Να επιλέξω προενισχυτή -τελικό ή ολοκληρωμένο;

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Ενα αλλο σενάριο ειναι το εξης.. Αγορά ενισχυτή - ηχείων - "αλλά" Εχω στην αποθίκη μου και ένα ζευγάρι Studio monitors ενεργά Samson 65A που τα είχα πάρει για mastering ήχου κάποτε ενα φεγγάρι άλλα ακουγα μουσική πολλά χρονια απο αυτά , σκέφτομαι αν μπορώ να τα εκμεταλευτώ μέσω καποιου προενισχυτή στο ηχοσυστημα μου με e.q μιας και τα ηχεία παίζουν φοβερά και με πολύ λεπτομερια! τώρα που τα ξαναβλεπω παίζουν απο απο τα 20hz και ισως μπορεί να αποδώσει και σαν sub και επίσεις να εχω 2 συσήματα (" το ένα ζευγάρι ηχείων θα παίζει απο τον ενισχυτή το οποίο θα είναι θα είναι το Αρτεμης που είναι ποιο midle range ηχείο" και το "ενεργό να το χρησιμοποιώ για διαφορετική μουσική όπως pink floyd dire strait δηλαδή εκεί που χρειαζόμαστε λεπτομέρια και κρυστάλινο ήχο, θελω να ρωτήσω αν είναι καλυτερα να πάω σε καποιον προενισχυτή; Eπίσεις διευκρινηστε μου παρακαλώ αν ο καθε τελικος έχει και το δικο του προενισχυτή και τι πρέπει αν ταιριάζουν σε κάτι πχ ίδια watt η κάτι άλλο?
τελικό σκέφτομαι για καποιον rotel (Rotel RA-1570) . 1500 ευρώ
Ηχεία 1700
υπόλοιπο 1800 ευρώ για προενισχυση / καλωδια / πηγή και οτι άλλο θα χρειαστεί
o_O
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
ειναι λιγο μπερδεμενα τα σεναρια σου
αν δεν θεωρεις πλεονασμο τα δυο συστηματα οκ
γνωμη μου να κανεις δυο συστηματα αν το καθενα σου δινει διαφορετικο ηχο απο το αλλο αλλιως δεν υπαρχει λογος
θεωρητικα μπορει να συνδιαστει ο καθε προενισχυτης με τον καθε τελικο αν ειναι ιδιων χαρακτηριστικων
πρακτικα καποιοι συνδιασμοι μπορει να βγαζουν παρομοιο αποτελεσμα, η μπορει διαφορετικο αποτελεσμα η μπορει να μην βγαζουν καθολου αποτελεσμα (σπανιοτερο αν δεν κανεις καποιον παραλογο συνδιασμο)
οι συνδιασμοι ειναι ισως και απειροι
τι πηγη θα εχεις?cd πικ απ ψηφιακα αρχεια spotify?
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
¨Ε, όχι από τα 20, από τα 50-60, φαίνεται και στο διάγραμμα πίσω.

Εγώ πάντως λέω ότια τα δύο συστήματα είναι πλεονασμός.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
μπορώ να παρακάμψω την προενισχυση του ηχείου απο το line, ίσως αν το οδηγουσα με καποιον μουσικο προενισχυτή..
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Tα ενεργα εχουν μεσα τους τον τελικο ενισχυτη, οποτε χρειαζεσαι προενισχυτη ή ντακ με ρυθμιστικο εντασης, η ολοκληρωμενο με εξοδο προενισχυσης.
Και για μενα τα δυο ηχεια ειναι υπερβολη, ή μενεις με οποιο σ' αρεσει περισσοτερο ή τα πουλας και τα δυο και παιρνεις ενα καλυτερο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top