Naim NAP-200 (clone)

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
ξεθάβω το θεμα για ερώτηση ... ας που με οτι παίρνω απο τον κινεζο ,αυτό
http://www.ebay.com/itm/2016-Assemb...022861?hash=item1a0eb6fc4d:g:PncAAOSwB4NWzoZa

και αυτο
http://www.ebay.com/itm/Assembled-H...712678?hash=item210601f666:g:dK0AAOSwnipWUYas

υπαρχει πρόβλημα εαν τοποθετηθουν σε ενα κουτι?
Χωροταξικό και μόνο.
Δες τα μεγέθη των πλακετών και υπολόγισε και τους μετασχηματιστές τροφοδοσίας.
Επίσης από τον προενισχυτή λείπει ο επιλογέας εισόδων και ο, απαραίτητος στις μέρες μας, τηλεχειρισμός.
Δες μήπως χρειαστεί ένα τεράστιο σασί πάνω από το κλασικό πλάτος των 44 εκατοστών.
 

Μηνύματα
78
Reaction score
0
οχι αυτο που σκέφτομαι ειναι οι πλακέτες μεσα σε κουτι,και ενα κουτί εξωτερικο με τους 3 μετασχηματιστές.
ο επιλογεας δεν με ενδιαφερει θα δωσω μονο την εξοδο του dac.
στην ένταση θα ηθελα τηλεχειρισμό αλλα δεν πειράζει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν είναι δύσκολο να αντικαταστήσεις το υπάρχον ποτενσιόμετρο με ένα τηλεχειριζόμενο.

Αν το αποφασίσεις, θα σου πρότεινα να σηκώσεις όρθια τα τρανζίστορ του τελικού και να τα βιδώσεις σε μια μεγάλη ψήκτρα.
Αυτή θα στερεώνεται στα άκρα του σασί, με αντίστοιχες τρύπες στο πάτο και το καπάκι, για επαρκή εξαερισμό.
 

Μηνύματα
78
Reaction score
0
σκεφτόμαστε με ενα φίλο να το κάνουμε,εαν προχωρήσει το project θα επανέλθω.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΩΣ ...V1...V2.......ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ PCB ΤΗΣ ΝΑΙΜ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ TRANSISTOR ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ PCB
http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Box-Clone-Naim-NAP200-Amplifier-PCB-AMP-PCB-L165-52-/121990485437
Μετράμε το ρεύμα ηρεμίας του ενισχυτή.
Τα 5 mV επάνω στην αντίσταση των 0,22 Ωμ αντιστοιχούν σε ρεύμα ηρεμίας 22,7 mA.

Το τρανζίστορ αυτό ορθά βρίσκεται στο κάτω μέρος της πλακέτας.
Λογικά είναι ο ρυθμιστής του ρεύματος των τρανζίστορ εξόδου, οπότε πρέπει να βρίσκεται σε θερμική ζεύξη με αυτά.
Θα πρέπει λοιπόν να ακουμπάει, μέσω θερμοαγώγιμης σιλικόνης, στο σασί.
Ακόμα καλύτερη λύση είναι να στερεωθεί με ένα λαμάκι ανάμεσα στα τρανζίστορ εξόδου και να χρησιμοποιηθούν μακριά καλώδια για τη σύνδεση του.
 


Μηνύματα
44
Reaction score
60
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν είμαι και τρανός ντιουης... έχω έναν τοροειδή Γιατρά 300va και δύο τυλίγματα στα 25v έκαστο (μάλιστα νομίζω το ένα όταν τα είχα μετρήσει πλησίαζε τα 26 δηλαδή είχαν μικρή διαφορά). Τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από μέλος του forum για ένα πολύ απλούστερο προτζεκτ με gainclone που δεν υφίσταται πλέον. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω παρότι η τάση του είναι μικρότερη της ενδεδειγμένης για αυτό το κύκλωμα και αν ναι με ποιο τίμημα; Μικρότερη ισχύ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν είμαι και τρανός ντιουης... έχω έναν τοροειδή Γιατρά 300va και δύο τυλίγματα στα 25v έκαστο (μάλιστα νομίζω το ένα όταν τα είχα μετρήσει πλησίαζε τα 26 δηλαδή είχαν μικρή διαφορά). Τον είχα πάρει μεταχειρισμένο από μέλος του forum για ένα πολύ απλούστερο προτζεκτ με gainclone που δεν υφίσταται πλέον. Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω παρότι η τάση του είναι μικρότερη της ενδεδειγμένης για αυτό το κύκλωμα και αν ναι με ποιο τίμημα; Μικρότερη ισχύ;
Στην τελική φάση θα έχεις περίπου 4 volts λιγότερα στις γραμμές τροφοδοσίας, που σημαίνει ελαφρώς χαμηλότερη ισχύ.
Με προβληματίζει η διαφορά των δύο τυλιγμάτων.
Δες αν όντως υφίσταται ή ήταν μια παροδική διαφορά λόγο αυξομειώσεων της παρόχου σου (ΔΕΗ).
 

Μηνύματα
44
Reaction score
60
Το έχω επιβεβαιώσει, δεν είναι θέμα παροχής της ΔΕΗ. Και σε μία εφαρμογή που χρειάστηκε να βάλω τα δύο τυλίγματα σε σειρά για να βγάλω 50v μου έβγαζε 51v βέβαια δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να μου δημιουργήσει αυτό πρόβλημα. Ευελπιστώ ως πιο ειδικός να με διαφωτίσεις. Θα παίζουν τα δύο κανάλια σε διαφορετικές (έστω και ανεπαίσθητα) σταθμες; Δεν νομίζω να μπορώ να το διορθώσω χωρίς χοντρές παρεμβάσεις του τύπου τυλιξε-ξετυλιξε αυτό, ε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν μιλάω για θέμα της ΔΕΗ, πως θα μπορούσε άλλωστε, αλλά για διαφορά στην τάση τροφοδοσίας των 230 Volts την στιγμή που μέτραγες το κάθε τύλιγμα.
Μια μικρή διαφοροποίηση στα 230 μπορεί να δώσει 25 στο ένα τύλιγμα και 26 στο άλλο, αναλόγως τη στιγμή της μέτρησης.

Δεν υπάρχει θέμα διαφορετικής στάθμης των δύο καναλιών, από τη στιγμή που ο μετασχηματιστής είναι ένας.
Τα δύο του τυλίγματα χρησιμοποιούνται για συμμετρική τροφοδοσία κάθε καναλιού και όχι ένα στο κανάλι.
Δες τι συμβαίνει με φορτίο επάνω στον μετασχηματιστή και όχι στον αέρα.
Τα 51 που αναφέρεις μπορεί και να είναι 25,4 και 25,6 οπότε κανένα θέμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top