Ποιος προτρακτορας?

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπερα σε ολους!

Θελω τα φωτα σας οσο αφορα τον κατάλληλο προτρακτορα για την ρύθμιση του πικαπ μου.

Με βραχιονα ενος σημείου και ενεργο μηκος 227 χιλ. (μαλλον !) ρυθμιζω με αυτον
20161015_180748.jpg
Αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εινα ο κατάλληλος

Ευχαριστω!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
Καλησπερα σε ολους!

Θελω τα φωτα σας οσο αφορα τον κατάλληλο προτρακτορα για την ρύθμιση του πικαπ μου.

Με βραχιονα ενος σημείου και ενεργο μηκος 227 χιλ. (μαλλον !) ρυθμιζω με αυτον View attachment 64439 Αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εινα ο κατάλληλος

Ευχαριστω!
Αν δεν μιλούσες για βραχίονα και πικαπ θα ορκιζόμουν ότι είχε να κάνει με αυτό:p:roflmao::roflmao::roflmao:
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Υπάρχει και η περίπτωση του MintLP. Αν θέλεις ψάξε το λίγο, προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει, θα γράψω λεπτομέρειες αργότερα.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Υπάρχει και η περίπτωση του MintLP. Αν θέλεις ψάξε το λίγο, προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει, θα γράψω λεπτομέρειες αργότερα.
Για πες, για Πες!

Ακόμα αυτά που βλέπω σοριδον στο ebay είναι οι παλμογραφοι .
Μέχρι τώρα με εξυπηρετεί ένας φίλος αλλά θέλω να πάρω δικό μου για να μην υποχρεωνομαι .
Βασικά δεν ξέρω αν τον χρησιμοποιώ αλλά αυτό διορθώνεται.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω .
Πχ. http://www.ebay.co.uk/itm/DS202-Han...083661?hash=item1eac61680d:g:DBkAAOSwCGVX90TZ
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Καλησπερα σε ολους!

Θελω τα φωτα σας οσο αφορα τον κατάλληλο προτρακτορα για την ρύθμιση του πικαπ μου.

Με βραχιονα ενος σημείου και ενεργο μηκος 227 χιλ. (μαλλον !) ρυθμιζω με αυτον View attachment 64439 Αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εινα ο κατάλληλος

Ευχαριστω!
Ο βραχίονας σου έχει ενεργό μήκος 230mm, fixed offset angle 24 και όπως λέει και ο κατασκευαστής θες Ο/Η 18mm.
Οπότε τον έχουν στημένο κατά Baerward με inner null point 66mm και outer null point 120.90mm


Ο προτράκτορας που έχεις για να λες ότι μάλλον δεν κάνει, μάλλον έχεις διαγνώσει ότι για να βρεις τα σημεία μηδενισμού πρέπει να στρέψεις την κεφαλή στο headshell anticlockwise, πράγμα που σημαίνει ότι είναι κατά Stevenson (εάν τον μετρήσεις μάλλον θα βρεις inner 60mm / outer 117mm)

Εάν θες να ακολουθήσεις την συνταγή του κατασκευαστού πρέπει να προμηθευτείς έναν προτράκτορα Baerward (inner 66mm / outer 120.9mm).

ΙΜΗΟ αφού έχεις unipivot βραχίονα και εφόσον βρίσκεις τα σημεία μηδενισμού στον προτράκτορα είσαι ΟΚ. Εάν δεν είχες unipivot θα σου έλεγα να ψάξεις για Baerward.

http://www.avsite.gr/forum/threads/Γεωμετρία-ακτινικών-βραχιόνων-και-τεχνικές-ρυθμίσεων.90092/
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Εάν θες να ακολουθήσεις την συνταγή του κατασκευαστού πρέπει να προμηθευτείς έναν προτράκτορα Baerward (inner 66mm / outer 120.9mm).
Κατα'ρχάς ευχαριστώ για την απάντηση !
Ναι θα ήθελα να δοκιμάσω να ρυθμίσω με έναν τέτοιο προτράκτορα .

Έχεις υπόψη σου κάποιον για να προτείνεις σε λογικά πλαίσια τιμής ?
Αν ναι πεσμου γιατί μου έχουν βγει τα μάτια στο ψάξιμο . . . . .


ΥΓ.που βρήκες τα spec. Για το πικάπ μου- γιατί εγώ δεν μπορώ ! ! ! !
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.157
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top