Minidsp & Xanadu

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Επίσης, με τα λίγα δεδομένα που έχουμε, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να ασχοληθείς με φίλτρο πάνω από τα 200.
Καλησπέρα,
αν δεις πιο προσεκτικά την πρώτη μέτρηση από τα 200 - 1000hz έχει σκαλοπατάκια. Στην δεύτερη , με το minidsp , τα έχει ισιώσει όλα.
Για την τρύπα από 60 - 200hz δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Μετρήσεις δεν ξανά έκανα, από Τετάρτη που θα είμαι Home alone πάλι. Αυτό είναι το φίλτρο που έφτιαξε το REW από 20 - 200
upload_2016-10-20_18-6-2.png

Εκεί στα 55 είναι -16db. Αυτό μάλλον φταίει που κάνει τρύπα μετά τα 50. Το περίεργο είναι ότι δεν επεμβαίνει στα 150 ανεβάζοντας, αλλά το ξανακόβει στα 100ΗΖ. Το δεύτερο φίλτρο που έλεγα από 200 - 20000hz είναι στο πιο δεξιά EQ1 για το αριστερό ηχείο και EQ3 για το δεξιό.
Το EQ διορθώνει αλλά δεν κάνει και θαύματα. Ο μοναδικός τρόπος για να το διορθώσεις είναι μπασοπαγίδα στα 50Hz, αλλά αυτή είναι μια επιλογή που δεν πρόκειται να ακολουθήσω.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Τραπεζάκι έξω & νέα μέτρηση
Xanadu χωρίς τραπεζάκι.jpg

Εκτός από την φασαρία των μετρήσεων με αυτό τον ήχο που ακούγεται σαν γιο γιο, έβαλα και την πολυκατοικία να ακούσει ένα τραγούδι . Δεν μπορώ να πω, είχε αισθητή βελτίωση. Μόνο που η θέση ακρόασης, χωρίς το τραπεζάκι μπροστά, μου ξύπνησε μνήμες από την εφηβεία. Σαν να περίμενα στην στάση το λεωφορείο ήταν, μόνο το κρύο έλειπε. Τέσπα, το τραπεζάκι ξανά μπήκε στην θέση του για να απλωθώ σαν άνθρωπος και για τα Hi - Fiλίκια δεν χάλασε και ο κόσμος, μια χαρά παίζουν.
Ερώτηση κρίσεως:
Να τα κάνω ενεργά ή όχι; Καλά για φέτος λίγο δύσκολο αλλά να το βάλω στα πλάνα μου;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Έτσι; Δεν ξέρω αν το πέτυχα αλλά τόσο παίζουν ( ψάχνοντάς το με τον κέρσορα) +/- 5 dp

5db.jpg
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αυτό είναι με φίλτρα ή χωρίς?
Το ίδιο με το προηγούμενο είναι, το zoom άλλαξα. Με φίλτρα και χωρίς το τραπεζάκι.
Αυτό είναι χωρίς στην ίδια κλίμακα !!!
Χωρίς φίλτρα.jpg
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τι πάχος έχει το καλώδιο των ηχείων που χρησιμοποιείς?
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
;)
[DOUBLEPOST=1477157205][/DOUBLEPOST]Έχεις ένα περίεργο roll off στα πρίμα που πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο καλώδιο.

Η θέση των ηχείων εινα σίγουρα προβληματική.

Μην το παρακάνεις με τις διορθώσεις στα χαμηλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι μετρησεις ειναι ενα-ενα ηχείο χωριστά και average? Ή και τα δυο μαζί?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Έβγαλα και φωτό από το σαλόνι

Πίσω από το έπιπλο της TV έχει μια μακαρονάδα από καλώδια. Σώζεται μονο αν φτιάξω ένα έπιπλο για να αντικαταστήσω αυτό που είναι ανάμεσα απο το δεξιό ηχείο και την Τιβι. Να βάλω εκεί τους ενισχυτές και να πάρω ρεύμα από μπαλαντέζα από άλλη πρίζα που είναι πιο δεξιά,( δεν φαίνεται στην φώτο).
Τα ηχεία έχουν μηδενική ελευθερία κινήσεων.
Οι μετρήσεις είναι και τα δύο ηχείααπό την θέση ακρόασης
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δοκίμασε μια φορα μετρηση ενα ενα ηχείο και average, θα δούμε τοτε αν ισχύει το roll off ψηλά ή όχι.

Μου αρέσει πως ταίριαξαν οι χρωματισμοί των ξύλων ηχείων-επίπλων. :thumbsup:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Μου αρέσει πως ταίριαξαν οι χρωματισμοί των ξύλων ηχείων-επίπλων. :thumbsup:
Ναι ναι και αν αλλάξω ηχεία οι παντοφλιές θα ακούγονται μέχρι τον βαρδάρη !!
Κοίταξα σε όλες τις μετρήσεις , δυστυχώς το tweeter τραγουδάει για την μπαλκονόπορτα !!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βαλε και χωρίς φίλτρα.

Ελπίζω η τοποθέτηση του μικροφώνου να ειναι οκ.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Υπέροχα !!!
Χωρίς φίλτρα , δεν άλλαξα την κλίμακα και ας βγαίνει εκτός εικόνας !
Αριστερό - Δεξιό χωρίς.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι smoothing έβαλες? 1/6?

Πως τοποθέτησες το μικρόφωνο; τα βασικά ειναι:
  • να ειναι σε τρίποδα,
  • στο ύψος του αυτιού σου στην θέση ακροασης,
  • και να κοιτάει προς το ταβάνι, (ή προς το καθε ηχείο χωριστά)
  • calibration με το "90" file. (Με το αλλο calibration file αν το βάλεις να κοιτάει το καθε ηχείο χωριστά )
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Δεν έχω τρίποδο, το κρατάω μπροστά από εμένα στο ύψος της μύτης -> άρα αυτί , το ίδιο είναι.
Το έχω να κοιτάει στην μέση και ευθεία, ανεξάρτητα αν μετράω ένα ή και τα δύο. :thumbsdown::thumbsdown: λάθος;
Το calibration 90 δεν το έχω δοκιμάσει

Smoothing 1/6
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top