Project ''Projectορας''


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Θέλει μέτρημα πάλι, δεν είναι άδειο οπως τότε που το ρυθμισαμε.
ναι το ειδα ..δεν θαχεις διαφορα....οποτε ξεκινα απο αυτο ωστε να το σημμαζεψεις :)
...μπορεις να βρεις ομορφα κομματια και θα φτιαξεις και τον χωρο ακουστικα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
ναι το ειδα ..δεν θαχεις διαφορα....οποτε ξεκινα απο αυτο ωστε να το σημμαζεψεις :)
...μπορεις να βρεις ομορφα κομματια και θα φτιαξεις και τον χωρο ακουστικα
Βάζεις δύσκολα.
Αυτο θα το αφηνα τελευταίο αν και εφόσον δημιουργηθεί πρόβλημα στις συνήθεις στάθμες που ακούμε...unlikely.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εσύ δεν ξέρεις δλδ; :p

Θα μιλήσω έτσι κι αλλιώς με τον Α' και για άλλα που ήθελα...
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
οχι βρε .....αφου ειπες για αλλαγη ηχειων κ.λ.π.

εγω μιλαω για ολο τον τοιχο οθονη ...

αν δεν πεις διαστασεις οθονης (και τοιχου)δεν μπορω να σου πω την αποψη μου...
αυτό το
είχα από παλιά δείχνει με κόκκινο την 115", που είναι και η σημερινή κατάσταση, και με μπλε την 125".

front drawing.png



και επιβεβαίωση ότι υπάρχει αρκετό lens shift ώστε να ξεκινά η οθόνη στα 70cm σε 125" 2,35:1.

lens shift.jpg


lens shift dark.jpg
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.858
Εν ολίγοις...

Φέρνεις πιό μπροστά τον καναπέ
Φέρνεις πιο μπροστά και πιό κάτω τα surround
Δεν βάζεις surround back
Βάζεις 4 Atmos (προς θεού ΟΧΙ Control One! :D )
Παίρνεις μια τριάδα in (on?...) wall μπροστά
Παίρνεις μια ηχοπερατή οθόνη
Φτιάχνεις τον χώρο.

:rofl::rofl:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εν ολίγοις...

Φέρνεις πιό μπροστά τον καναπέ
Φέρνεις πιο μπροστά και πιό κάτω τα surround
Δεν βάζεις surround back
Βάζεις 4 Atmos (προς θεού ΟΧΙ Control One! :D )
Παίρνεις μια τριάδα in (on?...) wall μπροστά
Παίρνεις μια ηχοπερατή οθόνη
Φτιάχνεις τον χώρο.

:rofl::rofl:
Ο καναπές δεν πάει πιο μπροστά και δεν χρειάζεται.
Η πολυθρόνα μου πάει λίγο πιο μπροστά.
Τα surround θα μπουν δεξιά και αριστερά της θέσης μου στο κατάλληλο ύψος.
Ισως και μπουν και surround back μιας και υπάρχει πλέον χώρος και με την μετατόπιση μπροστά των surround μάλλον έχει νόημα. (Γιατί όχι; )\
4 atmos ναι, όχι control one.
Το θέμα ηχοπερατή οθόνη μάλλον πάει για άλλη φάση του προτζεκτ. Θα ξεφύγουμε πολύ με οθόνη και in wall ηχεία. Θα ξεκινήσω με μεγαλύτερη οθόνη πιο χαμηλά και με τα ηχεία που έχω (ψάχνομαι και για άλλες λύσεις σε ενεργά που ίσως το κεντρικό να είναι πιο κεντρικό, να μπαίνει οριζόντια δηλαδή) και αν καταλήξω ότι δεν ακούγεται με τίποτα σωστά τότε θα είναι μονόδρομος η ηχοπερατή από τώρα.
Αφού μπουν όλα στη θέσης τους και ρυθμιστούν από όλους τους διαθέσιμους καλιμπράτορες και αποκαλυφθούν θέματα του χώρου προχωράω σε στοχευμένες επεμβάσεις στο χώρο.

