ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΜΠΕΣ

Μηνύματα
45
Reaction score
7
Για τις JJ οντως το εχω ακουσει και εγω πως ειναι εξαιρετικες.. και value for money, μαλλον θα τις κρατησω τις jj και θα ψαξτω μονο με τις προ.

με προβληματισε ο φιλος παραπανω που εγραψε πως οτι και αν βαλω σε σχεση με τις no name κινεζικες θα μου φανει ο ηχος αναιμικος.. η αληθεια ειναι πως οι προτιμησεις μου απεχουν απο τις αναιμικες ακροασεις. θελω ζωντανο πλουσιο με 3d soundstage και παχιες γλυκες μεσαιες ο λεπτος ηχο δεν θελω.

εχει ακουσει καποιος λαμπες προ με τα παραπανω χαραστηριστικα?
Λοιπον, αν δε ψαχτεις με el34 (και καλα θα κανεις) δινεις χρημα μονο για (καλη οικονομικη για αυτο που θες) tung sol πχ. Aν εχεις χρημα mullard nos και ησυχαζεις μεχρι ''νεωτερας''. Τωρα ο καθενας μας μπορει να προτεινει αμετρητες...μη μπεις στο τριπακι αυτο. Και το αναιμικο που ειπε ο φιλος μαλλον εννοει οχι τοσο τονισμενα ακρα πανω και κατω. λιγοτερο ''boost'' νομιζω εννοει το οποιο ισχυει αλλα δε σημαινει οτι χανεις, μαλλον κερδιζεις μεσαια περιοχη και ηρεμη ακροαση. Και επισης για τις sylvania θελει πολλη προσοχη απο που αγοραζεις και γνωμη μου οτι αν ακους κατι περα απο ροκ ν ρολλ (πχ τζαζ αμερικανα παλιες σοουλ παραγωγες) δε θα πολυευχαριστηθεις τη μεσαια περιοχη. Δικο μου γουστο καταθετω και οπως ειπα και πριν δεν μπαινω στο ''πιες ειναι καλυτερες'', αλλα τι μου αρεσει. ελπιζω να βρεις ακρη, να μη μπλεχτεις σε ατερμονα εξοδα και δοκιμες, ειναι πιο απλα τα πραγματα.
 



Μηνύματα
457
Reaction score
76
Παιδιά με μια λέξη.. απογοήτευση… και πάντα σε σύγκριση με τις noname made in china:

1.Τετράδα tungsol : υπερ : λίγο παραπάνω ευκρίνεια και ανάλυση, αλλά όλα τα άλλα κάτω
Περισσότερο θόρυβος, τονισμένα άκρα, χάθηκε η ζεστασιά με λίγα λόγια ήρθαν τα όργανα πιο
μπροστά, σκληρός και επιθετικός ήχος.

1. 2.sylvania nos + 2 tungsol : ίσιωσαν τα πράγματα διορθωθήκαν τα παραπάνω αλλά όχι σε
σημείο που να αξίζει την αλλαγή αλλά και τα λεφτά των nos κατά την γνώμη μου


3. 2 sylvania nos + 2 noname κινέζικες : η λάσπη η ίδια.. δεν γράφω παραπάνω..

