Πρόβλημα με BENQ MP522ST

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους!

Ξαφνικά ο παραπάνω προβολέας δεν μπορεί να συνδεθεί με τον υπολογιστή μου! Για την ακρίβεια εναλλάσσει συνεχώς τα μηνύματα searching και source detect σαν να βρίσκει και να χάνει συνεχώς τη σύνδεση. Είναι συνδεδεμένος μέσω VGA. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο και με άλλο υπολογιστή τίποτα!

Να αναφέρω επίσης ότι ο προβολέας έβγαλε και μήνυμα για την λάμπα ότι ξεπέρασε τις ώρες της (και μάλιστα προμηθεύτηκα και λάμπα από Κίνα!) αλλά πιστεύω ότι είναι μάλλον άσχετο με το πρόβλημα γιατί η homepage του προβολέα φαίνεται κανονικά. Μπήκα κιόλας στις ρυθμίσεις και έκανα reset στις ώρες και δεν ξαναέβγαλε το μήνυμα. Έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Φαίνεται σαν πρόβλημα της εισόδου vga του βιντεοπροβολέα.

Δοκίμασε τις άλλες εισόδους, video και s-video για να σιγουρευτείς.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα σε όλους!

Ξαφνικά ο παραπάνω προβολέας δεν μπορεί να συνδεθεί με τον υπολογιστή μου! Για την ακρίβεια εναλλάσσει συνεχώς τα μηνύματα searching και source detect σαν να βρίσκει και να χάνει συνεχώς τη σύνδεση. Είναι συνδεδεμένος μέσω VGA. Δοκίμασα με άλλο καλώδιο και με άλλο υπολογιστή τίποτα!

Να αναφέρω επίσης ότι ο προβολέας έβγαλε και μήνυμα για την λάμπα ότι ξεπέρασε τις ώρες της (και μάλιστα προμηθεύτηκα και λάμπα από Κίνα!) αλλά πιστεύω ότι είναι μάλλον άσχετο με το πρόβλημα γιατί η homepage του προβολέα φαίνεται κανονικά. Μπήκα κιόλας στις ρυθμίσεις και έκανα reset στις ώρες και δεν ξαναέβγαλε το μήνυμα. Έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει;


Έχετε αλλάξει τις αναλύσεις;

Εαν θέλετε δείτε εαν κλειδώνει σε ανάλυση 800χ600 που είναι vesa αναλυση ή την αμέσως επόμενη.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!
Δοκίμασα την είσοδο video με ένα DVD και παίζει. Με τη VGA δοκίμασα όλες τις πιθανές αναλύσεις σε δύο λάπτοπ και εξακολουθεί να μη συνδέεται. Εναλλάσσει συνέχεια τα μηνύματα all source searching και source detect χωρίς να κάνει σύνδεση. Έχει χαλάσει μάλλον η είσοδος VGA; Μπορώ να πάω και σε ένα γενικό τεχνικό (για τηλεοράσεις κτλ.) ή πρέπει να ψάξω service για προβολείς;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από όλες τις πιθανές δοκιμές φαίνεται ξεκάθαρα ότι η vga είσοδος έχει το πρόβλημα. Με s-video συνδέεται κανονικά αλλά δεν μπορεί να απεικονίσει σωστά ανάλυση 1024 x 768 που μου είναι απαραίτητη λόγω της χρήσης συγκεκριμένου εκπαιδευτικού υλικού. Οπότε χρειάζεται επισκευή. Μίλησα με κάποιον τεχνικό αλλά και με τεχνικό της αντιπροσωπείας και με... αποθάρρυναν λέγοντας μου ότι μάλλον είναι πρόβλημα της πλακέτας και δεν θα συμφέρει η επισκευή. Παλιότερα όμως που είχα πρόβλημα με το DMD chip πάλι μου είχαν πει ότι δεν αξίζει και μετά από πολύτιμη βοήθεια κάποιου φίλου εδώ στο forum προμηθεύτηκα το κατάλληλο chip και έκανα την αλλαγή μόνος μου με μικρό κόστος! Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει κάποια λύση; Μήπως υπάρχει κάποιος τεχνικός στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσατε να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top