Ερώτηση:ποιος AV preamp με εξόδους L-R sub?

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ρε ορθοπεδικέ της κακιάς ώρας, άμα τα main σου ΔΕΝ είναι μπας ριφλεξ, κι άμα το σαμπ σου ομοίως ΔΕΝ έχει τρύπα, δεν τίθεται πρόβλημα κανένα, κυνηγάς φαντάσματα. Η χρονική υστέρηση του ενός έναντι του άλλου, έρχεται από οποιοδήποτε av, άσε που δε το ακούς με τίποτα.. :)

Ο νταποστ καλά τα λέει ο άνθρωπος, κι είναι γεγονός πως αν τα main σου είναι μπας ριφλεξ, και πάρεις και σαμπ μπας ριφλεξ, έχεις ένα τραγικά δυσεπίλυτο σύνολο διαφόρων διαφορών χρονισμού, που φυσικά το οποιοδήποτε ντιρακ θα σηκώσει ψηλά τα χέρια. Κι αν πάρεις 2 σαμπ, απλώς χειροτερεύει το πρόβλημα, δεν υπάρχει σωτηρία. ;)
Δεν ειναι μονο θεμα των bass reflex, (εκει σιγουρα ειναι χειροτερα βεβαια). Η χρονικη ευθυγραμμιση (και οχι μονο φασικη, μπορει να εισαι φασικα ΟΚ αλλα οχι χρονικα ) main και sub ειναι προβλημα ετσι κι αλλιως, και γινεται οπως λες ακομα μεγαλυτερο προβλημα οταν εχεις δυο sub. Δες την εικονα απο το αρθρο ως παραδειγμα

2.gif



Τελικα αμα το σκεφτεις δεν υπαρχει διαφωνια παρα μονο στο αν το ακους...εγω λεω πως το ακους. Δεν νομιζω πως κυνηγαω φαντασματα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λοιπόν, ας πω πάλι την π@π@ρι@ μου: Σε μουσική αν το σημείο κρος είναι χαμηλά, π.χ. 50Hz, δε σε πολυνοιάζει η χρ. ευθυγράμμιση. Δηλ. και να ακούς το hall ambience ή το εκκλησιαστικό όργανο λίγο καθυστερημένα δεν έγινε και τίποτε. Αν το κρος είναι 80 - 150Hz, δυστυχώς ακούγεται. Π.χ. ντραμς ή κοντραμπάσο ακούγεται κάπως out of focus.

Γενικά, όπως δε θέλουμε σημείο κρος στη μέση των φωνητικών, έτσι δε θέλουμε και σημείο κρος στη μέση των μουσ. οργάνων χαμ. συχνοτήτων. Ανεξάρτητα χρ. ευθυγράμμισης. Για να επιτευχθεί αυτό όμως πρέπει οι δορυφόροι (και ο χώρος βασικά) να παίζει σωστά μεγάλο συχν. εύρος χαμηλών. Εδώ είναι η δυσκολία.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τo ερωτημα μου λοιπον επανερχεται: ειναι ρεαλιστικα εφικτη η σωστη χρονικη (οχι φασική) ευθυγραμιση δυο sub οταν μεταφερουν κοινο σημα, μεσω προγραμματων οπως το Dirac?

Και αυτο το ρωταω γιατι τα αλλα προγραμματα δεν φημιζονται για την χρονικη τους ευθυγραμιση....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
εγω λεω πως το ακους. Δεν νομιζω πως κυνηγαω φαντασματα
Μάλλον δε διαβασες καλά ούτε το λινκ του νταποστ! ;)

σωστη χρονικη (οχι φασική) ευθυγραμιση
Α, ναι; Για πες ποια είναι η διαφορά! :gotcha:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Έλα ρε, αφού το σχήμα που έβαλα στο #41 ειναι σαφέστατο
"Therefore even IF your sub is 12 msec late, and you are one wavelength off, as long as you get that delayed wavelength to line up with the bass coming out of your mains, your frequency response will be pretty good and you won't have any awful objections, again, assuming you get as much else right as possible."

I rest my case.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
"Therefore even IF your sub is 12 msec late, and you are one wavelength off, as long as you get that delayed wavelength to line up with the bass coming out of your mains, your frequency response will be pretty good and you won't have any awful objections, again, assuming you get as much else right as possible."

I rest my case.
Εντάξει, ουσιαστικά λέει πως ειναι λαθος, αλλα μας αρέσει. Και παραπέμπει εδώ πριν γράψει την παράγραφο που έβαλες: (για 2 subs, μη χρονικά ευθυγραμμισμένα):

What have you accomplished? Here comes the magic: YOU HAVE FATTENED UP THE LOUDNESS ENVELOPE IN TIME ! This is the magic that humans love. This is why someone says, "OMG, two subs are SO much better than one!"

