Project ''Projectορας''

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
εγω θα ελεγα πριν μπεις σ'εξοδα μεγαλα-μικρα... να χαμηλωσεις την οθονη και να φερεις μια ομοιομορφια στον ηχο δηλαδη να ειναι ολα σ'ενα υψος. οπως καταλαβαινεις τα εχεις ψηλα!! (κοντες βασουλες κτλπ.) :thumbsup:

ετσι λοιπον θα εχεις μια πιο σωστη εικονα (προσωπικα δεν μου αρεσει η οθονη να ειναι πανω απο τους 60-65 ποντους) και εναν πιο δεμενο ηχο. το αποτελεσμα θα ειναι στανταρ καλυτερο και θα εχεις πετυχει το 2σε1 γρηγορα και οικονομικα.;)

οσον αφορα το προτζεκτ μεγαλη οθονη μπλα μπλα....η θα τ'αλλαξεις ολα σαν στησιμο η αστα οπως ειναι. :D
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Παω να δω αν εχει ο hivilux τέτοια οθονη και ποσο κάνει. Πες μου ποια έχεις στο μυαλό σου.
Δε νομίζω να έχει.Έψαχνα εχθές εκεί.Για κοίτα και συ μήπως μου διέφυγε εμένα!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Προσωπικά και επειδή είμαι παθών (δηλαδή δεν έχω την δυνατότητα για αλλαγές & βελτιώσεις ως προς τον χώρο), θα συμβούλευα να κατέβεις στους 60 πόντους στα ηχεία. Έτσι θα κατέβει και η οθόνη, η οποία στους 80 - 85 πόντους από το έδαφος πιστεύω ότι θα είναι είναι στο ιδανικό ύψος, για εκμετάλλευση και του κάτω από αυτήν χώρου: Αλλαγή στο ρακ με τα μηχανήματα, με τοποθέτηση τους οριζοντίως και κάτω από τη οθόνη.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τώρα που γύρισα σπίτι και μέτρησα είναι περίπου 25 cm, που σημαίνει και με λίγο τράβηγμα έξω, 10cm το πολύ, χωράει και το m-audio. Δεν σε προβληματίζει όμως που θα είναι παράκεντρα; Και μιλάμε για το κεντρικό μόνο, καθώς τα L-R θα είναι στο πλάϊ.
δεν σε καταλαβα...

η γκρι ηχοπερατη δινει το ελαχιστο προβλημα (μιας και η τρυπα φτανει κοντα στην αποχρωση της).....και δεν θα βλεπει καποιο προβλημα ειδικα αν βλεπει ταινια και δεν ψαχνει...

αναλογα πως το βλεπει καποιος ....εγω δεν μπορω να εχω ηχο απο κατω και το εχουν ολοι οσοι παιζουν με χαμηλα τα ηχεια ......ειδικα οσοι ειναι και κοντα σε αυτα...

η εικονα θελει 40-50 cm υψος απο το πατωμα και τα ηχεια απο πισω για να εχεις σωστη αισθηση......
...απο εκει και περα :party:
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ωραίες φαίνονται αλλά πως έρχονται εδώ;

δεν σε καταλαβα...

η γκρι ηχοπερατη δινει το ελαχιστο προβλημα .....και 9δεν θα βλεπει καποιο προβλημα ειδικα αν βλεπει ταινια και δεν ψαχνει...

αναλογα πως το βλεπει καποιος ....εγω δεν μπορω να εχω ηχο απο κατω και το εχουν ολοι οσοι παιζουν με χαμηλα τα ηχεια ......ειδικα οσοι ειναι και κοντα σε αυτα...

Τι δεν καταλαβαίνεις;
Το κεντρικό δεν θα είναι στη μεση της οθόνης αλλα λίγο δεξιά, εκει που έχει κενό απο πίσω, φαίνεται στη φωτό.

Τα πλαινα ηχεία θα είναι εκτός οθόνης σωστα; Στο υψος που είναι τώρα περίπου;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οχι βρε .....αφου ειπες για αλλαγη ηχειων κ.λ.π.

εγω μιλαω για ολο τον τοιχο οθονη ...

αν δεν πεις διαστασεις οθονης (και τοιχου)δεν μπορω να σου πω την αποψη μου...
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
η εικονα θελει 40-50 cm υψος απο το πατωμα και τα ηχεια απο πισω για να εχεις σωστη αισθηση......
...απο εκει και περα :party:
το λεω εδω και σε πολλα ποστς.....παιδες!!! χαμηλα την εικονα!!! μη την πατε στο θεο! Κωστα μαζι σου! :thumbsup:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω το λεω χρονια :D

κοιτα :p

παιρνεις και τον νεο pionner με τα 11 καναλια και εισαι ετομος στο υψος εικονας που θελεις..
....με γωνιακη υφανση και γκριζουλα θασαι αρχηγος...:party:


iiiiii.gif
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μόνο που αυτά τα ηχειάκια θα τα κόβεις στα 150Hz. :roflmao:



Συνιστώ να μην υπερβάλλουμε, ειδικά με CIH οθόνες όπως της Μελίνας όπου το ιδανικό ύψος είναι τουλάχιστον 70cm απο το πάτωμα.

THX:


Ο Τάσος που έχει πολύ μεγάλη 16/9 ξεχνάει σε τι ύψος ξεκινάει η εικόνα στο 70-80% των σύγχρονων ταινιών.
 
Last edited:


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μόνο που αυτά τα ηχειάκια θα τα κόβεις στα 150Hz. :roflmao:



Συνιστώ να μην υπερβάλλουμε, ειδικά με CIH οθόνες όπως της Μελίνας όπου το ιδανικό ύψος είναι τουλάχιστον 70cm απο το πάτωμα.

THX:


Ο Τάσος που έχει πολύ μεγάλη 16/9 ξεχνάει σε τι ύψος ξεκινάει η εικόνα στο 70-80% των σύγχρονων ταινιών.
βρε συ τι δουλεια εχουν οι θεσεις μπρος πισω..; :D

θελει 45 μοιρες οριζοντια και ως 30 μοιρες καθετα .......
...οταν παμε σε διαταξη καθισματων μπρος πισω δεν ισχυει αυτο..;)

παρε παραδειγμα εσενα....
...εσυ βλεπεις στις 23 μοιρες καθετα και 50 οριζοντια απο την θεση θεασης..
και με λαθος υψος απο το πατωμα :p
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Σβήσε την πίσω και ανέβασε το κεφαλάκι στο 1/3. :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:roflmao:

τα specs ειναι 36-60 μοιρες οριζοντια και ως 30 μοιρες καθετα.......

ομως reference για σωστη απεικονιση βγαινει στον οριζοντιο αξονα που ειναι 43.4 μοιρες
....πιο πισω η πιο μπροστα κατι χανεις .....για να γραψω τι χανεις θελω σελιδες πολλες και δεν θα πληρωθω..:D

ασε που θα γραψω πραγματα και θα εκθεσω κοσμο ;)

:p
 
Last edited:



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ερώτηση γενικού περιεχομένου:
Ολα αυτα τα in wall πειράζει αν τα κανω on wall με ενα ξυλινο πλαίσιο (πλάι και πανω κάτω);

Για δώστε ενα πλαίσιο αναφοράς για να ξέρουμε για τι μιλάμε, σε τι τιμή βγαίνουν τα φθηνότερα αξιοπρεπή ηχεία αυτου του τύπου;
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top