δεν ειχαν ΙΔΕΑ οι του service.
Αλλά δυστυχώς το βασικό πρόβλημα παραμενει και έτσι θα πάω στο Χαιδάρι. Είμαι ΠΟΛΥ απογοητευμένος γιατί εαν εξαιρέσουμε το θέμα με την καταγραφή βίντεο (που τελικά δεν είναι χαρακτηριστικό του S7 αλλά έχει ξεκάθαρα θέμα η δική μου συσκευή με την κωδικοποίηση των βίντεο αρχείων με αποτέλεσμα άθλιο κομπρέσιον και color banding στον ουρανό , επιφάνειες κλπ) το S7 edge είναι μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ συσκευή μακράν καλύτερη στο σύνολο της απο το iPhone 6+ που έχω.
Αυτά :)
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top