ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΜΠΕΣ

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Φίλε μου αν θέλεις να ζεστανει ο ήχος σου, σορυ που σου χαλάω το θέμα του νήματος, αγόρασε ηχείο με τουλάχιστον 6,5αρι γουφερ που να οδηγείται απο τον ενισχυτή σου.
Εχω δυο ζευγαρια ηχεια, sonus toy, sonus cremona auditor, οσα χρονια ασχολουμε με το audio δεν εκανε διαφορα η μια η οι δυο ιντσες παντα σε αυτο που ψαχνω.. θα συνεχισω να ψαχνομαι με τον ενισχυτη γιατι τα sonus τα γνωριζω πολυ καλα και τα εχω ακουσει με μια πλειαδα ενισχυτων... θα συνεχισω λοιπον με mullard.. για να δουμε λοιπον...
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση 4ιντσο γουφερ να μπορει να φορτισει το χωρο σου (15τμ νομιζω;)
Βεβαια μπορει να ακους μονο μικρα συνολα χωρις μπασα και γυναικειες φωνες (ανδρικες δεν παιζει χωρις να ακουγονται αδερφες...).
Αν εχεις ακουσει μεγαλυτερα (τα κρεμονα τι ειναι) και δεν ακουσες διαφορα, στανταρ υποοδηγουνταν.
 

Μηνύματα
457
Reaction score
76
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση 4ιντσο γουφερ να μπορει να φορτισει το χωρο σου (15τμ νομιζω;)
Βεβαια μπορει να ακους μονο μικρα συνολα χωρις μπασα και γυναικειες φωνες (ανδρικες δεν παιζει χωρις να ακουγονται αδερφες...).
Αν εχεις ακουσει μεγαλυτερα (τα κρεμονα τι ειναι) και δεν ακουσες διαφορα, στανταρ υποοδηγουνταν.
Τα cremona και αυτα βασης ειναι, θα σου πω το αλλο ομως, διπλα εχω ενα sub παντα κλειστο, μονο στο hc παιζει. οταν ερχονται οι φιλοι και ακουμε πανε παντα στο sub γιατι νομιζουν πως τους κοροιδευω και πως το εχω ανοικτο

και το παραπανω δεν ειναι αστειο!! αυτα για το ηχειο..
 

Μηνύματα
85
Reaction score
22
Γενικο σχολιο αφου διαβασα προσεκτικα ολο το νημα. Σε προενισχυτριες Νοs χωρις δευτερη σκεψη. Θελει υπομονη και καταμερισμο της καθε αλλαγης (οχι ολα μαζι).Σε ισχυος οι καινουργιες(ΤJ Full Music-PSVANE-Shuguang-Tungsol) ειναι πιο συμφερουσες αφου για να βρεις Νοs στοιχιζει υπερβολικα και πληρωνεις κυριως σπανιοτητα και οχι τοσο ποιοτητα(η οποία ειναι δεδομενη). Απο την ενασχοληση με το σπορ εχω μεχρι τωρα καταλαβει οτι στο σταδιο της προενσχυσης οι ΝΟS δεν παιζονται ενω στο σταδιο τελικης λυχνίας μια ''ακριβουτσικη'' κινεζια είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Καλημερα:drinks:
Yπαρχουν απολυτα αξιοπιστοι πωλητες ακομη.Ασφαλως συμφωνω οτι δεν αγοραζει καποιος απο οποιον ναναι ειτε απο e-bay ειτε απο αλλου.Θελει ψαξιμο και προσοχη.
Απο τετοιους αξιοπιστους πωλητες,αγορασα ακομη και μεταχειρισμενες λαμπες που δουλεψαν απιστευτα πολλες ωρες πριν τις αλλαξω.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Δεν κάνεις το κόπο να μας αναφέρεις κάποιους πωλητές!

Ψάχνω μια ecc82 και μια ecc83(αν και έχω αρκετές) για την προενυσχιση που να με συναρπασουν
 

Z

Zdimis

Guest
Για να σε συναρπασουν με ....οτι αυτο συνεπαγεται philips jan
Για ακριβη κ πανισσοροπημενο ηχο telefunken
Για να ακουσεις μουσικη mullard.Ο ι μονες που θα σου απαλυνουν την νευρωση και αυτο ειναι πολυ συναρπαστικο να σου συμβει ρε.
 
Last edited by a moderator:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι philips jan είναι Αμερικανικες και κατασκευαζονταν στο εργοστασιο της sylvania οποτε ειναι πολυ διαφορετικες απο τις ολλανδεζικες.
Απο Αμερικανικες 12ΑΧ7 ( η 5751 αν τις δεχεται το μηχανημα) θα ελεγα RCA και για 12AU7 GE.
Για telefunken & mullard, συμφωνω μαζι σου.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτη ειναι απο τις παλιες rca long plate και ειναι πολυ καλες.
Η GE επισης εχει πολυ καλες ECC82 , grey or black plate.
 

Z

Zdimis

Guest
οι jan Της philps αυτες που ουιαστικα ειναι sylvania ειναι λάμπα σύντομης επιδειξης πεφτοσάγονα.Μετα ....
Οποιος δεν εχει δοκιμασει cifte 12au7 (by mazda) ...εγω το προτεινα πάντως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top