Οι ακροάσεις έγιναν με κλασική μουσική αλλά και jazz μικρά σύνολα

Εν τέλει έβαλα τις δικές μου ξανά…

Μερικές photo bonus και τα σχόλια δικά σας…
 

Attachments


I

iason

Guest
Καλησπέρα , αφησε τις να παιξουνε 20 ωρες ( εαν δεν το εχεις κανει ) και υστερα βγαλε συμπερασμα.
Φιλικά Ιασων:)
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Καλησπέρα , αφησε τις να παιξουνε 20 ωρες ( εαν δεν το εχεις κανει ) και υστερα βγαλε συμπερασμα.
Φιλικά Ιασων:)
η αληθειια ειναι πως δεν εχουν κανει brake in αλλα ποσο διαφορετικος θα γινει δλδ ο ηχος.... μου αρεσει κατι ποιο ζεστο... μακαρι να μπορουσα να βω να ακουσω και καμια mullard..
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
η αληθειια ειναι πως δεν εχουν κανει brake in αλλα ποσο διαφορετικος θα γινει δλδ ο ηχος.... μου αρεσει κατι ποιο ζεστο... μακαρι να μπορουσα να βω να ακουσω και καμια mullard..[/QU
εισαι σιγουρος οτι δε φταιει κατι αλλο?
''λιγο'' υπερβολικο ακουγεται αυτο που λες...
που τις αγορασες τις λαμπες? αστες να παιξουν καμια βδομαδα. δηλαδη θελω να πω οτι τετοια απογοητευση οτι και να εβαζες δε θα την ειχες...ειμαι σιγουρος οτι οι καινουργιες δε μπορει να ειναι κακες.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας του πωλητη ουτε κατι αλλο.. απλα δεν μου αρεσαν και μαλιστα με διαφορα, οντως δεν επαιξαν πανω απο 2 ωρες.... δεν λεω ως οι tungsol η οι συγκεκριμενες tungsol ειχα καποιο λειτουργικο προβλημα.. ειναι καθαρα θεμα γουστου και φυσικα φοβαμαι μην τις αδικησω (για το στρωσιμο μιλαω).
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας του πωλητη ουτε κατι αλλο.. απλα δεν μου αρεσαν και μαλιστα με διαφορα, οντως δεν επαιξαν πανω απο 2 ωρες.... δεν λεω ως οι tungsol η οι συγκεκριμενες tungsol ειχα καποιο λειτουργικο προβλημα.. ειναι καθαρα θεμα γουστου και φυσικα φοβαμαι μην τις αδικησω (για το στρωσιμο μιλαω).
γνωμη μου οτι αν τις αφησεις κ ξεκουρασεις το αυτι σου, σε λιγες μερες θα ειναι αλλιως.
δηλαδη ο ενισχυτης φτιαχτηκε για κινεζικες νο νεημ λες? δε νομιζω... παντως οπωσδηποτε να τις ακουσεις σε μερικες μερες ξανα. και γραψε τοτε πως ακουγονται. καντο σαν πειραμα.
 

I

iason

Guest
δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας του πωλητη ουτε κατι αλλο.. απλα δεν μου αρεσαν και μαλιστα με διαφορα, οντως δεν επαιξαν πανω απο 2 ωρες.... δεν λεω ως οι tungsol η οι συγκεκριμενες tungsol ειχα καποιο λειτουργικο προβλημα.. ειναι καθαρα θεμα γουστου και φυσικα φοβαμαι μην τις αδικησω (για το στρωσιμο μιλαω).
Αγαπητέ φίλε μη βιάζεσαι με 2 ώρες δεν έδειξαν οι λάμπες το χαρακτήρα Τους πάνω στο σύστημα σου. Εγώ έχω ting sol kt120 στο τελικό στάδιο και μια tung sol 6sn7 στην προενισχυση. Γενικά σα λάμπες ειναι καλές βέβαια είναι και θέμα γούστου.
 

Z

Zdimis

Guest
ελεος ,με 2 ωρες πας να βγαλεις κ συμπερασμα,αν σου αρεσει το ζεστο δεν ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ JJ.Ν Και ναι θα δεις μεγαλη διαφορ στις 50 ωρες,α λλα ελεγες οτι σου ελειπε αναλυση κ τωρα σου λειπει ζεστασια.Δικος μας εισαι καλωςηλθες στον κοσμο της νευρωσης που προκαλει το ταξιδι των ηλεκτρονιων στο γυαλι :)
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
ελεος ,με 2 ωρες πας να βγαλεις κ συμπερασμα,αν σου αρεσει το ζεστο δεν ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ JJ.Ν Και ναι θα δεις μεγαλη διαφορ στις 50 ωρες,α λλα ελεγες οτι σου ελειπε αναλυση κ τωρα σου λειπει ζεστασια.Δικος μας εισαι καλωςηλθες στον κοσμο της νευρωσης που προκαλει το ταξιδι των ηλεκτρονιων στο γυαλι :)
Καλημέρα σε όλους από το λαβύρινθο της λάμπας..

Μου έλειπε ανάλυση ναι, και πήρα ανάλυση ένα 10% όμως όλα τα άλλα ήταν κάτω οπότε η ζυγαριά έγειρε πως την ακατάλληλη πλευρά.. σίγουρα θέλουν στρώσιμο αλλά τα χαρακτηριστικά της δεν φαίνονται από την πρώτη στιγμή? Δηλαδή αυτό που εισέπραξα στις πρώτες ώρες (ψυχραδα-επιθετικοτητα-τονισμενα άκρα).