:boast:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Hχοπερατη οθονη και hi fi ηχεια δε ξερω αν θα σου δουλεψουν σωστα, μη ξεχνας οτι ειναι ενα πανι , μια κουρτινα δηλ και θεωρω οτι ηχεια υψηλης ευαισθησιας με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη σχεδιασης μπορουν να δουλεψουν σωστα σε τετοιες υλοποιησεις.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Σωστά ,βλ.π.χ τα ηχεία του Στέφανου να έχεις και κάτι να κρύψεις πίσω απο το πανί ,τώρα να βάλεις ηχεία μικρά τζάμπα η διαδικασία και τα μείον της όποιας φωτεινότητας, λέμε τώρα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
παιζει και σεναριο εαν θες σου δεινω να δοκιμασεις αλλα ενα m-audio διπλα στο ηδη υπαρχον ορθιο η ξαπλα , για κεντρικο .
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
παιζει και σεναριο εαν θες σου δεινω να δοκιμασεις αλλα ενα m-audio διπλα στο ηδη υπαρχον ορθιο η ξαπλα , για κεντρικο .
Ξαπλωτό μπορώ να βάλω και το δικό μου, δίπλα-δίπλα όρθια δύο σαν κεντρικό κανάλι δεν νομίζω ότι θα παίξουν σωστά.



Θεωρητικά μπαίνει και οθόνη 133" με ελεύθερο χώρο 25cm σε κάθε πλευρά, δεξιά και αριστερά. Το Μ3-8 είναι 27cm πλάτος, το πλαίσιο της οθόνης είναι 9cm, οπότε θεωρητικά πάλι χωράνε εκεί στο πλάι τα ηχεία, στριμωγμένα βέβαια.
Καλό ή κουλό;:idk:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ενταξυ εγω το ειπα για να βαρβατεψει λιγο ακομη το κεντρικο, μεγαλα κεντρικα με πολλες μοναδες σε ενα κουτι ποσο διαφορετικα ειναι, για δοκιμη τελοςπαντων ειδα τωρα οτι δε παιζεις σε εντασεις..
Αλλα αυτος ειναι αλλος ενας λογο που δε θα πηγαινα σε ηχοπερατη με συμβατικα, και δε μιλαω για να πιασεις εντασεις, αλλα πληροφοριες χαμηλης σταθμης θα χαθουν .
καλη λυση θα ηταν τριαδα της κλιπς τα http://www.klipsch.com/products/kl-650-thx-bookshelf-speaker
και στο λεω εγω που με ενοχλει ο ηχος τους, με ηχοπερατη ομως τα θεωρω ιδανικα !
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Αλλο θέμα...

Τη λάμπα του X55 τη δίνει ο κατασκευαστής για 4000h στο eco mode και 3000h στο κανονικό! Εγώ παίζω eco (αν δεν κάνω λάθος :oops:).
Κοντεύω τις 2000h, θεωρητικά στα μέσα της ζωής της.
1000 ώρες είναι σχεδόν 2 χρόνια...
Να την αλλάξω; Από που ψωνίζουμε λάμπες; Με τη βάση ή χωρίς τη βάση;
Cal A' που είσαι;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
Καλα τωρα αυτα με την ηχοδιαπερατη οθονη ειναι ιστοριες για αγριους για τον χωρο.....
Αλλα μεγαλυτερη οθονη με επιπλο απο κατω για τα ηχεια και τα λοιπα εχει μια λογικη.
Δυο μεγαλα ραφια απο τοιχο σε τοιχο το πανω για τα ηχεια και το κατω για τα αλλα,
ή το κατω ραφι αναλογα με τον χωρο για το sub.
Τα L R μια χαρα θα ειναι και λιγο ποιο ψηλα στο πλαι της μεγαλυτερης (120) οθονης

Ο χωρος προς τα πισω πως ειναι ? (φωτο)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Καλα τωρα αυτα με την ηχοδιαπερατη οθονη ειναι ιστοριες για αγριους για τον χωρο.....
Αλλα μεγαλυτερη οθονη με επιπλο απο κατω για τα ηχεια και τα λοιπα εχει μια λογικη.
Δυο μεγαλα ραφια απο τοιχο σε τοιχο το πανω για τα ηχεια και το κατω για τα αλλα,
ή το κατω ραφι αναλογα με τον χωρο για το sub.
Τα L R μια χαρα θα ειναι και λιγο ποιο ψηλα στο πλαι της μεγαλυτερης (120) οθονης

Ο χωρος προς τα πισω πως ειναι ? (φωτο)
Να αλλάξεις avatar και μετά σου μιλάω :p
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.858
Αλλο θέμα...

Τη λάμπα του X55 τη δίνει ο κατασκευαστής για 4000h στο eco mode και 3000h στο κανονικό! Εγώ παίζω eco (αν δεν κάνω λάθος :oops:).
Κοντεύω τις 2000h, θεωρητικά στα μέσα της ζωής της.
1000 ώρες είναι σχεδόν 2 χρόνια...
Να την αλλάξω; Από που ψωνίζουμε λάμπες; Με τη βάση ή χωρίς τη βάση;
Cal A' που είσαι;
Με βάση, αλλά όχι από Ελλάδα. ;)

Θα βάλω link σε λίγο από πού πήρα την δική μου.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.546
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top