Project ''Projectορας''

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αφου θελεις atmos και 4 θα πρεπει να μπουν ταβανι ....

θα κατεβασεις τα πισω στο υψος των μπροστινων (αντε +25%)

τι υψος εχει το ταβανι ?
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μπορεις να βαλεις 2 μπροστα στο 1.1 μετρο και 2 πισω στο 1.1 μετρο απο την θεση ακροασης.

αλλα τα 2 SR που εχεις πρεπει να κατεβουν οπως σου ειπα.

αν βαλεις 2 μονο τα βαζεις απο 0.3 - 0.8μ μπροστα απο την θεση ακροασης..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Οση ώρα έβλεπα μια μούφα ταινία μού ήρθε και η εξής ιδέα.
Να βάλω αυτά που έχω τώρα SR στο ταβάνι για atmos (είναι και άσπρα, έτοιμα) και για SR τα 2 μικρά SVS που έχω ήδη.
Βασικά να βάλω τα 2 μικρά svs στη θέση των SR και να τα δοκιμάσω να δω πως παίζουν; και ότι καταλάβω με το αυτί;
ή να πάω να πάρω κατευθείαν τα λίγο πιο μεγάλα svs;
τρώγομαι γιατί κάνει το ξεστοκάρισμα η lsound και μετά μπορεί να μην τα βρίσκουμε εύκολα αυτά.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Στα 3 μέτρα απόσταση θέασης ποιο είναι το σωστό μέγεθος οθόνης;
 







melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Μετά από ολίγο γκούγλη βλέπω ότι στα 3 μ. σε 16:9 το οπτιμουμ είναι 92", που έχει το ίδιο viewing height με αυτή που έχω τώρα που είναι 115" σε 2.35:1, που σημαίνει ότι είμαι just από πλευράς οθόνης.

Εστω λοιπόν ότι πάω τη θέση 60 πόντους πιο μπροστά (ώστε να ΜΗΝ χρειαστεί να βάλω το SR στην κουζίνα που λέει και ένας κακιασμένος) με το μάτι όπως κάθομαι και βλέπω τα 3 ηχεία μπροστά μου και αν βάλω και άλλα 2 στο πλαϊ μου ίδια και με ζώσουν τα 8ιντσα υπάρχει περίπτωση να ακούω σωστά σε τόσο περιορισμένο ηχητικό πεδίο (3x3.2 περίπου);
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Η πλάκα είναι ότι η κυρά κάθεται στην απόσταση των 3 μ. περίπου, καθώς εκεί αριστερά έχει μπει ένας καναπές και την ξαπλάρει εκεί. Οπότε μπορώ και εγώ πλέον πιο άνετα να μετακινηθώ μπροστά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Μετά από ολίγο γκούγλη βλέπω ότι στα 3 μ. σε 16:9 το οπτιμουμ είναι 92", που έχει το ίδιο viewing height με αυτή που έχω τώρα που είναι 115" σε 2.35:1, που σημαίνει ότι είμαι just από πλευράς οθόνης.

Εστω λοιπόν ότι πάω τη θέση 60 πόντους πιο μπροστά (ώστε να ΜΗΝ χρειαστεί να βάλω το SR στην κουζίνα που λέει και ένας κακιασμένος) με το μάτι όπως κάθομαι και βλέπω τα 3 ηχεία μπροστά μου και αν βάλω και άλλα 2 στο πλαϊ μου ίδια και με ζώσουν τα 8ιντσα υπάρχει περίπτωση να ακούω σωστά σε τόσο περιορισμένο ηχητικό πεδίο (3x3.2 περίπου);
Μάλλον θα ακούσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστά. Που λέει κι ένας κακιασμένος. :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Μάλλον θα ακούσεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σωστά. Που λέει κι ένας κακιασμένος. :D
θα γκρινιάζει η γυναίκα που θα έχει το SL μέσα στο αυτί της, μια ωτοασπίδα είναι μια λύσις βέβαια.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Πες αλήθεια τώρα, το σχόλιο του κακιασμένου σε έκανε να σκεφτείς άλλες εναλλακτικές τοποθέτησης...:whistling:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Πες αλήθεια τώρα, το σχόλιο του κακιασμένου σε έκανε να σκεφτείς άλλες εναλλακτικές τοποθέτησης...:whistling:
μπααα, να εκεί που σκεφτόμουν πως να το κάνω καλλίτερο μου έπεσε ένα μήλο στο κεφάλι και σκέφτηκα ότι αν είχα τη θέση μου λίγο πιο μπροστά δεν θα με χτύπαγε το μήλο και το ένα έφερε το άλλο και να που και το δεξί σαράουντ θα πάει στη θέση του, έλα όμως που θα υπάρχει και χώρος και για σαραουντ μπακ, βάλε και 2 άτμος αλλά να έχει και ο ενισχυτής δυνατότητα και για 4 άτμος και για 7 ολούθε γύρω...μέχρι να φάω καμιά παντόφλα στο κεφάλι και να καταλάβω ότι καλλίτερα να σου πέφτει το μήλο στο κεφάλι παρά η παντόφλα :laugh::laugh::laugh:
[DOUBLEPOST=1477066213][/DOUBLEPOST]
στα 3μ αποσταση το reference σε 237/1 ειναι 106'
....απο εκει και περα :party:
άρα τα 115' που έχω είναι πολύ ε; να κάτσω στα αυγά μου, εκεί που κάθομαι; :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top