...Δεν το θεωρώ το τέλος του κόσμου, αλλα αν γίνεται να αποφευχθεί αυτο το λαθος με εύκολο τροπο θα ειναι καλυτερα. Αν δεν γίνεται, δεν θα πεθάνουμε κιόλας....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θέλω σχόλια απο Μπουτχια, Ζαπ και λοιπές "δημοκρατικές" δυνάμεις.
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τo ερωτημα μου λοιπον επανερχεται: ειναι ρεαλιστικα εφικτη η σωστη χρονικη (οχι φασική) ευθυγραμιση δυο sub οταν μεταφερουν κοινο σημα, μεσω προγραμματων οπως το Dirac?

Και αυτο το ρωταω γιατι τα αλλα προγραμματα δεν φημιζονται για την χρονικη τους ευθυγραμιση....
Δεν έχω βρεί τρόπο να στέλνω από το software player (amarra) το αριστερό κανάλι ταυτόχρονα σε δύο εισόδους του dirac (και αντίστοιχα το δεξί κανάλι). Και έτσι δεν μπορώ να βάλω το dirac να κάνει αυτόματα τη χρ. ευθυγράμμιση μεταξύ του σήματος που θα πάει στο δορυφόρο και αυτού που θα πάει στο σαμπ.
Υπάρχει τρόπος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν έχω βρεί τρόπο να στέλνω από το software player (amarra) το αριστερό κανάλι ταυτόχρονα σε δύο εισόδους του dirac (και αντίστοιχα το δεξί κανάλι). Και έτσι δεν μπορώ να βάλω το dirac να κάνει αυτόματα τη χρ. ευθυγράμμιση μεταξύ του σήματος που θα πάει στο δορυφόρο και αυτού που θα πάει στο σαμπ.
Υπάρχει τρόπος;
Αφου εχεις metric.
Πρεπει να γινεται να κροσσαρεις απο την metric το καθε καναλι χωριστα, σε χωριστη εξοδο.
Απο οσα ειδα παντως, τα sub σου τα εχεις στησει με διαφορετικη λογική.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Κανω κρος και χρ. ευθυγραμμιση με μετρικ χειροκινητα, και αυτοματα eq. με dirac. Θα ηθελ να δοκιμασω κρος με μετρικ, και αυτοματη χρ. ευθυγραμμοση και eq .με dirac.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ε οχι και οτι ναναι...!
Τι σχεση εχει βρε Κωστα μου η συζητηση για το αν ειναι απαραιτητη η χρονικη ευθυγραμμιση διπλων sub, και αν ναι πως θα την πετυχουμε, με το τι συσκευες πιστευεις πως πρεπει να αγορασει ενας απο τους συμμετεχοντες στην συζητηση;
[DOUBLEPOST=1477076432][/DOUBLEPOST]
Κανω κρος και χρ. ευθυγραμμιση με μετρικ χειροκινητα, και αυτοματα eq. με dirac. Θα ηθελ να δοκιμασω κρος με μετρικ, και αυτοματη χρ. ευθυγραμμοση και eq .με dirac.
Προφανως το δευτερο ειναι καλυτερο.
Δεν γινεται;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Προφανως το δευτερο ειναι καλυτερο.
Δεν γινεται;
Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι καλύτερο. Δεν ξέρω πως να το κάνω. :oops: Πρέπει με κάποιο τρόπο το dirac να δει 4 ξεχωριστά κανάλια (Lsat, Lsub, Rsat, Rsub) για να τα ευθυγραμμίσει. Δεν ξέρω πως να το κάνω. Τώρα βλέπει μόνο 2 κανάλια (L, R). Κάπως θα γίνεται σίγουρα.

Τα κακά του να έχεις software based dirac και όχι hardware. Ή Lyngrdorf σαν του platon που θέλει να πουλήσει...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι καλύτερο. Δεν ξέρω πως να το κάνω. :oops: Πρέπει με κάποιο τρόπο το dirac να δει 4 ξεχωριστά κανάλια (Lsat, Lsub, Rsat, Rsub) για να τα ευθυγραμμίσει. Δεν ξέρω πως να το κάνω. Τώρα βλέπει μόνο 2 κανάλια (L, R). Κάπως θα γίνεται σίγουρα.

Τα κακά του να έχεις software based dirac και όχι hardware. Ή Lyngrdorf σαν του platon που θέλει να πουλήσει...
Θα τα ευθυγραμμισει και χωρις να ξερει πως ειναι 4 καναλια. Δεν χρειαζεται να δει τεσσερα. Δυο θα βλεπει,
Θα κανει τα sweeps αριστερα-δεξια, και θα τα αυθυγραμμισει σαν να ειναι 2 "τετραδρομα" (sub+atc100) ηχεια.
Αυτο θελω και εγω να πετυχω (αλλα χωρις metric, αν γινεται ).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τι σχεση εχει βρε Κωστα μου η συζητηση για το αν ειναι απαραιτητη η χρονικη ευθυγραμμιση διπλων sub, και αν ναι πως θα την πετυχουμε, με το τι συσκευες πιστευεις πως πρεπει να αγορασει ενας απο τους συμμετεχοντες στην συζητηση;
καλε αυτο δεν ψαχνεις.;

AV preamp με εξόδους L-R sub?

εγω θα σε σωσω.....αν και δεν πρεπει....
πρεπει να σε αφησω να παρεις μετρικ :roflmao:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top