Ασε που να νομίζω πως μετα από 20-40 ώρες στρώσιμο απλώς θα τις έχει συνηθίσει το αυτί μου…
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ολα οσα εχουν λεχθει ειναι σωστα.Και αυτα που προσεξε ο VLADIMIROS και το οτι θελουν στρωσιμο που θα βελτιωσει τα πραγματα κυριως σε θεμα χαμηλων και πλουσιοτητας με την εννοια των καλυτερων αρμονικων και λιγοτερης επιθετικοτητας.Χωρις να θελω να αποτρεψω τον VLADIMIROS να πειραματιστει,εχω την εντυπωση οτι πειραματιζομενος,θα καταληξει στα "ιερα τερατα" των NOS.Δεν ειναι καθολου τυχαια και καθολου placebo τα σχολια οσων καταληγουν εκει.Εχω δοκιμασει απο 12ΑΧ7,12ΑΤ7,12ΑU7 ολες τις νεας παραγωγης και σχεδον ολες τις παλιες και παντοτε κρινω χωρις προκαταληψεις.ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτα που λεγονται για τα "ιερα τερατα" ειναι αληθεια :):( . Mullard,Telefunken,Philips (Ολλανδιας) ,Brimar οι "μεγαλοι Ευρωπαιοι παικτες" , RCA,GE,Raytheon οι Αμερικανοι, και μερικοι αλλοι, κι ας λεγονται διαφορα.Καμια νεας παραγωγης δεν φτανει ως εκει.Ειναι αποψη μου οτι μερικα πραγματα δεν εχουν "αποκρυπτογραφηθει" ακομη πληρως απο τους νεους κατασκευαστες σε οτι αφορα τις παλιες λαμπες.Πανε καλα,αλλα ακομη εχουν δρομο.
Θα προσθεσω μονον 2-3 νεους κατασκευαστες,και αυτοι ειναι οι δυο Κινεζοι, PSVANE και TJ Full Music,και η JJ.Οι Κινεζικες του VLADIMIROS δεν ειναι ανωνυμες, ειναι της SHUGUANG και δεν ειναι για πεταμα.Aπ'εκει και περα για μενα ειναι οι πιο πανω παλιες (NOS απο αξιοπιστο προμηθευτη).Εχω παρει πολλες ακομη και μεταχειρισμενες σε καλη κατασταση και εχω μεινει εκπληκτος απο την αντοχη τους.Η χρηση των παλιων ονοματων λυχνιων δεν εχει καμια σχεση με τις original παλιες λαμπες.Ολες της New Sensor ειναι Ρωσικες και φτιαχνονται στο ιδιο εργοστασιο της Sovtek.Απο αυτες και μιλωντας μονον για 12AX/T/U7 ,θα ελεγα οτι οι Gold Lion ειναι οι καλυτερες αλλα και οι πιο ακριβες απο την Ρωσια.
Αυτα εν ολιγοις , ειναι τα συμπερασματα μου απο τις εμπειριες μου.Μακαρι να ειχα λαθος ............
@ VLADIMIROS , οι Mullard 12ΑΤ7 που χρησιμοποιεις υπαρχουν σε αφθονια και σε εξαιρετικες τιμες,οπως και οι RCA black plate.Δεν θα προτεινω αλλες 12ΑΤ7 ,για μενα αυτες οι δυο καλυπτουν ολα τα "γουστα".Και PSVANE απο τις νεες.
 
Last edited:

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Ο προμηθευτής μου ανέφερε όσον αφορά το στρώσιμο πως στην αρχή θα δω τον χαρακτήρα της λάμπας και όσο και να στρώσει δεν σημαίνει πως θα αλλάξουν τα κύρια χαρακτηριστικά της… όντως οι No name είναι οι shuguang οι οποίες είναι αρκετά φθηνές 5-6ευρ μέσο όρο..

Αν λοιπόν οι λάμπες έχουν ηχητική υπογραφή και κατά την δική μου άποψη όταν οι tungsol είναι ψυχρές, σκεπτόμενοι ως βάση το παραπάνω περί ψυχρότητας τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω από νέας η nos κοπής διάβασα κάπου πως οι mullard είναι γενικά ζεστές λάμπες οι Genalex επίσης.


Εν τέλει παρόλο που μπορεί από κάποιους να θεωρείται ταλαιπωρία όλο αυτό, χαίρομαι ιδιαίτερα που με την αλλαγή μιας λάμπας αλλάζω τον ήχο και δεν βαριέμαι…
 

