Επιλογη κεφαλης . Mm η mc.

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους του βινυλιου ,καθ οτι νεοεισερχομενος στον αναλογικο ηχο ,τι ειδους κεφαλη να διαλεξω μεχρι τα 500 ευρω το πολυ, mm η mc. Τι χανω και τι κερδιζω σε καθε περιπτωση. Πικ απ εχω ενα mkii το οποιο εχω σκοπο να αλλαξω και φονο το sonic frontiers signature το οποιο φυσικα θα κρατησω. Ευχαριστω αναμενω απαντησεις η βοηθεια σας θα μου ειναι χρησιμη!
 

Attachments



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εφ'όσον το πικαπ μαλλον θα αλλαξει, καλο θα ηταν αν ειχες υπ'οψιν περιπου ποιο θα ειναι το επομενο ωστε να μπορουμε πιο ευκολα να προτεινουμε μια κεφαλη που να ταιριαζει με τον νεο βραχιονα.
Γενικα η προταση του jazzair για την 103 ειναι καλη για την τιμη.Το νεο πικαπ που προφανως θα ειναι καλυτερο και σε συνδιασμο με το phono που εχεις μαλλον θα σηκωνει και καλυτερη κεφαλη.Δικες μου επιλογες θα ηταν κατι απο ZYX,BENZ & audio-technica ,οσο γινεται κοντα στο ποσον που στοχευεις.Επισης,με την επανοδο των JICO SAS εχεις και την επιλογη μιας καλης γεννητριας ΜΜ με την αναλογη βελονα SAS ,κατι που πολυ δυσκολα θα κερδισει μια ΜΜ απο τις γνωστες,με εξαιρεση πολυ λιγες.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δες και τις mm audio note πολυ καλες...και ξεκινανε απο τα χρηματα που θες ισως και κατι λιγοτερο
 



SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Από προσωπική εμειρία και μετά από αρκετούς πειραματισμούς έχω καταλήξει ότι σε χαμηλής προς μεσαίας κατηγορίας συστήματα μου κάνουν περισσότερο οι κεφαλές κινητού μαγνήτη. Επιλογές άπειρες ανάλογα με τα γούστα του καθένα. Οι κινητού πηνίου έχουν ιδιοτροπίες σε ότι αφορά στην ενίσχυση του σήματος (όντας στη πλειοψηφία τους χαμηλοέξοδες). Τελευταία προσωπική επιλογή Audio Technica από την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Η denon 103 καλή αλλά υπερτιμημένη.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
22
η audio technica ή ortofon. Στο 500αρικό μην ασχοληθείς με mc (μη σου πω να μην ασχοληθείς καθόλου). Οι εμπειρίες μου είναι από κεφαλές 250 έως 1500 ευρω και είναι μπόλικες. Η επιλογή μου είναι οι σειρές της ortofon. Με μία ortofon black (*αν θες την κορυφαία της mm σειράς της) έκλεισες.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υπαρχει και μια AT-150 Sa περιπου στα 400 ευρω.Θυμιζει λιγο μια νεα εκδοση της παλιας AT-15 Sla.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Aν θελεις να παρεις την καλυτερη κεφαλη μεχρι 300 ευρω,αλλα δυστυχως μονο αγορα απο εξωτερικο ειναι Denon 301 mk2 υψηλοεξοδη mc εδω μακραν με διαφορα η καλυτερη στα λεφτα αυτα!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H 301MK2 δεν ειναι υψηλοεξοδη,εχει 0.4 mV αρα θελει καθαροαιμη LOMC εισοδο στο phono.


Denon DL-301 MKII Specifications
  • Output: 0.4mV
  • Output impedance: 33ohms
  • Stylus: special elliptical tip
  • Frequency range: 20Hz-60kHz
  • Tracking force: 1.2-1.6g
  • Compliance: 13x 10-6cm/dyne
  • Weight: 6.0g
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
H 301MK2 δεν ειναι υψηλοεξοδη,εχει 0.4 mV αρα θελει καθαροαιμη LOMC εισοδο στο phono.


Denon DL-301 MKII Specifications
  • Output: 0.4mV
  • Output impedance: 33ohms
  • Stylus: special elliptical tip
  • Frequency range: 20Hz-60kHz
  • Tracking force: 1.2-1.6g
  • Compliance: 13x 10-6cm/dyne
  • Weight: 6.0g
Ναι συμφωνω οπωσδηποτε καθαρη εξοδο για mc αλλα αν αυτη ειναι χαμηλοεξοδη τοτε τι να πουμε για εξοδους 0.1 και 0.2mV.επειδη εχω ενσωματωμενο phono mm/mc στον ενισχυτη και οδηγω μια benz ace ls στα 0.4mV την οδηγει μια χαρα το phono.Οπως παλιοτερα και την Denon 301mk2.Ejξαρταται παντα απο το phono που εχει ο καθενας στο συστημα του μην παραξηγηθω ,παντως για mc δεν θεωρειται χαμηλοεξοδη το αντιθετο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και το 0.1 και το 0.4 χαμηλοεξοδες ειναι.Σαφως και δεν ειναι το ιδιο,αλλα χρειαζονται MC input.Δεν εχουν αλλη ονομασια :)
Οσο χαμηλοτερη ειναι η εξοδος τοσο καλυτερο πρεπει να ειναι το phono (με ψηλοτερο gain)
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Δηλαδη με λιγα λογια στα χρηματα αυτα το συμπερασμα απο τις εμπειριες σας ειναι να μην ασχοληθω με mc αλλα μονο με mm απο αυτα που εχω ακουσει και εγω η audio tecnika και η ortophon ειναι καλες επιλογες, το πικ απ μαλλον θα ειναι το project 9.2
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Θεωρώ πιο σημαντικό το ταίριασμα της κεφαλής με το phono και τον βραχίονα που θα τοποθετηθεί.
Το phono σου τι κεφαλές υποστηρίζει;
 



Μηνύματα
242
Reaction score
269
Το φονο το πηρα τωρα, δε το εχω ψαξει καλα, αυτο που ειδα ειναι οτι θελει ψαξιμο ειναι ψιλο diy η κατασκευη του. αν θελεις δηλ να αλλαξεις τις ρυθμισεις του ανοιγεις καπακι, κολας και ξεκολας αντιστασεις. ακομα και μεταβαση απο mm σε mc γινεται με μικρομετρικους διακοπτες μεσα. Ενα γρηγορο τεστ που εκανα συγκρινοντας το με ενα φονο της ταξης του πεντακοσαρικου η διαφορα ηταν τεραστια, και τα σχολια που διαβασα πολυ καλα, το συγκρινανε με krell reference ,vat, και καποι αλλα πανακριβα μηχανακια. Πιστευω να εκανα καλη επιλογη
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.376


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top