Project ''Projectορας''




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Τα 8αρια

  • Frequency response: 38 Hz – 22 kHz
  • Crossover frequency:
    • Low-Mid: 450 Hz
    • Mid-High: 3.9 kHz
Τα 6αρια

  • Frequency response: 40 Hz - 22 kHz
  • Crossover frequency:
    • Low-Mid: 400 Hz
    • Mid-High: 4 kHz

Για πίσω 6αρια ή 8αρια;
 
  • Like
Reactions: PPG


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Πάμε πάλι, η φάτσα...

front.jpg


αριστερά πλέον υπάρχει καναπές.

Επεξεργάζομαι μια λύση όπου φεύγει το έπιπλο από εκεί δεξιά οπότε τα ηχεία (FR-FL) πάνε χαμηλά στη σωστή τους θέση, εκεί που είναι τώρα το κεντρικό σε ύψος. Ο καναπές δεν εμποδίζει το FL να κατέβει σε αυτό το ύψος (ύψος τουίτερ 90cm).

Αν γίνει αυτό ανοίγονται και οι εξής δυνατότητες.
Μεγαλύτερη οθόνη, από 115" μπορώ να πάω μέχρι και σε 133" (cinemascope), θα ανοίξει 20 πόντους περίπου δεξιά και αριστερά. Καλό αυτό. Αν όμως μεγαλώσει και άλλο η οθόνη (αλλά ακόμα και η ίδια να μείνει) καλό είναι να κατέβει. Τώρα η οθόνη (το άσπρο) ξεκινά από το 1.09μ.

Πόσο να κατέβει;

Το θέμα με το ντουλάπι που θα είναι πίσω από την οθόνη αν αυτή κατέβει το λύνω, θα φτιάξω ένα μηχανισμό και όταν χρειάζεται θα ανεβαίνει η οθόνη πάνω και θα ανοίγει το ντουλάπι (μια φορά στο τόσο).
Με το κεντρικό όμως τι να κάνω;
Να το κρατήσω όρθιο και να το βάλω τέρμα κάτω με μια κλίση προς τα αυτιά μου;
Να το γυρίσω ξάπλα; Ετσι το είχα βάλει στην αρχή και έφριξε ο Κ.
Να βάλω κάποιο άλλο που είναι σχεδιασμένο για ξάπλα; και ποιο είναι αυτό; θα ταιριάξει τονικά με τα άλλα ηχεία; Απίθανο νομίζω...και τι; να αλλάξω όλα τα ηχεία; :o
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
όχι για πέταμα :cool: οι επιλογές πρέπει να είναι οι βέλτιστες υπό τους περιορισμούς που υπάρχουν.

Ερώτημα, σε τι θα είναι καλύτερα με τον pre/pro CX-5100 από ότι με τον ολοκληρωμένο A-3060; ...εκτός του ότι θα θέλω και τελικό για κάποια ηχεία (SB, atmos).
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Το θέμα είναι ποιοί τρώνε την παντόφλα :D
Θα πω μόνο το εξής:
Της λεω προχθες, με χαζοχαρουμενο υφος τυπου 'λεμε και καμιά μαβλακεια να περνα η ωρα', "να φτιάξουμε το ισόγειο home cinema;". Με κυτταει και απαντάει σοβαρά "να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο ακόμη και η μικρή για να τα αφήνουμε μονα τους και να πηγαίνουμε κάτω".
:imtheking:

ποσα καναλια θα βαλεις Μελινα μου ;
Μπορούμε να πάμε μέχρι και 7.2.4 8-)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αφου υπαρχουν λεφτα παρε τον pre/pro ......

αν θες να μεγαλωσεις την οθονη και να εχεις σωστη αισθηση εικονας-ηχου πας σε ηχοπερατη γκρι μιας και την κατεβαζεις οσο θες και παιρνεις και σωστο αποτελεσμα απο τον ηχο....
.....αν πας σε αλλη οθονη και κατεβασεις τα ηχεια θα εχεις αισθηση εικονας αλλα οχι σωστη αισθηση του ηχου..
ειναι κριμα..!!!!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
αφου υπαρχουν λεφτα παρε τον pre/pro ......

αν θες να μεγαλωσεις την οθονη και να εχεις σωστη αισθηση εικονας-ηχου πας σε ηχοπερατη γκρι μιας και την κατεβαζεις οσο θες και παιρνεις και σωστο αποτελεσμα απο τον ηχο....
.....αν πας σε αλλη οθονη και κατεβασεις τα ηχεια θα εχεις αισθηση εικονας αλλα οχι σωστη αισθηση του ηχου..
ειναι κριμα..!!!!

Ο pre/pro 200 ευρώ διαφορά έχει... ΟΚ ειναι και ο τελικος μετά...

Δεν έχει κενο στο κέντρο της οθόνης για να μπει ηχειο απο πίσω. Εχει πιο δεξιά, φαίνεται στη φωτό, και με μικρο βάθος, το m-audio δεν χωράει απο πίσω.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
το ξερω βρε ....να την βγαλεις πιο εξω..η μπορεις να σκαψεις για 2 ηχεια :D

υπαρχουν και φλατ ηχεια ξερεις...η χωνευτα :party:
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
το ξερω βρε ....να την βγαλεις πιο εξω..η μπορεις να σκαψεις για 2 ηχεια :D
Σκάψιμο δεν παίζει, είσαι τρελλός!!!!

Το να ερθει πιο εξω ειναι συζητήσιμο. Ας πουμε ότι έρχεται 30 cm πιο εξω. Θα ειμαι στα 3μ. Πες οτι βάζω 125". Θα φαίνεται σωστά ή θα βλέπουμε τις τρύπες της οθόνης από τοσο κοντά;

Παω να δω αν εχει ο hivilux τέτοια οθονη και ποσο κάνει. Πες μου ποια έχεις στο μυαλό σου.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
δεν εχω καποια στο μυαλο μου αλλα με γκρι οθονη θα εχεις το ελαχιστο προβλημα
...αφου δεν παιζει σκαψιμο βαλε φλατ ηχειο που ειναι 10-15 cm βαθος το πολυ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Τώρα που γύρισα σπίτι και μέτρησα είναι περίπου 25 cm, που σημαίνει και με λίγο τράβηγμα έξω, 10cm το πολύ, χωράει και το m-audio. Δεν σε προβληματίζει όμως που θα είναι παράκεντρα; Και μιλάμε για το κεντρικό μόνο, καθώς τα L-R θα είναι στο πλάϊ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top