Ανοιγοκλείνει η TV

Μηνύματα
84
Reaction score
8
Καλησπέρα,

Έχω μια TV Philips 32PFL7404 (μοντ.του 2009 νομίζω) η οποία το τελευταίο διάστημα ανοίγει και κλείνει μόνη της συνεχώς.
Αυτό συμβαίνει διαδοχικά, δηλαδή δευτερόλεπτο με δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα να μην είναι ούτε κλειστή ούτε ανοιχτή.
Βέβαια η θέαση είναι αδύνατη.
Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να καταλάβει κάποιος από την περιγραφή του προβλήματος αν η επισκευή θα κόστιζε αρκετά.
Αν αξίζει δηλαδή να φτιαχτεί ή όχι δεδομένου ότι οι τιμές για νέα είναι πλέον πολύ χαμηλές.
 

Μηνύματα
272
Reaction score
92
Θα έλεγα οτι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές. Τελευταία είχε προσφορά Samsung 32' fullHD στα 199 ευρώ. Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση και να απενεργοποιήσεις τις αναβαθμίσεις λογισμικού. Μήπως και γίνει κάτι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Καλησπέρα,

Έχω μια TV Philips 32PFL7404 (μοντ.του 2009 νομίζω) η οποία το τελευταίο διάστημα ανοίγει και κλείνει μόνη της συνεχώς.
Αυτό συμβαίνει διαδοχικά, δηλαδή δευτερόλεπτο με δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα να μην είναι ούτε κλειστή ούτε ανοιχτή.
Βέβαια η θέαση είναι αδύνατη.
Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να καταλάβει κάποιος από την περιγραφή του προβλήματος αν η επισκευή θα κόστιζε αρκετά.
Αν αξίζει δηλαδή να φτιαχτεί ή όχι δεδομένου ότι οι τιμές για νέα είναι πλέον πολύ χαμηλές.
Με ένα απλό google search είδα ότι το πρόβλημα αυτό το έχουν αρκετοί χρήστες με τηλεοράσεις Philips και οι απαντήσεις είναι αόριστες. Άλλοι μιλάνε για αναβάθμιση firmware, άλλοι την έκαναν και δεν άλλαξε τίποτα, άλλοι την πήγαν στο service με μεικτά αποτελέσματα, άλλοι άλλαξαν τροφοδοτικό και έφτιαξε κλπ.

Στη θέση σας δεν θα επιδίωκα επίσκεψη στο service γιατί η όποια επισκευή hardware θα κόστιζε αρκετά. Θα προσπαθούσα να δω αν έχει το τελευταίο firmware με την προϋπόθεση ότι θα μείνει σε κατάσταση on για όσο θα χρειαστεί. Αλλιώς θα αγόραζα καινούργια αφού η τιμή των νέων μοντέλων Full HD Philips σε αυτήν τη διάσταση ξεκινούν από τα 225€.
 