Μηνύματα
45
Reaction score
7
γιατι δε πας στον τσακιριδη να σου πει τη γνωμη του για την αλλαγη λαμπας? αυτος ξερει πως εχει μετρησει πολικοτητες κλπ. αν ειναι η ''ιδεα'' σου οτι δεν παιζουν καλα θα ισιωσει. αν παλι θες ποικιλια μπορεις να δοκιμασεις και mullard nos που σιγουρα θα παιζουν καλυτερα, αλλα μη ριξεις χρημα αν δε σιγουρευτεις. πρεπιπτοντως τις τελευταιες 2 μερες πολλοι εχουν παραπονα για το πως ακουν τα συστηματα τους...δε ξερω, αν και απο δω υπαρχει τετοια παρατηρηση...λεω τωρα...
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
γιατι δε πας στον τσακιριδη να σου πει τη γνωμη του για την αλλαγη λαμπας? αυτος ξερει πως εχει μετρησει πολικοτητες κλπ. αν ειναι η ''ιδεα'' σου οτι δεν παιζουν καλα θα ισιωσει. αν παλι θες ποικιλια μπορεις να δοκιμασεις και mullard nos που σιγουρα θα παιζουν καλυτερα, αλλα μη ριξεις χρημα αν δε σιγουρευτεις. πρεπιπτοντως τις τελευταιες 2 μερες πολλοι εχουν παραπονα για το πως ακουν τα συστηματα τους...δε ξερω, αν και απο δω υπαρχει τετοια παρατηρηση...λεω τωρα...
Μπορει να ειναι οι κρυες νυχτες τιου χειμωνα υπευθηνες..:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω από νέας η nos κοπής διάβασα κάπου πως οι mullard είναι γενικά ζεστές λάμπες οι Genalex επίσης.
Νεας παραγωγης PSVANE,TJ
ΝΟS Mullard,Philips
Αν εννοεις NOS GENALEX αν βρεις θα σε αποκεφαλισουν :p ασε που πολλες GENALEX & MARCONI τις εφτιαχνε η Mullard για λογαριασμο τους.
Να ξαναπω οτι ειδικα οι 12ΑΤ7 που σε ενδιαφερουν,οι NOS Mullard ειναι φθηνοτερες απο τις ακριβες νεας παραγωγης Ρωσικες οπως οι Gold Lion (Genalex)
Οσον αφορα το σχολιο οτι οι Mullard ειναι "ζεστες" να πω οτι ειναι απο τις πιο καθαρες σε ηχο λαμπες,αλλα χωρις να τσιριζουν(κακως νοουμενη καθαροτητα κλπ) και με χαμηλες που ονειρευονται πολλες λαμπες νεες και παλιες,εχουν επισης πολυ σωστες αρμονικες,κατι αντιθετο με αυτο που ηδη εχεις διαπιστωσει/βιωσει με αυτες που δοκιμασες ως τωρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Νεας παραγωγης PSVANE,TJ
ΝΟS Mullard,Philips
Αν εννοεις NOS GENALEX αν βρεις θα σε αποκεφαλισουν :p ασε που πολλες GENALEX & MARCONI τις εφτιαχνε η Mullard για λογαριασμο τους.
Να ξαναπω οτι ειδικα οι 12ΑΤ7 που σε ενδιαφερουν,οι NOS Mullard ειναι φθηνοτερες απο τις ακριβες νεας παραγωγης Ρωσικες οπως οι Gold Lion (Genalex)
Οσον αφορα το σχολιο οτι οι Mullard ειναι "ζεστες" να πω οτι ειναι απο τις πιο καθαρες σε ηχο λαμπες,αλλα χωρις να τσιριζουν(κακως νοουμενη καθαροτητα κλπ) και με χαμηλες που ονειρευονται πολλες λαμπες νεες και παλιες,εχουν επισης πολυ σωστες αρμονικες,κατι αντιθετο με αυτο που ηδη εχεις διαπιστωσει/βιωσει με αυτες που δοκιμασες ως τωρα.
Να ψωνισω απο εδω αφοβα δηλαδη? την παρακατω....

http://www.mullardtubes.com/Mullard-ECC81-12AT7-CV4024/?id=0&Productid=152
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
γιατι δε πας στον τσακιριδη να σου πει τη γνωμη του για την αλλαγη λαμπας? αυτος ξερει πως εχει μετρησει πολικοτητες κλπ. αν ειναι η ''ιδεα'' σου οτι δεν παιζουν καλα θα ισιωσει. αν παλι θες ποικιλια μπορεις να δοκιμασεις και mullard nos που σιγουρα θα παιζουν καλυτερα, αλλα μη ριξεις χρημα αν δε σιγουρευτεις. πρεπιπτοντως τις τελευταιες 2 μερες πολλοι εχουν παραπονα για το πως ακουν τα συστηματα τους...δε ξερω, αν και απο δω υπαρχει τετοια παρατηρηση...λεω τωρα...
Να ψωνισω απο εδω αφοβα δηλαδη? την παρακατω....

http://www.mullardtubes.com/Mullard-ECC81-12AT7-CV4024/?id=0&Productid=152
Απο αυτον αγορασα πριν χρονια μερικες συγκεκριμενες Brimar και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Υπαρχουν κι αλλοι πωλητες αλλα και αυτος απ'οτι γνωριζω εχει καλη φημη.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Φίλε μου αν θέλεις να ζεστανει ο ήχος σου, σορυ που σου χαλάω το θέμα του νήματος, αγόρασε ηχείο με τουλάχιστον 6,5αρι γουφερ που να οδηγείται απο τον ενισχυτή σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top