Μηνύματα
424
Reaction score
565
Η τηλεοραση σας εχει το εξης προβλημα.Το συγκεκριμενο μοντελο pfl λειτουργει με λαμπες φθοριου.Σου εχει καει καποια λαμπα και σου συμπεριφερεται με αυτο τον τροπο.Καποια στιγμη θα σου παραδωσει και πνευμα.Οι λαμπες κοστιζουν ενα τιποτα αλλα για να ανοιχτοι και να βγει η οθονη και τα φιλτρα αφησε το.Ουτε η αντιπροσωπεια θα το αναλαβει και θα σου πει δεν υπαρχει ανταλακτικο γιατι πιστεψε με θελει πολυ δουλεια και ειναι εργοστασιακα κλεισμενη ετσι που θελει πολυ προσοχη.Ανοιξα προσφατα μια να δω πως δουλευει και κρατησα τις καρτες και τα τροφοδοτικο.Εποικοινωνησα με την εταιρεια και δεν ειχε λαμπα γιατι εχει σταματησει την παραγωγη.Απαραδεκτη Philips.Μου εκανε εντυπωση και η τεχνογνωσια των ανθρωπων της που πιστεψε με ειναι πολυ χαμηλη.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
8
Η τηλεοραση σας εχει το εξης προβλημα.Το συγκεκριμενο μοντελο pfl λειτουργει με λαμπες φθοριου.Σου εχει καει καποια λαμπα και σου συμπεριφερεται με αυτο τον τροπο.Καποια στιγμη θα σου παραδωσει και πνευμα.Οι λαμπες κοστιζουν ενα τιποτα αλλα για να ανοιχτοι και να βγει η οθονη και τα φιλτρα αφησε το.Ουτε η αντιπροσωπεια θα το αναλαβει και θα σου πει δεν υπαρχει ανταλακτικο γιατι πιστεψε με θελει πολυ δουλεια και ειναι εργοστασιακα κλεισμενη ετσι που θελει πολυ προσοχη.Ανοιξα προσφατα μια να δω πως δουλευει και κρατησα τις καρτες και τα τροφοδοτικο.Εποικοινωνησα με την εταιρεια και δεν ειχε λαμπα γιατι εχει σταματησει την παραγωγη.Απαραδεκτη Philips.Μου εκανε εντυπωση και η τεχνογνωσια των ανθρωπων της που πιστεψε με ειναι πολυ χαμηλη.
Ευχαριστω πολύ για την τεκμηριωμένη απάντηση.
Τελικά πάμε για άλλη.
Αξιοπεριέργο πάντως ότι η συγκεκριμένη είναι τηλεόραση κρεββατοκάμαρας που σημαίνει ότι άντε να έπαιζε μία ώρα την ημέρα το πολύ.
Παρέδωσε πνεύμα με λίγες ώρες λειτουργίας.
 

Μηνύματα
424
Reaction score
565
Αν εισαι τυχερος και ειναι τροφοδοτικο η η κεντρικη πλακετα που δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις βρες part number και στειλε μου νουμερο να σου δωσω τα δικα μου αν ταιριαζουν.Γι αυτο τα κρατησα μηπως τα χρειαστει κανενας και θα ειναι και ευχαριστηση μου αν κανουν δουλεια.Η δικια μου ηταν η pfl 47.Αν δεν ξερεις πως να τα βρεις ρωτα την εταιρεια αν ταιριαζουν και εγω ευχαριστως να σου τα δωσω.
 


Μηνύματα
84
Reaction score
8
Αν εισαι τυχερος και ειναι τροφοδοτικο η η κεντρικη πλακετα που δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις βρες part number και στειλε μου νουμερο να σου δωσω τα δικα μου αν ταιριαζουν.Γι αυτο τα κρατησα μηπως τα χρειαστει κανενας και θα ειναι και ευχαριστηση μου αν κανουν δουλεια.Η δικια μου ηταν η pfl 47.Αν δεν ξερεις πως να τα βρεις ρωτα την εταιρεια αν ταιριαζουν και εγω ευχαριστως να σου τα δωσω.
Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα θα πάω σε νέα..
Δεν μπορώ και δε ξέρω να το ψάξω παραπέρα μόνος μου.
Σε ευχαριστώ και μόνο που προσφέρθηκες φίλε.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
μια απορια....οι σημερινες philips ποσο philips ειναι? Αν ειναι να πας σε καινουργια ισως να μην ειναι καλη ιδεα να παραμεινεις στην philips.
 




Μηνύματα
84
Reaction score
8
Samsung ή LG απο σκρουτζομαγαζο και ξεμπερδεψες;)
Ετσι το βλέπω..και μάλλον πλέον για 40αρα LG..
Εχω την εντύπωση ότι οι Samsung ακόμα δίνουν κορεσμό χρωμάτων που προσωπκά δε μου αρέσει.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.199
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top